KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Thanks vipy, wuderkind i Rocky5! Nisam mogao gledati u što se ova tema pretvara, sada napokon vidim normalnu i pristojnu konverzaciju.

Najsmješnije mi je bilo čitati o onom "odlasku sa burze" (valjda se pod time misli iz JDD?), zbilja mi nije jasno zašto netko u to vjeruje a i čega se zapravo boji, misli valjda da će u UT cijena dugo stagnirati…? Osobno me baš briga u kojoj će kotaciji KODT biti, i kako će se cijena kretati. Ako nešto držiš dugoročno, znaš koliko vrijedi i koliko si to platio, stvarno ti formalnosti tipa burza/kotacija ništa ne predstavljaju u životu. Neću valjda i stan kupovati brinući se na koje "uređeno tržište" ću ga uvrstiti i svaki dan provjeravati ga kako kotira. Ne vidim smisao u tome da svaki dan gledam kako mi se cijena stana promijenila, pala narasla, što god, o tome ne ovisi udobnost življenja u njemu.

Kamata/glavnica, dividendni prinos/kapital…. daj molim vas, ne uzimate kamatu na oročenje s idejom da će banka propasti prije isteka oročenja ili planom prijevremenoga raskida ugovora o oročenju, tako niti ja razmišljam o ulaganju u poduzeće za koje mislim da će ubrzo prestati zarađivati. Podizanje glavnice nije problem kada je period "oročenja" vrlo dug a "opstanak banke vrlo izvjestan".

Od KODT želim snažan novčani tok, na duge staze, neka isplaćuje dividendu, dobro je to, osim ako ne može s tim novcem nešto više napraviti (sviđa mi se ROE, dok bude velik, treba dati sve od sebe da se uspije u namjeri reinvestiranja u osnovni biznis, što se ne može neka mi vrate kroz dividendu, a onda jadan ja moram gledati što ću s time, gdje ću naći tako dobar biznis, ili reinvestirati u istu firmu ako je cijena još ok… samo mi komplikacije time :D)

Osim reinvestiranja u osnovnu djelatnost, isplaćivanja dividendi, možda bi dok je cijena nisko trebali razmisliti i o otkupu dionica, to bi bila dobra ideja zar ne? Naime, mene jedino što muči o ovoj situaciji, kako Končar misli u KODT (i ostalim svojim firmama) postići ideju o povećanju udjela na 75 %, ja kao najbolje rješenje i na korist svih dioničara, vidim to kombinacijom dostupnih sredstava: prvo i za početak najjednostavnije, što se može uvijek bez problema, ovisno o kretanjima na tržištu je da KODT otkupljuje i poništava svoje dionice, tako da kada dođe vrijeme da Končar daje ponudu za preuzimanje da ne ostane mu puno za preuzeti, jer vjerojatno da se baš i neće puno ljudi odazvati tako da bi bilo zgodno to na vrijeme ovako postići.

Da sumiram:
– snažan i dugoročno održivi rastući FCF
– nadam se mudro korištanje ga: otkup dionica, dividende, reinvestiranje u osnovnu djelatnost na korist budućeg FCF
– kvalitetna uprava, kvalitetan većinski vlasnik, pošten odnos prema svim dioničarima (Končarevi interesi jednaki interesima manjinskih dioničara, mahom svojih zaposlenika)

a sve to po cijeni koja jest na burzi… računajte DCF, kako god to konzervativno napravili, uvijek ispadne da ga vrlo povoljno kupujemo, manje ili više povoljno, ovisno kakvim pretpostavkama/očekivanjima raspolažemo.

Ja ovdje ne vidim niti jednu negativnu stranu, jedino što potencijalno može biti neugodno je Končarov odnos prema manjinskim dioničarima u namjeri stjecanja 75 %, ali prilično sam uvjerena da to neće biti učinjeno na negativan način. Jednostavno nema potreba za tim, naveo sam primjer kako je to moguće na obostranu korist postići.

Koliko je meni poznato nema šanse da prođe recimo nekakva ideja na skupštini jednoga dana o nekakvoj odluci o dokapitalizaciji privatnom ponudom od strane Končara sa ciljem povećanja svog udjela.

Isto tako ne vjerujem u da bi Končar mogao započeti prljavu igru u samom poslovanju, recimo nešto tipa da KODT preko matičnog društva prodaje svoje proizvode na način da ih tu jeftino kupovi od svoje tvrtke pa onda samo preprodaje i tako pojede mu dobit i prevesla manjinske dioničare. To možda i baš nije niti zakonito (ne znam zakonske detalje o odnosima u holding društvu, što se smije a što ne).

U svakom slučaju, ako je uprava (KODT i KOEI) poštena, nema šanse da ovdje nešto pođe po zlu (loše po male dioničare). Ako se netko ičega boji može hedgati sa KOEI, malo KODT malo KOEI, i "taj par" je onda maksimalno siguran.

Stvar je u tome da sam što se tiče same industrije i svih spoznaja o njoj i očekivanim kretanjima u bliskoj, srednjoj budućnosti pa i dalje (a i KODT položaja u njoj) iznimno bullish – zbog toga: KODT je zlatna koka, jedini problem koji ja mogu zamisliti teoretski tu da može nastati je u vezi glede "otimanja za tu zlatnu koku", ali što se tiče njenog zlatnog sjaja, tu nemam nikakve dvojbe.

P.S. Čak je i Buffett bullish na elektroenergetski sektor, ne samo u US, ne samo kod nas, u cijelom svijetu nastupa razdoblje poskupljenja električne energije, a time (između ostaloga time, a i zbog zastarjelosti) i do povećanih ulaganja u infrastrukturu, tj.transformatora će trebati sve više i više… a KODT su spremni svoj ("svjetski") položaj u industriji lijepo iskoristiti.

Jedno pitanje kolegama…
Kako je ovih 20% "growth revenues" stavljeno? Da li je to na osnovu prošlih godina ili samo predviđanje?
Molim bolje poznavatelje KODT da pojasne. Pri tome ne želim da mi Pjerino ili Lavgar odgovaraju.

Unaprijed hvala. [smiley]

Kupujem samo kad Knele kupuje, a prodajem kad svi kupuju.

evo povijesti malo,
CAGR 2004-2007 je 24%,
povecanje kapaciteta je 1.9.2008
po meni je 20% u prvih 5 godina "najtaman" s tim da ce vjerovatno u 2010 biti preko 30%,

a jel’ druskane jesi li ti multinick i samo zahebavas pa da ja ne trosim vrijeme ili si ipak netko pristojan?

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

MultiNick. [lol]

Al sam bar pristojan i pitam ozbiljno pitanje. O tih 22,5%, ili 20 ili 15 puno ovisi i konačna procjena vrijednosti tvrtke i dionice. Zar ne?

Hvala kolega Vipy. [thumbsup]

Kupujem samo kad Knele kupuje, a prodajem kad svi kupuju.

da,
naravno da zavisi, mozemo razgovarati da li je vrijednost kodt 8k,9k, 10k, 11k ili 12k …
imas u papirima s njihove skupstine procjenu prihoda i narudzbe iliti order backlog pa ce vidjeti kako je ovo oprezna procjena [tongue] [wink]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

kad si to već spomenuo podaci su cca sljedeći:

unatrag par godina konstantno povećanje narudžbi 70%

2007 – 340m
2006 – 200m
2005 – 120m

ko ne vjeruje nek dođe do prospekta sa skupštine pa nek provjeri! [tongue]

u petak niko iz top10 nije srušio cijenu!

no kakve sve poruke dobivam i ne čudim se di je cijena! [lol]

ajde konačno da se na ovoj temi govori argumentirano, čim su dan, dva iščezli neki likovi možemo razgovarati.
Vipy i wunder, tnx [smiley]

Kupujem samo kad Knele kupuje, a prodajem kad svi kupuju.


da,
naravno da zavisi, mozemo razgovarati da li je vrijednost kodt 8k,9k, 10k, 11k ili 12k …
imas u papirima s njihove skupstine procjenu prihoda i narudzbe iliti order backlog pa ce vidjeti kako je ovo oprezna procjena [tongue] [wink]

Ako ovo nije navlačenje neiskusnih i naivnih na tanak led onda sam ja rimski papa,svejedno koji. [lol]
Vipy navali u banku,diži kredu,ovo se nesmije propustiti.
Baš čudno zašto vam takve postove ne brišu,a da ja sad napišem da to ide na 1600 obrisali bi me taj tren.Ali dobro ,ja sam moderiran pa samim tim manje vrijedan. [cry]
A wunder me iznenađuje,odjednom vjeruje u tehničku. [undecid]

Laži izmišljaju ljubomorni i nesposobni šire ih budale a vjeruju idioti!!!

Nitko ne kaže da je ovo loša i neperspektivna firma,ali je dionica živi očaj. Nelikvidna,fondovi je ne smiju kupovati zbog pravilnika čija je primjena odgođena do 1.1.2009. Kod ove firme nema perspektive preuzimanja ,pozicija Končara kao večinskog vlasnika je zacementirana.

U svakom slučaju šanse da će mali ulagači bitno podići cijenu su minimalne.Ne zaboravite da je kod zadnje velike krize 1997, kada je tržiše kapitala kod nas bilo slabo razvijeno, oporavak trajao dvije do tri godine.

Vi se možete međusobno tješiti ,a možete i ponoviti pogađalicu sa nagradnim pitanjem kolika će cijena biti 2015.

@ munjeviti broj 3 i broj 8 ne moraju biti fondovi

ostalo – 7000 dionica = 14 milja kuna – možda već i po 2000 bi to otišlo u nekom bloku, nije to toliko puno, kad bi i htjeli prodavati, a možda i neće.

@ bookmaker – srećom ovo je dividendna dionica, pa joj nije potrebna špekulacija o preuzimanju

Dionica je na 2000, jako nisko, tako da me čudi da ovoliko gluparate

New Report

Close