KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Lijepo štivo rocky [thumbsup]


Lijepo štivo rocky [thumbsup]

kad smo već kod "čitanja lijepih štiva", evo nakon rocky-ijevog štiva iz "sektora prodaje" jedno iz "sektora projektiranja" (ne tako novo, ali mislim da to nisam postao na ovom nego onom drugom forumu, ali evo i ovdje da čitamo :D).

Štivo je zanimljivo jer ovako na jednostavan način preko konkretnog primjera (alata kojega koriste) daje uvid u način razmišljama ove firme… (i sviđa mi se ovo "10 % manje materijala", neka samo pronalaze načine kako da smanjuju, 10 % po 10 %… efikasnost se mora trajno poboljšavati na svakom kokraku, na svaki način! 🙂 )
http://www.3ds.com/fileadmin/COMPANY/Regional-Spotlights/CEMA/PDF/Koncar_EN_V6.pdf

http://business.hr/hr/Naslovnica/Ekonomija/Hrvatska-najveci-proizvodac-transformatora-per-capita

Unatoč recesiji tržište transformatora u svijetu dosad nije doživjelo snažnije poremećaje, a proizvođači transformatora u Hrvatskoj ostvaruju značajnu proizvodnju, istaknuto je između ostalog na nedavno održanom Prvom međunarodnom kolokviju o transformatorima u Cavtatu.

Procjene o svjetskoj proizvodnji transformatora govore da se radi o tržištu ukupne vrijednosti između 17 i 19 milijardi eura.

Tvrtka Končar zauzima vidno mjesto u svjetskoj proizvodnji transformatora. Samo je protekle godine ukupni prihod od proizvodnje energetskih, specijalnih, distributivnih i mjernih transformatora u društvima Grupe Končar dosegnuo iznos od 230 milijuna eura, od čega je oko 80 posto izvoza.

To znači da je udio Končara u svjetskoj proizvodnji te vrste na razini 1,5 posto ukupne svjetske proizvodnje. Kod izvoza taj udio značajno raste i dosiže i do 3,5 posto.

Koliko je to važno za Hrvatsku najbolje ilustrira podatak da udio stanovništva Hrvatske u svjetskoj populaciji iznosi oko 0,075 posto, pa se bez nekih posebnih dokaza može ustvrditi da je po stanovniku Hrvatska najveći proizvođači transformatora na svijetu, istaknuto je.

Na skupu je rečeno i kako potražnja za transformatorima u svijetu stalno raste i to zbog novih velikih proizvodnih tržišta te zbog potrebe zamjene starih, koji su dugo u upotrebi.

U tehničkom pogledu problem se može ublažiti da se produži životni vijek kapitalnih transformatorskih jedinica.

Poznato je da se životni vijek transformatora procjenjuje na oko 30 godina. Pravilnim gospodarenjem, koje uključuje suvremene dijagnostičke metode i monitoring transformatora, moguće je procijeniti stvarno stanje transformatora, pravovremeno djelovati i tako produžiti životni vijek za pet do deset godina.

To je glavni razlog da, unatoč izraženim recesijskim procesima, tržište transformatora dosad nije doživjelo dramatične poremećaje, iako recesija smanjuje pritisak na trenutnu potražnju transformatora, rečeno je na skupu.

Prvi međunarodni kolokvij na temu "Istraživanje i gospodarenje transformatorima" održan je u organizaciji "Centra izvrsnosti za transformatore", Fakulteta elektrotehnike i računarstva te HRO CIGRÉ, uz potporu ogranka A2 – Transformatori CIGRÉ, Međunarodnog vijeća za velike elektroenergetske sustave.

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Predsjednik uprave sestrinske firme Končar Energetski transformatori među menadžerima godine:

http://business.hr/hr/Kompanije/Karijere/Celnici-Koncara-ET-i-ALSTOMA-a-Cromini-menadzeri-godine

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

Samo da pohvalim ekipu na R-A , izgleda da su dionice u čvrstim rukama [thumbsup]


Samo da pohvalim ekipu na R-A , izgleda da su dionice u čvrstim rukama [thumbsup]

sad su ruke na P-A postale čvršče, vidimo da nitko ne da više od 2 dionice po cijeni nižoj od 2000 kn – a na R-A su ih dali čak 19 komada po sličnim cijenama 😀

Znate što meni ovdje dođe žao kada sve ovo gledam, jer ipak ovde postoji nekakv free-float,… to što mirovinci ne mogu kupovati KODT zbog nešto manje kapitalizacije nego im je dozvoljeno, to je njima kao dugoročnim konzervativnim ulagačima a kojima je ipak potreban kvalitetan prinos, siguran ali kvalitetan, veliki nedostatak što ne mogu ovu dionicu uvrstiti u svoj portfelj čijoj bi kvaliteti ovo puno doprinijelo.

Ali, kao što sam već na jednoj drugoj temi rekao, transformatori su krovnoj kompaniji (KOEI) premda tek 30 % prihoda u konsolidaciji, zapravo srž Holdinga, onaj osnovni biznis, ono najbolje što ima, a što je u konačnici i generator nekih 130 milijuna kn operativne dobiti u konsolidaciji tj. praktički sva konsolidirana pozitivne operativna dobit dolazi iz transformatora, jednih, drugih i trećih, a ostalo samo pojede bar pola ovoga kada se konsolidira.

Tako da… mada mirovinci ne mogu ulagati direktno u KODT (za sada pri ovim cijenama :D), oni ulaganjem u krovnu kompaniju praktički ovo čine, posredno su ušli u sve, ne samo KODT nego i energetske, jer kompanija čije dionice drže (KOEI) nije ništa drugo nego "transformatori" minus sve ostalo… a svi se nadaju da će jednoga dana ovo sve ostalo prestati biti minus nego se pretvoriti u plus… i tada će njihova pozicija u KOEI biti stvarno dobro pogođena stvar. Jer danas je konsolidirana operativna dobit "samo transformatora" veća od konsolidacije cijelog holdinga… jednog dana kada holiding bude veći od transformatora… biti će to dobar holding. (zato i ja ima nešto dionica KOEI)

Kada neka firma ima zlatnu koku, kakav god bio ostatak, ako su u upravi pametni i taj ostatak s vremenom "restrukturiraju" na ovaj ili onaj način, ta firma ima budućnost – Končaru daje budućnost, upravo ovaj transformatorski dio koji je srž cijele firme, nikakvi tramvaji i sl., koja nam korist od oko 3 milijarde kn prihoda i oko 70 mil kn EBIT, ako možemo imati oko 900 milijuna kn prihoda uz oko 130 mil kn EBIT (što bi bilo kada bi Končar ostavio samo energetske, D&ST, i mjerne – a sve ostale poslovne aktivnosti tj. sve ostale članice Grupe: zatvorio :P).

Ali ti ljudi valjda imaju neku viziju, misle da mogu i sa tramvajima, vlakovima… nešto napraviti… (a što više vlakova i sl., to i za trafiće bolje :D) tako za sjajnu budućnost Grupi u svakom slučaju transformatori će pridnositi sve bolje kako budu i dalje napredovali, a i ostalo ako krene… korist će biti uzajamna – sve transformatore koje trebaju ostale članice holdinga u svojim "složenijim proizvodima" koristiti će naše…

Nova Hanfina pravila spuštaju granicu tržišne kapitalizacije za tvrtke u koje ulažu OMF-ovi na 350 mln kn, što odgovara cijeni KODT od cca 2700 kn/share.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

Ma neće vam mirovinci ulagati u small capove.
To bilo smiješno i nepraktično jer vam oni ne mogu zauzeti poziciju veću od npr. 1-2% a to je ne znam, 3 milijuna kuna.
Jedino ako se ikad otvori fond koji bi uključio desetak small capova.
Uostalom ne vidim uopće kakve bi vi koristi imali od toga

AZ FONDOM DO BLAGOSTANJA

Slazem se, dosta o tim mirovincima, nece oni ovo kupovat , a i hvala ne moraju.


Ma neće vam mirovinci ulagati u small capove.
To bilo smiješno i nepraktično jer vam oni ne mogu zauzeti poziciju veću od npr. 1-2% a to je ne znam, 3 milijuna kuna.

pa naravno, to i ja govorim, sa žaljenjem. Naime da neki mirovinac uzme neku si uobičajenu količinu ovoga u svoj portfelj, morao bi kupiti pola free-floata… to je nepraktično tj. nemoguće.

Zaato: oni kupuju KOEI, jer to je način kako se dijelom izložiti i ovim biznisima, dijelom ostalima koji će doći k sebi jednom također…


Uostalom ne vidim uopće kakve bi vi koristi imali od toga

koji mi, kakve koristi – zar sve moraš uvijek gledati kroz vlastitu korist. Ja sam ovdje govorio (u skladu sa mojom uobičajenom potrebom za povremenim filozofiranjem :D) o društvenim tj. "javnim" koristima, ne privatnim. Ovo nije bilo iz perspektive ostalih dioničara nego iz perspektive mirovinskog fonda kao bar teoretski (pri određenim cijenama kada pravilima bude dozvoljeno) potencijalnog dioničara.

Ja osobno mirovinske fondove smatram jako važnom karikom našeg društva i njegove budućnosti, i vrlo mi je stalo da mirovinski fodnovi dugoročno ostvaruju čim bolje prinose. I sa tih polaznih točaka krećem: mirovinski fond mora SIGURNO ulagati, ali isto tako mora imati i čim veći prinos, unatoč tome što silom zakona ima ovako mnogo dugoročno ne baš sjajne imovine (obveznice RH), što znači da dionički dio portfelja kako bi to nadoknadio i ostvario te ciljeve: mora biti vrhunski, mora biti siguran portfelj dugoročno visokog prinosa – "buffett-ovski". I sa tih polazišnih ideja, sam došao na to "e da bar mirovinac može imati ovoga u portfelju, koliko mu treba" – tada bi mogao postići lijepe rezultate, a ponavljam još jednom da su rezultati mirovonskih fondova nevjerojatno važno društveno pitanje.

E kako ne mogu… neka se snalaze kako znaju… a ovo se opet svodi na onu što sam na nekim drugim temema (određenih ne microcap nego nanocap dionica :P) rekao: mali investitori su u velikoj prednosti nad velikim investitorima u tome što mogu kupiti što god požele, ništa im nije toliko malog free floata i toliko nelikvidno da si ne mogu nakrcati odabrane dionice koliki god dio žele da im bude portfelja…

A sada zbilja, stvarno dosta o mirovincima na ovoj temi…. A mi “možemo biti sretni” što nemamo portfelje od milijarde kn – jer da ih imamo, ne bismo također mogli previše ovdje napraviti. Maksimalno veliki investitori koji mogu ovo držati u portfelju su fondovi tipa Ilirika JIE, Floričić i sl., svi veći od toga… osuđeni su na lošije dionice, dugoročno manji anualizirani prinos…


Slazem se, dosta o tim mirovincima, nece oni ovo kupovat , a i hvala ne moraju.

neće sad al bi mogli na 3-4 puta većim cijenama. to im se uklapa u taktiku

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.



Slazem se, dosta o tim mirovincima, nece oni ovo kupovat , a i hvala ne moraju.

neće sad al bi mogli na 3-4 puta većim cijenama. to im se uklapa u taktiku
[/quote]
a taktika koja pobjeđuje se ne mjenja. [lol]

New Report

Close