Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Najbolji gradovi za život prema The Economist-u:

1. Vancouver, Canada

2. Vienna, Austria

3. Melbourne, Australia

4. Toronto, Canada

5. Calgary, Canada

6. Helsinki, Finland

7. Sydney, Australia

8. Perth, Australia

9. Adelaide, Australia

10. Auckland, New Zealand

Vancouver ima skoro 300 kišnih dana godišnje, najdepresivnije mjesto u kojem sam bio. Ekonomija im je daleko ispod Ontaria i Quebecka. Visoki porezi. East Side nije preporučljiv sa šetanje, West Side je lijep. Ako se kandidira samo zapadni dio grada onda mogu biti prvi, istočni je miljama ispod recimo Zapruđa.

Toronto je grad koji pruža izvrsne prilike za bussines i obrazovanje. Uvijek solidna ekonomija i dosta prilika za posao. Problem je izuzetno surova klima. Zimi jako hladno i vjetrovito, a ljeti je enormna vlažnost jer se isparavaju jezera.

Calgary je grad koji ovisi o cijeni nafte, kao i čitava Alberta. Ako je cijena nafte visoka svi dobro žive, ako cijena padne slijede masovna otpuštanja i bolje je bježati. Klima je surova, ide i do -40, s vjetrom je to preko -55. Nemaju PST (Provincial Sales Tax) nego samo GST (Government Sales Tax) što nije beznačajno jer sve plaćaš 7% manje (auto, kuću,…)

U Kanadi je najgledaniji TV kanal, Weather Channel. Dakle moraš se prilagoditi ekstremnim vremenskim prilikama. Ljudi su jako ljubazni, tolerantni i ugodni.

Meni se Australia ne sviđa. To je commodity driven economy. Kvalitet života ti uglavnom ovisi o cijeni ruda i minerala. Sveučilišta su im jako prosječna. Jako udaljena i izolirana.

Moj izbor bi bio Seattle, WA, Austin TX, Zurich CH. I to baš tim redom.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Ja bih rado živio u Baselu, Bernu ili Badenu u CH.

Helsinki je OK samo je cuga skupa i ljudi su melankolični. I ne mogu se suzdržati od smijeha kad počnu pjevati….e koja je to komedija…

U Australiji imam neke rođake tako da po onome što mi oni pričaju je definitivno out.
Na New Zealand mi se frend preselio prije nekih 10 godina i vratio odmah natrag nakon mjesec dana.
Svašta je imao za ispričati.
Beč nije loš samo su ljudi uobraženi..a i ima dosta stranaca.

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus


Ja bih rado živio u Baselu, Bernu ili Badenu u CH.

Helsinki je OK samo je cuga skupa i ljudi su melankolični. I ne mogu se suzdržati od smijeha kad počnu pjevati….e koja je to komedija…

U Australiji imam neke rođake tako da po onome što mi oni pričaju je definitivno out.
Na New Zealand mi se frend preselio prije nekih 10 godina i vratio odmah natrag nakon mjesec dana.
Svašta je imao za ispričati.
Beč nije loš samo su ljudi uobraženi..a i ima dosta stranaca.


vidim ja da Vi cijenjeni gospodine Ciceron u velikom luku izbjegavate Rim
pofuk

Varaždin je zakon,tako mali a dovolno veliki,blizo beć i pešta,Zg na pola sata.Grad koji ima dušu a nema ni gužve.

obožavam strvine-posebno ovce




Kako je ovaj Šuker pogodio dno dolara…..
Zarada za sada oko 100 milijuna eura!

Trebao je staviti sve na Villareal zaradio bi više.

Ozbiljna vlada se ne igra forexa, nadam se da to nije slučaj ni sa našom.
[/quote]

Jednostavna računica pokazuje da je Šuker kupujući dolare i plačajući euro obveznice, konac veljače, uštedio cca 10% ili oko 50 milijuna eura.
Tako će biti i s 3 milijarde kunskih obveznica. Sve u svemu odlično obavljen posao – zasužio se za cca 1,5 milijardi dolara pa mu je slatka briga rast USA valute.
[/quote]

Da Jamie Dimon ima tredera kao što je Šuker gdje bi im kraj bio. Zamisli da vrti milijarde od JP Morgana, umjesto stotine milijuna od hrvatskih poreznih obveznika.

Strah me je da velike korporacije ne otkriju Šukerove talente, mogli bi ga izgubiti.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


vidim ja da Vi cijenjeni gospodine Ciceron u velikom luku izbjegavate Rim
pofuk

[lol]

No respect

"Dozvola za eksperimentalno emitiranje specijaliziranog televizijskog programskog kanala u zemaljskoj mreži daje se trgovačkom društvu Kapital Net d.o.o. za program Kapital Network (informativni program o gospodarstvu i poduzetništvu u Republici Hrvatskoj i regiji)", navodi se u priopćenju Vijeća za elektroničke medije. [thumbsup]

No respect


"Dozvola za eksperimentalno emitiranje specijaliziranog televizijskog programskog kanala u zemaljskoj mreži daje se trgovačkom društvu Kapital Net d.o.o. za program Kapital Network (informativni program o gospodarstvu i poduzetništvu u Republici Hrvatskoj i regiji)", navodi se u priopćenju Vijeća za elektroničke medije. [thumbsup]

da li je vijece za elektronicke medije dalo kakvu obavijest o eksperimentalnom slanju nekakvih polurazbijača sa hrt-a kaj idu po kucama i provjeravaju da li se placa tv pretplata????
neki dan su me u pol bijela dana zbudili i isli provjeravati da li imam televizor….kazem im nemam……pitaju me imam li radio …..kazem nemam…..vele ti nadasve simpaticni ljudi neznam zasto ali Vi nam se cinite kao osoba koja ne laze i oce oni otici…….kako sam ja osoba koja ne laze kazem ja njima kamo cete momci???? lagao sam Vas…..imam radio ali u autu…….nisu mogli vjerovati i isli samnom pogledati….kad ono imaju kaj vidjeti……krama od auta zatrpana snjegom…..nis se ne vidi……velim decki :kaj je ???? tu su lopate i metle i idemo se primiti posla….i tako oni meni ocistili auto jer me ko za peh taj trenutek primio išijas…….ne bi Vam to sve ni ispricao nego sam vidio da je sneg opet poceo da pada
pofuk


Varaždin je zakon,tako mali a dovolno veliki,blizo beć i pešta,Zg na pola sata.Grad koji ima dušu a nema ni gužve.

U tom gradu fali ljudi, možda zato što sam ja iz ZG pa sam naviko, ali u tom VŽ me malo jeza hvata [huh]

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.


U Kanadi je najgledaniji TV kanal, Weather Channel. Dakle moraš se prilagoditi ekstremnim vremenskim prilikama. Ljudi su jako ljubazni, tolerantni i ugodni.

Meni se Australia ne sviđa. To je commodity driven economy. Kvalitet života ti uglavnom ovisi o cijeni ruda i minerala. Sveučilišta su im jako prosječna. Jako udaljena i izolirana.

Moj izbor bi bio Seattle, WA, Austin TX, Zurich CH. I to baš tim redom.


Ove liste ovise ko ih radi uvijek, al bez sumnje je Mitteleuropa regija broj jedan.
Slažem se da su Švicarska i Texas ipak nedodirljivi.

Strah me je da velike korporacije ne otkriju Šukerove talente, mogli bi ga izgubiti.

Čemu ironija – Šuker se zadužio za 1,5 milijardi dolara a to je za oko 100 milijuna dolara više no što mu je bilo potrebno za otplati euro i domaćih obveznica u veljači i ožujku.
Tih 100 milijuna dolara je bila rezerva ako dolar i dalje bude slabio. No dolar od tada ojačao za oko 9% i to je čista zarada od 135 milijuna dolara. Dakle s tih 100 milijuna rezerve i 135 milijuna koliko će manje potrošiti na otplatu obveznica otbara mu mogućnost da dobro razmisli o ukidanju dodatnog poreza ili smanjenju PDV-a ili oboje!

Što se tiče ekonomije, u godini Tigra postoji velika mogućnost za stabilan, ali spor ekonomski oporavak, praćen optimizmom kojega su mnogi u 2009. godini izgubili. Ove promjene možemo očekivati već s dolaskom proljeća.

Industrijske grane koje povezujemo s elementom vatra (financije, energetika, obnovljivi izvori energije, nano-tehnologija, informatika, Internet-poslovanje i zabava) mogu u ovoj godini očekivati oporavak i napredak. Posebno su pod povoljnim utjecajem obnovljivi izvori energije (naglasak na vjetro-turbinama) i mikro-elektronika.

Industrijske grane koje povezujemo s elementom zemlja (trgovina nekretninama, hotelijerstvo, ugostiteljstvo, rudarstvo, novi građevinski materijali i osiguranje) mogu očekivati rast aktivnosti i povećanje obima poslovanja. To se naročito odnosi na graditeljstvo i trgovinu nekretninama.

Industrijske grane elementa metal (strojarstvo, inženjerstvo, informatika, auto-industrija, visoka tehnologija i bankarstvo) također će biti pod povoljnim utjecajem.

Možemo očekivati oporavak u bankarstvu, trgovini vrijednosnicama i financijama.

Industrijske grane koje povezujemo s elementima drvo i voda (šumarstvo, drvna industrija, moda, tekstil, papirna industrija, uvoz-izvoz, mediji, izdavaštvo i pošta) u ovoj godini mogu očekivati probleme i otežan razvoj.

Industrijske grane koje povezujemo s elementima drvo i voda (šumarstvo, drvna industrija, moda, tekstil, papirna industrija, uvoz-izvoz, mediji, izdavaštvo i pošta) u ovoj godini mogu očekivati probleme i otežan razvoj.

New Report

Close