KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Fino i polako rastemo [thumbsup]

Bravo kolega čestitke, rast KODT je dobar i za moj KOEI.

lp [thumbsup]

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]






Kako je samo brzo popapan ovaj od 2000 kn. [shocked]

Kvalitetna roba po dobroj cijeni uvijek ima kupca
[/quote]


Sve gledam i zalim kaj jucer nisam sve ono kupio…
Molio bih cijenjenog prodavaca da nam pruzi još jednu priliku

HVALA


decki ,ima koliko hocete po 2000 ,sto sad ne grickate ??????
[/quote]
Grickat će kad padne još 30%.
[/quote]
tad cu i ja grickat… [wink]
[/quote]

izgleda da se kolega Split zabunio, vjerojatno je hito reć da će grickat kad naraste još 30% 🙂

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Ne vjerujem da tog Splita itko na forumu ozbiljno shvača, ali dojadilo vise i tih 2200, ajmo 2500 [lol]

pozdrav

po mojim grafovima gotov je rast za sad, za R-A;
sljedeci vrhunac oko 6.4. do tad ne prodajte nista samo dokup;

PS. ovo nije nagovor na kupnju/prodaju vec dobronamjerno iznosenje misljenja

http://www.youtube.com/watch?v=UrU5t6ab7Vo

@dracula

6.4. kažeš – hvala na informaciji [lol]

Ja samo znam da će to biti taman nekih cca. tjedan-dva od objave godišnjeg izvješća za 2009. godinu… možda se investitorima i špekulantima također toliko svidi pa napucaju dionicu u ta dva tjedna… moguće, zašto ne 😉

Oko tog datuma bi rast trebao završiti – samo da napomenem



@dracula

zašto ne 😉

i da to nije informacija nego podatak – informacija je ovo sto si ti nadodao – a znanje bi bilo…

Sad bi ti i graf prikazao ali onda ce mi opet neki pametnjakovic reci da igram tetris a ne TA

caao drugari

http://www.youtube.com/watch?v=UrU5t6ab7Vo


Oko tog datuma bi rast trebao završiti – samo da napomenem


@dracula

zašto ne 😉

i da to nije informacija nego podatak – informacija je ovo sto si ti nadodao – a znanje bi bilo…[/quote]
izvlačiš iz konteksta 😀 “6.4.” je podatak, ali ti si rekao (na što sam se ja referencirao skračeno, bez da ponavljam cijelu rečenicu) “sljedeci vrhunac oko 6.4.” a taj niz znakova ako shvatimo kao niz znakova hrvatske abecede koji tvori riječi hrvatskog jezika više nije podatak (“6.4”) nego je informacija (“6.4. je vrhunac…”).

Znanje je… što se tiče ove teme jedino pravo znanje je to da ništa ne možemo znati, i da su predviđanja ovoga tipa (kratkročne oscilacije cijena) u neku ruku besmislen posao. Ti se naravno s time ne slažeš obzirom da puno polažeš u tehničku analizu.

Mogu prihvatiti da TA može s određenom vjerojatnošću predvidjeti kretanja cijena (i to uglavnom tek u vrlo likvidnom tržištu, što naše i na ovoj dionici nije, i onome koje je efekisano – a što baš i nije niti jedno a kamo li naše), ali držim tu vjerojatnost u svakom slučaju prilično slabom i teško pouzdano odredivom, ali u svakom slučaju sve skupa nije predmet moga interesa pa se time niti ne zamaram previše.

Meni bi tehnička analiza teoretski mrvicu pomogla kada bi mi recimo prilikom već odlučene kupnje po odlučenoj cijeni mogla reći da li će to još padati pa da maksimiziram svoj rezultat “još malicko čekam dok se pad ne zaustavi”. Slično, prilikom prodaje kod već odlučene cijene po kojoj prodajem kada ona dođe da mi tehnička analiza može reći ukoliko će to slučajno još rasti pa da u svrhu maksimiziranja rezultata još mrvicu pričekam i prodam tik pred zaustavljanje tog rasta.

Ali to sve skupa ne može donijeti puno niti u slučaju da imam 100 % pouzdanu TA, tako da ništa od toga sa analizama koje su neupouzdane jer je rizik prevelik u odnosu na potencijalni dobitak.

Kada netko bude imao 90 % ili više pouzdane “tehničke sposobnosti” koje mi može u praksi “dokazati” onda neka mi se javi… i ako mi pokaže na “bezbroj” testova da je pouzdanost stvarno tolika… onda možemo u suradnji raditi (premda ja i dalje ne znam da će to i u budućnosti raditi!), a u svakom drugom slučaju odbijam TA od bilo kakvog i “najvećeg eksperta” koji mi se nije osobno dokazao, a ponajmanje bi mi palo na pamet se sam baviti tim čaranjima-baranjima 🙂

Tehnička analiza vam možda daje neke rezultate na našem tržištu kod likvidnih izdanja… ali s vremenom, kada dovoljno velik broj ljudi dovoljno visokog kalibra u tom polju bude primjenjivao taj isti alat na te iste dionice… tada će vam to možda… prestati raditi? Ili će zapravo čak baš zato i raditi po principu “samoispunjavajućeg proračanstva” a i povećavati volatilnost time (naime kada svi znaju da je na dd.mm.gggg. vrhunac, onda svi prodaju… i onda zato cijena i padne i zato to ispadne vrhunac :P) – tako da… zanimljivo pitanje – da li će s vremenom TA ovdje bolje ili lošije raditi 😛 Ali uvijek mi se činilo, možda iz mog nedovoljnog poznavanja te materije… da se vi individualni tehničari zapravo “borite sa vjetrenjačama” – jer to npr. u USA, na njihovim burzama… tamo kolo vode kompleksni računalno-ljudski sustavi npr. unutar jednog Goldman Sachs-a i sl. institucija koji se igraju tim špekulacijama na jednom drugom nivou i time samo šišaju mase “malih tehničara” koji imaju manji opseg znanja i manje tehnologije koja im u tome pomaže…

Ali to se sve radi koliko ja vidim na vrlo kratkim vremenskim periodima – čak mi ovo tvoje višemjesečno predviđenje izgleda prilično dugo za pouzdanu TA. Takve analize bi trebale biti pouzdanije na kraćem vremenskom periodu (unutar dnevnom, dnevnom…) a sve manje pouzdane sa produženjem vremenskog intervala.

Igrajte se vi sa tim tehnikalijama, to je zabavno – ako se ne bojite rizika! 😀


Ali to se sve radi koliko ja vidim na vrlo kratkim vremenskim periodima – čak mi ovo tvoje višemjesečno predviđenje izgleda prilično dugo za pouzdanu TA. Takve analize bi trebale biti pouzdanije na kraćem vremenskom periodu (unutar dnevnom, dnevnom…) a sve manje pouzdane sa produženjem vremenskog intervala.

Igrajte se vi sa tim tehnikalijama, to je zabavno – ako se ne bojite rizika! 😀

Hiya

Bome kolega ostali ste dosljedni svom elokventnom argumentiranju svoga stava i iznosenju svoga misljenja. Sumnjam kako imate vremena baviti se alatkama TA, ili valovima i paternima Eliota. Još uz to TD dane, gospodina Ganna ili nekog treceg. Kao sto i sami kazete nije vase podrucje interesa, i ne koristite svoje vrijeme na proucavanje inih. Ja eto tako s druge strane sam svoje vrijeme trosio na knjige o tehnickoj analizi i proucavanju grafova razno raznih.

Priznajem ispalo je malo neprecizno oko ovih podataka i informacija ali moram se sloziti s vama, zacudo, oko "znanja" na ovu temu. TA nije univerzalno rijesenje za zaradjivanje na burzi. Gdje je TA tu mora postojati i FA. Ima tu jos hrpa bitnih stvari(ne zelim nabrajati ko pokvarena ploca) koje se prvo moraju nauciti kako bi se pocelo zaradjivati na burzi. Ali na sve to ja imam samo jedno pitanje za vas:
Kako onda vi gospodine odredjujete cijenu ulaza/izlaza???

daculo, 24.01.2010. u 22:31

Kada netko bude imao 90 % ili više pouzdane "tehničke sposobnosti" koje mi može u praksi "dokazati" onda neka mi se javi… i ako mi pokaže na "bezbroj" testova da je pouzdanost stvarno tolika… onda možemo u suradnji raditi (premda ja i dalje ne znam da će to i u budućnosti raditi!), a u svakom drugom slučaju odbijam TA od bilo kakvog i "najvećeg eksperta" koji mi se nije osobno dokazao, a ponajmanje bi mi palo na pamet se sam baviti tim čaranjima-baranjima 🙂

Ako i dalje nemate vremena pozabaviti se TA onda sva vasa znanja o poslovanju poduzeca iliti FA(fundamentalna analiza – u koju nikada ne mozete ukljuciti sve faktore poslovanja tvrtke) vam nece pomoci pri zaradjivanju. Osim ako ste dugorocni ulagac koji ne trguje dionicama vec kupi i drzi ih godinama.

I da… nista nije 95% sigurno ali preko DELTA time frame-ova imate jasniju sliku kretanja cijene kroz proslost – a sto je najgora stvar s povijesti? To sto se ponavlja – e to je informacija [thumbsup]

Iz ovoga zakljucujem kako ste u nasoj jadnoj financijskoj industriji i trebate pravog portfolio menadzera. [proud]
Pozdrav i NHF

http://www.youtube.com/watch?v=UrU5t6ab7Vo


Kako onda vi gospodine odredjujete cijenu ulaza/izlaza???

Ja ne određujem cijenu – cijenu određuje tržište koja u načelu smatram neefikasnim i time cijene koje mi nudi smatram u nekim trenucima povoljnima za mene.

Ja "određujem" ("izračunavam") intrinzičnu vrijednost poduzeća po dionici.
Svjestan sam da je moj izračun gruba aproksimacija (zbog neimanja svih podataka, o čemu i vi ponešto govorite, i zbog dijelom stohastičke naravi same stvarnosti/poslovanja).

Upravo zbog toga, kako bih se zaštitio od pogreške koju sam sigurno učinio u nekom nadam se prihvatljivom iznosu – za kupnju "čekam" pojavu cijene koja je bitno niža od moje procjene intrinzične vrijednosti poduzeća po dionici – ako se i kada za pojedino poduzeće pojavi takva cijena, tada sam spreman obaviti kupnju po toj cijeni. Dakle postoji granica (nekih reicmo 20-ak % ispod moje procjene realne vrijdenosti) koja kada se probije prema dolje: ja idem u kupnju. TA bi mi pomogla kada bi mi mogla reći da se isplati još malo čekati. Nažalost ja TA ne znam dovoljno da bih se usudio čekati (jer ako sam pogriješio i cijena krene gore mogu ne stići kupiti po cijenama koje su mi određene kao prihvatljive i tako gubim vrijednu rijetku šansu za kupnju).

Prodaja? Prodaju teoretski gledano – ne planiram realizirati nikada (ili bar u skoroj budućnosti). Ono što me može "primorati" na prodaju je to da se u nekom trenutku na tržištu pojave cijene koje bitno nadmašuju moju procjenu tadašnje intrinizične vrijednosti po dionici i moje procjene budućih vrijednosti intrinizčne vrijednosti koje će imati poduzeće u kratkom roku (1-2 godine.)

Dakle kada KODT (i bilo koja druga firma) bude na burzi koštala nekih recimo 10 -ak ili 20-ak % više nego ja držim da realno vrijedi, i slučajno ne mislim da će ta firma toliko vrijediti niti za narednih godinu-dvije- smatram neopravdanim to držati po tim cijenama i spreman sam prodati. Takve situacije se ponekad događaju. Uglavnom pri vrhuncima bull marketa. Kada cijena ponovno padne bitno ispod tadašnje realne vrijednosti – tada sam spreman ponovno kupiti dionicu.


Ako i dalje nemate vremena pozabaviti se TA onda sva vasa znanja o poslovanju poduzeca iliti FA(fundamentalna analiza – u koju nikada ne mozete ukljuciti sve faktore poslovanja tvrtke) vam nece pomoci pri zaradjivanju. Osim ako ste dugorocni ulagac koji ne trguje dionicama vec kupi i drzi ih godinama.

Ja dionice kupim i držim "potencijalno doživotno" a vjerojatno će u praksi ispasti "nekoliko godina, 5, 6, 7… vjerojatno onoliko koliko bude trebalo da dođemo u poodmaklu fazu sljedećeg bull marketa" jer teško je očekivati da mnoge od njih jednom (vjerojatno već u sljedećem ili sadašnjem ako je već počeo bull-u) neće postati precijenjene kao što su sada podcijenjene.

Prodavati mogu istina i u jednom iznimnom slučaju (što sam jednom napravio): kada je neka dionica bitno podcijenjenija nego neka koju imam, tada mogu i tu koju imam prodati u svrhu kupnje ove prve.


Iz ovoga zakljucujem kako ste u nasoj jadnoj financijskoj industriji i trebate pravog portfolio menadzera. [proud]
Pozdrav i NHF

dobro bi mi došao neki tehničar da mi pomogne u finom uštimavanju onih kupnji/prodaja u skladu sa opisanim: ali taj mi se prethodno mora dokazati, što neće biti lako 😀 (iz razloga što: "i ako mi pokažeš da si u prošlosti bio 99 % točan" ja ti neću tek tako "vjerovati" da to znači da može biti pouzdan i u budućnosti – ali bih prihvatio igru u kombinaciji sa "stop-loss" nalozima koje bih ti zadavao, ti bi imao pravo reći da će se neki smjer nastaviti: ali ako malo mrdne u suprotnom smijeru prije nego dođe do granice koju ti propišem morat ćeš izvršiti nalog po mojim uputama a tebi će se greška naravno računati – a ko skupiš puno grešaka: leti glavi! [lol] )

@lynx
Ostao sam [sealed] greska na serveru i izbriso mi odgovor a punih sat vremena ti pisao [angry] [angry] [angry].

UGLVNM – Ja uvijek mogu odvojiti vremena i izbaciti graf na poslovni,(sad oce li to biti KODT-R-A ili neki commodity ili valutni par) pa ti mozes usporediti sa svojom analizom.

A da stavim sve u jednu recenicu i s njom zavrsim: Ja sam otvoren za poslovnu suradnju pogotovo ako ce bit na obostrano zadovoljstvo, iako mislim da tebi treba razradjen(FA + TA + money menagment) sistem trgovanja u kojem neces "pazit i mazit" dionice, vec trgovati njima.

pozdrav

http://www.youtube.com/watch?v=UrU5t6ab7Vo



@lynx

Ostao sam [sealed] greska na serveru i izbriso mi odgovor a punih sat vremena ti pisao [angry] [angry] [angry].

A da stavim sve u jednu recenicu i s njom zavrsim: Ja sam otvoren za poslovnu suradnju pogotovo ako ce bit na obostrano zadovoljstvo, iako mislim da tebi treba razradjen(FA + TA + money menagment) sistem trgovanja u kojem neces "pazit i mazit" dionice, vec trgovati njima.


sporo tipkaš 😛 Ja napišem do max. dozvoljene duljine posta (nekad mi čak i odsječe :P) u par minuta.

Pojam "trgovanje dioicama" je u suprotnosti sa svim mojim shvaćanjima na temu dionica, ulaganja u dionice… Mene zanima ulaganje, ne trgovanje.
Na trgovanje bih bio prisljen jedino u ekstremno volatilnom tržištu gdje bi u kratkom roku cijene dionice izlazile iz duboke podcijenjenosti u precijenjenost – takvo nešto još nije zabilježeno u povijesti [lol]

Stoga bi suradnja sa tehničarima u praksi bila malo nezgodna, jer ako ja radim svega par transakcija godišnje, i to ne svake godine nego samo "iznimnih godina" – onda tehničar tu nema puno posla 🙂

Ja svoje dionice pazim i mazim – "dok su dobre". Ako se promjene (promjene se perspektive firme, želim reći) – tada mogu i ja okrenuti kožu [angry]

Netko trguje, netko ulaže… sve je stvar osobnih preferencija. Samo sam se začudio što trgovci rade na ovako slabo likvidnoj dionici… ali vidim da je sve moguće. I to je dobro. Sve što pomaže likvidnosti je dobro. Likvidnost je većim investitorima glavni problem zbog kojeg ne mogu raditi stvari koje mi mali investitori možemo (ne mogu kupiti/prodati dovoljne količine po određenim cijenama).

@Lynx
Razlika je to velika biti day- ili cak swing-trader i dugorocni ulagatelj.Ali posto si i ti mali investitor knjigu u ruke, mani se tehnicara, mozda krenes i ti swingati [lol] znas i sam kako njihove prinose ne mozes dostici s tvojom strategijom( osim ako ti pradjed nije ostavio dionice ili ako zivis u Hrvatskoj [lol] )

A ne, ne, ne trgujem ja s KODT-R-A on mi je slabost, njega vec dugo imam u portfelju i to sa udjelom od cca 75% i da moram priznat s malim minusom.

pozdrav

http://www.youtube.com/watch?v=UrU5t6ab7Vo

New Report

Close