KOEI (Končar-Elektroindustrija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KOEI (Končar-Elektroindustrija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 08.07.2024. u 00:13
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
KOEI
258,12
66.336
257
256,00
260,00
-1,54%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


Izgradit će se 15 agregata snage jednog megavata i jedan agregat snage 2,5 MW, a tim poslom steći će se referencija u svijetu i dobit ćemo još jedan novi izvozni proizvod, istaknuo je Bago

pa to je super, to je odmah i mala referenca i za ovaj najnoviji agregat – odlično!

Najave
Četiri vjetroturbine
Dalekovod vjetroelektrane kraj Gračaca gradi kao investitor i izvođač radova. Financijski će ih pratiti Societe General – Splitska banka. Vjetroelektrana u blizini Gračaca će se sastojati od četiri vjetroturbine pojedinačne snage 2,3 MW čiji je proizvođač Siemens.

Prvi u nizu
Ukupno instalirana snaga
iznosit će 9,2 MW. Očekuje se proizvodnja od prosječno 26 gigavatsati godišnje. Iz Dalekovoda navode da je ovo samo prvi u nizu energetskih projekata koje će pokrenuti ova tvrtka.

Nadam se sa Končarovim vjetroturbinama umjesto Siemensovih.
[smiley]

Ako je ovaj prethodan post točan, onda to znači da bi končarev proizvodio jedno 50-tak gigavat sati godišnje.
A 50 GWh = 50 000 000 KWh
Hep naplačuje skoro 1 kn po KWh skupu struju, to znači po hep-ovim cijenama bi bilo 50 miljuna kuna.
A bila bi sigurno skuplja.

Dakle nije mi jasna računica s obzirom na visinu ulaganja, pa bi molio malo objašnjenja ako može.
I ne zaboravite ovo mi je prvi post, imam tremu, nemojte me odma ogaditi


Ako je ovaj prethodan post točan, onda to znači da bi končarev proizvodio jedno 50-tak gigavat sati godišnje.
A 50 GWh = 50 000 000 KWh
Hep naplačuje skoro 1 kn po KWh skupu struju, to znači po hep-ovim cijenama bi bilo 50 miljuna kuna.
A bila bi sigurno skuplja.

Dakle nije mi jasna računica s obzirom na visinu ulaganja, pa bi molio malo objašnjenja ako može.
I ne zaboravite ovo mi je prvi post, imam tremu, nemojte me odma ogaditi


Što konkretno nije jasno?
Ne puše vjetar na svakoj lokaciji jednako 😀
To što po analogiji sa njihovom instaliranom snagom bi se dobilo više energije godišnje je stvar isključivo lokacije, stvar toga da tamo "ima više vjetra".

Za Končar je stanje ovakvo:

snovni podaci o investiciji
• Investitor: KONČAR – Obnovljivi izvori d.o.o.
• Izvoditelj kompletne izgradnje vjetroelektrane: KONČAR – Inţenjering za
energetiku i transport d.d.
• ProizvoĎač agregata: KONČAR
• Jedinična snaga agregata: 1 MW (15 kom) + 2,5 MW (1 kom)
• Broj agregata: 16
• Ukupna snaga vjetroelektrane: 17,5 MW
• Procijenjena godišnja proizvodnja energije: 35.000.000 kWh
• Procijenjena ukupna vrijednost investicije: 220.000.000 kn
• Procijenjeni godišnji prihod za isporučenu energiju (prema sadašnjim
cijenama): 24.766.000 kn


Ako je ovaj prethodan post točan, onda to znači da bi končarev proizvodio jedno 50-tak gigavat sati godišnje.
A 50 GWh = 50 000 000 KWh
Hep naplačuje skoro 1 kn po KWh skupu struju, to znači po hep-ovim cijenama bi bilo 50 miljuna kuna.
A bila bi sigurno skuplja.

Dakle nije mi jasna računica s obzirom na visinu ulaganja, pa bi molio malo objašnjenja ako može.
I ne zaboravite ovo mi je prvi post, imam tremu, nemojte me odma ogaditi


Ne razumijem što je nejasno.
Kad bi imao dobit od 50 milijuna kuna na investiciju od 200 milijuna kuna, povrat investicije bi bio za 4 godine. Ovo je naravno jako pojednostavljeno jer nisu uračunati nikakvi troškovi (održavanje…).
Jesi to pitao?

@Lynx,
fali ti kamata u izračunu,na onih 220 milijuna [sealed]


Ako je ovaj prethodan post točan, onda to znači da bi končarev proizvodio jedno 50-tak gigavat sati godišnje.
A 50 GWh = 50 000 000 KWh
Hep naplačuje skoro 1 kn po KWh skupu struju, to znači po hep-ovim cijenama bi bilo 50 miljuna kuna.
A bila bi sigurno skuplja.

Dakle nije mi jasna računica s obzirom na visinu ulaganja, pa bi molio malo objašnjenja ako može.
I ne zaboravite ovo mi je prvi post, imam tremu, nemojte me odma ogaditi

Post je točan. Ja sam ovdje prenio samo ono što je interesantno za Končar. Cijeli članak možeš pronaći na temi Dalekovod.
Imaj na umu da se Končar pojavljuje samo kao proizvođač opreme za proizvodnju el. energije. Dakle, Končar se nebi bavio proizvodnjom i distribucijom el. energije, nego samo proizvodnjom, isporukom, montažom i održavanjem opreme (vjetroelektrana).
Sve ostalo je vrlo kvalitetno objasnio kolega Lynx.



@Lynx
,
fali ti kamata u izračunu,na onih 220 milijuna [sealed]

kakav izračun? Ništa ja nisam računao samo sam iznio službene nazivne podatke.
Ovdje nije razloženo koji su izvori za tih 220 milijuna, ako znamo da je dio naš kapital a dio posuđeni novac, a posuđen po kamatnoj stopi koja je sigurno manja od 11 % znači da je super, da je (ako uzmemo da je ovaj prihod približno jedank dobiti, da vjetroagregat dalje ne treba puno održavati/ne stvara značajne troškove poslovanja) prinos na vlastiti kapital i veći od ovoga odokativnoga 11 %, uz pretpostavku konstatnih cijena pri HEP-u. Ako on još s vremenom bude i više davao… prinos može biti i još veći.

Ako netko želi neka lijepo detaljno sve izračuna uzimajući u obzir izvore financiranja, kamate… pa ćemo dobiti točne brojke 😉

U svakom slučaju, i ovaj projekt kojega nije primarni cilj zaraditi novac (nego zaraditi: referencu) će čak imati i vrlo lijep financijski povrat. Dakle investicija je sumarno gledano odlična! Kome se da računati (i tko može pouzdano pretpostaviti kamate…) neka izračuna nešto i preciznije 😉

Ovako na prvu što se vidi odmah: recimo da je sav kapital vlastiti (da nam nitko ne da kredit) i zamislimo optimistični scenarij da u narednih recimo 5 godina HEP povećava cijenu po nekih 3 %, a na dalje po nekih recimo 2 % (što bi bilo sporije od očekivane "dugoročne" inflacije u RH) u tom slučaju bi nominalni povrat bio točno 14 %. A kako znamo da ide dosta iz vanjskih izvora a po dovoljno maloj kamati… povrat na Končarev ulog bi u tom sceneriju bio i preko 15 % (magične brojke, koja se smatra "vrlo visokim povratom")… Tako da ovo na prvi pogled izgleda skroz super.

Ako se kod nas cijene el.energije korigiraju prema gore… naše el.energetsko tržište bi moglo postati atraktivno za investitore pa bismo mogli vidjeti više ovakvih projekata i od strane Državnog monopola (HEP) i od strane privatnih investitora… pa čak i u obnovljive izvore energije – vidite da se i to čak isplati!!!

A to onda znači čak i na domaćem tržištu posla za Končar (u budućnosti, kada neće sam biti investitor i sve, nego im samo prodavati svoje agregate… ili cijele vjetroelektrane čak…)

Mislija san da se puno više plaća energija dobivena tim putem,
ali pronašao sam odgovor tako da je ok sada

http://appono.hr/obnovljivi-izvori-energije/hrvatska/iskoristavanje_energije_vjetra_u_hrvatskoj

ma ja ti onako naivno mislin da bi bilo bolje da Končar izveze vanka ti neki svoj uradak,tipa tramvaja,vjetroelektrane ili tirist- lokomotive.Može i one kuhinje šta ih proizvodi.Al ako ti misliš da je najbolje da sve proda po Hrvatskoj,neka bude tako.Moga bi i tunele pituravat,zašto ne?To se plaća odlično [sealed]


Mislija san da se puno više plaća energija dobivena tim putem,
ali pronašao sam odgovor tako da je ok sada

http://appono.hr/obnovljivi-izvori-energije/hrvatska/iskoristavanje_energije_vjetra_u_hrvatskoj


e… nismo ti mi EU da se takve stvari ozbiljno potiču… Ali već i neko malo korigiranje cijena prema realnijim razinama (a o čemu se stalno priča… ) bi pomoglo da ovakvi projekti postanu još isplativiji… premda su već i danas isplativi 🙂


ma ja ti onako naivno mislin da bi bilo bolje da Končar izveze vanka ti neki svoj uradak

pa to se i radi, svemu je cilj izvoz. A velim ono da uz izvoz ako nešto bude posla i u RH – još bolje!
No, kod ovih stvari, prije izvoza se mora prvo imati neke reference… ovo je način na koji će Končar steći referencu na području vjetroelektrana.

New Report

Close