Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/2017/12-01-01_02_2017.htm

Prema mojem skromnom mišljenju, ništa spektakularno, zapravo slabo.

Izvoz roba i usluga – 3,6%
Uvoz roba i usluga – 4,6%

Dakle i dalje više kupujemo strano nego izvozimo domaće, i to u uvjetima stabilnog gospodarstva u EU (nema krize), tako da ….

halfte trinken, halfte Šarcu geben

Sud odbio zahtjev: Lex Agrokor ne vrijedi u Srbiji


A gdje je sada onaj lik sa foruma koji je tvrdio da Srbi neće biti na strani Rusa?

Nije spektakularno?
A dok je BDP padao bilo je spektakularno?
Unatoč Agrokoru (i to u jeku najveće njegove krize) rastemo brže od prosjeka EU.
Desezonirani BDP je čak +3,5%.
Jučer slučajno gledam teletekst, i na poslovnim stranicama sve sami pozitivni rezultati i pomaci: BDP, izvoz, potrošnja, građevina (čak 100% povećanje) …

Sud odbio zahtjev: Lex Agrokor ne vrijedi u Srbiji


A gdje je sada onaj lik sa foruma koji je tvrdio da Srbi neće biti na strani Rusa?

Ne znam tko je to tvrdio, da eksplicitno neće.
Ja sam samo tvrdio da su svi ishodi mogući, uključujući i u Londonu.
Ali opet, s obzirom na paralelnost procesa, netko je dobro primjetio da je to zauzimanje pozicije za nagodbu, mada se u ovom trenutku ona načelno apriorno odbija. Sve je u životu povuci potegni.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Nije spektakularno?
A dok je BDP padao bilo je spektakularno?
Unatoč Agrokoru (i to u jeku najveće njegove krize) rastemo brže od prosjeka EU.
Desezonirani BDP je čak +3,5%.
Jučer slučajno gledam teletekst, i na poslovnim stranicama sve sami pozitivni rezultati i pomaci: BDP, izvoz, potrošnja, građevina (čak 100% povećanje) …

Ti čitaš teletekst, a ja sam objavio službenu objavu DZS, e pa sad, što je tu relevantnije?

Npr. lijepo piše da su prerađivačka industrija, rudarstvo i vađenje te ostale industrije lani u istom kvartalu (IV.-VI.) rasli 5,1%, a ove godine 0,8%.
Građevinarstvo lani u istom kvartalu (IV.-VI.) raslo 4,2%, a ove godine 0,2%.
Poljoprivreda šumarstvo i ribarstvo lani u istom kvartalu (IV.-VI.) raslo 1%, a ove godine 0,3%.
Prerađivačka industrija lani u istom kvartalu (IV.-VI.) rasla 5,9%, a ove godine 2,2%.
itd …

Sve tranzicijske države (Poljska, Slovačka, Češka, Rumunjska, Bugarska itd.) rastu brže od nas i to na krilima proizvodnje i izvoza.
Naš je rast na antibioticima, nije utemeljen na radu i poslovanju već uvozu i potrošnji i to je ono što me brine.
Obzirom da ulažem u dionice domaćih tvrtki, dakle u tvrtke koje na tržište plasiraju svoje robe i usluge, baš se i nemam čemu veseliti, Ili bi me trebalo veseliti što više trošimo, uvozimo i kupujemo inozemne proizvode, a naša proizvodnja zapravo stagnira?

halfte trinken, halfte Šarcu geben

Podaci su slabiji od najavljenih, a zapravo očekivani, ipak je Agrokor potegnuo malo prema dolje.
Iako imam ozbiljne sumnje u točnost objavljenih ne podataka nego procjena (ha, lijepo su se ogradili:-)) ako se zna da rast od 3% i veći povlači obveze Vlade prema javnom i državnom sektoru. Znate o čemu pričam.
Ove godine će podignuti penzije za 50 kn u prosjeku tako da će to dati još jedan mali, ali siguran multiplikativni doprinos potrošnji. Penzići potroše u najbližem dućanu i to je to. Ne kupuju Givenchy.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Bit će gadno kažnjeni. Sprdačina. http://www.poslovni.hr/hrvatska/danas-odluka-o-kaznjavanju-zastupnika-koji-nisu-dolazili-na-sjednice-331666
Sad mi je odmah lakše.

Valjda zato što je pisan na ijekavici. http://www.poslovni.hr/hrvatska/sud-odbio-zahtjev-lex-agrokor-ne-vrijedi-u-srbiji-331667

@jubito
Budući da je kod nas sve umjetno, je li onda bila umjetna i kriza od 2008. naovamo, je li umjetan Agrokor, …
Turizam je ove godine skočio strašno, građevinski sektor u 8.mj. ima 100% povećanje očekivanja rasta radova.
Dakle sve to je najvećim dijelom tek u ovom i sljedećim kvartalima.
Kako god, sve okreće u pozitivnu budućnost.

@pozitiva2
stvarno mi je super čitati vaše komentare, uvijek pozitivno. Polupraznu čašu vidite kao polupunu , super.
Srečom niste imali priliku upoznati praksu, pa vam je duh uvijek vedar.

Većini je bila poluprazna i prije godinu dana kad je ATPL bila 100 kn, a sad je 400.
I svaki dan plaču kako je skupa.
Isto tako i RIVP, porasla 100% u godinu dana, itd, itd.
Psi laju karavane prolaze…

Čovjek je u RIVP ušao na 40 kuna i misli grdno zaraditi. Zato što će Skandinavci po zimi dolaziti kod nas na ljetovanje? Ima ne jedna dionica koje su padom Agrokora pale kad je i RIVP pao na tih 40 kuna, a već sada imaju višestruko veći prirast cijene od te prometuše. A budućnost tek dolazi. Ak će i rasti, RIVP će to raditi kilavo, dok će mnoge druge to odraditi skokovito. Eto što znači oženiti se za dionicu i ne vidjeti ništa niti lijevo niti desno od te dionice. .
Dovoljno bi bilo zabilježiti cijenu nekih građevinara i brodara kad je RIVP bio 40 kuna i usporedno pratiti, pa se onda češati iza uha.

U taj trejd na dnevnoj razini ukalkuliraj i kapitalni porez kojega nije nekada bilo.
Nisam siguran baš da se trejd isplati na dnevnoj razini na malim postocima razlike cijene, bez obzira na količinu kojom to radiš. Tim više što se uvijek nenadano može pojaviti netko tko je odlučio istresti veće količine, a ti unutra s većom trejd lovom i ostaješ zaključan. Prevelik je rizik za trejd sa većom lovom. A sa malom je pitanje da li se isplati.

New Report

Close