Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pa to je plan, zar ne? [cool]

Zato treba brodogradilista bankrotirat, opremu i zemljiste ovrhom prenjeti u novu firmu i tu firmu prodat na javnom natjecaju za cash najboljem ponudjacu, bez ikakvih ogranicenja zadrzavanja proizvodnje i sl. Mada mislim da se zemljiste vodi pod pomorsko dobro i da nije u vlasnistvu brodogradilista. To definitivno treba promjeniti, novi vlasnik mora kupiti i zemljiste i to bez ikakvih ogranicenja na koristenje.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."



Da se nadovežem na temu brodogradnje, pa pitanje, dali su pristigla jamstva 3maju jedino kratkoročno riješenje ? Naime, čini mi se da je svota zapravo zbroj neplaćenih potraživanja (22+33 mil.) a ujedno su tako i izvršili obećano da će do konca privatizacije pomagati škver.

Na brodogradnju treba pod hitno primjeniti model kakav je Bandić u ZG primjenio na Gredelj.
To danas donosi rezultate – Končar i Gredelj rade punom parom tramvaje, a za uzvrat za 1 milijun m2 zemljišta u centru grada Gredelj je dobio modernu tvornicu na periferiji. I svi sretni i zadovoljni – još da se ispune naše želje pa da tramvaj postane i izvozni proizvod. Inače u tramvaj se ugrađuje oko 75% dijelova domaćeg porijekla. Misli da nije kasno za takav model jer zemljište koje je u posjedu brodogradilišta vrlo je atraktivno za komercijalnu izgradnju. Prodaja brodogradilišta za kunu nekom nadri poduzetniku u konačnici će njemu donijeti zemljište a državi nezaposlene i dugovanja.
[/quote]

Je vrhunska kombinacija. Koncar i Gredelj rade tramvaje koje ponovno kupuje samo i iskljucivo grad Zagreb. To mi zgleda ko reciklaza novca koji usput malo i ispari na nekim stranama ali kaj ima veze kad to sve mi placamo.

Bolje da smo te novce dali Končaru i Gredelju nego da smo kupovali tramvaje vani. I Gredelj i Končar imaju još nekoliko projekata – laka prigradska željeznica npr – a sve je pokrenuito projektom tramvaju.
Ali kad malog Ivu nisu zanimali tramvaju – prodavao je samo brodove.

Ja mislim da je plan o konzorciju brodara (tnpl, ulpl), ulagača tipa Končar (u stvari bilo ko s viškom novca) i banaka koje bi pratile kreditima projekte, u ovom trenutku bio najbolji. Međutim, banke u većinskom stranom vlasništvu vlada ne može natjerat na pomoć posrnulom gospodarstvu koje usput nema nacionalne strateške planove. To nam se sada vraća ko loše bačen bumerang i samo što nas nije lupio po glavi. Hrvatska je u cajtnungu. Ostaje da vidimo hoće li prije kraj runde ili knockdown.
Čak se pokazalo da se može, naime niko ne spominje da je 3maj, gledajući samo ovu godinu, poslovao pozitivno i bez ikakvih kredita.

Evo mini-me-familija ulazi u probleme
http://www.newsoftheworld.co.uk/multimedia/archive/00010/0610_troyer280_280x4_10703a.jpg

AGONIJA
Zagrebački Holding: Na računu nema kune, banke odbile kreditiranje
Autor/izvor: SEEbiz / Jutarnji.hr
ZAGREB – Zagrebački holding, gradska megatvrtka koja je krajem 2006. osnovana s namjerom uštede, u ovom se trenutku, nakon nešto više od 1000 dana postojanja, nalazi pred financijskim slomom!

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/zagrebacki-holding-na-racunu-nema-kune%2c-banke-odbile-kreditiranje,59424.html

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd


Evo mini-me-familija ulazi u probleme
http://www.newsoftheworld.co.uk/multimedia/archive/00010/0610_troyer280_280x4_10703a.jpg

AGONIJA
Zagrebački Holding: Na računu nema kune, banke odbile kreditiranje
Autor/izvor: SEEbiz / Jutarnji.hr
ZAGREB – Zagrebački holding, gradska megatvrtka koja je krajem 2006. osnovana s namjerom uštede, u ovom se trenutku, nakon nešto više od 1000 dana postojanja, nalazi pred financijskim slomom!

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/zagrebacki-holding-na-racunu-nema-kune%2c-banke-odbile-kreditiranje,59424.html

U prijevodu: mozemo ocekivati poskupljenje svih komunalija, parkinga itd. A Miki bi stadion gradio. No comments.



Evo mini-me-familija ulazi u probleme
http://www.newsoftheworld.co.uk/multimedia/archive/00010/0610_troyer280_280x4_10703a.jpg

AGONIJA
Zagrebački Holding: Na računu nema kune, banke odbile kreditiranje
Autor/izvor: SEEbiz / Jutarnji.hr
ZAGREB – Zagrebački holding, gradska megatvrtka koja je krajem 2006. osnovana s namjerom uštede, u ovom se trenutku, nakon nešto više od 1000 dana postojanja, nalazi pred financijskim slomom!

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/zagrebacki-holding-na-racunu-nema-kune%2c-banke-odbile-kreditiranje,59424.html

U prijevodu: mozemo ocekivati poskupljenje svih komunalija, parkinga itd. A Miki bi stadion gradio. No comments.
[/quote]
zar moze skuplji parking? Usput, vec pada i nekoliko drugih opcina i gradova…
Bojim se da je ovo uvod u 2010 koju ce Hrvatska dobro dobro zapamtiti jer nam ga je šuki & co već metio [bye]

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd




Evo mini-me-familija ulazi u probleme
http://www.newsoftheworld.co.uk/multimedia/archive/00010/0610_troyer280_280x4_10703a.jpg

AGONIJA
Zagrebački Holding: Na računu nema kune, banke odbile kreditiranje
Autor/izvor: SEEbiz / Jutarnji.hr
ZAGREB – Zagrebački holding, gradska megatvrtka koja je krajem 2006. osnovana s namjerom uštede, u ovom se trenutku, nakon nešto više od 1000 dana postojanja, nalazi pred financijskim slomom!

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/zagrebacki-holding-na-racunu-nema-kune%2c-banke-odbile-kreditiranje,59424.html

U prijevodu: mozemo ocekivati poskupljenje svih komunalija, parkinga itd. A Miki bi stadion gradio. No comments.
[/quote]
zar moze skuplji parking? Usput, vec pada i nekoliko drugih opcina i gradova…
Bojim se da je ovo uvod u 2010 koju ce Hrvatska dobro dobro zapamtiti jer nam ga je šuki & co već metio [bye]
[/quote]

A sto ne bi mogao kolega? Pa kaj ne vidite da ovi gore znaju samo dizati prihodovnu stranu i ni ne pomisljaju kresati rashodovnu? Uostalom, parking je i poskupio nedavno na nacin da su dramaticno prosirene parkirne zone [wink]. Dokle ce ici slijedece prosirenje? Do Karlovca, Zaboka, Bregane i Ivanic Grada?

Pa sto sad kukate? Na parkiranje cemo trosit 20% prosjecne zagrebacke place, ali bar imamo Arenu! Valjda je to vrijedno toga?

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Pa sto sad kukate? Na parkiranje cemo trosit 20% prosjecne zagrebacke place, ali bar imamo Arenu! Valjda je to vrijedno toga?

Sta se mene tice: bilo bi vrijedno kad bi se u Areni organizirala javna smaknuca privrednih (ne ovih obicnih) kriminalaca … ili barem sakacenja.
Znam malo ruzno zvuci ali kontajuc broj ljudi affected … to je mass crime activity

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd

znaš, jozo, kako zbog zauzdavanja potrošačkog ludila raste glad naroda za kaznenim progonom privrednih kriminalaca, možda se pod pritiskom amerike i europske unije ti i hrvatsko pravosuđe nađete negdje na pola puta [thumbsup]

www.knjigara.com

Naletih na jednom drugom forumu na vrlo dobru analizu jednog indijanskog vrača pa prenosim u cijelosti da se ne kitim tuđim perjem:

"Obzirom da svijet kreće ( naročito amerikanci ) putem inflacije, a kasnije i hiperinflacije, potrebno je razmotriti našu domaću stvarnost.

Mi ćemo se po svemu sudeći naći ( prvi put u svojoj ekonomskoj povijesti ) u DEFLACIJI!!
To znači drastičan pad nivoa kredita, pad nivoa plaća, pad cijena svih asseta ( nekretnine, dionice, obveznice, koji će se očajnički pokušavati unovčiti ), ogromna nezaposlenost i nemogućnost servisiranja obveza, bankroti itd.
Samo da napomenem da je HNB, braneći tečaj kune/eura, ubio 20 mrld kuna likvidnosti!!!!!!!
Ne bih dalje u detalje, samo ću napomenuti da se scenarij već odvija pred našim očima samo još uvijek mnogi žmire, nadajući se da ako ne gledaju, da će problemi proći sami od sebe. Nažalost to nije moguće.

Pa koje je rješenje za pobijediti u deflacijskom scenariju. Rješenje je vrlo jednostavno-treba ostati LIKVIDAN. Svatko tko potone u nelikvidnost, taj je vrlo brzo zahvaćen vicious cycle-om i relativno brzo će u default.

Oni koji se boje deprecijecije kune ( iako osobno to varijantu ne držim vjerovatnim- jer vodi u bankrot sve nas, od banaka, pojedinaca, poduzeća i na kraju države ) mogu se jednostavno zaštititi na način da drže novčana sredstva u valuti za koju smatraju da je koliko-toliko sigurna.

Preporuke za one hrabre, koji i u takvim vremenima žele investirati:
nafta, bakar, šećer, srebro, kakao, i ostali commoditiesi…………..i na našem tržištu ima dionica koje su odlične za hedgeing, jer su varijanta commodities-dionice

Dionice kojih se treba riješiti: Kraš, Ledo i slično, jer će im sirovine drastično poskupiti a oni ( zbog smanjene kupovne moći neće moći teret prebaciti na kupce ) Dioki, Tnpl, Atpl, Jdpl ( jer će ih tečajne razlike i niske cijene vozarina odvesti u žestoke gubitke )
Howgh"

Keš je trenutno princ, do kraja godine biti će kralj a u 2010 car ili diktator!

New Report

Close