Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pa naravno da je smanjivanje poreznog opterećenja jedini put ka dugoročnom oporavku našeg preopterećenog gospodarstva. To je bar svima jasno. Jedini je problem što tada treba prilagoditi i rashodovnu stranu proračuna a što je našima malo veći problem…


Jaci je bolje da sluša ekipu iz Todexa, a ne razmažene bankare:

VL: Ljerka Puljić pozvala Vladu na ukidanje harača

"Ukidanje kriznog poreza mora biti prvi Vladin potez, bez ikakvih dvojbi i razmišljanja", izjavila je Ljerka Puljić, starija izvršna potpredsjednica Agrokora u intervjuu za subotnji Večernji list.

Bankamagazin / Večernji list

[lol]

Ljerka Puljić to govori iz razloga što je Konzumu u prvom mjesecu promet pao oko 15 %. To je teški udar na Agrokor i ako se to nastavi i oni će teško spasiti živu glavu.Financiraju se po 10% i zbog takvih kamata i pada prometa ubijaju dobavljače. Prodali su KOZMO sami sebi i na sve načine pokušavaju isplivati iz živog blata. Harač treba hitno ukinuti i ja više ne znam što napraviti da to Kosorica učini. Njoj politiku kreiraju Marić i ekipa iz ministarstva finacija, a ti ljudi ne mogu prikazivati niti kino predstave u mjesnoj zajednici.
Kopiraju model spasa gospodarstva od Slovenaca i rade takvu idiotariju u ovoj situaciji da će se o njima pisati knjige iz ekonomije o količini debilnih poteza koje su napravili u ovoj situaciji.
Ti krediti su jednostavno prekratki da bi se iz njih mogla financirati bilo kakva ozbiljnija investicija.
A njihova namjena će tek biti tragična, odnosno nuditi će se nešto što će biti interesantno samo manjem krugu firmi koje ionako plivaju kroz krizu. Masi firmi svaki dan znači približavanje bankrotu, a to opet znači manje punjenje proračuna. Ako ovako nastave uskoro će jedina mjera za spas biti povećanje stope harača a onda nas neće spasiti niti svi ekonomisti svjeta.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

U svakom slučaju, sve što potakne investicije u javnom sektoru kojega si također spomenuo, može biti dobro – ako se bude radilo po novim načelima "bez kriminala/korupcije" i ako "slučajno" na natječajima unatoč tome (bez favoriziranja bilo koga…) budu pobjeđivale domaće kompanije.

Bitno je u tom slučaju samo da se radi o dugoročno smislenim investicijama, dakle investicijama u energetiku i sl.

No, meni se ovdje važnijim čine, radi dugoročno pogleda, investicije u nova proizvodna postrojenja (u privatnom sektoru) i sl. Ako bude ovim kreditima financirano i nekih visokoteholoških tvornica a koje će proizvoditi kvalitetom/cijenom konkurentne proizvode za izvoz, tada će ovo biti uspjeh.

Tvornice (koje imaju smisla – rade ih ozbiljni i snažni investitori, sa dobrim strategijama razvoja, iskustvom u razvoju profitabilnih biznisa…), pa onda što se tiče uglavnom javnog sektora i elektroenergetska i sl. postrojenja/oprema (dakle što se tiče HEP, HŽ i sl.) prvo su što može razveseliti u narednom razdoblju, slažem se!

Vidiš kako se na brzinu složimo oko ključnih stvari. Mišljenja sam da je Rohatinski morao ranije reagirati glede monetarne politike – mogao je kada se već vidjelo da je BRIC ( bez R ) van dosega krize, da se USA oporavlja vrlo snažno, da je MMF pomogao zemljama van EU monetarne unije u Europi, učiniti sve što vodi sniženju KTE, ali on je postupio suprotno i s velikim zakašnjenjima što je dovelo do povećanja štednje i pada potrošnje. To je generiralo i veće padove od potrebnih a i rezultiralo otpuštanjima što onda dodatno ruši potrošnju.
Ovo je ono što je trebalo biti prije 6-9 mjeseci!
Glede dionica svuda najprije reagira tehnološki sektor jer on vuče iz krize i prvi izlazi iz krize.
Kada su u pitanju javne kompanije primjer ti je Dubrovnik – zašto taj dragulj živi u srednjem vijeku – bez ili u strahu da će ostati bez struje?
Direktorima kompanija je lakše potrošiti lovu, da oprostiš, na tariguz nego osmisliti razvojan i održiv projekt.

Dakle – mjere su odlične i pomoći će svakomu – od banaka, do realnog gospodarstva pa ako hoćeš i državnog proračuna. Nažalost naglo zatopljenje bi više pomoglo zapošljavanju jer tržište radne snage, posebice naše, je inertnije – ima veći vremenski odziv, ali bitno bi bilo preokrenuti ili bar zaustaviti trend.



Jaci je bolje da sluša ekipu iz Todexa, a ne razmažene bankare:

VL: Ljerka Puljić pozvala Vladu na ukidanje harača

"Ukidanje kriznog poreza mora biti prvi Vladin potez, bez ikakvih dvojbi i razmišljanja", izjavila je Ljerka Puljić, starija izvršna potpredsjednica Agrokora u intervjuu za subotnji Večernji list.

Bankamagazin / Večernji list

[lol]

Ljerka Puljić to govori iz razloga što je Konzumu u prvom mjesecu promet pao oko 15 %. To je teški udar na Agrokor i ako se to nastavi i oni će teško spasiti živu glavu.Financiraju se po 10% i zbog takvih kamata i pada prometa ubijaju dobavljače. Prodali su KOZMO sami sebi i na sve načine pokušavaju isplivati iz živog blata. Harač treba hitno ukinuti i ja više ne znam što napraviti da to Kosorica učini. Njoj politiku kreiraju Marić i ekipa iz ministarstva finacija, a ti ljudi ne mogu prikazivati niti kino predstave u mjesnoj zajednici.
Kopiraju model spasa gospodarstva od Slovenaca i rade takvu idiotariju u ovoj situaciji da će se o njima pisati knjige iz ekonomije o količini debilnih poteza koje su napravili u ovoj situaciji.
Ti krediti su jednostavno prekratki da bi se iz njih mogla financirati bilo kakva ozbiljnija investicija.
A njihova namjena će tek biti tragična, odnosno nuditi će se nešto što će biti interesantno samo manjem krugu firmi koje ionako plivaju kroz krizu. Masi firmi svaki dan znači približavanje bankrotu, a to opet znači manje punjenje proračuna. Ako ovako nastave uskoro će jedina mjera za spas biti povećanje stope harača a onda nas neće spasiti niti svi ekonomisti svjeta.

[/quote]

Slažem se da tu svakako ima interesa Agrokor ali korporativni sektor brže uči i naučio je kako se vladati u ovakvim situacijama što se ne može reći za ekipu u politici i državnoj upravi. Na kraj krajeva treba samo škicnuti malo na zapad kojem težimo i vidjeti koje su bile njihove prve proturecesijske mjere i kakvi su učinci. Biti će stvarno interesantno čitati knjige o nerazumnim ekonomskim potezima zadnjih godinu dana. Btw, što su ono zadnje najavili ukinuti od famoznih mjera- trošarine na plovila [lol]

Interventni fond koji se ovih dana operativno priprema biti će jedna od većih sramota ove države. Oni koji rade na tome nemaju blage veze s realnosti niti ih to zanima. Također ekipa iz HNB-a izgleda kao da je pala s Marsa što se tiče ovog konkretnog programa. Želi se pomoći gospodarstvu države koja je na koljenima, a propisuju se uvjeti kreditiranja kao da smo najbogatiji na svijetu.
Također kad netko umire treba mu lijek odmah , a ne za godinu dana.

"Predlagali smo neradni petak početkom travnja, Vlada je na to reagirala tek početkom kolovoza kada je donijela zakon sa toliko administrativnih barijera da se za tu subvenciju javilo samo dva poduzetnika", rekla je Knežević i dodala kako je naša Vlada, u trenucima kada su druge države poticale potrošnju, uvela krizni porez koji nas je uvukao u spiralu u kojoj ljudi imaju manje novca pa ga manje i troše, a gospodarstvu padaju prihodi što dovodi do gubitka radnih mjesta.

http://www.index.hr/vijesti/clanak.aspx?id=475641

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.



Najbolji gradovi za život prema The Economist-u:

1. Vancouver, Canada

2. Vienna, Austria

3. Melbourne, Australia

4. Toronto, Canada

5. Calgary, Canada

6. Helsinki, Finland

7. Sydney, Australia

8. Perth, Australia

9. Adelaide, Australia

10. Auckland, New Zealand

Vancouver ima skoro 300 kišnih dana godišnje, najdepresivnije mjesto u kojem sam bio. Ekonomija im je daleko ispod Ontaria i Quebecka. Visoki porezi. East Side nije preporučljiv sa šetanje, West Side je lijep. Ako se kandidira samo zapadni dio grada onda mogu biti prvi, istočni je miljama ispod recimo Zapruđa.

Toronto je grad koji pruža izvrsne prilike za bussines i obrazovanje. Uvijek solidna ekonomija i dosta prilika za posao. Problem je izuzetno surova klima. Zimi jako hladno i vjetrovito, a ljeti je enormna vlažnost jer se isparavaju jezera.

Calgary je grad koji ovisi o cijeni nafte, kao i čitava Alberta. Ako je cijena nafte visoka svi dobro žive, ako cijena padne slijede masovna otpuštanja i bolje je bježati. Klima je surova, ide i do -40, s vjetrom je to preko -55. Nemaju PST (Provincial Sales Tax) nego samo GST (Government Sales Tax) što nije beznačajno jer sve plaćaš 7% manje (auto, kuću,…)

U Kanadi je najgledaniji TV kanal, Weather Channel. Dakle moraš se prilagoditi ekstremnim vremenskim prilikama. Ljudi su jako ljubazni, tolerantni i ugodni.

Meni se Australia ne sviđa. To je commodity driven economy. Kvalitet života ti uglavnom ovisi o cijeni ruda i minerala. Sveučilišta su im jako prosječna. Jako udaljena i izolirana.

Moj izbor bi bio Seattle, WA, Austin TX, Zurich CH. I to baš tim redom.
[/quote]

Zanimljivi argumenti kolega Twixer. Ja bih definitvno prekrižio sve ove di su jake i duge zime. Jebo to. Seattle je dosta vlažan i kišovit navodno. Tak da mi je i to out. Meni je osnovno polazište da klima mora biti takva da je većinu vremena sunčano, toplo, ali prvenstveno da je zrak suh. Tako da je Texas OK. navodno je najbolja klima na svijetu u Pheanix Arizona. Ali ja bih i da ima more nekakvo. Nekak mislim da nisu bezveze u top 10 čak četiri grada iz Australije.

Najbolje mjesto na svijetu po kvaliteti života je mediteran i svi bogatuni na svijetu imaju barem jednu rezidenciju na mediteranu dok za Vancouver, Sidney i Helsinki nisam baš siguran.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Samo HAL 9000 bi odabrao Vancouver kao najbolje mjesto na svijetu po kvaliteti života

AZ FONDOM DO BLAGOSTANJA


Samo HAL 9000 bi odabrao Vancouver kao najbolje mjesto na svijetu po kvaliteti života

I moj brat Robert… [lol]

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus

http://2010.therussiaforum.com/news/session-video3/
Sat vremena rasprave profesionalaca.

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/55540/Pet-kilometara-taxijem-za-20-kuna.html
došo je i taj dan, umro je monopol.


Vancouver ima skoro 300 kišnih dana godišnje, najdepresivnije mjesto u kojem sam bio……
…..
Moj izbor bi bio Seattle, WA

Klima u Seattleu i Vancouveru je identična

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

New Report

Close