Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Postotak zaposlenih (puno korisniji podatak od broja nezaposlenih)

Switzerland – 79.2%
Iceland – 78.3%
Netherlands – 77.0%

Italy – 57.5%
Croatia – 56.6%


uf, ovo mi je otvorilo oči.
švicarci i nizozemci su mi bili top 2 naroda u eu, jer sam mislio da imaju najviše znanja.
ali sad vidim da samo najviše rade. talijani su se ovime popeli visoko u mojim očima.

BiH izvoz +32,0% yoy.
kaka kina, kaki brazil! [cool]

Uvjerite me da je ovo dobro i normalno:

http://www.seebiz.eu/hr/burze/goldman-sachs-konacno-izracunao-do-35-posto-nasih-prihoda-dolazi-od-derivata!,87850.html

No respect

Hrvatski seljački savez traži da država odredi zaštitnu cijenu pšenice 1,20 kn.

Međutim, seljaci se oštro protive zabrani izvoza, odnosno ne žele da im država određuje kamo će plasirati svoj proizvod i po kojoj cijeni.

[lol] [lol] [lol]


Uvjerite me da je ovo dobro i normalno:

Nije nužno ni loše. Igraju na sve pozicije, bar u polovici slučajeva će biti u pravu. Tj. neće profitirati samo u slučajevima kad se dogodi neki neočekivani potres na tržištu (preporučam pročitati knjigu od Nassima Taleba: Crni labud)… Za trgovinu moraju postojati dvije strane, a prema ovome u većini slučajeva su oni druga. Dok ne pretjeruju sa polugom i daljnjom sekuritizacijom, može se reći da je trgovina poput svake druge. Imaju veliki utjecaj na tržište i mogu manipulirati njime ako na to misliš, ali uvijek netko ima. To je zapravo konstanta na svim tržištima kapitala od njihova postanka. Prirodno stanje rekli bi, samo se igrači mijenjaju. No nema razloga za brigu, manipulacija tek privremeno može prevladati trendove. [smiley]

When speculation has done its worst, two and two still make four.

Ok, ne treba mi objašnjavati hedge a još manje Black swan. [smiley]
Pitanje je hipotetsko a privremene manipulacije dovode do ratova.

Dobro je Hrstić i napisao: koja je razlika između ovog i nogometne mafije?! I jedni i drugi su samo hedžali izvedenicama, da se osiguraju oko rezultata. Well… možda slučajno indirektno i djeluju na rezultat, ali to je dopušteno. Is it?
Nisi me uvjerio, može dalje… [kiss]

No respect

rizik je kao energija. ne može se stvoriti niti uništiti. može samo mijenati oblik.
goldman puno bolje, brže i efikasnije mjenja oblik rizika nego drugi.
zato su oni tu, a lehman, bear i drugi nisu.

problem je kao uvijek u jeftinom novcu koji za sobom povlači dug i polugu.

Je, biti će naročito zanimljivo pratiti kako se štite od rizika na derivatima u procesu de-leveringa.
Biti će gubitaka u trilijunima.

Stagflacija je svemu kriva


Ok, ne treba mi objašnjavati hedge a još manje Black swan. [smiley]
Pitanje je hipotetsko a privremene manipulacije dovode do ratova.

Dobro je Hrstić i napisao: koja je razlika između ovog i nogometne mafije?! I jedni i drugi su samo hedžali izvedenicama, da se osiguraju oko rezultata. Well… možda slučajno indirektno i djeluju na rezultat, ali to je dopušteno. Is it?
Nisi me uvjerio, može dalje… [kiss]


Nekak mi se čini da ti baš nije potpuno jasno o čemu se ovdje radi. (nhf) Nemoj gledati samo lošu stranu derivata.
Osobno da sam na međunarodnom tržištu, uvijek bi koristio izvedenice, ne u spekulativne svrhe.
Koristio bi i kod nas da ima svrhe.

Just another day in paradise


Dobro je Hrstić i napisao: koja je razlika između ovog i nogometne mafije?! I jedni i drugi su samo hedžali izvedenicama, da se osiguraju oko rezultata. Well… možda slučajno indirektno i djeluju na rezultat, ali to je dopušteno. Is it?
Nisi me uvjerio, može dalje… [kiss]

Osim što je jedno legalno, a drugo nije. U obje djelatnosti se znaju pravila. Ti polaziš od pretpostavke da je loše i nenormalno jer … je riječ o jednoj iznimno velikoj banci (umjesto više manjih)? jer je riječ o američkoj banci kojoj je nebitno gdje je profit ostvaren? jer zarađuju na špekulacijama? jer na taj način manipuliraju rizikom i posredno tržištem derivata radi većih zarada? jer nisu uložili sredstva u tradicionalnije instrumente za trgovanje?

James je iznio dobru poantu, veliki su jer su uspješniji od drugih. Jesu li uspješniji od drugih zato jer su veliki? Vjerojatno u određenoj mjeri da, tih 25-35%. Jedina negativna osobina u članku koju vidim nije izloženost GS, već nedovoljna regulacija tržišta derivata (koja omogućuje pretjeranu sekuritizaciju i iskorištavanje neinformiranosti ulagača). GS je nebitan u cijeloj priči, rade ono što im zakon dopušta.

Drugo je pitanje moralnost svega toga, iako moral, novac i korporacije baš nisu riječi koje se često nađu u istoj rečenici. [kiss]

When speculation has done its worst, two and two still make four.


Nekak mi se čini da ti baš nije potpuno jasno o čemu se ovdje radi. (nhf) Nemoj gledati samo lošu stranu derivata.
Osobno da sam na međunarodnom tržištu, uvijek bi koristio izvedenice, ne u spekulativne svrhe.
Koristio bi i kod nas da ima svrhe.

Ne razumijem kako misliš da mi nije jasno? Ne misliš valjda da sam permanentno 4-5 godina na tržištu kapitala, da sam prije dvije godine čekao (i ne dočekao) usvajanje zakona da uđem na FX i da nisam proučio što su izvedenice?
Definiciju, svrhu i osnovne kategorije derivata objasniš zdravorazumnom čovjeku za 10-15 minuta.
A pozitivne strane derivata objasni američkim poreznim obveznicima. [thumbsup]

No respect


Osim što je jedno legalno, a drugo nije. U obje djelatnosti se znaju pravila. Ti polaziš od pretpostavke da je loše i nenormalno jer … je riječ o jednoj iznimno velikoj banci (umjesto više manjih)? jer je riječ o američkoj banci kojoj je nebitno gdje je profit ostvaren? jer zarađuju na špekulacijama? jer na taj način manipuliraju rizikom i posredno tržištem derivata radi većih zarada? jer nisu uložili sredstva u tradicionalnije instrumente za trgovanje?

James je iznio dobru poantu, veliki su jer su uspješniji od drugih. Jesu li uspješniji od drugih zato jer su veliki? Vjerojatno u određenoj mjeri da, tih 25-35%. Jedina negativna osobina u članku koju vidim nije izloženost GS, već nedovoljna regulacija tržišta derivata (koja omogućuje pretjeranu sekuritizaciju i iskorištavanje neinformiranosti ulagača). GS je nebitan u cijeloj priči, rade ono što im zakon dopušta.

Drugo je pitanje moralnost svega toga, iako moral, novac i korporacije baš nisu riječi koje se često nađu u istoj rečenici. [kiss]


Ne, skroz krivo. Nisam osuđivao sportaša nego sport. Nemam ništa protiv GS, XY… nego ovakvog tržišta izvedenicama. Umjesto da se štite, svi špekuliraju. A kad popuše, onda pokupe otpremnine a netko drugi krpa, kako to već ide.
Možda sutra i ja budem trgovao nekim oblikom derivata (mislio sam na FX gdje nude i zlato, "ulje"). Sad ću zbog toga ispasti licemjer, ali za primjer: kad si u nekoj vjerskoj zajednici, imaš bezpogovorne dogma vjernike, kojima su svi ostali heretici ili ne shvaćaju. I imaš one druge koji ukazuju na pedofile, prekomjerno bogaćenje itd., koji žele biti dio zajednice, ali ukazuju na probleme.

A prvi hedge sam koristio prije desetak godina kontriranjima na kladionici. Srećom, brzo sam se riješio te pošasti. [smiley]

No respect

Agflation

http://www.businessinsider.com/brace-to-be-crushed-between-deflation-and-agflation-2010-8

naginjem ka facepalmu…

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

New Report

Close