KOEI (Končar-Elektroindustrija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KOEI (Končar-Elektroindustrija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 20.09.2024. u 05:55
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
KOEI
373,69
14.574
39
370,00
372,00
0,54%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Kljuc je privatizacija ili zadovoljavanje drzavne potrebe za novcom kroz isplatu izvanredne dividende. Po meni bi privatizacija KOEI( ili samo prodaja 49% Energetskih transformatora), PTKM ili PODR (mozda samo IPO dijela Belupa) imalo vise smisla u ovom trenutku nego prodaja HPB-a ili CO. Sada nije pravi trenutak za prodaju banaka, dok vrednovnja u elektricnom injzenjeringu, fertilizerima i pharmi nisu toliko potisnuta.

Da KOEI proda KPT mislim da ne bi mogao dugo preživjeti, koliko god tamo očekujem rast mislim da dobit Končar D&ST ne bi mogla pokrivati gubitke ostalih članica ako one ovako nastave tj. bez te dividende iz KPT bi Grupa mogla bankrotirati.
Bolje da prodaju te loše članice nego da prodaju ono što valja. Ne vidim koji smisao držati ono u čemu nisi konkurentan a odreći se onoga što valja, u čemu jesi, to je skroz neke naopaka logika.

Nije napoaka logika jer udio u Energetskim Transformatorima nije kontrolni. Koncar nema sa Energetskim Transformatorima nikakve sinergije jer firma nije njihova nego od Simensa. Takodjer, proizvodi koji izlaze iz te tvornice nose Simensov brand.

Vasa tvrdnja da bi grupa propala je apsurdna.Kompanija koja ima pola milijarde kuna net casha da bankrotira??? I to nakon sto bi dobili preko milijardu kuna za svoj udio u Energetskim Transformatorima!!!! Prestrasno, kolega Lynx.

Od 21 društava Grupe Končar, 15 društava je poslovalo pozitivno dok je šest društava iskazalo gubitak u ukupnom iznosu od 28 milijuna kuna od čega imateljima dionica matice pripada 23,9 milijuna kuna.

Koncar je kompanija sa prodajom od 2.8 milijardi kuna. Koncarov problem nije trziste ili proizvod, nego troskovna ucinkovitost koje je izvan kontrole zbog cinjenjice da je kompanija u drzavnom vlasnistvu. Da ste napravili domacu zadacu i pogledali EBITDA i EBIT marze peer kompanija, uvidjeli bi ste koji je Koncarov problem. Takodjer, pogledajte prosjecni sales po zaposlenom u Koncaru i u peer grupi.

Kolega damvid, pa zar vi želite da taj keš i keš koji bi došao prodajom "onoga što valja" pojedu oni koji rade gubitke? O čemu Vi tu govorite?

Ako to prodaju, i ako sav tak keš isplate kroz dividende (umjesto onoga što kažeš da ne treba prodavati, HPB itd., ali niti tu se ne slažem: treba to prodati sve) tada neće ovdje biti nikakvog "starog" keša kojega bi jeli novi gubici, nego bi se svi ti gubici koje svake godien genrira tih nekoliko gubitaša pokrivalo samo iz tih dividendi koje isplaćuje KODT (i nešto sitno što zarade i ovi ostali, svi su oni više manje na sličnom, oko teško ostvarene cca. nule ili ovako ponekad ispod nule za par od njih, a jedini koji tu stvarno zarađuju su KPT i KODT, pri čemu je KPT tu puno izdašniji, pa kada se njega riješite više neće moći sam KODT pokrivati gubitke ostalih).


Koncar je kompanija sa prodajom od 2.8 milijardi kuna. Koncarov problem nije trziste ili proizvod, nego troskovna ucinkovitost koje je izvan kontrole zbog cinjenjice da je kompanija u drzavnom vlasnistvu. Da ste napravili domacu zadacu i pogledali EBITDA i EBIT marze peer kompanija, uvidjeli bi ste koji je Koncarov problem. Takodjer, pogledajte prosjecni sales po zaposlenom u Koncaru i u peer grupi.

Misliš efikasnost. Pa o tome i ja govorim. Mada ne i samo o tome (ja mislim da ima problema i "tržišne" i "proizvodne" naravi). Ne znam zašto ste prepostavili da će se to odjednom promijeniti. Ako se ne privatizira KOEI nego samo on proda svoj cash generator, ne znam na temelju čega očekujete tako brzo popravljanje ostatka biznis. Ja sam se isto tome nadao, i još se nadam, ali sam postao tu malo skeptičniji, dok ne vidim jasne izglede za privatizaciju ili radikalnu promjenu uprave ne znam kako će se tu odjednom napraviti zaokret.

P.S. Jako dobro znam ovu industriju, zato to to sve i govorim. O načinu na koji se radi u pojedinm članicama znam i iz prve ruke, to je doslovno manufakturna proizvodnja, naravno da se tako ne može biti konkurentan ali oni još uvijek ništa ne poduzimaju za to popraviti i to je ono što mene tišti. Mislim da se ne smije dopusitti ovakvo upravljanje ovako potenicijalno vrijednom kompanijom.


Kolega damvid, pa zar vi želite da taj keš i keš koji bi došao prodajom "onoga što valja" pojedu oni koji rade gubitke? O čemu Vi tu govorite?

Ako to prodaju, i ako sav tak keš isplate kroz dividende (umjesto onoga što kažeš da ne treba prodavati, HPB itd., ali niti tu se ne slažem: treba to prodati sve) tada neće ovdje biti nikakvog "starog" keša kojega bi jeli novi gubici, nego bi se svi ti gubici koje svake godien genrira tih nekoliko gubitaša pokrivalo samo iz tih dividendi koje isplaćuje KODT (i nešto sitno što zarade i ovi ostali, svi su oni više manje na sličnom, oko teško ostvarene cca. nule ili ovako ponekad ispod nule za par od njih, a jedini koji tu stvarno zarađuju su KPT i KODT, pri čemu je KPT tu puno izdašniji, pa kada se njega riješite više neće moći sam KODT pokrivati gubitke ostalih).

Kolega Lynnx,

sokrian sam razinom Vase (ne) upucenosti. Koncar je kompanija koja ima godisnji EBITDA od 255 milijuna kuna, a vi tvrdite da spaljuje cash. Nevjerojatno.

I nemojte zaboraviti da energetski transformatori nisu konsolidirani 🙂

Kakve pobogu veze ima taj i takav "EBITDA", hajde da ste bar rekli EBIT da ima 50-ak milijuna, to bi već nešto "značilo" (ali tu je uključen i Končar D&ST itd.) ali govoriti o EBITDA nema smisla, osim ako ne mislite da je amortizacija nešto pretjerana itd., što se meni do sada nije bilo učinilo, možda tu nisam gledeao dovoljno detaljno.

Ako govorite o EBITDA valjda vam je to kao aproksimacija operativnog novčanog toka, e pa ako umjesto često varljive "EBITDA" gledate novčani tok tamo gdje se on i treba gledati (izvještaj o novčanom toku) onda čete vidjet nešto sasvim drugo.

Ovdje ako gledate Končar bez KPT, ako gledate operativu toga, jedino Vam "nešto znači" ta EBIT kao i sam novčani tok iz poslovnih aktivnosti. U svemu tome jako sudjeluje KODT o kojemu smo govorili.

A energetske tu nitko niti ne spominje, i sami ste rekli da bi ih prodao pa se neće niti ubuduće spominjati, jedini im je spomen to za sada što isplate dividendi od "samo" 170 milijuna kn kako bi pripomogli malom KODT koji će ovdje očito i dalje ovako revno doprinositi Grupi ako biste stvarno se riješili i KPT ali on je još mali, ne može se on mjeriti sa takvim dividendama kao KPT.

P.S. Nisam rekao da spaljuje keš “cijela Grupa osim pridruženog KPT”, nego da to rade (ili zarađuju skoro ništa) skoro svi osim KODT. Pogldajte samo koliki je udio KODT u operativnoj dobiti i novčanom toku.

Odustajem od daljnje rasprave. I preporucam proucavanje literature vezane uz vrednovanje kompanija.


Odustajem od daljnje rasprave. I preporucam proucavanje literature vezane uz vrednovanje kompanija.

Slažem se. Možda nešto i ja napišem pa ću ti pokloniti jedan primjerak.

P.S. Naravno, kada bi se ostvarilo ono što ti pričaš: prodaja KPT i isplata svog keša uključivo tako dobiveni, da bi to bila obzirom na ove cijene jako zanimljiva priča, međutim: kolika je vjerojatnost toga scenrija? U "vrednovanju kompanija" je osnova svega analiza scenarija, kolike su vjerojatnosti za što. Problem je što to često nije nije moguće lagano reći, zato se traže stvari gdje su scenariji "očigledni", vjerojatnosti određenih zanimljivih scenarija "ogromne" itd., ili pak su cijene takve da možeš napraviti portfelj "mutnijih" stvari ali čija suma je "bistra". To je tako, nekada je suma mutnoga bistra, nekada suma djelova veća od cjeline i sl. “čudne” stvari. To nisu uvijek trivijalne stvari i zato je potrebno malo proučiti literaturu i uključiti mozak.

Što se tiče KOEI ja ovu dionicu još uvijek smatram dosta podcijenjenom (unatoč tome što sam svoje procjene drastično srezao s vremenom), međutim osobno tu više nisam jer je na ZSE po mom skromnom mišljenju bilo i puno podcijenjenijih stvari kada se sve uzme u obzir. Svatko treba imati svoje procjene i toga se držati i naravno da ćemo svi imati različite jer to nisu tako egzaktne stvari da svi dobijemo isto kao u matematici gdje je 2+2 valjda uvijek 4.

"… ovaj hrvatski povratnik razgovara i o gradnji pučinskih vjetroelektrana na Jadranu, vrijednih navodno čak 2,5 milijardi eura i ukupne instalirane snage od 1.000 MW. …

Vlasnik »Jadranskih ulaganja« ističe da se o tome vode razgovori i s nekim domaćim kompanijama, za pretpostaviti je da se radi o Dalekovodu i »Končaru«, koji su se već okušali u toj branši proizvodnje energije iz obnovljivih izvora…."
http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospodarstvo/Danko-Koncar-bi-gradio-vjetroelektrane-na-pucini-o-skverovima-jos-razmislja

http://www.2shared.com/photo/mFCJFWVh/KOEI.html

He who overcomes others is strong, but he who overcomes himself is mighty.

New Report

Close