Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ja apeliram na vladu da im oduzme koncesiju zbog neizvršavanja preuzetih obveza.
Ima ovo i pozitivnu stranu, bolje da tu naftu (koje nema) počenom trošit kad barel bude 200$ neg da smo dosad sve potrošili po 20$.

mudro! Američki način razmišljanja (mada ih inače ovako in real life smatramo sasvim suprotnima, da ne misle na sutra nego samo danas danas odmah i sada…) ali ovako oni razmišljau također bar što se tiče nafte.

Svoju naftu oni čuvaju, na razno razne načine uključujući neobične zakone kojima se zabranjuje istraživanje na područjima koja su očito vrlo bogata naftom a sve tobože iz nekih "ekoloških" razloga… (Amerikanci i ekologija??, mislim stvarno… ali očito kada im paše: tada su najveći "ekolozi" na svijetu).

Oni naftu crpe po cijelom svijetu, na razno razne načine posvuda dolaze do nje… ali svoju čuvaju kao zmija noge – očito do vremena kada svuda drugdje nafte nestane pa cijena ode doslovno nebu pod oblake…

Mi bi barem mogli svoje na racionlaniji način trošiti, na racionalniji način upravljati, pametnije sa Talijanima trgovati jadranski plin… naravno da bismo mogli kada bismo razmišljali o budućnost.

celente je do sada dobro pogadjao. ovo je malo scary :
http://www.kingworldnews.com/kingworldnews/Broadcast/Entries/2009/9/25_Gerald_Celente.html

Zato je nas bivsi premijer otisao kod onih koji su "primili" bivseg premijera u "zakladu"
Ivo Sanader postao član Uprave Zaklade Louis Blouin
http://www.seebiz.eu/hr/politika/ivo-sanader-postao-clan-uprave-zaklade-louis-blouin,57690.html

Oni koji su citali osnove investiranja znaju tko osniva zaklade i zasto. Lako se zakljuci da je bivsi premijer (i vjerojatno pripadajuca kamarila) tezak u pm… tko zna koliko mil je tezak jer u zakladu ne primaju amatere. Covjek nije imao kamo sa ustedjevinom … pa da bas nista nije stavio na zse . I sad jos mora lobirat i spletkarit u pozadini … Pih ! [bye]

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd

http://www.bankamagazine.hr/Naslovnica/Vijesti/Hrvatska/tabid/102/View/Details/ItemID/54502/ttl/Kriznim-porezima-prikupljeno-570-mil-kuna/Default.aspx

"Pri tome, rashodi za mirovine u prvih devet mjeseci u ukupnom iznosu od 25,665 milijardi kuna su značajno premašile doprinose za mirovinsko osiguranje, od 14,894 milijardi."

Evo gdje leži problem našeg društva. Bez obzira na sve populističke teme kao što su Pelješki most, Vukelićev most, javna nabava, višak zaposlenih i sl. glavni i najveći problem je to što premalo ljudi radi, a previše ih je u mirovini. Rat, starenje i mali broj novorođenih su inicijatori ovog problema. Kada bi doveli ove dvije brojke u ravnotežu, nestalo bi i proračunskog deficita.

I love the Smell of Profits in the Morning


Evo gdje leži problem našeg društva. Bez obzira na sve populističke teme kao što su Pelješki most, Vukelićev most, javna nabava, višak zaposlenih i sl. glavni i najveći problem je to što premalo ljudi radi, a previše ih je u mirovini. Rat, starenje i mali broj novorođenih su inicijatori ovog problema. Kada bi doveli ove dvije brojke u ravnotežu, nestalo bi i proračunskog deficita.

A katastrofalne ekonomske politike su akceleratori.

Svježe statistike iz Istre:

Turizam:

rujan 2009. :
– dolazaka: 8 % više nego li rujan prošle godine
– noćenja: 10 % više nego li rujan prošle godine

(među onima značajnijih udjela u turisitčkom prometu Austrijanci, Slovenci, Talijani i Nizozemci su u rujnu posebno "potegnuli", Nijemci u skladu sa prosijekom…)

time su uz kolovoške rezulatate definitivno izbrisani gubici u noćenjima prvih 7 mjeseci, naime:

sve skupa prvih 9 mjeseci 2009. godine:
– broj dolazaka: 2.677.208 (što je 1 % više nego li isto razdoblje 2008. god.)
– broj noćenja: 18.547.976 (što je 2 % više nego li je isto razdoblje 2008. god.)

najviši doprinos među onima značajnijih udjela (preko milijun noćenja) daju turisti sa emitivnih tržišta: Njemačka (5.218.134 -> 6 % porast), Slovenija (2.417.009 -> 12 % porast), Italija (2.253.421 -> 2 % porast), Austrija (1.985.543 -> 13 % porast), Nizozemska (1.661.857-> 5 % porast) – dakle svi "veliki" su rasli natprosiječno, osim Talijana (koji su jako pogođeni ovom recesijom, ali su u rujnu kada su bile niže cijene ipak blago potegnuli no nije im bilo dovoljno za postizanje nadprosiječnih rezultata kao ovi ostali).

Pad su ostvarila manja tržišta (redom/nastavak iza Nizozemske, od većih prema manjima: Česi pad 3 %, Rusi pad 30 %, Poljaci rast 1 %, Danci pad 9 %, Mađari pad 15 %, Ujedinjeno Kraljevstvo pad 18 %, Francuzi rast 7 % itd.)

Od vrlo malih zanimljivo je spomenuti: Srbiju sa svojih 126.319 noćenja (rast 30 %), Belgiju sa 201.778 noćenja (rast 7 %), Švicarsku sa 199.295 noćenja (stagnacija), Japan sa maleckih 4.775 noćenja (rast 64 %), Luksemburg sa razumljivo maleckih 4.231 (rast 54 %), Kinu sa 977 noćenja (rast 31 %), a fora je Island sa svojih 719 noćenja (pad 93 % !! – vidi se tko je bankrotirao da ne može niti na kvalitetni godišnji…)

Obzirom da u Istri cijene nisu baš previše snižavane pad prihoda pretpostavljam da neće biti veći od 10-ak %, međutim kako troškovi nisu padali… profitabilnost će biti privremeno ugrožena. Ali bitno je primjetiti kakva je i koliko snažna baza "tradicionalnih tržišta" te koliki je potencijal nekih novih za sada malih tržišta što u kombinaciji sa transformacijom Istre kao destinacije u jednu sasvim novu kategoriju… dugoročno može donijeti bitno povećanje cijena uz zadržavanje fizičkog obujma ("broj noćenja") što će nesumljivo donijeti i primjerenu razinu profitabilnosti tim rastom prihoda a mudrim upravljanjem troškovima.

Ima li netko kakve svježe statistike iz ostatka Lijepe naše pa da ih ovdje posta pa da malo analiziramo trenutno stanje grane gospodarstva koja nam čini 25 % BDP-a RH?? U ostatku Hrvatske su cijene više snižavali, sada to treba usporediti sa fizičkim pokazateljima koje su ta sniženja omogućila pa da vidimo da li su se i koliko isplatila.

P.S. U Istri trenutno još uvijek ima nešto turista, posebice onih "kongresnih" (npr. u Rovinju traje veliki stručni skup znanstvenika i stručnjaka u duhanskoj industriji http://www.coresta2009rovinj.com/ ), ali sve to skupa uključujući Božićne i Novogodišnje praznike je toliko malo da bitno ne mijenja ove statistike koje završavaju sa rujnom kao krajem sezone u Istri pa su podaci već dostatni za analizu godine po fizičkim pokazateljima, nešto o financijskim ćemo uskoro vidjeti sa izlaskom kvarlatnih izvješća turističkih kompanija…

http://www.vecernji.hr/vijesti/trgovacki-lanci-snizili-cijene-osnovnih-proizvoda-vise-20-posto-clanak-29983
Pa mi imamo klasičnu deflaciju, novčana masa se već neko vrijeme stalno smanjuje, a cijene prate.
Eto, za sve one koji se boje deflacije u USA, šta bi im falilo, viđer nas. [cool]


http://www.vecernji.hr/vijesti/trgovacki-lanci-snizili-cijene-osnovnih-proizvoda-vise-20-posto-clanak-29983
Pa mi imamo klasičnu deflaciju, novčana masa se već neko vrijeme stalno smanjuje, a cijene prate.
Eto, za sve one koji se boje deflacije u USA, šta bi im falilo, viđer nas. [cool]

normalno a u deflaciji je najbolje biti u dionicama [lol]

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd

Premješteno iz teme: JNAF (Jadranski naftovod)

Kolega Viribus, molio bih vas da kažete kako će to, u crnom scenariju kakav vi zastupate, carski položajimati keš? S obzirom da vi ulažete u znanje a ja ne, objasnite mi kakvu vrijednost ima papirnata novčanica u svijetu koji je doživio financijski i gospodarski slom kakav vi očekujete?
Hvala unaprijed!

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

Premješteno iz teme: JNAF (Jadranski naftovod)


Kolega Viribus, molio bih vas da kažete kako će to, u crnom scenariju kakav vi zastupate, carski položajimati keš? S obzirom da vi ulažete u znanje a ja ne, objasnite mi kakvu vrijednost ima papirnata novčanica u svijetu koji je doživio financijski i gospodarski slom kakav vi očekujete?
Hvala unaprijed!

Uvaženi kolega TwinSpark,

nisam siguran da sam najbolja osoba za ovakva teška pitanja budući sam novi u ovom području i moje plitko znanje je 95% teorije i samo 5% kratke prakse u ovoj godini dok mi rodbina nije povukla sredstva. Radio sam cijelo ljeto teške fizičke poslove da skucam neku crkavicu koju bi želio uložiti i pokušati oploditi kada ocijenim da je došao pravi trenutak – što je najveći problem.

Usuditi ću se dati svoje laičko mišljenje vezano za Vaš upit.

Prije svega du je nezaposlenost koja raste u razvijenim i nerazvijenim zemljama kao što je HR. Ona, u teoriji, predstavlja ogroman problem ekonomskom razvoju. Kako ljudi gube posao, postaju nelikvidni, pada im kupovna moć što dovodi do činjenice da pada potražnja za svim osim elementarnim životnim potrebama kao što su kruh, mlijeko i već vrlo upitno režije (znam kako je to kod nas doma već ogroman problem). Ukratko, potrošač kao generator ekonomije polako izdiše.

Ako uzmemo u obzir ovo prvo navedeno to bi teorertski moglo dovesti do porasta toksičnih asseta kako u bankama zbog raznih oblika kreditiranja tako i u kartičarskim kućama. Jednostavna lančana reakcija.

Opća nelikvidnost (pogledajte zadnje podatke u HR i svijetu) po meni (i teoriji) dovodi do toga da su kreditna tržišta sve više i više zamrznuta a bez njih nema rasta niti jednog segmenta. Zamrzavanje kreditnih tržišta bi opet trebalo dovesti do deflatornih pritisaka koji se već jako osjećaju iako vidim da US nastoji svijet uvjeriti kako je problem inflacija a ne deflacija. žale se moje buduće kolege zubari da im posao doslovno propada. Ordinacije prazne – to je segment za koji mogu tvrditi da je totalno u banani.

Mislim da se ovog trena crpe zalihe koje još postoje a koje bi po meni (ako sam dobro sagledao stvari iz teorije) mogle biti iscrpljene krajem ove i početkom slijedeće godine – pogotovo kod nas.

Onog trenutka kada više ne bude financijskih zaliha onaj koji bude imao novaca moga bi biti u poziciji da kupuje određene vrijednosti (nekretnine, dionice, slično) sa debelim popustom jer jednostavno neće biti novaca u opticaju. Ovo se posebno odnosi na Hrvatsku jer Guverner brani tečaj i ne želi štampati valutu ovog trena tako da se meni osobno kuna trenutno čini daleko sigurnija od eura a dolar da niti ne spominjem. Dolar index je trenutno na 76.29 i u daljnjem padu zbog čega nafta i zlato pomalo rastu. Zlato je na novom ATH i nafta se vratila na skoro 72 USD.

Nadalje tu je problem vanjskog duga US i možemo mi pričati što god želimo ali čini mi se da bez oporavka potrošačkog društva u US ostatak svijeta će imati problema sa plasiranjem svoji proizvoda i usluga. Ukratko, krvotok je začepljen i poremećen sada samo treba vidjeti koji će od "organa" riknuti prvi a koji drugi itd. Kakve veze ima sa HR? Velike. Živimo od kredita, dok se ne uspostavi normalan "krvotok" u svijetu mi nećemo moći doći do kredita koji bi nam omogućil daljnje preživljavanje jer nas ubija tumor državnog aparata koji likvidnost kod nas isisava da bi "sebe opskrbio kisikom" dok mozak (gospodarstvo) ide u vegetaciju.

Ima toga puno više ali evo jedan diletantski pokušaj da Vam dam svoj način razmišljanja – ne nužno točne i korektne odgovore.

Keš je trenutno princ, do kraja godine biti će kralj a u 2010 car ili diktator!

Premješteno iz teme: JNAF (Jadranski naftovod)

Svaka čast kolega na iscrpnom odgovoru (zato dajem 100-tku) ali niste možda shvatili moje pitanje. Ja sam pitao kako vas može spasiti to što ćete vi, npr iduće godine ako se desi slom kakav vi najavljujete, imati keš. Zar stvarno mislite da će u tom slučaju taj papir koji ćete imati u novčaniku nešto vrijediti (tj. vrijediti više nego što ćemo imati mi koji smo u dionicama)? Ili ako ćete imati novce u banci a banke bi po vašem crnom scenariju mogle početi propadati?

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

Premješteno iz teme: JNAF (Jadranski naftovod)


Svaka čast kolega na iscrpnom odgovoru (zato dajem 100-tku) ali niste možda shvatili moje pitanje. Ja sam pitao kako vas može spasiti to što ćete vi, npr iduće godine ako se desi slom kakav vi najavljujete, imati keš. Zar stvarno mislite da će u tom slučaju taj papir koji ćete imati u novčaniku nešto vrijediti (tj. vrijediti više nego što ćemo imati mi koji smo u dionicama)? Ili ako ćete imati novce u banci a banke bi po vašem crnom scenariju mogle početi propadati?

Da pokušam ukratko odgovoriti. Trenutno se zbog primarno zamrznutosti kreditnih tržišta radi o deflaciji koju se nastoji prikrit pa se plaši svijet inflacijom. Bojim se da će se deflatorna igra morati odraditi i da će se svijetsko gospodarstvo morati pročistiti prije hiperinflatornog udara kada će trebati bježati iz keša. Dakle, sve je u dobrom tajmingu što i je najteže.

U deflaciji keš će vrijediti više i biti će tražena roba. Njegova moć će rasti ODREĐENO VRIJEME. Zbog deflatornih pritisaka rasti će i nelikvidnost (samim time onaj koji ga bude imao biti će Bog i moći će jeftino dolaziti do asseta), daljnja otpušanja, smanjenje proizvodnje i vjerojatni stečaj firmi koje se nisu pripremile. Sada je već pomalo kasno za pripreme jer je nelikvidnost otišla u nebesa.

Nakon pročišćenja moglo bi doći do sindroma Weimarske republike kada će definitivno trebati pobjeći iz keša i to skoro pa full u firme koje su preživjele deflaciju odnosno po svim naznakama depresiju. Evo, za primjer kod nas, Pevec, Hospitalija, Questus, Metronet, itd… Ima kandidata za stečaj i biti će ih svakim danom sve više. Kod nas je dodatni problem glomazni državni aparat koji usisava većinu preostale likvidnosti na tržištu što će dodatno pojačati deflatorne pritiske kod nas i nešto što bi mogli nazvati stagdeflacija.

Što će biti sa bankama je vrlo dobro pitanje na koje nemam baš neki odgovor. Daju kamate 6-7 % a po dogovoru ide i više. Stranci su počeli oročavati novce kod nas. Dakle, keša ima. Deviza znatno više nego kuna. Meni nije jasno gdje to banke mogu moje novce prodati još skuplje da bi meni recimo dali 7% kamata na oročenje i još oni nešto zaradili. A krediti su gotovo skroz crkli ili se daju na kapaljku.

Kuna postaje i biti će sve veći problem ako Guverner ne odluči pokrenuti štampariju. Vidjeti ćemo kako će se stvari odvijati i mene isto zanima. Ali kako igram samo sa "jednim metkom u bubnju" moram dobro paziti kada tu crkavicu iskoristiti.

Svaki komentar ili ispravak iskusnijih kolega više je nego dobro došao.

Keš je trenutno princ, do kraja godine biti će kralj a u 2010 car ili diktator!

po meni nema ispravka . mislim da je gornje vrlo tocno za nas slucaj. ako dodamo visoke kamate kojima nas okrpe svaki put kad izadjemo moliti na TK … hm hm moze bit da nam ode nam drzava u krasni k…. sa i bez turizma ako ovo potraje. a mislim da je sigurno da ce potrajati.
sto je i za ocekivati s obzirom na katastrofu negativne kardovske selekcije i kriminala posljednje desetljece.
jedini koji zna stvarno stanje je suki pa kad on osvane kod sanadercine u ‘zakladi’ mislim da ce biti sve jasno. ja se ne bojim jer on ima iskustva u racunovodstvu i sigurno se puno puta susreo sa deflacijsko/inflatornim problemima [lol]

@twin
spark
treba prepoznati cikluse unutar ove krize. kako sad izgleda, vecina misli da je kraj blizu (monetarni kolaps) i novi poredak samo sta nije … [lol] a po meni ovo moze trajati 10tak godina prije toga. vidjet cemo tko je blizi : ako su dionicari u pravu , cash zbilja nece puno vrijediti [thumbsup]

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd

New Report

Close