Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

malo po malo idemo smjerom koji nam je predodređen negdje 1994 godine i uvođenje legendarnog tečaja 1 DEM =4,44 HRK

Odnosno tad je krenulo:
– sve prodati što vrijedi po što povoljnijoj cijeni za kupca,
– a s druge strane i što se više zadužiti i financirati potrošnju kreditom,
– a manjim dijelom novca završiti infrastrukturalne projekte

Rezultat će biti :
SVE ŠTO VRIJEDI ĆEMO PRODATI A BIT ĆEMO JOŠ DUŽNI

Međutim prije konačnog rezultata dogodit će se slijedeće:
– Sadašnja ili buduća Vlast će sve učiniti da samostalno riješi probleme negirajući činjenicu da oslabljenja privreda ne može hraniti nenormalnu potrošnju,
– ideja vodilja će im biti "očuvanje socijalnog mira" a u stvari to će biti održavanje postojećeg poretka i elita na vlasti (bez obzira na hajke oko korupcije koje će završiti TRESLA SE GORA RODIO SE MIŠ je pronevjerene pare se još ne vraćaju onamo odakle su nestale,
Nažalost nitko neće imati kombinaciju znanja i volje i hrabrosti da pokrene privredu i smanjenja potrošnje pa će se priča ponovno zahukta negdje na jesen 2010 a u super scenariju ova Vlada će vladati do slijedećih izbora a onda dolazi do sušte istine :

konačno otrežnjenje i dolazak MMF koji će kao stečajni upravitelj učiniti bolne rezove i smanjiti Državnu potrošnju. Međutim tada će ga dočekati prosječna plaća od 400E i nezaposlenost od 380 tisuća ljudi.
Tada će se članovi sadašnje oporbe reći da oni nisu ništa krivi a ovi sa Vlasti pravdati će se pravdati [/b "]MI SMO SVE ŠTO SMO MOGLI UČINILI ALI VIŠE SE NE MOŽE I OVE REZOVE OD NAS TRAŽI EU I PREDSTAVLJAU UVJET NAŠEM BUDUĆEM ČLANSTVU”.
– Mali ljudi će tada baš kao i sada slijepo vjerovati, novoj/staroj Vlasti baš kao što su vjerovali i prije 45,30,20,15,5 godina nekim ljudima
– ZAŠTO će biti tako- zato što je povijest predskazanje budućnosti i po mom mišljenju TKO ĆE BITI

A što se tiče CROBEXA on bi mogao rasti, jednostavno zato što mali ljudi nemaju novca za kupovati dionice.
A kako stvari stoje mali investitori su oni koji najviše gube volju i samopouzdanje zbog straha za svojim krvavo zarađenim novcem i najčešće puše svoj novac.

Gore navedeno predstavlja smo moje mišljenje bazirano na isustvu te nikako gore navedeni tekst ne bi preporučio pri donošenju gospodarskih ili špekulacijskih i investicijskih odluka na ZSE i RH.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


Ostaje nejasno jel obračunavaju interkalarnu kamatu za vrijeme dvadesetgodišnjeg počeka?

i kolika kamata, prva i druga.

Ali ono što mene najviše zanima: je li 200 € ili određeni broj kuna u protuvrijednosti današnjih 200 € odnosno je li ovo sa valutnom klauzulom ili bez. To bi naime na ovako dugoročno razdoblje (obzirom da nećemo u eurozonu baš tako brzo i svašta se može dogoditi do tada…) moglo biti još najvažnije, i ono što zapravo zajedno sa ovim dugim počekom određuje da li je i koliko ovo u praksi zapravo poklon iako pod nazivom posudba ili nešto drugo.

@Goran8
Dobar post, jedan dodatak – ni ova ni buduća vlast vlast neće dopustiti dolazak MMF-a dok god se može zaduživati. Posljedice ih očito ne brinu…



@Goran8

Dobar post, jedan dodatak – ni ova ni buduća vlast vlast neće dopustiti dolazak MMF-a dok god se može zaduživati. Posljedice ih očito ne brinu…

Točno, jer se na taj način čuva opstanak postojećeg poretka političko – ekonomskih elita bez obzira tko bio na Vlasti (oporba / ili ova sadašnja koalicijska Vlast)
Po mom mišljenju rješenja nema pa sve vodi ka MMF-u i krupnim rezovima u narednih par godina ili mjeseci, jer trenutno u RH nema junaka koji bi doveo nove poštene, pravedne, radne i karakterne ljude na sva mijesta koja su politički zauzeta u zanjih 50 godina bez obzira na Vlasti koje su se smjenjivale.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.



@Goran8

Dobar post, jedan dodatak – ni ova ni buduća vlast vlast neće dopustiti dolazak MMF-a dok god se može zaduživati. Posljedice ih očito ne brinu…

MMF = DEVALVACIJA!!!!
Nauči abecedu.

Fiskalan politika je odradila prvu etapu rezanja trkoškova, monetarna je očuvala sustav stabilnim i što je još važnije aktivno se uključila u kreiranje poticajnih mjera. Gospodarstvu su sada na raspolaganju velike količine novca kojega treba uložiti u projekte koji će rezultirati održivim rastom godpodarstva i zapošljavanjem. Sada je na njima red da pokažu što umiju i znaju. Obzirom da je jedan broj velikih projekata u fazi realizacije – Montenegro, LNG, plinovodi, ceste….. – nema sumnje da će većina iskoristiti pruženu priliku.


Gospodarstvu su sada na raspolaganju velike količine novca kojega treba uložiti u projekte koji će rezultirati održivim rastom godpodarstva i zapošljavanjem. Sada je na njima red da pokažu što umiju i znaju.

Ali mnogi se neće baš složiti da je kamata prihvatljiva. Ja sam mislio da je do 4 % prihvatljivo. Ovih preko 5 % mi je neugodno iznenađenje i nisam baš siguran da će oni "najbolji" htjeti uzeti tako skup novac. Stvar će biti kao i uvijek: taj će novac uzeti oni "manje dobri" (jer oni u svom neoprezu, i već navikli na preskup novac obzirom na svoj kreditni rejting koji su uvijek imali, ovo doživljavaju kao povoljno).

Gospodarstvo može ići naprijed samo ako najbolji iskoriste izvore financiranja. Oni od najboljih, koji već imaju gomilu keša i ništa duga, definitivno nemaju razloga uzeti kredit po preko 5 % kamate.

Meni se čini da ovo niti od početka nije zamišljeno da niti u manjem iznosu uzimaju financijski već super snažne kompanije, nego bi oni to dijelili onima koji su slabi. Poticati slabe nije put ka dugoročnom zdravlju kapitalističkog sustava. Slabi moraju propasti. Jaki moraju dodatno ojačavati. Sve što narušava ovakav princip samo prividno stvara stabilnost, privremeni oporavak gospodarstva, ali dugoročno nije optimalno rješenje.



@Goran8

Dobar post, jedan dodatak – ni ova ni buduća vlast vlast neće dopustiti dolazak MMF-a dok god se može zaduživati. Posljedice ih očito ne brinu…

Na žalost situacija iz dana u dan postaje sve dramatičnija. Firme neovisno u grani u kojoj posluju odlaze masovno u stečajeve i nezaposlenost se širi kao kuga. Potrošnja je uništena i ne znam kad će se oporaviti.
Interventni fond koji se ovih dana operativno priprema biti će jedna od većih sramota ove države. Oni koji rade na tome nemaju blage veze s realnosti niti ih to zanima. Također ekipa iz HNB-a izgleda kao da je pala s Marsa što se tiče ovog konkretnog programa. Želi se pomoći gospodarstvu države koja je na koljenima, a propisuju se uvjeti kreditiranja kao da smo najbogatiji na svijetu.
Također kad netko umire treba mu lijek odmah , a ne za godinu dana.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.



Gospodarstvu su sada na raspolaganju velike količine novca kojega treba uložiti u projekte koji će rezultirati održivim rastom godpodarstva i zapošljavanjem. Sada je na njima red da pokažu što umiju i znaju.

Ali mnogi se neće baš složiti da je kamata prihvatljiva. Ja sam mislio da je do 4 % prihvatljivo. Ovih preko 5 % mi je neugodno iznenađenje i nisam baš siguran da će oni "najbolji" htjeti uzeti tako skup novac. Stvar će biti kao i uvijek: taj će novac uzeti oni "manje dobri" (jer oni u svom neoprezu, i već navikli na preskup novac obzirom na svoj kreditni rejting koji su uvijek imali, ovo doživljavaju kao povoljno).

Gospodarstvo može ići naprijed samo ako najbolji iskoriste izvore financiranja. Oni od najboljih, koji već imaju gomilu keša i ništa duga, definitivno nemaju razloga uzeti kredit po preko 5 % kamate.

Meni se čini da ovo niti od početka nije zamišljeno da niti u manjem iznosu uzimaju financijski već super snažne kompanije, nego bi oni to dijelili onima koji su slabi. Poticati slabe nije put ka dugoročnom zdravlju kapitalističkog sustava. Slabi moraju propasti. Jaki moraju dodatno ojačavati. Sve što narušava ovakav princip samo prividno stvara stabilnost, privremeni oporavak gospodarstva, ali dugoročno nije optimalno rješenje.
[/quote]

Kada su Ameri pomagali svoje banke davali su im novce u zamjenu za povlaštene dionice koje su im garantirale 12% povrata! U svakom slučaju i ovo je medicina koja pomaže a neodmaže gospodarstvu. I svakako da će otkloniti neka uska grla i postupno oporavljati gospodarstvo ali i rasterećivati proračun od masivnih pozajmica kojima se krpaju rupe izazvane neplaćanjem poreza i doprinosa. Još ako se u javnim poduzećima potakne investicijski ciklus možemo reći da smo izvukli živu glavu.

Članak 8.
(1) Jamstva prema ovom Zakonu daju se za kredite koji su namijenjeni financiranju:
1) novih investicija i dovršavanju već započetih investicija,
2) obrtnih sredstava,
3) reprogramiranja kredita ugovorenih nakon 01. srpnja 2008. godine

Aglede KTE pogledaj kolika je bila iza gornjeg datuma. Minimalno 2-3 puta veća od ovoga što će se sada nuditi.


Na žalost situacija iz dana u dan postaje sve dramatičnija. Firme neovisno u grani u kojoj posluju odlaze masovno u stečajeve i nezaposlenost se širi kao kuga. Potrošnja je uništena i ne znam kad će se oporaviti.
Interventni fond koji se ovih dana operativno priprema biti će jedna od većih sramota ove države. Oni koji rade na tome nemaju blage veze s realnosti niti ih to zanima. Također ekipa iz HNB-a izgleda kao da je pala s Marsa što se tiče ovog konkretnog programa. Želi se pomoći gospodarstvu države koja je na koljenima, a propisuju se uvjeti kreditiranja kao da smo najbogatiji na svijetu.
Također kad netko umire treba mu lijek odmah , a ne za godinu dana.

Prije neki dan na RADIJU 101 je netk ogostovao od političara, riječu su bile ovakve:

"Plan političara u zadnjih 15 godina da od Hrvatske naprave državu USLUŽNIH DJELATNOSTI bez imalo IND. proizvodnje. Zadnjih 10 godina drže kunu prejakom i time uništavaju gospodarstvo, i ispunjavaju plan o USLUŽNOJ DRŽAVI"
[/u]

Da ne bi pomislili da su političari debili. Oni to rade PLANSKI !
Uništavaju gospodarstvo.

Šta je, jeste zinuli? Kakav BDP od 4% rasta.
Kolega Sava i Lynx, dežurni nerealni optimisti, vidim.
Optimist je pesimist sa nedostatkom indormacija.
[wink]

DIONICE SU JOŠ JEBENO PRESKUPE, JER CASHA IMA 100X MANJE NEGO PRIJE PAR GODINA.

Zašto mene Jaca počinje neodoljivo podsjećati na Sanadera u zadnje vrijeme. Evo prošlo je već pola godine, a mi se još uvijek vrtimo u krug odnosno svaki potez koji se napravi ide u korist samo i uvijek bankama. [bye]


Kada su Ameri pomagali svoje banke davali su im novce u zamjenu za povlaštene dionice koje su im garantirale 12% povrata!

Nažalost, morali su im pomagati jer bi se urušio cijeli sustav. Inače nikakva pomaganja onima koji nisu zaslužili ne odobravam. Oni nisu zaslužili ali je pomaganje onima koji nisu zaslužili slučajno ispalo manje od dva zla – pa je to učinjeno. I eto, još i ipak naplaćeno pa je time taj slatki limun još malo slađi.

Mi trenutno nemamo takvu situaciju da moramo nekoga pomagati tko pomoć nije zaslužio. Svi koji su u poteškoćama bi mogli slobodno propasti bez narušavanja stabilnosti financijskog sustava RH. Štoviše, niti jedna financijska institucija nije ugrožena. A ovi iz realnog sektora su dok nisu preveliki uvijek su "jednostavni" za razgraditi ih u stečaju (a kod nas ništa osim Agrokora nije tako veliko da je nezgodno ukoliko bankrotira…).

No, ova kreditiranja ipak nisu pomoć nego prava kreditiranja – stoga je to sa toga aspekta ok, "nikoga se nezasluženo ne pomaže", nego ga se kreditira. Pa sad da li mu je to pomaganje ili odmaganje svako će za sebe odlučiti a banka će se razumno osigurati.

Mene jedino tu smeta što neki drugi zbog kamatne stope i dalje neće biti spremni na zaduživanje. Zaduživati će se oni manje dobri. To ne mora biti loše za njih, za državu isto nije direktno loše, radi se samo o oportunitetnom gubitku koji nastaje time "što se neki drugi koji bi mogli bolje to iskoristiti neće htjeti zadužitivati i time će manje investirati". Dakle umjesto "vrlo dobrih investicija" imati ćemo "dobre investicije", to je svako bolje nego "nikakve investicije" – ali ja sam uvijek sklon tražiti ono najbolje… pa me ovo malo razočarava. Ne bih dobre nego vrlo dobre i odlične investicije!


Aglede KTE pogledaj kolika je bila iza gornjeg datuma. Minimalno 2-3 puta veća od ovoga što će se sada nuditi.

to i kažem, neki ovo zbog toga doživljavaju kao nešto sjajno – i mnogi od njih su upravo oni koji su do sada i imali najviše od najviših kamata, i oni će prvi poletiti uzimati te kredite. To su oni među lošijima poduzetnicima. Pa ako sve razgrabe… za one bolje ništa neće niti ostati… Ako bi se kojim slučajem ipak i odlučili s vremenom pristati na čak >5 % kamate.

U svakom slučaju, sve što potakne investicije u javnom sektoru kojega si također spomenuo, može biti dobro – ako se bude radilo po novim načelima "bez kriminala/korupcije" i ako "slučajno" na natječajima unatoč tome (bez favoriziranja bilo koga…) budu pobjeđivale domaće kompanije.

Bitno je u tom slučaju samo da se radi o dugoročno smislenim investicijama, dakle investicijama u energetiku i sl.

No, meni se ovdje važnijim čine, radi dugoročno pogleda, investicije u nova proizvodna postrojenja (u privatnom sektoru) i sl. Ako bude ovim kreditima financirano i nekih visokoteholoških tvornica a koje će proizvoditi kvalitetom/cijenom konkurentne proizvode za izvoz, tada će ovo biti uspjeh.

Tvornice (koje imaju smisla – rade ih ozbiljni i snažni investitori, sa dobrim strategijama razvoja, iskustvom u razvoju profitabilnih biznisa…), pa onda što se tiče uglavnom javnog sektora i elektroenergetska i sl. postrojenja/oprema (dakle što se tiče HEP, HŽ i sl.) prvo su što može razveseliti u narednom razdoblju, slažem se!

Jaci je bolje da sluša ekipu iz Todexa, a ne razmažene bankare:

VL: Ljerka Puljić pozvala Vladu na ukidanje harača

"Ukidanje kriznog poreza mora biti prvi Vladin potez, bez ikakvih dvojbi i razmišljanja", izjavila je Ljerka Puljić, starija izvršna potpredsjednica Agrokora u intervjuu za subotnji Večernji list.

Bankamagazin / Večernji list

[lol]

New Report

Close