KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Gospodari struje! [thumbsup]

I? Jeste li pročitali svi taj intervju? 🙂 Znaam, skupe su te novine k’o sam vrag, ali kupite ih, ponekad se čovjek može luksuzirati. Ja sutra i tako putujem, pa da imam što čitati u vlaku.
Na prvi pogled mi se sviđa dizajn novine, tako lijep, čist, eleganatan. To me je iznenadilo, ako se dobro sjećam naslovnice i cijeli dizajn tog časpopisa Banka je nekada davno bio prilično ružnjikav.
Ali kad je teta na kiosku rekla 42 kn, šlag me strefio, malo previše. Pa to je skuplje i od Bug-a, kojega inače čitam kada putujem.

No dobro, intervju sam morao odmah pročitati, to ne može čekati vlak. I sviđa mi se. Nije baš toliko detaljan kao što sam mislio da će biti, ali Predsjednik veli da se nemre baš biti jako detaljan prema van zbog industrijske špijunaže 😉 To mi je zanimljivo i potaknut onim pohvalama na račun financijskog direktora koji je prvi u RH magistrirao hedžing, odmah mi je sinulo što još treba od kadrova Končar D&ST-u!

Trebao bi nam netko tko je stručnjak za "upravljanje/zaštitu intelektualnog vlasništva"!
Naime nedopustivo je da naše inovacije drugi tek tako kopiraju.
Mislim da bi trebalo nabaviti stručnjaka/stručnjake koji će moći dobro osmisliti i provesti jednu ozbiljnu (ovo već postaje postepeno dovoljno velika firma za takve stvari) strategiju upravljanja intelektualnim vlasništvom u smislu da se ubuduće (za razliku do do sada??) puna pažnja posveti adekvatnoj zaštiti naših inovacija, dizajna i sl. na način da se patentiraju sve one stvari koje se to mogu (i ima financijskog smisla gledajući dugoročno) i na sve dostupne načine u što više zemalja zaštite kako bi Končar D&ST zasluženo mogao dugoročno uživati vrijednost svoga R&D rada.

Onda bi naravno (kad se postane dovoljno velik za to…) trebalo redoviti kontrolirati sve ostale priozvođače na svijetu da slučajno ne krše neki od naših patenata (redovito nabavljati njihove proizvode, rastaviti, ispitati na naše patente) i tamo gdje se uoče neke krađe izvršiti utuživanja na nadležnim sudovima. Na taj način bi se spriječilo druge da neovlašteno koriste naše vlasništvo i počelo bi se kao jedan mali "dodatni poslovni prihod" dobivati i neke naknade za korištenje naših patenata, a s druge strane (u početku) i neke izvanredne prihode od naplaćenih odšteta (presudama, nagodbama i sl.)

Hedging je važna stvar koju kod nas monogi u RH ne shvaćaju i zato rade gluposti. Končar D&ST je među prvima to shvatio. Nažalost stvar koju također mnogi u RH još ne shvaćaju a ništa manje važna je, a možda je dovoljno dobro ne shvaća niti Končar D&ST je ta važnost zaštite svog intelektualnog vlasništva!! Intelektulano vlasništvo je kao i svako drugo vlasništvo, ono se mora čuvati i ne smije se dopuštati drugima da ga tek tako kradu, to jednostavno nije u redu i to može imati značajan financijski efekat i zato čim firma postane dovoljno velika da joj se isplati provoditi te silne registracije patenata i sl., i onda još teže to praćenje da li netko što krše i onda još teže provođenje postupaka u slučaju povrede našeg vlasništva to treba činiti savijesno i odgovorno jer to je važan dio poslovanja, jako važan! A Končar D&ST sa za par godina preko milijardu kn prihoda, preko 100 milijuna kn dobiti, biti će dovoljno velika da joj se isplati svoje vlasništvo štiti svim dostupnim metodama. Žalosno je to što se malim firmama može tek tako krasti, svijet je nepravedan… e baš zato moramo što prije i što više narasti da možemo još kvalitetnije poslovati i da možemo imati još bolji R&D čiji rezultati se ozbiljno štite i poštuju.

ja danas dokupio povlaštene.

Neko je bio naveo NPM od 12 % ..
Odakle taj podatak?
Idem i ja po te novine…12 % na 1 mlrd je 120 milja
Pa to je cca 450 kn po dionici zarade
pol u dividendu i dobijamo iznos od 220 kn

AUUUUUU

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]


ja danas dokupio povlaštene.

Neko je bio naveo NPM od 12 % ..
Odakle taj podatak?
Idem i ja po te novine…12 % na 1 mlrd je 120 milja
Pa to je cca 450 kn po dionici zarade
pol u dividendu i dobijamo iznos od 220 kn

AUUUUUU


Tebi su uvalili ovo po 1250, fino nema šta, kao i obično na vrhu.

RBA FOND IZGUBLJEN U VREMENU I PROSTORU BIJEŽITI IZ OVOGA FONDA IZABERITE AZ FOND ZA VAŠU BOLJU BUDUĆNOST I SIGURNU MIROVINU

NPM 12% je moja procjena. Zadnjih 5 godina pravi NPM (sa uključenim rezervacijama) je cca duplo veći nego prikazan u RDG. Dakle 8-11%. Izgradnjom VN laboratorija počet će proizvoditi transformatore koji se prodaju uz veće marže. Tako sam dobio 12%. Za usporedbu KPT zadnjih godina ostvaruje NPM 17-18%.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.



ja danas dokupio povlaštene.

Neko je bio naveo NPM od 12 % ..
Odakle taj podatak?
Idem i ja po te novine…12 % na 1 mlrd je 120 milja
Pa to je cca 450 kn po dionici zarade
pol u dividendu i dobijamo iznos od 220 kn

AUUUUUU


Tebi su uvalili ovo po 1250, fino nema šta, kao i obično na vrhu.
[/quote]
Polako kupujem od dividende, lijepo je kad ti društvo isplati dividendu pa s njom dokupljuješ te iste dionice. A sto se mene tice, ja bih najvise volio da oni nastave ovako raditi, isplacivati dividendu koja raste, a da cijena padne. Za vecinu nas u ovoj dionici je to prva opcija kada bi mogli birati!

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

Što ovdje ne štima, dobit ili porez na dobit ?

Ad4. Glavna skupština je primila na znanje informaciju o financijskim izvješćima društva
Končar-D&ST d.d. za 2010. godinu utvrđenim 22.03.2011. od Uprave i Nadzornog odbora,
zajedno sa izvješćem Revizora o izvršenoj reviziji financijskih izvješća.
Društvo je u 2010. godini ostvarilo:
– ukupni prihodi 702.828.317 kn
– ukupni rashodi 663.891.396 kn
– bruto dobit 38.936.921 kn
– porez na dobit 1.818.856 kn
– neto dobit 37.118.065 kn

– ukupna aktiva na 31.12.2010. 452.921.043 kn
– kapital, rezerve i neraspoređena dobit 161.171.347 kn
– ukupne obveze 291.749.696 kn

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.


– bruto dobit 38.936.921 kn
– porez na dobit 1.818.856 kn
– neto dobit 37.118.065 kn


Sve štima do u kunu, 38.936.921 minus 1.818.856 je točno točno 37.118.065 🙂



– bruto dobit 38.936.921 kn
– porez na dobit 1.818.856 kn
– neto dobit 37.118.065 kn


Sve štima do u kunu, 38.936.921 minus 1.818.856 je točno točno 37.118.065 🙂
[/quote]

a da li bi trebalo biti?

brutto 38.936.921
porez 20% 7.787.384

netto dobit 38.936.921-7.787.384= 31.149.537

Dakle,korištenjem poreskih olakšica uspjeli su za dioničare zaraditi gotovo 6 mil kn.
Očito u KODT znaju i taj dio poslovanja_financijski menađment.Bravo!

U KODT će teći med i mlijeko,ali ne u potocima!


a da li bi trebalo biti?

brutto 38.936.921
porez 20% 7.787.384


Zašto bi trebalo biti 20 %?? To je kao ono u banci, “kamatna stopa” i “efektivna kamatna stopa” (gledati uvijek ovu drugu, a ne oglašenu! :D), tako imaš i “opću poreznu stopu” i za određeni slučaj njegovu “efektivnu poreznu stopu”.

Po tome koliko je niska efektivna porezna stopa razlikuju se odlične od manje odličnih kompanija. Odlčne kompanije ne žele platiti perviše poreza entitetu koji po svojoj izvrsnosti ne može parirati nama, kompaniji, a naša država je daleko od odličnoga pa da Končar D&ST takvoj državi da plaća puno poreza to bi bila sramota.

Kompanije koje imaju velike izvozne aktivnosti tome mogu doskočiti “porezanim oazama”, dakle izvoziš preko treće države niskih stopa poreza na način da svoju robu uz nultu profitabilnost prodaješ svojoj kćei u toj dalekoj državi, pa ovdje ne plaćaš porez, a onda iz te države prodaješ dalje svojim pravim kupcima po cijeni koju možeš postići tj. dobit se knjiži i porezuje tamo u inozemstvu…

Naravno, ta praksa nije baš 100 % prihvaćena, neki će imati zamjerke na to…, pa onda kompanije s time ne pretjeruju nego traže neke kompromisne načine, tako da npr. proizvodnju izmjeste u neke normalne ali “povovljnije” države (ne samo porezom na dobit, nego i druge načine…), pa je to onda normalno poslovanje od proizvodnje pa pravom kupcu direktno i sl.

Ovdje doduše nemamo takvih stvari, niti je proizvodnja izmještena u povoljnije zemlje, niti se koriste porezne oaze, ali barem se onda koristi ono osnovno što u državi loše poslovne klime i treba koristiti do kraja, do zadnje kapi, a to su obične porezne olakšice na koje svojom izvrsnošću imamo pravo.

Končar D&ST je zaslužio porezne olakšice, i zaslužuje ih i na dalje (pogledati investiciju u VN laboratorij!), i zato ih je dobivao i dobivati će ih!

Čak uopće nije potrebno raditi “dvojbene” stvari poput poreznih oaza i izmještanja proizvodnje u Kinu, čak je moguće i dalje proizvoditi u RH (ako se nitko ne buni?), i čak je moguće i dalje plaćati poreze u RH (ako se nitko ne buni?), jedino je poreznu stopu moguće ovim jednostavnim i najčišćim mogućim metodama spustiti na nižu, zasluženu, razinu.

To je i dokaz da u ovoj firmi jako dobro hedžiraju! 😀 Naime oni su hedžirali “gospodarsku situaciju u RH” – nevjerojatno!
Naime, u RH su “poslovni uvjeti loši”, imamo visoke poreze (pogledajte npr. ove bruto i neto plaće…), a oni su tako pametni da ne samo da se zaštite od “tečajnih kretanja”, “promjena cijena roba” i sl., nego su našli i kako se zaštiti od “loše poslovne klime” (= “viskoi porezi”) u RH!! Način je jednsotavan: obzirom da na jednom mjestu “kao i svi, platiš previše”, ti si zato “nađeš drugo mjesto gdje ćeš uspjeti platiti manje, pa da u sumi ispadnu prihvatljivo”, da ispadne “gotovo kao da poslovna klima nije tako loša” tj. djelomično je hedžirana!! 😉 Nije nam uzalud direktor financija magistirao hedžiranje!

U RH većina firmi potpuno nerazumno i neodgovorno ne zaštite se niti od tih občnih rizika kao što su tečajni, a ovdje se zaštite i od rizika zvanog “loša poslovna klima u RH” (= visoki porezi), nevjerojatno!

A ovo je i društveno jako odgovorno. Alternativa ovome bi bilo premještanje proizvodnje u povoljnije europske i azijske zemlje a na ovaj način ne samo da se proizvodnja zadržava u RH, nego se (pogledati novu investiciju!) ovime zapravo neprestano povećava poslovna aktivnost u samoj RH i posljedično tome se neprestano zapošljavaju i novi zaposlenici u RH! Sve je to čista suprotnost od presljenja kompletne proizvodnje koja bi bila poslovno logična alternativa “hedžiranju poslovne klime”!

http://www.zse.hr/UserDocsImages/financ/KODT-fin2011-2Q-NotREV-N-HR.pdf

Ono najvažnije:
“Na dan 30.06.2011 godine vrijednost ugovorenih poslova iznosi 429 mil. kn dok je na isti dan
prethodne godine iznosila 393 mil. kn što je rast od 9%”

Ali u onom inervjuu Predsjednik uprave zapravo kaže da se ne brinemo sa narudžbama, ispada da ih ima koliko god žele samo da je problem prihvatiti ih jer dok se ne otvore novi kapaciteti rade na preko 90 % kapaciteta. Obzirom da su nešto pale cijene u odnosu na prošlu godinu danas sa istim gotovo 100 % kapacitetom ostvaruju nešto niže prihode.

Dakle jedva čekamo da VN laboratorij i novi kapaciteti prorade kako bi se narudžbe u većem obimu uspjele "prihvaćati" i prihodi kako bi nastavili rasti prema tih milijardu prihoda o kojima nam Predsjednik govori!

New Report

Close