Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ljeto se blizi kraju, pa cekujem ako ne u ovom onda vec pocetkom rujna malo znacajnije promete. Ako se to pak ne dogodi, onda cemo se nacekati do rjesenja agrokora. U odnosu na trzista vani hrvatsko trziste kapitala jos nudi solidne discounte i uz pozivne makro vijesti koje dolaze u zadnje vrijeme za ocekivati je aktivnije trgovanje i zelene pomake cijena.


Ljeto se blizi kraju, pa cekujem ako ne u ovom onda vec pocetkom rujna malo znacajnije promete. Ako se to pak ne dogodi, onda cemo se nacekati do rjesenja agrokora. U odnosu na trzista vani hrvatsko trziste kapitala jos nudi solidne discounte i uz pozivne makro vijesti koje dolaze u zadnje vrijeme za ocekivati je aktivnije trgovanje i zelene pomake cijena.

sve dok se ne razrješi todex, ovdje neće biti nimalo bolje….a taman kad se riješi todex, krenut će padovi tržišta

Wall Street: Sve je jasnije da slijedi pad globalnih tržišta

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

U nas su sve zdrave kompanije debelo potcijenjen, pitanje je koliko slom americkog trzista moze slomiti nasu burzu. Jednim djelom da, ali pad ogroman mislim da ne jer nase dionice nisu precijenjene.

U americi je PE 30, 40, 50 normala, dok je u nas sve podcijenjeno.

Ja mislim da ce na nasu burzu vise utjecati razvoj situacije oko todexa nego pad wall streeta.

Svi se slažemo oko todexa, to nije upitno. Iako, rekao bih da i kod nas ima precijenjenih dionica s pe vecim od 30. S druge strane ima i onih s p/e 10 i to kod relativno stabinih kompanija i to bi mogle biti dobre prilike, ako ih neki eventualno novi problemi i iznenadjenja oko todexa, ili pad stranih tržista ne poveuce za sobom. Brine me letargija i nerzvoza koja se uvukla na ZSE i rastući broj padajućih izdanja u odnosu na rastuća. Taj strah i oprez kod manjih ulagača je vjerojatno posljedica todexa, ali uz malo snažniju aktivnost većih igrača to se lako vrati na svoje mjesto. U svakom slučaju, rujan će pokazati gdje smo.

Meni jedna stvar nikako, nikako i baš nikako nije jasna:
Zašto Todex uopće više ima ikakav utjecaj na išta?
1. Banke su rezervirale koliko jesu, možda će još ponešto, big deal. Neš ti posla…
2. GDP raste, svi parametri pokazuju poboljšanja.
3. Firme koje imaju izloženost Todex-u već su našle druge kanale, ide se dalje. Evo, ilustracije radi: Franck ima 8% veću prodaju nego prošle godine.
4. Sama TK Todex-a je mizerna u odnosnu na cijelu TK na ZSE.
5. Todex dionice su brutalno ispuhane, ne kažem da ne mogu još, ali svi fondovi ih pišu kao nulu.
I zato ponavljam pitanje:
Zašto je to više u smislu trgovanja na burzi uopće bitno?
Kad se nešto riješi sve će kao biti bitno bolje?
Ili će iz nekog nejasnog razloga biti bitno lošije?
Zar ljudi ne shvaćaju da je život odradio svoje?
Da je čitav Agrokor tek nekoliko % GDP-a? I to potpuno zamjenjiv.
Da je to sve skupa nevažno?

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Serislave nije stvar u statistici. Ljudi su iracionalni, i kada se svaki dan već 4 mjeseca kroz medije pumpa agrokor kriza, bankrot, stečaj…ulije se ljudima strah u kosti i naruši povejerenje u tržište kapitala. Dobro je pak sto takve situacije stvaraju prilike za one koji su spremni i odlučni riskirati u takvim trenutcima.

bookworm
To je i meni jasno.
Kao što je i tebi jasno da je onaj niz pitanja s moje strane zapravo bio retorički.
Ali sam htio da to netko drugi napiše.
Da, taj sam. Spreman sam riskirati jer smatram da je trenutak sad ili nikad.
Ovo će se prije ili kasnije rasčistiti.
A i bull run vani traje, poduprt fundamentima, odnosno rezultatima kompanija.
Iako bi vani jedna korekcija od 10-15% bila zdrava.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

iracionalno ili ne, dok se ne riješi (koliko-toliko pozitivno) situacija sa todex dionicama, na ZSE neće biti pomaka na bolje, osim povremenih burek zabava…. privatni ulagači se na ZSE osjećaju nesigurno i ne žele ulagati dok ne vide kako će se rasplesti situacija sa todex dionicama….slično vrijedi i za mirovince koji, iako imaju redovan priljev keša, ovdje vjerojatno ne ulažu zbog sličnih razloga jer njihovi gubici na todexu mogli bi se mjeriti stotinama milijuna kuna pa apstinencijom od ulaganja šalju poruku političarima da se ovime ozbiljnije pozabave i pozitivno riješe problem Agrokora i todex dionica u kojima imaju uložene velike (naše) novce

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

@zorangutan
Mirovinci su o tome trebali razmišljati prije…bojim se da je sad kasno…mislim da će gubici na todexu biti golemi. Tko god ima dionice todexa morat će se pomiriti sa gubitkom…bojim se da tu pomoći nema….
Zavaravate sami sebe ako mislite drugačije, a vjerojatno je razlog tome što posjedujete dionice todexa…

ex. maratonac (05.10.2007.)... :-)))

@neumoran
ma nebitno što ja imam nešto todex dionica, poanta je da je ovakav pristup uprave ZSE ovom problemu i zabijanje glave u pijesak bacio ZSE na koljena, prometi su nikakvi jer se nakon ove višemjesečne blokade todex dionica nikome više ovdje ne ulaže ozbiljniji novac… mjera blokade trgovanja treba uvijek biti srazmjerna cilju i situaciji, mogli su nakon mjesec dana jednostavno te dionice staviti u nižu kotaciju pa tko voli neka kupuje/prodaje, a ostali bi ulagali u neke druge i sve OK…ovako nitko ne ulaže ništa, burza stoji i vegetira i tako će potrajati taman dok vani ne krene jača korekcija, a onda će i na ZSE biti kuku lele

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

Ovo je dobra rečenica:
” mjera blokade trgovanja treba uvijek biti srazmjerna cilju i situaciji, mogli su nakon mjesec dana jednostavno te dionice staviti u nižu kotaciju pa tko voli neka kupuje/prodaje, a ostali bi ulagali u neke druge i sve OK…”
Iako ne vjerujem niti u kolaps vani, jača korekcija vjerovatno da u nekom trenutku, a niti da će se to jače refletirati ovdje. Zašto? Negdje sam pročitao, ali i to treba uzeti cum grano salis, da kad imaš nett outflow iz američkih dionica da onda ti novci završe drugdje. Naravno u sitacijama korekcije, ne kolapsa, jer se onda trpa u Treasuries pa makar i po nultom prinosu. Ili zlato, naravno.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Ovo je dobra rečenica:
" mjera blokade trgovanja treba uvijek biti srazmjerna cilju i situaciji, mogli su nakon mjesec dana jednostavno te dionice staviti u nižu kotaciju pa tko voli neka kupuje/prodaje, a ostali bi ulagali u neke druge i sve OK…"
Iako ne vjerujem niti u kolaps vani, jača korekcija vjerovatno da u nekom trenutku, a niti da će se to jače refletirati ovdje. Zašto? Negdje sam pročitao, ali i to treba uzeti cum grano salis, da kad imaš nett outflow iz američkih dionica da onda ti novci završe drugdje. Naravno u sitacijama korekcije, ne kolapsa, jer se onda trpa u Treasuries pa makar i po nultom prinosu. Ili zlato, naravno.

da institucije trpaju u zatvor sve one koji se poigravaju s podacima u izvješćima, sve bi već davno bilo riješeno

New Report

Close