Ova Marijana Mešić baš i nije neka savjetnica…
Dividenda do 12.000 je neoporeziva bez obzira na dohodak od nesamostalnog rada. U kolonu 3 se upisuje iznos dividende, u kolonu 4 neoporezivi iznos (do 12.000) i kolona 5 je dohodak (5=3-4). Ako je iznos dividende manji od 12.000(dakle od neoporezivog dijela), dohodak je 0 i na to se niš ne plaća bez obzira na dohodak od nesamostalnog rada.
Kaufmane govoris ka sveto pismo.Tocno ovako sam ja ispunio svoju prijavu prema savjetu sluzbenika u poreznoj ispostavi.
Svako neka traži povrat poreza ako misli da će mu to koristiti .
Nema kajanja poslije j……
Nakon razreza poreza vidjet ćemo tko je mali dioničar a tko mali pušioničar.
Ponavljam post kolege bigfoota:
Bigfoot :
TIM 4 PIN MAGAZIN – Specijalizirani časopis centra za razvoj javnog i neprofitnog sektora
U vezi GODIŠNJE PRIJAVE POREZA NA DOHODAK ZA 2012. GODINU (Mr. sc. Mirjana Mahović Komljenović, Ministarstvo financija, porezna uprava, Ispostava Samobor)
KAŽE SLJEDEĆE:
S primjenom od 1. Ožujka 2012. Uvodi se i nova odredba o oporezivanju dividendi i udjela u dobiti koja propisuje da se dohotkom od kapitala smatraju primici od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu. Navedeno znači da se od 1. Ožujka 2012. Na sve isplaćene dividende i udjela u dobiti (neovisno u kojem razdoblju je dobit ostvarena) plaća predujam poreza na dohodak istodobno s isplatom, kao porez po odbitku po stopi od 12% uvećano za stopu prireza porezu na dohodak, a bez priznavanja osobnog odbitka iz čl. 36 Zakona o porezu na dohodak.
Međutim, odredbama čl. 10 t. 19 Zakona o porezu na dohodak propisano je da se porez na dohodak ne plaća na primitke u dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu do ukupno 12.000,00 kn godišnje, ali umanjenje za neoporeziv dio primitaka do 12.000,00 kn, može se priznati tek na temelju podnesene godišnje porezne prijave kada se obavlja godišnji obračun porezna na dohodak.
Prema tome, tijekom poreznog razdoblja na isplaćenu dividendu, potrebno je obračunati predujam poreza na dohodak kao porez po odbitku po stopi od 12%, uvećano za stopu prireza poreza na dohodak, i to na ukupnu svotu isplaćene dividende i udjela u dobiti, dok se neoporezivi dio primitka do iznosa od 12.000,00 kn godišnje može iskoristiti tek podnošenjem godišnje porezne prijave. Međutim, kako se porezna prijava ne mora podnijeti, već se podnosi dobrovoljno, potrebno je u istoj iskazati UKUPNO OSTVAREN DOHODAK u poreznom razdoblju, što može umjesto očekivanje razlika poreza na dohodak i prireza za povrat, po konačnom obračunu dovesti i do razlike poreza i prireza za dodatnu uplatu.
Utvrđivanje i podnošenje godišnje prijave poreza na dohodak za 202. Za svakog je poreznog obveznika specifična. Kako s za neke vrste dohodaka, plaćeni predujmovi tijekom godine smatraju i konačnim oporezivanjem, to je prije dobrovoljnog podnošenja porezne prijave, kada se u prijavi mora iskazati ukupan dohodak ostvaren u poreznom razdoblju, potrebno je napraviti izračun, je li se poreznom obvezniku isplati podnijeti poreznu prijavu ili ne.
VRLO ČESTO SE DOGAĐA DA KUMULIRANJEM UKUPNO OSTVARENIH DOHODATKA P OSVIM IZVORIMA IZ KOJIH SU PREDUJMOVI TIJEKOM GODINE PLAĆENI PO NIŽIM POREZNIMJ STOPAMA U GODIŠNJEM OBRAČUNU POTPADNU U VIŠI POREZNI RAZRED KADA PODNOŠENJE PRIJAVE IMA NEGATIVAN UČINAK TE SE UMJESTO OČEKIVANJE RAZLIKE ZA POVRAT POREZA OBIČNO UTVRDI RAZLIKA POREZA ZA DODATNU UPLATU.
Jel jasno ?
Pozdrav
Gosp. Pero,
ovo što vi ovdje pišete vrijedi za nekoga tko je dobio 500.000 kn dividende. U tom slučaju će ukupni godišnji dohodak biti 488.000 kn (plus eventualno doh od nesamostalnog rada), pa će taj sretnik otići u porezni razred gdje će mu lijepo opaliti stopu od 40%, te će dodatno naj….
Ja sam u svom prethodnom postu lijepo napisao da je dividenda do 12.000 kn neoporeziva tj. nema apsolutno nikakvog utjecaja na dohodak, pa ako je dohodak 0, ne može biti niti oporezovan! 🙂
LP
Gosp. kaufman,
mislim da niste u pravu .
Svako neka traži povrat poreza ako misli da će mu to koristiti .
VRLO ČESTO SE DOGAĐA DA KUMULIRANJEM UKUPNO OSTVARENIH DOHODATKA PO SVIM IZVORIMA IZ KOJIH SU PREDUJMOVI TIJEKOM GODINE PLAĆENI PO NIŽIM POREZNIMJ STOPAMA U GODIŠNJEM OBRAČUNU POTPADNU U VIŠI POREZNI RAZRED KADA PODNOŠENJE PRIJAVE IMA NEGATIVAN UČINAK TE SE UMJESTO OČEKIVANJE RAZLIKE ZA POVRAT POREZA OBIČNO UTVRDI RAZLIKA POREZA ZA DODATNU UPLATU.
Nakon razreza poreza vidjet ćemo tko je mali dioničar a tko mali pušioničar.
lp
G. Pero,
evo da vam objasnim na jednom primjeru.
Pretpostavimo da osoba ima god. dohodak od 120.000 kn i da usto ima 10.000 kn dividende. Kako je do 12.000 kn dividenda neoporeziva, kumulirani dohodak ostaje 120.000 kn i na njega ide razrez poreza. Rezultat je da ne plaća porez, nego ima pravo na cca 1300 kn povrat.
Ako pak osoba ima 50.000 kn dividende i ako želi iskoristiti pravo povrata uplaćenog poreza i prireza, mora u poreznu prijavu upisati ukupni primitak (dakle svih 50.000, a ne samo 12.000), što onda ima za posljedicu uvećanje kumuliranog dohotka na 158.000 kn (120.000 + 38.000) i onda ide u porezni razred sa većim stopama i na ovom konkretnom primjeru umjesto povrata, mora uplatiti dodatni porez u iznosu od preko 10k kn.
Eto, to vam je to, svatko treba izračunati isplati li mu se podnositi por. prijavu ili ne.
Pozz