Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


G20 dogovorio smanjenje proračunskih deficita za 50% do 2013. USA je popustila, najviše otpora su pružali Japan i Argentina. Ovo može bit pozitivno za nas, imamo discipliniranu fiskalnu politiku, a oslobodit će se više novca za međunarodne investicije koji je prošle dvije godine išao u domaću državnu potrošnju razvijenih zemalja. Banke će morat počet lovit prinose vani, jer ih doma neće bit. Naravno sve to treba zaslužit.

Ako se višak novca ne prelije u Grčku, Španjolsku i ostale u nužnoj potrebi. Ipak su spomenuti atraktivniji od nas a treba spasiti cijelu jednu valutu. Plus što će biti povoljnih devastiranih a u budućnosti perspektivnih sektora u tim zemljama.

No respect

my precious……..

http://seekingalpha.com/article/211835-jim-rogers-would-rather-buy-silver-hold-gold?source=hp_wc

[thumbsup]

Uglavnom čvrsti asseti.........i nešto kartušine za razbibrigu



G20 dogovorio smanjenje proračunskih deficita za 50% do 2013. USA je popustila, najviše otpora su pružali Japan i Argentina. Ovo može bit pozitivno za nas, imamo discipliniranu fiskalnu politiku, a oslobodit će se više novca za međunarodne investicije koji je prošle dvije godine išao u domaću državnu potrošnju razvijenih zemalja. Banke će morat počet lovit prinose vani, jer ih doma neće bit. Naravno sve to treba zaslužit.

Ako se višak novca ne prelije u Grčku, Španjolsku i ostale u nužnoj potrebi. Ipak su spomenuti atraktivniji od nas a treba spasiti cijelu jednu valutu. Plus što će biti povoljnih devastiranih a u budućnosti perspektivnih sektora u tim zemljama.
[/quote]
Mislim da je Španjolska izgubila svaku atraktivnost za sljedeći ciklus. Oni moraju proć i već prolaze stavrno bolnu deflaciju. Poljska je nova španjolska za njemački i EU kapital. Grčka u rasulu je ok, to je normalno stanje kod njih, još uvijek su velika ulazna vrata za Balkan, Tursku, pa i Bliski istok. Mi se moramo nametnut kao ulaz za zapadni balkan kao oni za južni, kad to postignemo… uvijek će bit para.

Ulaz na ovaj Balkan, ulaz na onaj Balkan, wtf?? Koliki je taj Balkan (pola Europe?) i koji je “pojam” postao odjednom taj Balkan, zašto bi svi toliko silno ulazali na taj Balkan? [lol]

Mora da previše slušaš Milana Stankovića


Ulaz na ovaj Balkan, ulaz na onaj Balkan, wtf?? Koliki je taj Balkan (pola Europe?) i koji je "pojam" postao odjednom taj Balkan, zašto bi svi toliko silno ulazali na taj Balkan? [lol]

Mora da previše slušaš Milana Stankovića


Znam da imaš problema sa svojim balkanskim identitetom i da te žulja jako, al nažalost Hrvatska ne može bit ulaz za skandinavsko tržište koliko god se ti, fer i ernt trudili jer se nalazi 1000km južnije na – pazi sad ovo – Balkanu.

http://www.seebiz.eu/hr/valute-i-robe/eurostat–hrvatska-nesto-ispod-prosjeka-eu-u-cijenama-hrane-i-pica,83277.html
Hrvatska je na 64% prosječnog EU BDP-a, al zato imamo 94% prosječne cijene hrane u EU.
Može li bolje?

Pa koliko vidim Unicredit se neće žuriti trpati novac u Hrvatsku, pogotovo što će biti atraktivnijih prilika sa strane. I čime bi ih točno privukli? http://www.vecernji.hr/biznis/hrvatska-ce-najvise-pasti-medu-17-zemalja-jugoistoka-europe-clanak-160588
A Slavonija barem geografski nije Balkan. 🙂

No respect


Pa koliko vidim Unicredit se neće žuriti trpati novac u Hrvatsku, pogotovo što će biti atraktivnijih prilika sa strane. I čime bi ih točno privukli? http://www.vecernji.hr/biznis/hrvatska-ce-najvise-pasti-medu-17-zemalja-jugoistoka-europe-clanak-160588
A Slavonija barem geografski nije Balkan. 🙂

zagreb je mitteleuropa, dalmacija mediteran, slavonija je panonija… al hrvati su balkanci.
ma nemoj me zajebavat sa šaravanjom i ostalim PR službenicima velikih banaka. makroekonomist koji 2010. priča o BDP-u, maloprodaji i nekretninama je u rangu tipa kaj na parkiralištu, s čačkalicom u ustima, gurne dvaput prednju gumu nogom i pita – a kolko ti troši, majstore? [cool]

koliko god nam gorak okus bio dok o tome razmišljamo, svejedno imamo stabilnu makroekonomsku situaciju i valutu… to su kvalifikacijski preduvjeti za bilo kakvo daljnje razmatranje stranih investicija, samo time preskačemo dobar dio konkurencije. ja vidim dobre pomake u poljoprivredno -prehrambenom sektoru, energetika se pomalo budi… to ipak treba zapalit s par državnih investicija, turizam je konstanta. da se mene pita tu bi još bili financijski sektor i mediji.


makroekonomist koji 2010. priča o BDP-u, maloprodaji i nekretninama je u rangu tipa kaj na parkiralištu, s čačkalicom u ustima, gurne dvaput prednju gumu nogom i pita – a kolko ti troši, majstore? [cool]

[lol]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Tak su se smijali i Stojiću koji je rasprodavao portfelj krajem 2007, dok je Šuker najavljivao BDP +5-6% u 2008. Ne znam, ja ne kužim čime bi mi to privukli značajnije investicije i u koji sektor.

Koji su pomaci u "poljoprivredno-prehrambenom" sektoru? Poplavljene površine jer se ne čiste odvodni kanali; za suša nepostojanje navodnjavanja; povlačenje Države za rukav, jer se 95% likova ne osiguraju od elementarnih nepogoda; traktoriziranje cesta za svaki K; nerentabilna proizvodnja na iscjepkanim površinama; nepostojanje velikih parcela i nevoljkost za okrupnjivanje istih; poticaji kao socijalna a ne poticajna mjera; nezaštićena domaća proizvodnja, koju uništava uvoz velikih trgovačkih lanaca (afera jabuka prošle godine); licemjerstvo domaćeg trgovačkog lanca koji prodaje sve samo ne Hrvatsko itd.

Od energetike znam da smo napravili jednu elektranu unazad nekoliko desetljeća i skužio sam par ventilatora iznad Šibenika.

Pošto sam izrazito negativistički raspoložen zadnjih šest mjeseci, prihvaćam da možda nisam u pravu. Zato pitam da me uputite – konkretno: koji sektor (možda tvrtke) bi bio taj na meti značajnih investicija stranih investitora. Hvala. [smiley]

No respect


Pošto sam izrazito negativistički raspoložen zadnjih šest mjeseci, prihvaćam da možda nisam u pravu. Zato pitam da me uputite – konkretno: koji sektor (možda tvrtke) bi bio taj na meti značajnih investicija stranih investitora. Hvala. [smiley]

ne možemo pričat o pojedinim tvrtkama ili projektima na temi makroekonomija. [smiley]
PIK, PPK, IPK, HNK-ovi se preuzimaju i spajaju ko na traci zadnjih godinu dana, a pokreću se i greenfield investicije u poljoprivredi, recimo Rajić s jabukama zadnji. najveći problem u poljoprivredi su nam nesređeni vlasnički odnosi, to se rješava lovom trenutno, jer pravosuđe ne bi još desetljećima. ovi s tri kile šence me ne zanimaju i lamborghini traktorima me ne zanimaju, to im je ionako umjesto socijalne pomoći, a traktore će bit lakše prodat čiste i nekorištene.

prognoza mu je ok, al to više nikoga ne zanima i ništa ne znači. jedini razlog zašto danas on priča o padu malorpodaje je jer su mu tu najprofitabilniji krediti preko kartica i minusa, a u građevini i nekretninama najveća kreditna masa. a taj pad potrošnje i preusmjerevanje kapitala iz građevine u ostale sektore je najbolje što nam se trenutno događa. za energetiku čekaj da krenu novi EU natječaji. znaš ovu dvojicu iz OS možda?
http://www.inkubator.hr/

Sa problemima oko poljoprivrede se susreću i oni koji su uložili u projekte 10-20 ili više milijuna kuna. Ovi sa jutrom zemlje nisu navedeni kao žrtva nego kočnica takvih velikih projekata, jer se socijalnim mjerama prema krezubim pijancima ispred trgovine smanjuje mogućnost sufinanciranja dobrih stvari.

Od ideje do realizacije potrebno je i nekoliko godina, da ne nabrajam korake i zašto. Jednostavno je to tako. Ne znam na koga s mislio u Inkubator linku, no s direktorom BIOS-a bio sam u vojsci i dobri smo si.

No respect

http://www.index.hr/xmag/clanak/cnn-hrvatsku-odabrao-kao-jednu-od-cetiri-svjetske-destinacije-s-najboljom-hranom/499024.aspx
[wink]

New Report

Close