KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zarada 180 kuna po dionici jako dobro izvjesce


Izvješće je BRU TAL NO. Nisam očekivao ovako lijepe brojke 🙂 http://www.zse.hr/UserDocsImages/financ/KODT-fin2017-4Q-NotREV-K-HR.pdf

nije bas tako sjajno – to im nije doslo od prodaje transformatora – ebitda marza je pala sa 7,9 na 7,1. nista bitno, ali operativno nisu polovali bolje

imaju kniženo ca 12 milja ostalih fin prihoda – e sad što je to ne znam, je li jendokratno ili ponovljivo.

Inače, tvrtka je vrh vrhova, da nam je još takvih.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Toga nema u nekons, samo u kons – to će dakle biti nešto vezano uz Polsjku – tu je nešto kapnulo u poljskoj tvrtki kćeri

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Pa dobro, moglo bi se sad pisati o količini gotovine na žiro-računu, potraživanjima, rezerviranjima, knjizi narudžbi, dugoročnim i kratkoročnim obvezama i cifra od 2000 kn čini se sitnica za ovaj vr. papir.

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]


Pa dobro, moglo bi se sad pisati o količini gotovine na žiro-računu, potraživanjima, rezerviranjima, knjizi narudžbi, dugoročnim i kratkoročnim obvezama i cifra od 2000 kn čini se sitnica za ovaj vr. papir.

I treba o tome pisati – recimo imaju sjajan cfo – iznad 7 psoto, ti ne gube ni vrijem ni novac.

Ali mora se znato otkud novac dolazi da ne bi onda sljedeći kvartal bilo – otkud sad slabiji rezultati.

Zna li tko što bi taj izvanredni prihod mogao biti – da nisu nesto u romarima nasli tamo u poljskoj pa to doknjižili u svoj eknjige tj. napravili neku revalorizaciju naviše.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Nakon sta sam malo bolje pogledao izvjesce pa da komentiram prvo cu se oslonit na nekonsolidirano jer je to trenutno bitnije kako matica posluje kao sta je vecina i ocekivala koji prate ovu dionice dobit oko 41.5 mil tako da je to ispunilo moje ocekivanje pa imamo rast dobit i dividende od 15% za godinu dana jako dobro (uzimam da ce se dividenda isplacivat od profita matice ne od konsolidirane dobiti nekako mi to trenutno se cini realnije ali mozda se varam bilo bi mi draze da se varam jer bi onda dividenda jako dobro narasla ali bolje gledat konzervativno), s druge strane i ove godine imamo rezervacije u iznosu od 20 mil i vrijednosno uskladjivanje od 6 mil pa mozemo rec da je dobit dosta umanjena radi tih jednokratnih stavaka s kojim uprava vec odavno poznato kontrolira prikazivanje dobiti, s tim da je ove godine razlika sta je 12 mil islo u rezervacije “Rezerviranja za mirovine, otpremnine i slične obveze” pa iz toga mozemo nekako zakljucit da ce dobar dio otic u mirovinu ove godine te da ce vrlo vjerovatno doc do smanjenja broja radnika cime bi se poboljsala efikasnost i smanjio trosak radne snage jer ako se radi o VSS radnoj snazi da bi dio takvih radnika otisao u mirovinu vi morate na vrijeme dovest nove radnike i obucit da bi mogli zamjenit takvu radnu snagu a to onda neko vrijeme stvara dodatni trosak, ovo je neka realna pretpostavka s obzirom na dostupnost informacija mozda u isto vrijeme i zaposle dodatne ljude pa to manje utjece ali nekako mi je realnije ovo gore.

Vezano za nesto malo smanjenje EBITDA marze ocito je da je na to dosta utjecao iznos jednokratnih stavki kao sta se desilo i prosle godine, s druge strane treba uzest i u obzir da se zbog nacina knjizenja zastitnih mehanizama od valutnih i robnih rizika dio takvih prihoda se knjizi u poslovne prihode pa da nekad i radi toga moze postojat mala oscilacija tako da samo gledanje EBITDA nije uvjek tako jednostavno.U svakom slucaju od ostalih zamjetnih stvari imamo jako lijepo povecanje novca na 117 mil tj 450 kn po dionici.

Ignore : renči

Sad da se vratimo na konsolidirano tj na poljsku, mislim da je vecina ocekivala s te strane negativnu dobit s obzirom da poljsku treba podignit na noge te da je ocito da ce s te strane neko vrijeme operativno negativno poslovat sta je i vidljivo da operativno rade u minusu te da ce umanjit cijelokupnu dobit radi toga tako da je s te strane super da je poljska podigla sveukupnu dobit iako je bilo ocekivano da ce smanjit, istina da je to radi jednokratnih stavki u fin prihodima ali isto tako istina je da je i matica imala jednokratnih stavki u rashodima koji su dosta veci od tih jednokratnih prihodovnih stavki poljske tako da sve u svemu rekao bih da je cjelokupna dobit realna te da je ne trebamo umanjivat radi nekih jednokratnih stavki tj imali bi vise razloga da je i povecamo ako jednokratne stavke izbacimo.

Da se jos malo osvrnem na poljsku koja je kupljena tamo u 5 mjesecu tako da mozemo sada nesto vise rec, trenutno je vidljivo da poljska sudjeluje s nekih cca 25 mil poslovnih prihoda na godisnjoj bazi, ako pogledamo da imaju 64 radnika te ako to usporedimo s profitabilnoscu matice oni bi morali s tim brojem ljudi uprihodit oko 100 mil da bi dosli na razinu matice tako da je ocito da s te strane postoji jako puno prostora za rast prihoda ako zadrze isti broj radnika, u sta ne sumnjam da ce i taj broj rast, s druge strane iz izvjesca je vidljivo da je PET-ova djelatnost transformatori do 63 MVA i napona do 145 kV usporedimo li to sa maticom koja je do 100MVA i napona do 170kV ocito je s te strane ima potencijala dosta.Iz izvjesca je jasno da ce matica ulozenu lovu ulozit u opremu te da ce unjet know-how, pa je i s te strane napredak vidljiv kroz bilancu da su u poljsku u zadnjem kvartalu ulozili cca 10 mil u gradjevinske objekte u poljskoj s cime je ocito da se pocelo ulagat u tamosnju tvornicu, s te strane nadam s da ce ulaganje zavrsit u ovoj godini pa da nakon ove godine budemo mogli ocekivat da operativno se priblize nuli.

Ignore : renči

Čini se prema izvještaju da smo prodali nekakvu dugotrajnu imovinu u vrijednosti 4.000.000 kuna. Zanima me još koji postotak od dobiti od prodaje transformatora sa prikazuje u rezerviranja radi datog jamstva, te vremenski koliko traje jamstvo.


Izjednačila se cijena redovnog i povlaštenog izdanja.

To je i logično. Jedina razlika između redovne i povlaštene je pravo glasa na skupštini. Obzirom na broj dioničara koji dođe na skupštinu, Končar uvijek sa svojih 67,9% redovnih dionica uvijek ima preko 75% glasova na skupštini. Dakle taj glas ti ništa ne vrijedi jer će Končar ionako uvijek progurati svoje odluke.
Free float izražen kao broj slobodnih dionica, kad odbiješ tog većinskog vlasnika, im je tu negdje – redovnih ima cca 62 tisuće, a povlaštenih ima cca 58 tisuća. Dakle i redovne i povlaštene dionice de facto imaju ista prava (tj nemaju pravo glasa) i imaju otprilike jednak free float. Zašto bi im onda cijena bila različita?


Čini se prema izvještaju da smo prodali nekakvu dugotrajnu imovinu u vrijednosti 4.000.000 kuna. Zanima me još koji postotak od dobiti od prodaje transformatora sa prikazuje u rezerviranja radi datog jamstva, te vremenski koliko traje jamstvo.

Proizvoljno kako im pase prikazat izvjesce.

Ignore : renči


Čini se prema izvještaju da smo prodali nekakvu dugotrajnu imovinu u vrijednosti 4.000.000 kuna. Zanima me još koji postotak od dobiti od prodaje transformatora sa prikazuje u rezerviranja radi datog jamstva, te vremenski koliko traje jamstvo.

Moze li objasnjenje gdje se vidi prodaja dug imovine, hvala.

Rastimo zajedno...



Izjednačila se cijena redovnog i povlaštenog izdanja.

De facto imaju ista prava (tj nemaju pravo glasa) i imaju otprilike jednak free float. Zašto bi im onda cijena bila različita?
[/quote]
Ako bi imao prilike kupiti redovnu i povlaštenu dionicu za potpuno istu cijenu. Koju bi ti kupio?

New Report

Close