KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


– sada sami morate procjeniti hoće li cijena dionice ići na 600kn ili 1.600kn (ne želim drukati na cijenu jer upravo na ovoj dionici ja ponekad znam značajno spuštati ili podizati cijenu ovisno kako sam raspoložena).

Na ovoj burzi je jako tesko predvidjeti kretanje cijene. Ovo je vrlo nelikvidna dionica i ne treba puno novaca da se cijena znacajno spusti ili podigne.

Po meni trenutne cijene su otprilike fair value dionice. Ako pretpostavimo da ce u buducnosti rast dobiti biti 4-5%. Sto je razumna pretpostavka u ovom trenutku. Pogotovo jer nemamo nikakvih indikacija da je pritisak na cijene transformatora popustio. Ko vjeruje da ce dobit biti znacajno iznad 5%, za njega bi trenutne cijene bile atraktivne.

Dva su osnovna drivera potraznje za transformatorima: urbanizacija i prikljucivanje alternativnih izvora na mrezu. Globalizacija i rast ekonomija u razvoju ce jos dugo poticati proces urbanizacije. Taj je trend netaknut. Medutim lose stanje drzavnih financija dovodi do rezanje subvencija za alternativne izvore energije i to je osnovna snaga koja pritiska cijene transformatora.

Moja procijena o 4-5% rasta dobiti je vrlo simplificirana i zasniva se iskljucivo na citanju izvjestaja ABB-a. Isti sam po sebi ne daje podatke za razlicite vrste transformatora. Analiza globalne potraznje za bilo kojim proizvodom je vrlo kompleksan proces. Mogucnost greske je znacajna.

Ali mislim da moze posluziti kao dobra polazna osnova za raspravu. Nakon koje bi mogli bolje procijeniti potencijal rasta ove dionice.

Dakle moja pretvostavka je 4-5% rasta dobiti, Ivkina je 55%, gdje ste vi?

Ne posjedujem dionice KODT-a, a pogotovo ne ABB-a [emo_smijeh]

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



This Girl is on Fire
Vaš link …

Cijena rada.

– švicarci su skupi, skup im je franak.
– danas je njima problem izvoziti i čokoladu, jer su preskupi.

– zahvaljujući ovoj vladi Hrvatska ima najjeftiniju radnu snagu.
– mi smo puno konkurentniji od Afrike, Indije, Kine…
– kod nas dobijete Dr. Mr. Pr. za 1.600kn ili 210 eura mjesećno.
– a kako bi naša poduzeća bila konkurentnija vlada je poslodavcima omogućila i to da ne trebaju plaćati radnike.
– upravo zbog toga naša privreda je cjenovno najkonkurentnija u svijetu.
– znaju gospon Slavko i Zoki svoj posao i zbog toga ih jedino ja na ovom forumu podržavam.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Skupi su, a imaju nezapolensot 3%.

Ali recimo imaju vrlo fleksibilan radni zakon. U Svicarksoj je trosak otpustanja vrlo mali. I u Svicarskoj mozes regularno zaposliti covjeka na 1 ili 2 ili 3 dana tjedno. To daje poslodavcima fleksibilnost da bolje kontroliraju troskove i smanjuje im rizik. I imaju vrlo niske poreze. I vrlo kvalitetan obrazvoni sustav koji proizvodi vrlo konkurentnu radnu snagu.

Ali cinjenica jeste, svicarske tvrtke sele sve radno intezivne poslove van zemlje. I onda ako Hrvatska napravi business okuruzenje slicnije Svicarskom i ponudi jeftiniju radnu snagu, onda ima sanse da privuce neki od tih poslova koji napustaju Svicarsku. Medutim, po meni dostupnim informacijama kod njih je sada u trendu Bugarska.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

budu se oni brzo preorijentirali sa Bugarske na neku drugu destinaciju … mi imamo veeeliku sreću da smo tu di jesmo te čak ni ovi nesposobnjakovići koji nas vode i mlate praznu slamu mogu samo na kraći rok poremetiti naš budući prosperitet. Imao sam priliku razgledati kodt iznutra … respect

Barona za moderatora a šefa za direktora ... moji postovi nisu nagovor na kupnju ili prodaju vrijednosnica

Problem kod ove dionice je što im je biznis dosta kompliciran pa ljudi zapravo ne znaju što kupuju. Koliko ljudi uopće zna što je to energetski transformator i čemu služi, a obzirom da nam je tržište prepuno lijenih i needuciranih ulagača , takvi se neće potruditi da to i saznaju. Radije će kupiti dionicu iz sektora čiji biznis je njihovom ulagačkom mozgu jednostavniji za shvatit(građevina, turizam, retail).

Ne znaju Vam niti što je građevina. Sve ekipa iz doba “procvata” građevine, nakrcana dionicama do kojih su došli na tko zna koji način i sada dalje čekaju po sistemu “kad krene, svi će gore” a na kraju bi mogli ostati bez ičega. KODT je pouzdana firma s kojom se malo tko može mjeriti na ZSE. No ono najvažnije funkcionira kao pravi d.d. vrlo korektna prema dioničarima (barem dosad) a želim da tako i ostane.


Dakle moja pretpostavka je 4-5% rasta dobiti, Ivanina je 55%, gdje ste vi?

– ja ne pišem o pretpostavkama, pišem činjenično stanje,
– a to je rast dobiti od 55% u odnosu na prethodno razoblje.

– evo vam još jedan zanimljiva sitnica koju ima malo koja firma u svijetu.
– dugotrajna imovina.
– 31.12.2011. 86.995.965
– 31.12.2012. 159.400.585

– koliko su to povećali dugotrajnu imovinu ???

– I love this game.
Pozdrav !



Dakle moja pretpostavka je 4-5% rasta dobiti, Ivanina je 55%, gdje ste vi?

– ja ne pišem o pretpostavkama, pišem činjenično stanje,
– a to je rast dobiti od 55% u odnosu na prethodno razoblje.
[/quote]

Dobit KODT-a u 2012-oj je manja nego u 2011-oj.

Koliki ce biti rast dobiti u 2013-oj?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Problem kod ove dionice je što im je biznis dosta kompliciran pa ljudi zapravo ne znaju što kupuju. Koliko ljudi uopće zna što je to energetski transformator i čemu služi, a obzirom da nam je tržište prepuno lijenih i needuciranih ulagača , takvi se neće potruditi da to i saznaju. Radije će kupiti dionicu iz sektora čiji biznis je njihovom ulagačkom mozgu jednostavniji za shvatit(građevina, turizam, retail).

Ovo je firma cije se poslovanje moze dosta dobro predvidjeti.

Najprije, KODT ima samo jedan proizvod. Drugo KODT-ovi konkurenti su velike i vrlo trasparentne kompanije koje objavljuju masu podataka o svom poslovanju. Ako se covijek malo potrudi i procita izvjestaje ABB-a i Siemensa moze dobiti dosta dobru sliku o trzistu transformatora, marzama i trendovima. Poslovanje KODT-a je vrlo predvidivo, barem na kraci period.

S druge strane hrvatske gradjevinare, retailere i turiste je puno teze pratiti jer ne postoje transparentni konkurenti koji posluju na istim trzistima i imaju slican mix proizvoda.

Ko zeli investirati vrijeme moze vrlo dobro predvidjeti poslovanje KODT-a. Za vecinu ostalih tvrtki na ZSE to je nemoguce jer jednostavno nema dovoljno podataka koji su javno dostupni.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Dobit KODT-a u 2012-oj je manja nego u 2011-oj.

Pipl Mast Trast As !!!

– rast dobiti od 55% u odnosu na prethodno razdoblje.

– I love this game.
Pozdrav !



Dobit KODT-a u 2012-oj je manja nego u 2011-oj.

Pipl Mast Trast As !!!

– rast dobiti od 55% u odnosu na prethodno razdoblje.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Ti i Zimzelen nikako da shvatite da ovo nije 2007-a godina. Ovce su davno pogubile novce i otisle sa burze. Samo odnemazes kolegama koji investiraju u ovu dionicu, a i sebi.

Pokusaj napraviti neku smislenu analizu ove dionice. Sto je manje nepoznanca i sto su stvari transparentnije to su investitori spremniji da plate vecu multiplu.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

– ja ne pišem o pretpostavkama, pišem činjenično stanje,
– a to je rast dobiti od 55% u odnosu na prethodno razoblje.

– evo vam još jedan zanimljiva sitnica koju ima malo koja firma u svijetu.
– dugotrajna imovina.
– 31.12.2011. 86.995.965
– 31.12.2012. 159.400.585

– koliko su to povećali dugotrajnu imovinu ???

– I love this game.
Pozdrav !

dovršili su lab pa su ga stavili u popis, ne?
ne kužim baš preveć, al zar to nebi trebalo utjecati na book value ili kak se to već zove, mislim firma sad više vrijedi, ne?
budemo vidjeli kak budu amortizirali sljedećih godina, 😉

Vrag šalu bere, a penezi ga ne!!!


ne kužim baš preveć, al zar to nebi trebalo utjecati na book value ili kak se to već zove, mislim firma sad više vrijedi, ne?

Book value per share, (BVPS).

– sve vam to piše, tu vam nema drukanja, sve je vidljivo i transparentno.

– trenutni BVPS je 777.47 .
– 3Q12 727.69 , prije cca 5g taj BVPS je bio 393.35 .

– a i kapital stabilno raste, trenutno 198.7M, prije cca 5g. 100.5M .

– postotke rasta sami možete izračunati, a još zanimljivije je usporediti te fundamente s cijenom dionice prije cca 5g.

– sve vam piše, samo treba pogledati, i normalno kužiti to što se gleda.

– I love this game.
Pozdrav !

New Report

Close