Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ma općenito kada se govori o mjerama Vlade za smanjenje budžetskog deficita uvjek se to uspoređuje s nekim drugim – kako su to oni riješili. Pa smo mogli čitati da s PDV-om od 23% imamo najveći PDV u Europi ali činjenica je da Šveđani Danci i Mađari imaju 25%. I s 23% smo skoro pa najniži u Europi jer se uvijek zaboravi napomenuti da na određene proizvode imamo PDV 0%!


Daj mi imenuj tko je očekivao ovakvu dobru turističku sezonu u RH??
Većina je prognozirala -10% a bilo je i onih koji su govorili i o 20% padu!

evo ja stalno govorim da će Istra proći puno bolje nego ostatak RH i u noćenjima sigurno tek jednoznamekastog pada dok su prihodi malo upitniji…., da li sam u pravu ili ne još ne znam dok ne prođe 8. i eventualno još 9. mjesec, i za sada nažalost za ostatak Hrvatske nemam precizne sumarne podatke, ali prema nekim šturim podacima iz Istre stanje stoji ovako:

Kažem nisam siguran da ti je ovo baš statistički reprezentativan uzorak za cijelu RH (jer ovdje su padovi najmanji!, u Dalmaciji je stanje sigurno puno teže) ali evo ti precizni podaci o broju noćenja za razdoblje 1.1.2009.-27.7.2009. za 4 istarska turistička mjesta:

Poreč:
1.351.208 noćenja što je za 6,94 % manje nego prošle godine (1.451.898)

Rovinj:
1.268.357 noćenja što je za 5,89 % manje nego prošle godine (1.347.766)

Medulin:
496.617 noćenja što je za 11,32 % manje nego prošle godine (560.014)

Umag:
365.941 noćenja što je za 6,01 % manje nego prošle godine (389.339)

Ova noćenja su naravno i rezultat dobrim dijelom sniženih cijena, last minute akcija i drugih posebnih ponuda (platiš 5 dobiješ 7 noćenja i sl.), te posebice jakog privatnog smještaja u tim područjima koji je odličo popunjen te odličnih kampova koji su također odlično popunjeni i time kompenziraju puno veće padove u hotelima.

Ne treba napominjati i da svi ovi turisti puno opreznije troše nego prošle godine, tako da je financijski efekat u prvih 7 mjeseci ove godine ipak malo ozbiljniji nego li su ovi jednoznamenkasti istarski padovi u noćenjima. (U drugim dijelovima Hrvatske su i noćenja sigurno dvoznamenkato pala, da ne govorimo tek o prihodima)

No ferragosto možda za par dana krene nadoknađivati ove gubitke… to ću vidjeti i iz prve ruke, bit ću Istri u prvom dijelu kolovoza.


Ma općenito kada se govori o mjerama Vlade za smanjenje budžetskog deficita uvjek se to uspoređuje s nekim drugim – kako su to oni riješili. Pa smo mogli čitati da s PDV-om od 23% imamo najveći PDV u Europi ali činjenica je da Šveđani Danci i Mađari imaju 25%. I s 23% smo skoro pa najniži u Europi jer se uvijek zaboravi napomenuti da na određene proizvode imamo PDV 0%!

Meni se inače sviđa PDV kao porez i mislim da je dobro imati visok PDV ali da bi to trebalo pratiti smanjenje poreza na rad. Mi s ovakvim porezima i doprinosima na dohodak zapravo potičemo nerad. Ja bih recimo povećao PDV na 25% a smanjio opterećenja na plaće za 10%. Time bi hrvatski radnik bio dosta konkurentniji na svjetskom tržištu. Samo naravno tako nešto je bilo vrlo lako napraviti prije godinu ili dvije a sada je jako teško. Po mojem mišljenju idealni porezni sustav je onaj u kojem se oporezuje imovina, mrtvi kapital i potrošnja a rad se treba najmanje oporezivati.


Ma općenito kada se govori o mjerama Vlade za smanjenje budžetskog deficita uvjek se to uspoređuje s nekim drugim – kako su to oni riješili. Pa smo mogli čitati da s PDV-om od 23% imamo najveći PDV u Europi ali činjenica je da Šveđani Danci i Mađari imaju 25%. I s 23% smo skoro pa najniži u Europi jer se uvijek zaboravi napomenuti da na određene proizvode imamo PDV 0%!

Vi kolega ili zbilja imate oftamoloskih problema ili se pravite da ne znate citati. Pa da ponovimo gradivo posto vidim da nije sjelo:
1. nitko nikad nije rekao da imamo najveci PDV
2. Norveska, Svedska i Danska imaju 25% ali i usput (koje li koincidencije) najbolje standarde zivota na planeti pa im valjda nije bed imati PDV 25% kojim financiraju dobar dio tog standarda. Usput, Svedska i Norveska imaju 3 stope PDV-a
4. Madjarska ga je od 1.7. digla na 25% vjerojatno iz istog razloga ko i mi jer su u gov…
5. Island ima 24,5

U prijevodu, sa stopom od 23% postajemo 6. drzava na PLANETI po visini PDV-a. Tako da Vasa konstatacija da smo sa 23% skoro pa najnizi u Europi je burek non plus ultra jer postajemo, ponavljam da bolje shvatite, 6. drzava na planeti po visini PDV-a

Sto se turizma pak tice, kao i u svemu, na kraju bitke se broje mrtvi pa je za to rano jos ista reci hocemo li i koliko podbaciti. Usput, koga briga koliko je turista doslo? U poslu se broje NOVCI! Kaj vrijedi recimo (bez da se uvrijedi itko) 10 Ceha koji ce potrositi dnevno istu lovu ko 2 Talijana?


Nema potrebe za cijenjkanje oko turističke sezone. Definitivno punio bolja od prognoza.
Rezultati za 1H počinju izlaziti – nije reprezentativno za RH ali jeste možda za grupaciju Valamar – ZLTO 20% bolje no prošle godine!!


Za PDV najbolje da svatko donese svoj sud. Moj je stav obzirom da imamo stopu od 0% koju rijetko tko ima a odnosi se na kruh, mlijeko, lijekove, knjige….i 10% na turizam..ovo povećanje ne ugrožava ničiji standard!

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_Value_Added_Tax#VAT_rates

Na sličan način mogu se usporediti i porezi na dohodak.



Za PDV najbolje da svatko donese svoj sud. Moj je stav obzirom da imamo stopu od 0% koju rijetko tko ima a odnosi se na kruh, mlijeko, lijekove, knjige….i 10% na turizam..ovo povećanje ne ugrožava ničiji standard!

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_Value_Added_Tax#VAT_rates

Na sličan način mogu se usporediti i porezi na dohodak.
[/quote]

Kak ne ugrozava niciji standard ako poskupi gorivo, struja itd? Tko vam garantira da za koji mjesec nece ukinuti 0-tu stopu (o tome se vec suskalo u Saboru)? Smanjili smo PDV na turizam. Super. Koliko su cijene turistickih usluga od tada poskupile? Dajte se uozbiljite. Sve smo skuplji i skuplji a Vi nas pokusavate, cini mi se, uvjeriti da se to nama cini.

Usput, Japan je u recesiji koliko ono? 20 godina vec? I prezivljavaju s PDV-om od 5%. Pa kako to?




Za PDV najbolje da svatko donese svoj sud. Moj je stav obzirom da imamo stopu od 0% koju rijetko tko ima a odnosi se na kruh, mlijeko, lijekove, knjige….i 10% na turizam..ovo povećanje ne ugrožava ničiji standard!

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_Value_Added_Tax#VAT_rates

Na sličan način mogu se usporediti i porezi na dohodak.
[/quote]

[/quote]

Šta se pjeniš?
Neka svatko donese svoj sud.


Šta se pjeniš?
Neka svatko donese svoj sud.

Ne pjenim se uopce. Slazem se. Samo onda prestani konstatno svima nametati svoj sud.

Problem kod PDV-a za poduzetnike nije u visini stope nego u načinu plaćanja i kreditiranju države i dužnika (koji koriste pretporez) a to je obračun po obavljenim i fakturiranim uslugama odnosno prodanim proizvodima ali ne i naplaćenim.
Gospodin Šuker, kad mu je skrenuta pozornost na taj problem je odgovorio da ne dolazi u obzir da se to mijenja jer bi onda kasnile penzije, socijale i naknade za zdravstvo.
Time je javno potvrdio prema kojem je cilju kreiran proračun i kakva je ekonomska politika.
Naravno da nemam ništa protiv isplati mirovina i socijalnih davanja samo je pitanje do kada će ovi
koji pune proračun za te svrhe to biti u stanju ćiniti. Daljnjim povisivanjem stope a bez promjena pri obračunu u načinu plaćanja PDV-a bojim se da neće problem punjenja proračuna biti rješen.

Inače, svako povisivanje stope PDV-a reže potrošnju građana kao krajnje potrošnje, a znamo kako je ta komponenta izgledala pri zadnjoj objavi hrvatskog GDP-a.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Bio PDV 22 ili 23%, bila nulta stopa ili ne po meni je manji problem od onoga da li je svatko za ono što kupi dobio račun i plaćen li je porez iz toga…
Svake godine kad dođe sezona kuka se kako je loše i kako se nema, a onda mnogi zarade u tri mjeseca ono što još veći broj ne zaradi ni za godinu dana. A razlog je tome što se brojna noćenja ne prijavljuju, cijene u kafićima i dućanima su znatno veće, a nemogu se sjetiti kada mi je netko na moru dao račun za ono što sam kupio…
Nek se svatko tko je prijavio sva noćenja ili izdao račun za sve prodano slobodno ovdje javi, osobno ću mu se ispričati pa makar i to ne bila istina…;)
Problem je što smo svi u poziciji da se gleda gdje se može prevariti država i uštediti koja kuna…
Naravno, to su samo neke rupe gdje cijeli sustav pušta, moglo bi se još puno toga naći, ali sve što mi tu napišemo ionako ode u vjetar….


Problem kod PDV-a za poduzetnike nije u visini stope nego u načinu plaćanja i kreditiranju države i dužnika (koji koriste pretporez) a to je obračun po obavljenim i fakturiranim uslugama odnosno prodanim proizvodima ali ne i naplaćenim.

Ni Šuker se ne može razapet pa iz svojih nenaplaćenih potraživanja od 9 milijardi isplatiti mirovine, plaće….Ne može ih ni u proračunu prikazati zato što ih NEMA. Da se dopusti to za što se ti zalažeš svi baš svi u RH bi otvorili neki biznis.

New Report

Close