KOEI (Končar-Elektroindustrija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KOEI (Končar-Elektroindustrija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 07.10.2024. u 19:36
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
KOEI
372,57
74.142
199
370,00
372,00
-0,53%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

na dan 6.7. smanjio u prvih 10 jedino 6. PBZ D.D. 125.958 , a na datum 29.6. imao je 6. PBZ D.D. 130.518 sigurno je slična situacija i na DLKV.

@manitu

Mislim da se Končar ipak na neki način osigurao ugovorom kao i svaki drugi proizvođač na svijetu.Tu se ništa ne smije prepustit slučaju i nijedna ozbiljna tvrtka ne bi smjela to sebi dopustiti.
Postoje jamstveni rokovi u kojima se proizvođač obvezuje ukloniti kvar u određenom roku i to je opće poznata stvar kod kupnje bilo kakvog uređaja.Uostalom kakva bi to bila kompanija koja je zbog jednog posla sa generatorima spremna riskirati štetu u iznosu duplo većem od godišnje dobiti grupe?
Što se tiče cijene dionice na tržištu mislim da je ona rezultat,prije svega iskrcavanja Hypo-fonda.Gotovo identična stvar događa se na Dalekovodu i grafovi obe dionice izgledaju pout ‘Sijamskih blizanaca’.Slično stanje na Dalekovodu trebalo bi biti argument mojim tvrdnjama.
Ja bih osobno zbivanja sa Hypo računom povezao sa zbivanjima oko afere Zagorec i Hypo bankom koja je po meni jako čudna institucija u Hrvatskoj.kao što je netko primjetio u jednoj emisiji na HTV-u,kod njih je lakše dobiti kredit nego informaciju.Po mojem mišljenju,(koje naravno može biti daleko od istine),Hypo banka je jedna sumljiva institucija koja svoja sredstva nekontrolirano plasira u nakretnine i dionice mimo svih pravila bankarskog rizika što može upučivati na ‘pranje novca’.

Molim Vas da ne ocjenjujete moje glupe komentare jer bi ja sam sebi dao nulu da mogu

Ovo bi možda moglo biti zanimljivo :
Dalmacija će dobiti solarnu elektranu vrijednosti oko milijardu kuna. Elektrana bi trebala biti izgrađena u Splitsko-dalmatinskoj županiji na površini od milijun četvornih metara.
Ta bi se zamisao trebala realizirati u sklopu projekta Hidro Solar Split, investicije koja je, prema službenim podacima, teška ukupno između 700 i 900 milijuna eura.
O tome će iduće srijede, kako je najavio ravnatelj Agencije za promicanje izvoza i ulaganja (APIU) Slobodan Mikac, biti potpisano pismo namjere između Županije i APIU-a.
— S obzirom na sve veću potrebu za obnovljivim izvorima energije, pokrenut je projekt Hidro Solar Split, koji je još uvijek u početnoj fazi realizacije, a kako Splitsko-dalmatinska županija, osim prirodnih i izgrađenih resursa, ima i ljudske preduvjete, odabrana je kao idealno mjesto za provedbu projekta — kažu u Agenciji, napominjući kako konačan model prema kojemu bi trebao funkcionirati cjelokupni projekt još nije definiran.
Projekt izgradnje solarne elektrane, pak, u konačnici bi mogao doseći oko milijardu kuna, pa u APIU-u najavljuju više investitora, po svemu sudeći iz Španjolske, te suradnju s tvrtkom Končar-solarne ćelije, čiji će se proizvodi, vrlo je izgledno, koristiti prilikom izgradnje.

evo cijeli link: http://www.slobodnadalmacija.hr/20070707/novosti01.asp


Dva generatora isporučena Kostariki su se razletjela zbog lomljenja lopatica ventilatora. Vrijednost posla navodno 5 milijuna USD. Pošto se havarija dogodila u garantnom roku, Kostarikanci traže nove generatore, a na pristaju na popravak postojećih.


Cijena štete od 5 milijuna USD je pod pretpostavkom da GIM bude prinuđen isporučiti nove generatore, kao što se sad od njih traži.

nisam tu baš doma pa mi je ovo tapkanje u mraku.

posao od oko $5M je oko 26,8M kuna. ako gledamo končareve priode u zadnja 4 kvartala koja su oko 2,9 milijardi kuna, onda taj posao ne izgleda nešto strašno. problem je još uvijek mala profitabilnost kod končara gdje je dobit prije poreza za ta 4 kvartala oko 104M kuna. u odnosu na to je 26,8M kuna respektabilna svota. a pogotovo na dobit prije poreza zadnjeg kvartala od oko 29M kuna.

nije katasrofa, ali ne zvući dobro. vidjet ćemo što će biti od toga.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Al je ova priča o generatorima smješna…tipa Kostarika neće servis, Kostarika hoče nove generatore! Kojeg li baljezganja.Kao što je i kolega marinko kazao pa to je sve vezano ugovorom, precizirano…Zar je i Dalekovod nešto gadno zaribao, kao i 90% ostalih firmi na burzi?!


Dva generatora isporučena Kostariki su se razletjela zbog lomljenja lopatica ventilatora. Vrijednost posla navodno 5 milijuna USD. Pošto se havarija dogodila u garantnom roku, Kostarikanci traže nove generatore, a na pristaju na popravak postojećih.
manitu: ” Cijena štete od 5 milijuna USD je pod pretpostavkom da GIM bude prinuđen isporučiti nove generatore, kao što se sad od njih traži. … ” nisam tu baš doma pa mi je ovo tapkanje u mraku. posao od oko $5M je oko 26,8M kuna. ako gledamo končareve priode u zadnja 4 kvartala koja su oko 2,9 milijardi kuna, onda taj posao ne izgleda nešto strašno. problem je još uvijek mala profitabilnost kod končara gdje je dobit prije poreza za ta 4 kvartala oko 104M kuna. u odnosu na to je 26,8M kuna respektabilna svota. a pogotovo na dobit prije poreza zadnjeg kvartala od oko 29M kuna.
nije katasrofa, ali ne zvući dobro. vidjet ćemo što će biti od toga.

ma zaista je ovo smiješno-kakvo navlačenje na dole,pa naravno-pogledajte malo promete ,samo da zavrsi preslagivanje pa idemo mi prema 1500,nezaboravite da je ovo nova blue-chip dionica tako da ovi vasi komentari zaista postaju smijesni
[smiley7]


Al je ova priča o generatorima smješna…tipa Kostarika neće servis, Kostarika hoče nove generatore! Kojeg li baljezganja.Kao što je i kolega marinko kazao pa to je sve vezano ugovorom, precizirano…Zar je i Dalekovod nešto gadno zaribao, kao i 90% ostalih firmi na burzi?!


Dva generatora isporučena Kostariki su se razletjela zbog lomljenja lopatica ventilatora. Vrijednost posla navodno 5 milijuna USD. Pošto se havarija dogodila u garantnom roku, Kostarikanci traže nove generatore, a na pristaju na popravak postojećih.
manitu: ” Cijena štete od 5 milijuna USD je pod pretpostavkom da GIM bude prinuđen isporučiti nove generatore, kao što se sad od njih traži. … ” nisam tu baš doma pa mi je ovo tapkanje u mraku. posao od oko $5M je oko 26,8M kuna. ako gledamo končareve priode u zadnja 4 kvartala koja su oko 2,9 milijardi kuna, onda taj posao ne izgleda nešto strašno. problem je još uvijek mala profitabilnost kod končara gdje je dobit prije poreza za ta 4 kvartala oko 104M kuna. u odnosu na to je 26,8M kuna respektabilna svota. a pogotovo na dobit prije poreza zadnjeg kvartala od oko 29M kuna. nije katasrofa, ali ne zvući dobro. vidjet ćemo što će biti od toga.
[/quote]

nisu pukle samo lopatice, bilo je tu nesto i prije sa statorskim paketom za koji su Kostarikanci trazili novi, pa problemi s ležajem i tako dalje, ovo je sada samo kap koja je prelila punu čašu. I nije se generator razletio, ako su pukle dvije lopatice. Kolega malo otiđite na internet pa pogledajte kako izgleda jedan brzohodni generator sličan ovom. Malo je namot potrgan, ali bit ce popravljen. I nista nije osigurano, imate garantni period, ali najgore od svega je kad se ne poštuje rok isporuke, a državna elektroprivreda već računa megawatsate koje je planirala unovčiti prije dva-tri mjeseca, a vi još muku mučite s aksijalnim ventilatorom. I uostalom, nije KOEI pao zbog tih kostarikanskih generatora. Po tome ne bi ni rastao prošlu godinu da se gledalo poslovanje generatora i motora. Pa na nekim slovenskim generatorima, koji su spomenuti u gornjem članku na poslovnom, bili su vraćani cijeli statori i mijenjani statorski namot.
http://www.finance.si/index.php?MOD=show&id=96677
http://www.finance.si/?MOD=show&id=100504

I da još nešto kažem pred sam kraj. Puno je jednostavnije, neusporedivo jednostavnijem, napraviti jedan transformator nego jedan generator, s inženjerskog gledišta. Sto reci kad imate vertikalni generator s turbinom, sve teško 200-tinjak tona, i vrti se na 750 okretaja ili 400 tona na puno manje okretaja. Ili jedan turbogenerator na 3000 okretaja s rotorom teškim nekoliko desetaka tona. Da ne pričam o električnim i mehaničkim zahtjevima. I sad tamo neko napiše razletio se generator, pa da pukneš od smijeha. Ne širimo krive informacije.

Pessimism Is Your Friend

Ako sam dobro negdje pročitao u KOEI ima preko 300 inžinjera,plus magistra i doktora elektrotehnike.Htio sam se malo našalit na njihov račun ,ali sam se u zadnji tren predomislio…postoje skupštine pa svaki dioničar može uputit kritiku,upit,ili pohvalu i nadam se dobit konkretan odgovor iz prve ruke.. Kad već spomijnemo kvar na generatoru i neodgovornost vezano za rokove zaboravljamo da to nije SIEMENS nego KONČAR! Kad pomnožimo ovakav rad s dobitkom,pa podjelimo s koeficijentom nerada dobijemo upravo današnju cijenu dionice cca 1130kn. Odnosno,kome god se ovakav KONČAR ne sviđa ( a i ne treba mu se sviđat) može kupit povoljno dionicu,jer če za koju godinu( a možda i prije!!!) ta ista za mnoge bit previsoka-nedostižna[smiley2][smiley2][smiley2]. Vezano za nastale kvarove na generatorima moram reći da se oni ne mijenjaju kao žarulje( za neupućene),već servisiraju-popravljaju, a hvala Bogu Končar je toliko puno love stavio u rezerve upravo za ovakve intervencije,da to nikako ne može uticat na ovu skromnu cijenu dionice.Da ne bi KONČAR izgledao kao ružno paće,moram reći da se raznoliki kvarovi -nedostaci u proizvodnji i kasnije u toku rada događaju i puno,puno većim i poznatijim firmama[smiley1]

POKRET OTPORA

moram odgovoriti kolegi koji se zeli nasaliti na racun koncarevih inzenjera.
mislim stvarno, samo se kod koncara dogadaju problemi na opremi, kod niti jedne druge firme. inace nemam dionicu, ali montiram i pustam u pogon postrojenja i to po cijelom svijetu. nagledao sam se na zadnjem terenu takvih debilnih stvari tako da mi je vec dosta:

prvo: kupac sigurno nije kriv za nista, sve su radili kao sto su im inzenjeri iz koncara govorili, 100%.
iz mog iskustva, 50% greske snosi kupac.
drugo i najbitnije: mislim da je koncar osigurao svoje postrojenje tako da ce im gubitak biti minimalan ako ga uopce ima. kupac ce imati razgovor ugodni sa osiguravajucim drustvom.

trece: koncar ce izgubiti utoliko sto ce za iducu isporuku postrojenja morati platiti vecu premiju za osiguranje.
ali nista strasno.

cetvrto: mislim da pravnici iz koncara nisu bas tako neiskusni da ce sastaviti ugovor koji ce u ovim i slicnim situacijama baciti njihovu firmu na koljena.

sve tocke znam iz osobnog iskustva. tako da nema vecih problema. jedino cete imati malo ljuceg kupca, ali to se isto da rijesiti bez vecih problema. bago otputuje u ameriku i lijepo poprica sa CEOm firme. i to je to. sranja se dogadjaju.

Dobre vijesti za Končar!

——————————————————————————–
Vrućina onemogućila besplatnu energiju?

Business.hr
08.07.2007 13:53
Pročitaj komentare(0)

Londonski muzej kinetike ipak nije izložio rezultat rada irske tvrtke Steorn iz jednostavnog razloga što primjer stroja za proizvodnju pompozno najavljivane besplatne energije nije dao nikakve rezultate, prema riječima predstavnika tvrtke, zbog toga što mu je smetala vrućina, piše Guardian.
Vezane vijestiIrska kompanija otkrila besplatnu energiju?

Tvrtka je u kolovozu 2006. godine zakupila oglas u Economistu u kojem je na cijeloj stranici najavila otkriće izvora besplatne energije, što je prenio veliki broj medija u svijetu. Prema Steornu niz doktora znanosti s uglednih svjetskih sveučilišta potvrdio je rad uređaja, iako ti doktori nisu poimenice spomenuti.

Razlog neuspjeha javne prezentacije uređaja koji se trebao vrtjeti sam od sebe, krije se u “velikoj vrućini izazvanoj rasvjetom za kamere”, zbog čega mnogi danas postavljaju pitanje je li sve jedan veliki marketinški trik. Oglas u Economistu koštao je 160 tisuća dolara, a novac uložen u istraživanje nedjelotvornog uređaja 5,7 milijuna dolara.

POKRET OTPORA

samo da se osvrnem na spominjanje rezervi i bacanje končara na koljena – to nitko ovdje nije niti pomislio. nagađali smo o evetualno lošijem kvartalu, ako to uopće i spada o drugi kvartal.

i … hvala kolegama na informacijama.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Ima jedan zanimljiv text koji čini mi se niko nije prenio.
Vaš link

Svaki početak je težak, i dijete još nije prohodalo, kad jednom prohoda biti će zanimljivo.

New Report

Close