KOEI (Končar-Elektroindustrija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KOEI (Končar-Elektroindustrija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 20.09.2024. u 15:31
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
KOEI
366,36
319.468
872
360,00
370,00
-3,23%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.



Trezor ih treba čim prije sve poništiti, i onda smo svi mirni i zadovoljni 😉


Bago prodao 2000 dionica trezoru? To i ne zvuči baš lijepo.
http://zse.hr/default.aspx?id=37478
http://zse.hr/default.aspx?id=37482

– još ne znamo što će napraviti sa ovim dionicama koje je u zadnje vrijeme trezor stekao, ali čini mi se da smo već "nemirni" i "nezadovoljni". Ovo izgleda kao da trezor stječe dionice zato kako bi ih podijelio upravi, a koja ih prima samo zato da bi ih odmah prodala. Sramota!

Ako smjesta ne vidim dokaze da je ovaj puta drugačije, ako vrlo brzo ne vidimo obavijest o poništavanju trezorskih dionica, biti ću vrlo ljut.

Može svatko raditi sa svojim dionicama što hoće, ali onima koje je sam kupio svojim novcima. Kada dobiješ dionice i onda ih ovako prodaješ… i to sa pozicije predsjednika uprave, to je sramotno samo po sebi, a upravo skandalozno time što se prodaja podudara sa kupnjom trezora!!
[/quote]

Granicu dobrog ukusa su sasvim sigurno prešli ovaj put.

Ozbiljno razmišljam da napustim Koei. Iako mi je to vrlo teško prelomiti zbog trenutnih fundamenata (kao i mogućnosti rasta za koje stvarno vjerujem da su velike), ovakvo ponašanje uprave je stvarno teško provariti.

kamo sa toliko para Bago ovih dana pita se sveprisutna HANFA

Moglo bi i bolje, ali prihvatljivo je, nismo mogli puno više očekivati. Problem su te glupe neprofitabilne članice, one sve temeljito… da ne kažem što. E kako bi ovo bila fina kompanija samo da se na neki način riješiti onoga što ne valja…
http://www.zse.hr/userdocsimages/financ/KOEI-fin2011-3Q-NotREV-K-HR.pdf

Da sam ja Uprava…, riješio bih se svih loših članica za koje nema bar 80 % šanse da će u dovoljno brzom roku postati dovoljno snažni generatori profitabilnosti (dakle u smislu gledanja neke konzervativne procjene sadašnje vrijednosti njihovih budućih profita i uspoređivanja toga sa onime što se može dobiti u prodaji, likvidaciji itd.), dakle na koji god način (prodaja, likvidacija itd., npr. mnoge članice nisu za poslovanje drugih uopće bitne da su u vlasništvu Grupe i/ili da uopće postoje, ne čine nikakvu "sinergiju", niti na koji način ne stvaraju Grupi adakvatan povrat, a neke od njih unatoč tome sigurno imaju par kvalitetnih ljudi, pa bih ja ukoliko se ne mogu prodati jednostavno ih likvidirao, a kvalitetne ljude prebacio u druge članice i tako je izvučeno sve dobro iz njih i spriječeno da dalje čine loše efekte).

Kada u kompaniji na kraju ostanu samo one kvalitetne članice koje vrlo pouzdano generiraju snažan slobodni novčani tok, i ovaj keš u bilanci podebljan još tim prodajama i/ili likvidacijama, taj sav keš do zadnje zadnje lipe bih hitno isplatio dioničarima kroz dividende, smanjenje kapitala ili kako već može a investicije na razini Grupe (kojih ne bi bilo puno, samo pametno fokusirano na najvažnija istraživanja, ono gdje ima najviše šanse za uspjeh) bi se činile iz tekućeg zadržavanja jednog dijela (manje od 50 %) dobiti svake godine, a veći dio bi se i dalje isplaćivao kroz dividende.

Ovdje Grupa jednostavno nema što puno raditi, što "reinvestirati" (to će raditi svaka članica za sebe ovisno o svojim mogućnostima), a ono malo ako se nešto i može pametno reinvesitirati u razvoj novih složenih proizvoda to nisu neki preveliki iznosi i oni se lako mogu financirati iz dijela redovite godišnje dobiti tako da je upravi ovdje glavni posao koji joj preostaje sve što se može vratiti dioničarima – čim prije!!, a članice temeljito prodrmati, prodaja i likvidacija članica bi ovdje kao u neka stara vremena trebao postati glavni posao uprave Grupe.

Ako se u ovoj firmi uskoro ne počne raditi u nekom ovakvom smijeru to će značiti da nemaju pameti. A što se tiče većinskog vlasnika, pa njemu bi ovo bilo i politički vrlo zgodno. Dobiti hitno malo keša u proračun je uvijek zgodno, time se malo i odgađa "nepopularna" privatizacija, a kada do nje ipak dođe tako sređena i odlično profitabilna kompanija bi se puno lakše i bolje prodala i evo i jedna ozbiljnija "druga tranša" keša u proračun.

To je tako jednostavno da ne može biti jednostavnije. Keš gubiti nema smisla (zato "restrukturiranje"), i keš držati u bilanci (koji se ne može kvaliteno reinvestirati) tada kada je poslovanje super stabilno i nema straha za likvidnost je ludost (zato velika isplata kroz smanjenje kapitala). Ne znam kako to upravi i većinskom vlasniku nije jasno. Nema se vremena za oklijevati, nema se pravo keš uništavati, i mora se iskoristiti šansa za stvoriti veliku vrijednost dioničarima.

Meni je ona zadnja prodaja poklon dionica od strane Uprave ipak prelila čašu. To je bilo vrlo neukusno.

Ne vidim da Uprava radi na maksimalizaciji profita dioničara, neke članice holdinga su se svakako trebale prodati jer je očigledno da oni od njih ne mogu napraviti profitabilna poduzeća. Samo nam "pojedu" dobit ostalih članica. To je Uprava već trebala srediti.

I zašto gomilaju keš? Ovo me sve više podsjeća na Adris. Čemu gomilanje keša koje ti nije potrebno za svakodnevno poslovanje?? Nitko mi ne može reći da se tako radi maksimalizacija profita dioničara.

No dobro, to nam je sve bilo poznato. Ali ovo što je Uprava napravila prije mjesec dana je meni bilo teško probavljivo i ja sam se riješio dionica (trebao sam odmah, a ne čekati da dionica još padne). Pa rađe sebi stavi godišnju plaću milijun kn, nego takve stvari raditi!

Teška srca sam prodao (kad pogledam bilancu), ali kad objektivno stavim sve karte na stol, ima puno boljih prilika za zaraditi. A ulažemo u dionice da bi valjda zaradili, zar ne? Jako mi je drag KOEI zbog proizvodne orijentacije, ali za dionice se ne valja vezati. Barem tako kažu.

http://www.zse.hr/default.aspx?id=37884

Jel se to ovdje kopira ona shema sa Dalekovoda?

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]


I zašto gomilaju keš? Ovo me sve više podsjeća na Adris. Čemu gomilanje keša koje ti nije potrebno za svakodnevno poslovanje?? Nitko mi ne može reći da se tako radi maksimalizacija profita dioničara.

Zato što je trenutno 2011. godina, a ne 2007. Šta bi trebali gomilat umjesto casha, zalihe?
Jer potražnja stagnira koliko vidim.


Šta bi trebali gomilat umjesto casha, zalihe?
Jer potražnja stagnira koliko vidim.

Pa ak ne mogu reinvestirati dobit, zašto ne isplaćuju dividendu?
Ovu simboličnu dividendu pod pritiskom države ne računam.


http://www.zse.hr/default.aspx?id=37884

Užas, degutantno. Da ne trošim više riječi.

Pa isplatio je dividendu i holding i članice holdinga.
Sumnjam da si želiš isplate kakve imaju HT i ERNT.

Želim. KOEI tolika zadržana dobit ne treba, očigledno je da ne znaju što s tolikom lovom jer je drže na računu. Ja stvarno ne vidim opravdanje za to.

Apple drži novce na računu.
Google, IBM, Oracle… a znaš tko nije držao novce na računu nego ih je reinvestirao i isplaćivao? [smiley]
Pusti te priče da ne znaju što će s novcima i da to umanjuje ROE, druga su vremena.
During the last decade you should have been focused on return on your capital, during this decade you should be focused on return of your capital.

ma tko je to progutao 1500 kom u protvrijednosti 100 k Eur u sekundi?

to nije neki mali naivni dioničar meni nalik !

[rolleyes]

New Report

Close