Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Promašio si "ceo fudbal".
Anyway, rezultati tek predstoje…

Nisam, stavlajm svoju reputaciju na kocku oko ovog. [lol]
Pad tečaja eur/usd će jedino donijeti manje prihode eu izvoznicima – agregatno. Vjerovatno će Slovačka i Grčka malo profitirati. Njemačka, Nizozemska i ostale velesile će bit na gubitku, što znači i agregatni gubitak. Da će rušenje tečaja povećat volumen izvoza zna i moja baba, a očito je to jedino što znaju i analitičari (krivo) zaključit, to su pričali kad je euro rastao da će štetit EU izvozu, a nije nimalo. Isto kak bi rušenje kune bilo dobro za HR izvoz (moš mislit). Jutros baš čitam da Končaru ne odgovara pad dolara jer sirovine nabavljaju u eurima, a Željezari Sisak je svejedno jer su im i obevze i prihodi u eurima, Tankerskoj isto svejedno jer su im i obveze i prihodi u dolarima. Postoji li tržištno kretanje koje bi mi mogli iskoristiti s ovom razinom znanja – ne postoji, zato nek miruje kak i je. To što je euro još uvijek precijenjen prema dolaru je druga stvar.

Pad tečaja eur/usd će jedino donijeti manje prihode eu izvoznicima – agregatno.


Jednostavan mikroekonomski račun te demantira.
Osim toga, pad kune i promjene odnosa velikih svjetskih valuta nemaju veze jednos drugim.

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus


Nisam, stavlajm svoju reputaciju na kocku oko ovog. [lol]
Pad tečaja eur/usd će jedino donijeti manje prihode eu izvoznicima – agregatno. Vjerovatno će Slovačka i Grčka malo profitirati. Njemačka, Nizozemska i ostale velesile će bit na gubitku, što znači i agregatni gubitak. Da će rušenje tečaja povećat volumen izvoza zna i moja baba, a očito je to jedino što znaju i analitičari (krivo) zaključit, to su pričali kad je euro rastao da će štetit EU izvozu, a nije nimalo. Isto kak bi rušenje kune bilo dobro za HR izvoz (moš mislit). Jutros baš čitam da Končaru ne odgovara pad dolara jer sirovine nabavljaju u eurima, a Željezari Sisak je svejedno jer su im i obevze i prihodi u eurima, Tankerskoj isto svejedno jer su im i obveze i prihodi u dolarima. Postoji li tržištno kretanje koje bi mi mogli iskoristiti s ovom razinom znanja – ne postoji, zato nek miruje kak i je. To što je euro još uvijek precijenjen prema dolaru je druga stvar.

S druge strane ako je to tako kako kaže tvoja reputacija, zašto kinezi ne dopuštaju da njihova valuta ojača?
Imaš dosta paušalnih tvrdnji bez imalo podataka, reputacija ti je ugrožena. [lol]

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus



Nisam, stavlajm svoju reputaciju na kocku oko ovog. [lol]
Pad tečaja eur/usd će jedino donijeti manje prihode eu izvoznicima – agregatno. Vjerovatno će Slovačka i Grčka malo profitirati. Njemačka, Nizozemska i ostale velesile će bit na gubitku, što znači i agregatni gubitak. Da će rušenje tečaja povećat volumen izvoza zna i moja baba, a očito je to jedino što znaju i analitičari (krivo) zaključit, to su pričali kad je euro rastao da će štetit EU izvozu, a nije nimalo. Isto kak bi rušenje kune bilo dobro za HR izvoz (moš mislit). Jutros baš čitam da Končaru ne odgovara pad dolara jer sirovine nabavljaju u eurima, a Željezari Sisak je svejedno jer su im i obevze i prihodi u eurima, Tankerskoj isto svejedno jer su im i obveze i prihodi u dolarima. Postoji li tržištno kretanje koje bi mi mogli iskoristiti s ovom razinom znanja – ne postoji, zato nek miruje kak i je. To što je euro još uvijek precijenjen prema dolaru je druga stvar.

S druge strane ako je to tako kako kaže tvoja reputacija, zašto kinezi ne dopuštaju da njihova valuta ojača?
Imaš dosta paušalnih tvrdnji bez imalo podataka, reputacija ti je ugrožena. [lol]
[/quote]
nemoj mi se pravit kvantitetičar, a dobri smo si.
zato što kina izvozi cjenovno konkuretne robe i usluge, a EU konkurira kvalitetom i tehnologijom, cijena je sekundarna.
+zato što će uskoro devalvirat yuan, kad eur/usd padne ispod pariteta. mark my words.

insiders are buying the dip

INSIDERS ARE BUYING THE DIP

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


nemoj mi se pravit kvantitetičar, a dobri smo si.
zato što kina izvozi cjenovno konkuretne robe i usluge, a EU konkurira kvalitetom i tehnologijom, cijena je sekundarna.
+zato što će uskoro devalvirat yuan, kad eur/usd padne ispod pariteta. mark my words.

Iako je dobro poznajem, nisam ljubitelj ekonometrije. Radije bez nje ako se ikako može. Ponekad ne može.
btw. ovo što ti zastupaš je donekle točno u kratkom roku. U dugom roku ( a osobno makro uvijek i gledam u dugom) je "malo" drugačije, obično obrnuto.
Možeš to promatrat kao osobine "J" krivulje.

E sad zamisli da ta EU kvaliteta postane još jeftinija kroz tečaj. Uk. prihod će vjerojatno pasti ili stagnirati u kratkom roku, dok u dugom…

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus

Uvijek gledam i govorim za 6-12 mjeseci, mislim da je to optimalni rok za špekulacije, najlakše i najisplativije predviđanje.

Jim Chanos, spominjao sam ga prije (pande – kineski medvjedi) je Buffettov antipod.
Dugoročno value investiranje, ali short. Ne želi pizda reć koliko je zaradio.
http://www.businessinsider.com/china-bust-charts-2010-5


insiders are buying the dip

INSIDERS ARE BUYING THE DIP

Tekst govori dugačije od slike. Slučajno ili ne

budali je i jedan nick preveliko opterećenje

Baš je antipod… [lol]
[img]http://advisoranalyst.com/img/chanos.jpg[/img]

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus

Kynkos = doglike [lol]

Zanimljivo…

"Naime, u prva četiri mjeseca 2010. godine isplaćeno je gotovo pola milijarde kuna stambenih kredita, što je porast od gotovo 10% posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Usprkos trenutnom gospodarskom okruženju, interes građana postoji i realno je čak viši od očekivanog rasta ukupnog tržišta,"

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus


Zanimljivo…

"Naime, u prva četiri mjeseca 2010. godine isplaćeno je gotovo pola milijarde kuna stambenih kredita, što je porast od gotovo 10% posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Usprkos trenutnom gospodarskom okruženju, interes građana postoji i realno je čak viši od očekivanog rasta ukupnog tržišta,"


mislim da je sva zanimljivost u katastrofalnoj baznoj godini.

New Report

Close