Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@Jozo
Svi tvoji postovi (mislim na ove zadnje o brodogradnji i šire) su izvrsni. Tvoja dijagnoza je apsolutno točna. ALI, (NHF) nama više ne trebaju stručnjaci za dijagnozu. Nama trebaju rješenja. Terapija. I to ona koja djeluje.
A tu baš ne vidim neko takmičenje tko će dati bolje rješenje. Prevladava jal i ogorčenje na sve i svakoga. Mi se moramo otkačiti od toga.
Ja sam siguran da u ovom društvu ima dosta ljudi koji su sposobni,nekorumpirani i hoće raditi.
U mom poslu imam stalne kontakte sa vrhunskim kadrovima (managerima i raznim specijalistima) iz EU zemalja i mogu odgovorno reći da mi nismo ništa inferiorniji (u mnogim područjima možemo se nametnuti).
Znači, mi nismo bedasti, i možemo stvari postaviti kako treba, ali mora se pojaviti na pozornici neka snaga koja će zadobiti povjerenje i uvesti neka nova pravila rada i života.

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!


Zapamtite: svaka drzava ima nekoliko stupova na kojima stoji. Kad se konacno upropasti brodogradnja, nasa ce ostati samo na 2 stupa a to je vrlo nestabilno. I nije bitno sta cemo mi uc u EU bla bla … tek cete onda vidjet sranje koje ce nas zadesit. Treba stvarat a ne rasprodavat.
Objasnite to sebi i djeci

Odlično rečeno. Zaista ne znam kako to objasnit djeci.
Stup srama, plača i korupcije zvan "hrvatska brodogradnja" se drži predugo i ravan je tragediji višestruko preskupe cestogradnje.

Brodogradilišta sravnit sa zemljom država, a ne to prepustit novim vlasnicima, koje jedino i isključivo zanima zemlja. Amen.

Novac kojim se mazao vrat debelim rukovodiočkim guskama, kupovao sindikalni mir i financirale variočke pijanice je mogao biti uložen u razvoj moderne industrije, poticati proizvodnju i preradu, da ne izvozimo sirovine i sve ostalo da ne nabrajam.

Da, 20 tisuća kopača nosa bi išlo doma, sposoban dio bi se zaposlio u novim industrijama a otvorilo bi se 30 tisuća novih radnih mjesta sa desecima prosutih milijardi.

Objasnite vi djetetu da je vrijednije radno mjesto jednog škveranina nego poticanje zapošljavanja njegovog oca ili majke.

No respect



@Jozo

Svi tvoji postovi (mislim na ove zadnje o brodogradnji i šire) su izvrsni. Tvoja dijagnoza je apsolutno točna. ALI, (NHF) nama više ne trebaju stručnjaci za dijagnozu. Nama trebaju rješenja. Terapija. I to ona koja djeluje.
A tu baš ne vidim neko takmičenje tko će dati bolje rješenje. Prevladava jal i ogorčenje na sve i svakoga. Mi se moramo otkačiti od toga.
Ja sam siguran da u ovom društvu ima dosta ljudi koji su sposobni,nekorumpirani i hoće raditi.
U mom poslu imam stalne kontakte sa vrhunskim kadrovima (managerima i raznim specijalistima) iz EU zemalja i mogu odgovorno reći da mi nismo ništa inferiorniji (u mnogim područjima možemo se nametnuti).
Znači, mi nismo bedasti, i možemo stvari postaviti kako treba, ali mora se pojaviti na pozornici neka snaga koja će zadobiti povjerenje i uvesti neka nova pravila rada i života.

Takodjer i kod mene.
Ali rjesenje nije switch pa da da ukljucis i sve bude rijeseno.
Rjesenje je PROCES. Evo sta se tice brodogradnje, ja te uvjeravam da bi se za mjesec dana nacrtao put rjesenja kad bi se zadovoljili uvjeti:
– konsenzus oko strateske politike drzave vezane uz industriju
– eliminiranje bandita koji se jos nekaznjeno vuku po skverovima, ministarstvoma itd
– novi (a stari) tim od par sijedih glava, par mladih, par povratnika iz inostranstva

Dobre sluge – losi gospodari. Nije to jal. To su cinjenice. Da ti ja sad crtam sta je Hrvatska bila u brodogradnji, industriji, energetici, oil&gasu itd… i kako se sve to sistematski rusi …Da ti pisem kako su i moje kolege najbolji od najboljih… ali vani a ne doma… mislim da nema smisla ovdje.
Svako rjesenje treba poci od cinjenica. Od istine. Nema nista od onih parola : ej ajmo sad sve zaboravit .. od sutra cemo sve iznova i posteno [bye]
Kamo srece da je tako krenulo 1995 pa da smo nakon rata razvili ono sta smo imali a ne zivili na tudjoj moci i upropastavali sve redom (courtesy dr. Slavko Kulic).
A mi smo zbilja malen narod na zajebanoj poziciji. Malo nam treba da uzletimo a jos manje da nestanemo. Sto je SVIMA oko nas u jako dobrom interesu !!!!

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd

Brodogradnju kao i niz drugih djelatnosti treba početi rješavati od off shore poreznih oaza, a kao dobar preduvjet za to je da pojedini "Žužuli" počnu raditi svoj posao u službama koje su za to nadležne i koje plaćamo kao porezni obveznici. Ako im je to ipak prekomplicirano imaju izbor javiti se na natječaj u kojekakve zaklade sastavljene od interesantnih likova i nastale od sumnjivog novca. [lol]

Objasnite vi djetetu da je vrijednije radno mjesto jednog škveranina nego poticanje zapošljavanja njegovog oca ili majke.


Zaposljavanje u cemu? Investicije u sto? Zar ne bi banke do sada vec odobrile stotine kredita za "nove" projekte nevezano uz skverove i subvencije da ih ima? I da je kod nas feasible ikakav busines sa ovim overheadom?
Kriva adresa SLK . Kriva adresa.

Kao sto rekoh na prethodnoj stranici: od same brodogradnje zive i rade firme od Karlovca, Makedonije, Slovenije , Bosne a o Dalmaciji i Istri da ne govorimo. Iznenadili bi se kako je dug popis. Koliko se tu sinergije i razvoja moglo dobiti. Na tome treba raditi jer je to, skole i fakulteti ZAJEDNO temelj za "nove industrije" kako ti kazes.
"Kopaci nosa" su se pokazali jako dobrima tj najboljima od Koreje, Kine , Gulfa pa do Italije.
Kriva adresa SLK i za mene spadas u onu kratkovidnu skupino koja se ne bi trebala baviti ovim pitanjem. Pozdrav

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd

Jozo, ne da mi se ulazit u rasprave jer smo ih prošli barem deset puta na ovom Forumu.
Sravnit sa zemljom i to je trebalo davnih dana. Žali Bože ulupanih milijardi.
EDIT: Tako će na kraju i biti.

Nerentabilno zauvijek. Ugasiti.
Pogledaj si primjer klavirske industrije u US tridesetih, koji je Conan Obri jednom izvrsno objasnio.

No respect


Jozo, ne da mi se ulazit u rasprave jer smo ih prošli barem deset puta na ovom Forumu.
Sravnit sa zemljom i to je trebalo davnih dana. Žali Bože ulupanih milijardi.
EDIT: Tako će na kraju i biti.

Nerentabilno zauvijek. Ugasiti.
Pogledaj si primjer klavirske industrije u US tridesetih, koji je Conan Obri jednom izvrsno objasnio.


a dobro kad ti tako kazes. klavirska industrija…. [lol] sad si me nasmijao. Nadam se da ti i Conan mladje kolege na forumu i da niste sudjelovali u “izradi strategije pomorske orijentacije”.
Jeste li vi svjesni sta sve nudi izlaz na more i sta sve drzava na ovoj poziciji mora poticati?
Jet ski? [lol]

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd

Ukucam na gogle: pomorska orijentacija i ispadne Rudolf. Kaze da mu ni dan danas nije jasno… hebate nas su tisucljecima tukli i hebavali zbog obale. Ukljucujuc i posljednji rat. Jel to vi mislite da je to bilo zbog turizma ?? Jooo jebem ti opce obrazovanje!!!

SJEĆANJA PRVOG I JEDINOG MINISTRA POMORSTVA
IZGUBLJENA POMORSKA ORIJENTACIJA
U ratu smo sačuvali cjelokupnu flotu, izgubili smo samo jedan manji putnički brod. Ni dan-danas ne znam što se i kako dogodilo s hrvatskim brodarskim tvrtkama koje su sredinom i krajem devedesetih osakaćene ili nestale

Piše dr. Davorin Rudolf
U vrijeme radosnih euforija koje su pratile stvaranje samostalne hrvatske države 1990. i 1991., ondašnji državni vrh je bio proklamirao »jadransku orijentaciju Hrvatske«. Sintagmu je tijekom predizbornih aktivnosti 1990. lansirao Zvonimir Marković, podrijetlom iz Kučina kraj Splita. Kad sam došao na razgovor s …

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd



Jozo, ne da mi se ulazit u rasprave jer smo ih prošli barem deset puta na ovom Forumu.
Sravnit sa zemljom i to je trebalo davnih dana. Žali Bože ulupanih milijardi.
EDIT: Tako će na kraju i biti.

Nerentabilno zauvijek. Ugasiti.
Pogledaj si primjer klavirske industrije u US tridesetih, koji je Conan Obri jednom izvrsno objasnio.


a dobro kad ti tako kazes. klavirska industrija…. [lol] sad si me nasmijao. Nadam se da ti i Conan mladje kolege na forumu i da niste sudjelovali u "izradi strategije pomorske orijentacije".
Jeste li vi svjesni sta sve nudi izlaz na more i sta sve drzava na ovoj poziciji mora poticati?
Jet ski? [lol]
[/quote]

Kod nas izlaz na more jedino služi kao polazište za jedrenje na jahti. [lol]


Nasa brodogradnja je preslik Hrvatske u malom….

E sad dobro razmisli jer si ovom recenicom SVE rekao i daj mi reci koja ce to ekipa politicara koji su na sceni sami sebi otpiliti granu na kojoj sjede (citaj: kradu i pljackaju). Ja ih ne vidim. Usput, da ne bune zabune, nisu samo politicari krivi vec i sam narod jer je, budimo iskreni, debelo preko 50% korumpiran i sklon korupciji. A to se ne moze iskorijeniti prek noci. Za to su potrebne generacije ili da na vlast dodje diktator koji bi red i disciplinu uveo silom a pri tome ne bi i sam bio kriminalac i skrenuo u korupciju. Mission impossible.




zanima me kako bi forumaši prodali škverove?

ja bi ih dao po kunu, otpisao sve dugove, jedino bi uvjetovao da moraju zadržati osnovnu djelatnost …


Nema tu nikakve prodaje.
Prvo treba strijeljat i zatvorit nekolicinu kriminalaca iz uprava, nabava, prodaja, HBa itd
Drugo: otvorit valjaonicu limova u Hr ili BiH (u nasem vlasnistvu). Najbolje bi bilo splitsku zeljezaru, sad kad plin dodje dolje. Zamislite 5-6 brodogradilista a limovi se uvoze ec 2 desetljeca !!! [lol]
Trece: pokrenit kovacnicu koljenastih osovina za motore u Travniku (stara kov) ili kod nas. Zamislite: 3-4 tvornice motora a kljucni dio se uvozi i ceka godinama!!! Da smo samo otvorili kov vec bi plivali lovi ili bi nas neko kupio u nultom krugu. Ne mogu se proizvodit brodovi bez NAJVAZNIJIH komponenti
Cetvrto: poslat mesinja okolo da ugovori serije novogradnji kod rusa, arapa itd . Ali bez nadana i ostalih lesinara koji se grebu za zub. Ako mora , neka bude diskont 5-10% ali serija mora biti visegodisnja. Treba premostit ovo sranje na marketu
Peto: Centralizirat nebavu i dizajn. Dizajn je jedino sta jos vrijedi. Treba od toga napravit jos jaci leverage
Sesto: eliminirat nekorisnu administraciju pa dat radnicima 51% dionica (bez prava na prodaju 4-5 godina) a 49% bankama … biti oprezan sa zemljistem
itd itd do daljnega odhebat eu i neli kroes. to je ionako banda muktasa koji bi se ogrebali o rodjenu mater na samrtnoj postelji

Zapamtite: svaka drzava ima nekoliko stupova na kojima stoji. Kad se konacno upropasti brodogradnja, nasa ce ostati samo na 2 stupa a to je vrlo nestabilno. I nije bitno sta cemo mi uc u EU bla bla … tek cete onda vidjet sranje koje ce nas zadesit. Treba stvarat a ne rasprodavat.
Objasnite to sebi i djeci
[/quote]
Odličan post. [thumbsup] … ali je nerealan [bye]
[/quote]

Mislim da ta brodogradilišta nemaju perspektive sa ovom vrstom proizvodnje. Jednostavno ako ne napreduješ brzo sa tehnologijom ovi sa istoka te stignu i ubiju sa jeftinom radnom snagom. Mi tehnološki i obrazovno ne napredujemo godinama i postajemo sve nekonkurentniji.

Prodati sve. Oni koji imaju šanse da profitalno posluju će i nadalje praviti brodove, drugi će se zatvoritit i na njihovim mjestima će se otvoriti nešto drugo (vjerojatno hoteli). Pokušavamo izbjeću neizbježno, samo što više odgađamo više nas košta.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



Nasa brodogradnja je preslik Hrvatske u malom….

E sad dobro razmisli jer si ovom recenicom SVE rekao i daj mi reci koja ce to ekipa politicara koji su na sceni sami sebi otpiliti granu na kojoj sjede (citaj: kradu i pljackaju). Ja ih ne vidim. Usput, da ne bune zabune, nisu samo politicari krivi vec i sam narod jer je, budimo iskreni, debelo preko 50% korumpiran i sklon korupciji. A to se ne moze iskorijeniti prek noci. Za to su potrebne generacije ili da na vlast dodje diktator koji bi red i disciplinu uveo silom a pri tome ne bi i sam bio kriminalac i skrenuo u korupciju. Mission impossible.
[/quote]
Possible possible [thumbsup]
Bas zato sto smo maleni i zato sto dolazi "prime time". Da kojim slucajem ti, ja i ostali sudionici ove diskusije porazgovaramo malo sa bliznjima i kolegama o tome sta: hrvatska obala, otoci, luke, terminali, brodogradilista, knowhow, novogradnje, remonti, cruiseri, INA, Janaf, oil&gas u Jadranu , prateca industrija predstavljaju … za mjesec dana svi sve znaju.
Onda automatski znaju da nas opet gaze strana govna uz pomoc domacih govana kako bi postali vlasnici svega toga. Jer je to U SRCU EVROPE gotovo jedino sta vrijedi u Hrvatskoj.
E to ce sva djeca koju ja znam znati.

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd

New Report

Close