KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja neznam kako neko normalan može blatit ovu dionicu kad je jedna od najboljih dionica na zse, samo pogledajte EPS već je sad na 19, a BV prema mome izračunu za drugi kvartal je 1000 kn (graham koncept) ako se ne varam nek me neko ispravi. Ali svakako jedno od najboljih dionica danas a i u skoroj budućnosti [thumbsup]

Što se tiče izvješća, kolega kerempuh je sve dobro rekao.


Ovaj kvartal rezultati su nešto ispod mojih očekivanja. Međutim, biznis je takav (lumpy) da su kvartalne oscilacije oko trenda uobičajena stvar. Ovaj kvartal se recimo nakupilo dosta zaliha. U sljedećim će kvartalima te zalihe biti prodane i generirati prihode, dobit i novu likvidnost. Zato treba gledati i uspoređivati rezultate u dužim periodima.

A što se tiče onih prihoda od 1 milijardu kn što je PU rekao da očekuje do 2015. godine, baš sam se malo pozabavio i pogledao rast prihodi zadnjih 5-6 godina. Prihodi im rastu prilično linearno (r kvadrat 0,96) pa ako tako nastave – milijardu kn prelaze već 2014. godine (dakle za 3 godine). Naravno da je to nepouzdano, ali zanimljivo je vidjeti slikicu.

p.s. U ovu jednadžbu samo ubacite godinu koju hoćete i dobijete procjenu (možete ubaciti i neku prethodnu godinu da provjerite koliko dobro opisiva ostvarene rezultate, ali to se vidi i po ovoj crti trenda i koeficijentu determinacije).


samo pogledajte EPS već je sad na 19, a BV prema mome izračunu za drugi kvartal je 1000 kn (graham koncept) ako se ne varam nek me neko ispravi.

Ne znam varaš li se, ali ne razumijem što kažeš. EPS 19, čega 19? Otprilike je 19 eura prikazani EPS za TTM tj. 143,95 kn.

BV je službeno 643 kn, to što će netko zbrojiti "ona" rezerviranja i dobiti 1.108 kn, mislim da je pretjerivanje, neka od tih rezerviranja će se i potrošiti. Naravno, "stvarni book" je dosta veći od tog knjiženog 643 kn, ali ne baš 1.108 kn.

Ti si čini mi se gledao ovdje NCAVPS, pa da, to je zanimljivo iznosi 1.005 kn, i to je stvarno značajniji broj od bilo kakve BVPS ovdje jer da se stvarno firma sada likvidira, tada ne bi bilo u budućnosti nikakvih trošenja rezeviranja, sve je tada gotovo, i dioničari bi dobili svojih 1.005 kn po dionici ako ćemo dugotrajnu imovinu (zgrade, vrijedne nove strojeve…) pokloniti u huminatrne svrhe.
Ukoliko bi se slučajno i sva dugotrajna imovina također prodavala, tada bi se po knjigovodstvenom stanju (koje imovinu sigurno ne precijenjuje obzirom kako se ovdje sve dobro amortizira!) dobilo od toga još i nekih bar 272 kn tj. u slučaju trenutne likvidacije firme dioničari sigurno dobivaju dobrih 1.277 kn (tj. već i malo više, u ovih 20-ak dana sigurno nisu poslovali negativno, nešto su i još zaradili) odnosno ova cijena na burzi je taman likvidacijska vrijednost poduzeća.

Možda sam ja ovdje jedini lud, ali meni nema smisla jednu od najboljih firmi u RH tržiti na ZSE po cijeni koja implicira stečaj – sutra! Ako je na ovoj burzi bilo što baš van svake pameti, onda je to valuacija ove firme. U mnogim firmama u RH koje su nisko vrednovane postoje razno razne poteškoće, ili barem široke neizvjesnosti, razno razni strahovi i barem kao jedan od bezbrojnih mogućih scenarija neke loše mogućnosti, pa se to može gledati ovako i onako…, ali ovdje, ovdje stvarno nema na temelju čega opravdavati stečajnu cijenu.

Molio bih kolegu Machete-a ako bi mogao napraviti kratkoročnu Ta za ovu dionici.
Molio bih ga također da graf stavi na ovu temu.
Hvala unaprijed [thumbsup]

Moji postovi nisu poziv niti na kupnju niti na prodaju dionica, niti na bavljenje dionicama, niti su investicijski savjeti


Molio bih kolegu Machete-a ako bi mogao napraviti kratkoročnu Ta za ovu dionici.

– što će vam moj prijatelj Splićo kada on nema pojma o tim crtkarijama.
– kad bi on to znao sigurno ne bi skupljao prazne boce.

– I love this game.
Pozdrav !

malo sam proučavao prihode KODT prema kvartalima. U priloženom grafu se jasno vidi da su im kvartalni prihodi prilično šareni, idu gore-dolje bez puno pravilnosti. Uglavnom im je prvi kvratla uvijek najjači a ostali kako kad, nekad je treći najmanji, nekad drugi, nekad zadnji, uglavnom nema pravila…
Pad u ovom kvartalu je vjerojatno posljedica smanjenih narudžbi iz prošle godine što će se vjerojatno iskompenzirati do kraja godine sa najavljenim povečanjem narudžbi za ovu godinu

Drugi dioničar je dobro podevljao portfelj, a onda sam
pogledao većinu dionica i sve likvinde na ZSE i koliko vidim KODT ima daleko najveću stopu povrata kapitala po dionici. Čak i HT je daleko ispod .

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.

Ova firma ima sve bolje i bolje rezultate,vjerodostojnu upravu koja se ne povezuje sa malverzacijama i politicarima,dobit koju ulazu u razvoj,istrazivanja i za isplatu dividende (svake godine malo vecu),novi pogoni,centar za istrazivanja,FA…jos samo da je malo veca likvidnost ali i ovako je ovo stvarno odlicna situacija.Tako da sumnjivcima ne ostaje puno prostora za piskaranje gluposti pa mi je stvarno smijesno citat postove zlonamjernih koji prognoziraju pad na 1k kn no zivi bili pa vidjeli

U RH postoje odlične komapnije. To je teško ljudima vjerovati, misle da sve to ista naša balkansko-hrvatska žabokrečina, ali to nije istina! Nije sve isto, postoje firme koje kao da su iz nekog drugo svijeta, koje su u punom smislu, kako bi ja to rekao "bufetovskom" smislu: izvrsne!
Takvih je nekoliko firmi iz čak vrloraznih dijelova industrije (elektro-, auto-, mliječne-, pivarske-) i raznih dijelova turizma i usluga.
Možda nisu sve na ZSE, i možda je na ZSE teško naći baš 10 takvih (sigurno nemoguće, probao sam), ali naći jedno 5-6 takvih je čak i moguće. KODT je moja omiljena među njima. A 5-6 dionica uopće nije malo. Za hrvatske uvjete, obzirom na stanje u državi općenito, to je zapravo čak jaako puno, trebamo biti zahvalni Bogu na takvom čudu neviđenom. Nitko ne bi očekivao da u RH ima 5-6 odličnih firmi. Ja sam možda pretjerani optimist, ali u ovome mislim da ne pretjeruje: 5-6 vrhunskih kompanija se može naći!


U RH postoje odlične komapnije. To je teško ljudima vjerovati, misle da sve to ista naša balkansko-hrvatska žabokrečina, ali to nije istina! Nije sve isto, postoje firme koje kao da su iz nekog drugo svijeta, koje su u punom smislu, kako bi ja to rekao "bufetovskom" smislu: izvrsne!
Takvih je nekoliko firmi iz čak vrloraznih dijelova industrije (elektro-, auto-, mliječne-, pivarske-) i raznih dijelova turizma i usluga.
Možda nisu sve na ZSE, i možda je na ZSE teško naći baš 10 takvih (sigurno nemoguće, probao sam), ali naći jedno 5-6 takvih je čak i moguće. KODT je moja omiljena među njima. A 5-6 dionica uopće nije malo. Za hrvatske uvjete, obzirom na stanje u državi općenito, to je zapravo čak jaako puno, trebamo biti zahvalni Bogu na takvom čudu neviđenom. Nitko ne bi očekivao da u RH ima 5-6 odličnih firmi. Ja sam možda pretjerani optimist, ali u ovome mislim da ne pretjeruje: 5-6 vrhunskih kompanija se može naći!

Moguće, ali onda dolazi do problema sa vlasničkom strukturom npr

Kompanije po mom ukusu su:
TUHO
KODT
LURA
LEDO( minus mu je neisplata dividende)
ZAPI
SMNS
HT ( iako mu je trend poslovanja negativan, pa mi vec neko vrijeme nije medju favoritima)
ERNT ( slicno kao i HT)

Kako inace nisam investitor koji bi kod odabira tvrtki prvenstvo davao knjigovodstveno podcijenjenim dionicama ( npr nikada ne bih investirao u gubitaša samo zato sto je na 0,3 p/b) u mojim favoritima nema takvih dionica

Recimo da mi se svidjela ADPL , no nju sam kupio prvi put na cca 60 kn, a ona polako postaje i tvrtka koja zadovoljava moje kriterije ( visokoprofitabilna tvrtka)

Trenutno posjedujem i jednu dionicu koja gotovo u nicemu fundamentalno ( zasada) ne zadovoljava moje kriterije, no kako vjerujem u tehničku analizu, a ona mi ukazuje na rast, mozda se i tu nesto promjeni..

Ovaj post nije nagovor niti na kupnju niti na prodaju niti na bavljenje bilo kavim dionicama

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

Sve su ove i meni bar dobre, neke vrlo dobre… i možda čak pola od njih su odlične kompanije 😉
Ali mnoge od njih mi se ne čine dovoljno jeftine (dosta se međusobno razlikuju po jeftinoći, i pogotovo je važano u odnosu na sve prilike koje se nude na ZSE i u krugu manje dobrih ali prejeftinih dionica) a u nekima čak i dajem i značajan diskont na vlasničku strukru.
Jedna od najboljih je nažalost i prestala biti dostupna na ZSE 🙁

Ali ovo je tema o KODT, pa možda nije mjesto da komentiram sve ove detaljno. Uglavnom meni je bitna izvrsnost i cijena, odnos toga dvoje, pri čemu je lako kada su po jednoj varijabli slične, ali kada se razlikuju u obje varijable a u različitim smijerovima tada je usporedba delikatnija stvar ali to je i najvažnija usporedba.
Najlakša stvar je kada imao ovake slučajeve gdje se neke dionice u odnosu na masu ostalih razlikuju u obje varijable i to u istom smijeru, ovako "izvrsnost" u samo vrhu i diskont cijene na neko najbolje moje očekivanje vrijednosti u samom vrhu, tada nema dileme, to su najljepše situacije.

Da su ovo "obveznice" radi s o tome da su neke i višeg prinosa i višeg "rejtinga", tu stvarno nema dileme. Ja dionice baš i gledam nekako "kao obveznice". Razlikujem ih po očekivanom prinosu i po "rejtingu" koji im pripisujem. Cilj je naći one što višeg rejtinga i istovremeno što višeg prinosa. Neefikasnost tržišta omogućava da se pojavi takva ludost: "AAA" rejtinga a prinosa primjerenijeg nečemu "A" rejtinga. Ali naravno da je nekada bolja investicija uz prikladnu diverzifkaciju u stvar "BBB+" rejtinga ako je "prinos" takav da je primjerenji "CCC" rejtignu. Toga kod nas ima puno zato je važno gledati i takve stvari a ne samo ove izvrsne koje se može na prste jedne ruke nabrojati.

FYI, ZAPI na burzi ne postoji još od 2010. a u tijeku je završni proces pretvaranja u d.o.o. (prosurfaj NN).

New Report

Close