KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Zlocesti,
Ne radi se o dokapu uplatom novca, vec samo dolazi do promijena na pasivi u kojoj statutarne rezerve prelaze u temeljni kapital i izadju se nova serija dionica s jednakom nominalom, a koja se dodjeljuje postojecim dionicarima sukladno njihovom udjelu.

Ako može pojašnjenje glede novih dionica. One se izdaju iz zadržane dobiti koja se prebacuje u temeljni kapital. To znači i povećanje vrijednosti firme ili griješim?
[/quote]

zašto bi firma vrijedila više? ista vrijednost kapitala firme dijelit će se umjesto npr. na 100 udjela, u buduće na 200….no dionice na burzi bi trebale vrijediti 50% manje
[/quote]

upravo tako, kad se provede izdavanje duplog broja dionica, sadašnje dionice na burzi vrijedit će pola trenutne cijene i najbolje će proći oni koji odmah prvi dan uspiju prodati dionice dok ekipa ne skuži što se dogodilo


Jasno mi je da se direktno ne povećava vrijednost firme, ali su ovako statutarne rezerve ušle u temeljni kapital a nisu potrošene za nešto drugo. Ernt je stalno isplaćivao dobit iz rezervi pa da više nema tih novaca u firmi.
Ako brkam kruške i jabuke slobodno me prosvijetlite.

Kapital u pasivi (npr. statutarne rezerve) ne znaci da je to kes na racunu, to je najcesce vec potroseno na nesto (npr. kupnja dug. imovine, zalihe…). Kad je ERNT isplatio dividendu, rezerve/kapital mu se smanjio (pasiva), a u aktivi se smanjio novac sto je posljedicno umanjilo imovinu drustva. Kod KODT-a nema isplate u novcu (ne pricam o dividendi) vec je samo kapital u pasivi promijenio bilancnu poziciju sto posljedicno nije smanjilo raspolozivu imovinu.

Rastimo zajedno...





Zlocesti,
Ne radi se o dokapu uplatom novca, vec samo dolazi do promijena na pasivi u kojoj statutarne rezerve prelaze u temeljni kapital i izadju se nova serija dionica s jednakom nominalom, a koja se dodjeljuje postojecim dionicarima sukladno njihovom udjelu.

Ako može pojašnjenje glede novih dionica. One se izdaju iz zadržane dobiti koja se prebacuje u temeljni kapital. To znači i povećanje vrijednosti firme ili griješim?
[/quote]

zašto bi firma vrijedila više? ista vrijednost kapitala firme dijelit će se umjesto npr. na 100 udjela, u buduće na 200….no dionice na burzi bi trebale vrijediti 50% manje
[/quote]

upravo tako, kad se provede izdavanje duplog broja dionica, sadašnje dionice na burzi vrijedit će pola trenutne cijene i najbolje će proći oni koji odmah prvi dan uspiju prodati dionice dok ekipa ne skuži što se dogodilo
[/quote]

koje lupetanje – postojeći dioničari dobiju još jednu dionicu i to svi 1 za 1 iz dobiti koju je ostvarilo društvo i okja pripada svima – a španac kaže – to j eloše, treb aprodati dok raja ne skuži što j eposrijedi.

Pa naravno da cijepanje dionica ili dokap umnaža broj dionica i da onda cijena mora ići posotno dolje – PLAVA LAGUNA JE NAPRAVILA CIJEPANJE DIONICA – I ŠTO JE TU LOŠE I ZA KOGA J ETO LOPE – MANJA CIJEN ADIONICE JE UVIJEK DIBRA STVAR – PA NIJE IVICA BEZ RAUZLOG ABIO DRZAO JAMNICU NA 100 000 – nije htio da itko ima nesto soim njega

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Zvuči dobro čak i predobro samo nisu mi jasni razlozi takvog poteza.Nakon Todexa i peveca i sličnih bojim se da nije neka spačka većinskih štoviše kad se uzme u obzir da je većinski nedavno već istisnuo manjinske ( končar mjerni – redovna i končar aparati srednjeg napona – povlaštena) pušem i na hladno
imam dionice dotičnog poduzeća..

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !

U jednom od prijasnjih postova sam napisao zasto se to radi te ovo nije prvi put da se to radi niti tu ima nesto cudno, oni koji dionicu prate vec odavno pretopostavljali su da ce se to dogodit samo nisu znali tocno kada, ja sam pretpostavljao sljedece godine, a s obzirom da su uranili jos bolje 🙂

Ignore : renči

status možete zanoviti taj vas post – volio bih vidjeti što je točno tu posrijedi tj. zasto ovo a ne isplata divke kao npr ernt ii slpf

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


status možete zanoviti taj vas post – volio bih vidjeti što je točno tu posrijedi tj. zasto ovo a ne isplata divke kao npr ernt ii slpf

Pogledaj isti primjer koji je drustvo radilo 2010 godine to isto radi i danas ….drustvo prema statutu formira statutarne rezerve do iznosa jednog temeljnog kapitala, medjutim prosle godine su na glavnoj skupstini promijenili da prema statutu formira statutarne rezerve do iznosa 2 puta temeljnog kapitala tako da odluku o rasporedu statutarnih rezervi su odgodili do trenutka kada statutarne rezerve dodju do te razine koje su trenutno dosle na razinu da su statutarne rezerve sada 2:1 s obzirom na temeljni kapital, pa prema tome drustvo mora ili izmjenit statut ponovno ili mora statutarne rezerve rijesit na drugi nacin oni su kao i prvi put 2010 godine se odlucili na unos rezervi u temeljni kapital.

Ignore : renči

sram ih bilo, ne znaju ni izračunati koliko zarađuju pa se preračunaju. vrlo neozbiljno :)))

cvate vceće u ovo naše preduzeće

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


upravo tako, kad se provede izdavanje duplog broja dionica, sadašnje dionice na burzi vrijedit će pola trenutne cijene i najbolje će proći oni koji odmah prvi dan uspiju prodati dionice dok ekipa ne skuži što se dogodilo

Ovo je otprilike scenarij koji će se odvijati pod uvjetom da ekipa zaboravi maknuti naloge na kupnji na prvi dan provedbe. Uvijek se dogodi da neki nalog zaostane i obično to nije neka prilika za veći istovar. Ekipe za šišanje više nema. Ostale su samo stare ovce s debelom kožom punom ožiljaka 😉

Poreznu zanima samo stecanje.
Ovako se može raspravljati na forumu, ne i kod porezne.

Koliko znam (ispravite me) dobit se može isplaćivati iz zadržane i rezervi, ne i iz temeljnog kapitala. Valjda je sad jasnije.


Meni izgleda da je ovo definirano stavkom 2 člankom 69 Zakona o porezu na dohodak. On kaže: "Dohodak od kapitala ne utvrđuje se po osnovi dividendi i udjela u dobiti ako su dividende i ti udjeli iskorišteni za uvećanje temeljnog kapitala društva." S obzirom da se ovdje povećava temeljni kapital KODT-a, dodijeljene dionice neće se dodatno oporezivati. Meni je najlogičnije da će porezna na ovo gledati kao na split tj. kao da se jedna dionica podijelila na dvije. Tako ako je početna kupljena po 1.800 kn, da će nakon dodijele dodatne gledati kao da je cijena stjecanja za obje 900 kn s istim početnim datumom stjecanja.

Logično je, isto kao i to da si prvu stekao po 1800 kn na dan kupnje o drugu po 0 kn na dan podjele. Ako ne prodaš 2 godine nikom ništa. Ako prodaš…?

New Report

Close