KOEI (Končar-Elektroindustrija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KOEI (Končar-Elektroindustrija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 20.09.2024. u 11:29
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
KOEI
368,28
204.762
556
368,00
370,00
-1,61%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Trezor nabija cijenu, jučer je zavitlao na 530 kn iako je jasno da može kupiti i po nižoj cijeni, ovih dana puno toga može proći po bidu. http://zse.hr/default.aspx?id=38563

Izgleda da i danas nastavlju u istom tonu. No, nije to po defaultu loše.

Problem je što te iste dionice koje sad trezor kupuje kasnije dijeli Upravi u nezasluženo velikim količinama, a vrhunac je kad predsjednik uprave dobijene dionice proda nazad trezoru! E to je ono što me smeta i što je dugutantno u svemu ovome.


Hm,odlične vijesti s konferencije…dobit ove godine 180 milja,porast prihoda u sljedećoj god.,nova ulaganja,razvoj,potencijal ogroman…

Uglavnom jedna od rijetkih firmi koja nam kroz ovu krizu prolazi gotovo neokrznuto…

Ja svoje uzeo prije par tjedana na 502-505 i sad samo čekam godišnje izvješće i izglasavanje neke dividende i kud ćeš bolje dionice…zarada u slijedeće pola godine po meni sigurna 10-30%,a nemaš nikakvog stresa,ne trošenja vremena buljeći u komp i sličnih daytrejderskih zahebancija…


istina dvaPUT JE GODIŠNJE PRODATI I KUPITI I NA KONJU SI SAD ĆE JE JE NAPUCATI NA PREKO 700 AKO NE I 800 I POBJEDIO SI CROBEX

[b]#Samo mi nemoj pokazivati krivulje!” jer je obolila od celebralne divergencije[/b]



@Lynx

Ti si pod očitim utjecajem "blogera"…


Nisam ja pod ničijim utjecajem odnosno jesam pod svačjim, ovisno kako to definiraš. Od svih i svega učim, promatram svijet oko sebe, interekcija sa svime oko sebe bi čovjeka trebala obogaćivati, ne treba se bojati učiti, ti se bojiš??, treba učiti na tuđim primjerima i tuđim greškama, ja učim na svemu tome, pogotovo što se tiče grešaka, bolje je učiti na tuđim nego na vlastitim itd.


Ne shvaćam, zašto bi se emocionalno vezao za dionicu, Ako smatraš da ima podcijenjenih tvrtki, tj. dionica s većim potencijalom, zašto ne bi prodao ovu i kupio one za koje to smatraš.

Emocije je po definiciji teško shvatiti. Niti ja ne shvaćam točno zašto se emocionalno vežem za "lijepe stvari", jednostavno postoji neka privlačnost koja je jača od razuma, kada vidim nešto lijepo, to je meni kao magnet, želim biti u okruženju ljepote, želim gledati ljepotu itd.

Ja i u kvalitetnim kompanijama vidim "ljepotu", skupljati kvalitetne kompanije je kao kolekcionarstvo, kao da skupljam slike i sl. Teško mi se odvojiti od nečega što je lijepo. To je teško racionalno opisati, kao i uvijek što je emocionalne stvari teško opisati razumom.

Međutim, KOEI nije baš tako jako lijep, i kada se nađe nešto još ljepše, bar u neku ruku ljepše, to olakšava stvar.

Na kraju krajeva, sve ima svoju cijenu, i mozak se malicko uključi kada cijene dođu na dnevni red, ma kako prethodno "otupljen ljepotom". Niti sliku nećeš platiti neznam koliko, koliko god ti se sviđala, koliko god cijenio autora itd., postoji granica gdje ćeš reći: želim to u svojoj kolekciji, ali NE po toj cijeni, neka si je nosi kome je baš "toliko" draga.

Pa evo, uključio sam mozak, čak uopće nije bilo teško – vidite! 😉 Jer i na drugoj strani imamo ljepotu, itekako veliku ljepotu, pa je odluka zapravo bila laka, danas sam prodao KOEI i dokupio ADPL.

Ti želiš da cijena KOEI padne kako je u tom slučaju ne bi prodavao, moram priznati da rijetki žele da im cijena dionice u koju su špekulirali padne.

To je bilo više u šali, pa jeasm li rekao da oportuni gubitak boli, zašto bih želio takvu bol. Želim raditi u skladu sa razumom, a emocije nastojim uposliti u sinergiju sa razumom, a ne protiv njega, i to ne bi bilo tako teško na malo efikasnijem tržištu (tamo bi mi ove emocije pomagale u mojem "buy-and-hold" pristupu kojega racionalno shvaćam kao najrazuminijega), ovdje je malo teže jer emocije naginju na duže držanje, manje poteza itd., ali što mogu, u RH sam, nisam u USA, i ovdje se moram ponašati u skladu s onim kakve prilike Mr. Market nudi ovdje. Kada Mr. Market bude mrvicu racionalniji, ja ću moći malo slobodnije sa svojim emocijama, vidite kako je to inverzno, što je Mr. Market više iracionalan to investitor treba biti više racionalan da iskoristi njegove ludosti, a što je Mr. Market bliže racionalnome, to je investitoru lakše balanisrati, čak dovesti i u "sinergiju", svojim racionalnim i "emotivnim".

@Lynx

Doista čudno ponašanje za nekoga tko je "kakti investitor". Ne tako davno KOEI je trgovan po skoro 700 kuna, kako vam tada nije bio skup. Danas, kada je cijena niža 30 %, kada su najave bolje nego što je itko očekivao( Bago najavio 180 milijuna kn dobiti i daljnji rast prihoda u 2012) vi pišete da " KOEI nije baš tako jako lijep ".I još kupujete tvrtku kojoj je poslovanje vrlo podložno promjenama i naročito osjetljivo na recesiju ( koja kuca na vrata europe, a ne samo da kuca već prijeti depresijom u cijelom svijetu).
Još bih vas nešto priupitao. Naveli ste u jedom od svojih prošlih postova da vidite LPLH kao odličnu priliku. Ako ne gnjavim previše , po ćemu je to LPLH bolja od JDPL npr.
Hvala na odgovorima i sretno s novim investicijama [thumbsup]

Počelo je....

Nije mi bio onda, i nije mi danas skup, dapače!!, smatram KOEI jednom od podcijenjenijih dionica na ZSE – međutim zamijenio sam je za još podcijenjeniju . Zar nisam bio jasan u svojim postovima prije i poslije prodaje?
Upravo mi to i je bio problem što prodajem podcijenjenu dionicu, "radi još podcijenjenije", pitam se tada koliko sam siguran da je ona toliko koliko mislim podcijenjenija i je li to dovoljna razlika za prihvatiti ovaj rizik "transakcije". Baš mi je zato bilo mrvicu teško odlučiti se, ali zaključio sam da je razlika dovoljno velika i da sam u nju dovoljno siguran da se isplati to pokušati, da u najgorem slučaju dođem na slično, a vjerojatno bar nešto bolje, pa je to bilo racionalno. Upravo suprotnom onome što mi gore prigovaraju za "emocionalnost" pri transakcijama, baš sam ovdje morao uključiti razum da prihvatim rizik radi te "neizvjesne razlike" ići u transakciju, svjestan da mi s povećanjem učestalosti transakcija prijeti pojava više grešaka, tu su i transakcijski troškovi itd.

P.S. Kada već uspoređuješ ovo kratko kretanje cijena, pa od 1.06.2011. kada je KOEI bio na svom zadnjem lokalnom maksimumu do danas je pao 19 %, a ADPL je od onda do danas pao 31 %, a ja kažem lijepo da su se promjene mojih procjena kretale čak i sasvim suprotno, za KOEI sam blago spustio svoju procjenu (a on mi padne toliko manje??), dok sam za ADPL nešto povećao svoju procjenu (a on tu padne toliko više?), pa zaista nije čudno da se posoljedicom toga podicjenjenost jedne i druge malo "razišla" (stalno su mi bile blizu, smatrao sam da je ADPL nešto podcijenjeniji, ali nedovoljno da bih riskirao tu transakciju zamijene, međutim sada se ovime ta razlika povećala, postala dovoljno velika da riskiram učiniti transakciju – i to sam učinio!)

P.P.S. Ne znam da sam rekao da je LPLH dobar, niti da je JDPL loš, odakle ti to, ali oba mi izgledaju intrigantno 😀 LPLH i nakon utjecaja konsolidacija obzirom na prihode na koje će valjda dugoročno moći generirati keš ništa manje nego Jadroplov na svoje, a Jadroplov je zanimljiv obzirom na keš koji već ima ako će ga uskoro isplatiti kroz dividende… oba su zanimljiva, zašto ne. Država kao vlasnik je ono jedino što mi tamo smeta, ali kao što vidimo i na KOEI to nije uvijek veliki problem.

Nemam KOEI niti znam nešto puno o njemu,ali uzevši u obzir da dobit uglavnom stvaraju KODT i Končar energetski transformatori(JV sa Siemensom),koliko sam upoznat,pravo je pitanje što dioničari imaju od toga?O ovome je već pisao bloger,tako da meni ne djeluje baš nešto atraktivno.Šta nije bolje onda kupiti KODT,kad se već ne može energetske?

"Only dead fish swim with the stream"

Pretpostavka se pokazala točna, u petak je trezor kupio preko 75% protrgovane količine na burzi.
http://zse.hr/default.aspx?id=38599

A kaj im znači da je svrha stjecanja dionica mm? Market making?


A kaj im znači da je svrha stjecanja dionica mm? Market making?

Modigliani–Miller teorem?? Khm, kada bi to bilo tako onda bi to bilo jako dobro za dioničare. Naime da su odlučili drastično promijeniti kapitalnu strukturu, tako da: najprije otkupe što više moguće dionica i ponište ih, potom preostalim dionicama isplate kapital kroz dividende odnosno smanjenje kapitala, i tako iscrpe sav "keš" iz bilance i više od toga, promijene strukturu u dugom financiranu obzirom da oni od HBOR-a lako dobiju svakih malo neki kredit ultra niskih kamata…

Na kraju dobijemo Grupu sa kapitalom cca. 0, jefitnim dugom od HBOR-a, i dalje uspješnim poslovanjem a dioničare jako sretnima.

Khm, khm, značilo bi to da nisam trebao prodati 🙁

Sumnjam da ovi iz Končara uopće znaju što je to Modigliani–Miller teorem.

"Only dead fish swim with the stream"

Možda bi odlazeći Nadzorni odbor mogao pojasniti čime je čelnik uprave zaslužio od njih te silne dionice koje uglavnom prodaje natrag…

Palo ispod 500 kn, izgleda da je trziste zabrinuto jer veliki eksperti napustaju N.O.

A sada ozbiljno: Je li Vladi u interesu da Koncar kupuje, poklanja Bagi, on prodaje natrag Koncaru, i tako ukrug. I dionica pada vise nego sto treba? Kao dionicari i gradjani dvostruko smo osteceni. Umjesto da predstavnici Vlade rade na podizanju vrijednosti dionice pa mozda jednog dana i prodaju jedan dio po nekoj povoljnoj cijeni nekome ozbiljnom.
Vlado, Vlado…

New Report

Close