KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zlocesti,
Ne radi se o dokapu uplatom novca, vec samo dolazi do promijena na pasivi u kojoj statutarne rezerve prelaze u temeljni kapital i izadju se nova serija dionica s jednakom nominalom, a koja se dodjeljuje postojecim dionicarima sukladno njihovom udjelu.

Rastimo zajedno...

Hvala.
Uff..
Al’ dobro, ipak je to dobro.


Zlocesti,
Ne radi se o dokapu uplatom novca, vec samo dolazi do promijena na pasivi u kojoj statutarne rezerve prelaze u temeljni kapital i izadju se nova serija dionica s jednakom nominalom, a koja se dodjeljuje postojecim dionicarima sukladno njihovom udjelu.

Ako može pojašnjenje glede novih dionica. One se izdaju iz zadržane dobiti koja se prebacuje u temeljni kapital. To znači i povećanje vrijednosti firme ili griješim?

Prijedlog nadzornog je stvarno wow.



Zlocesti,
Ne radi se o dokapu uplatom novca, vec samo dolazi do promijena na pasivi u kojoj statutarne rezerve prelaze u temeljni kapital i izadju se nova serija dionica s jednakom nominalom, a koja se dodjeljuje postojecim dionicarima sukladno njihovom udjelu.

Ako može pojašnjenje glede novih dionica. One se izdaju iz zadržane dobiti koja se prebacuje u temeljni kapital. To znači i povećanje vrijednosti firme ili griješim?
[/quote]

zašto bi firma vrijedila više? ista vrijednost kapitala firme dijelit će se umjesto npr. na 100 udjela, u buduće na 200….no dionice na burzi bi trebale vrijediti 50% manje

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

Možda netko upućeniji zna što kaže porezni zakon, kakav je porezni tretman kod ovakve podjele dionica za stjecatelja:
1. Je li oporeziv?
2. Ako je, što je osnovica?
3. U slučaju prodaje (nemam namjeru) unutar 2 godine koji je datum stjecanja i koja nabavna cijena?

Još bolje ako netko zna koji članak/ci (tumačenje) ovo regulira.
Mislim da je ovo bitno za ‘obične’ dioničare.

PS Kapital i zadržana dobit bio je vaš i prije i nakon podjele dionica, samo se prije dijelio na N a sada na 2 x N dionica. Posljedično i cijena. Tržište naravno može nagraditi (višom cijenom) ove pozitivne činjenice:
– povećan je udio isplaćene dobiti sa 40% na 50%
– dobivaju svi a ne samo neki
– kao naravno i buduće uzlazno poslovanje i dobit
Bilanca pasive izgledat će malo drugačije…

Dakle što kažu porezni stručnjaci?



Zlocesti,
Ne radi se o dokapu uplatom novca, vec samo dolazi do promijena na pasivi u kojoj statutarne rezerve prelaze u temeljni kapital i izadju se nova serija dionica s jednakom nominalom, a koja se dodjeljuje postojecim dionicarima sukladno njihovom udjelu.

Ako može pojašnjenje glede novih dionica. One se izdaju iz zadržane dobiti koja se prebacuje u temeljni kapital. To znači i povećanje vrijednosti firme ili griješim?

Prijedlog nadzornog je stvarno wow.
[/quote]

Drustvo dobit koju ostvaruje, a hvala bogu ostvaruje je konstantno rasporedjuje na nacin da dio ide u statutarne rezerve, a dio u isplatu dividende, medjutim statutom drustva je odredjeno do koje razine statutarne rezerve mogu biti, sta oce reci da se drustvo drzi statuta te u situaciju kada statutarne rezerve dodju do te granice drustvo se odlucuje na prenosenje statutarnih rezervi u temeljni kapital drustva na nacin da se statutarne rezerve u istom iznosu koliki je temeljni kapital unose u taj temeljni kapital te onda imamo duplo povecanje temeljnog kapitala zbog cega se izdaju i nove dionice u jednakom omjeru.U bilanci drustva se nista ne mijenja osim u dijelu povecanja temeljnog kapitala za iznos koji se smanjio sa statutarnih rezervi.

Ignore : renči


Do tog dijela jos +1 dionice nisam ni dosao jer sam bio iznenadjem ovom dividendom iako sam i to ocekivao u dogledno vrijeme samo ne ove godine, u svakom slucaju vise nego ekstra nakon ovog pesimizma po burzi, ove godine me barem iznenadjuju s dobrim dividendama ;)…znaci sada se cijena nakon provedbe dijeli na pola mogli bi onda ocekivat cijenu da se krece oko 1000kn ?

Po pokazateljima bi se već sada mogla trgovati na 2000 kn bez problema. Uz ovako pozitivno ponašanje uprave prema dioničarima i najave širenja kapaciteta ovo je jedna od najboljih dionica na domaćem tržištu.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]


Možda netko upućeniji zna što kaže porezni zakon, kakav je porezni tretman kod ovakve podjele dionica za stjecatelja:
1. Je li oporeziv?
2. Ako je, što je osnovica?
3. U slučaju prodaje (nemam namjeru) unutar 2 godine koji je datum stjecanja i koja nabavna cijena?

Nema poreznog tretmana, jer se na ovaj nacin ne ostvaruje kapitalna dobit, ne da mi se trazit zakon pa kome se da nek se potrudi 🙂

Ignore : renči

Hvala za info.
Već sam se zabrinuo da nema nikoga kad su konkretna pitanja na stolu.
Ostaje još pitanje datuma i cijene stjecanja novih (dodijeljenih) dionica. Posebno ako se netko odluči za prodaju prije isteka 2 godine. Radi se o stjecanju zar ne? Ovo nije stock split.

Jasno mi je da se direktno ne povećava vrijednost firme, ali su ovako statutarne rezerve ušle u temeljni kapital a nisu potrošene za nešto drugo. Ernt je stalno isplaćivao dobit iz rezervi pa da više nema tih novaca u firmi.
Ako brkam kruške i jabuke slobodno me prosvijetlite.


Hvala za info.
Već sam se zabrinuo da nema nikoga kad su konkretna pitanja na stolu.
Ostaje još pitanje datuma i cijene stjecanja novih (dodijeljenih) dionica. Posebno ako se netko odluči za prodaju prije isteka 2 godine. Radi se o stjecanju zar ne? Ovo nije stock split.

Za svaki slucaj trebalo bi malo bolje pogledat zakon da budemo sigurni.

Ignore : renči

Koliko vidim i svacam ovdje na poreznoj kazu

https://www.porezna-uprava.hr/Gradani/Stranice/Dohodak%20od%20kapitala/Primatelj-dividendi-i-udjela-u-dobiti.aspx

Dohodak od kapitala se ne utvrđuje po osnovi primitaka od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu ako su:

– dividende i udjeli u dobiti na temelju udjela u kapitalu iskorišteni za uvećanje temeljnog kapitala društva

Predpostavljam da je to to ?

Ignore : renči

New Report

Close