Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Ne razumijem toliku fiksaciju za ovu jesen, pa najvažnije stavri su se odigrale prošle (slom) i pretprošle (vrh) jeseni….šta se to očekuje spektakularno ove jeseni? [sad]

Ja ne očukejum na jesen što se dionica tiče neki spektakularni pad. Ono što očekujem je stagnacija uz eventualno neki selektivni blaži pad. Na jesen očekujem da država dođe do situacije kada ne može redovno servisirati obaveze i kada se budu morala raditi daljnja rezanja koja vlada i dalje ne želi raditi. I očekujem pad vlade. A to je nestabilnost koja ne može biti dobra za tržište kapitala.
[/quote]
a zašto baš na jesen?
pa uvijek je puno teža situacija u HR prvi kvartal nego treći….i kad je dobra situacija.
ak smo preživjeli prvi kvartal ove godine, šta je to sad u trećem tolko lošije?
sezona neće propast, nema masovnih otkaza, banke i valuta postojane, država servisirala obveze na vrijeme, vani situacija znatno bolja nego prije 6 mjeseci…
meni se to više čini ko neka psihoza još od prošle jeseni + sad političko i medijsko crnilo.


a zašto baš na jesen?
pa uvijek je puno teža situacija u HR prvi kvartal nego treći….i kad je dobra situacija.
ak smo preživjeli prvi kvartal ove godine, šta je to sad u trećem tolko lošije?
sezona neće propast, nema masovnih otkaza, banke i valuta postojane, država servisirala obveze na vrijeme, vani situacija znatno bolja nego prije 6 mjeseci…
meni se to više čini ko neka psihoza još od prošle jeseni + sad političko i medijsko crnilo.

Da voda nije do grla sigurno se i ne bi išlo u ovakve nepopularne poreze. Da postoji bilo koji drugi način da se dođe do potrebnog novca ne bi se još više oporezovale plaće. Jedino zapravo pozitivno iz ovih poreza je to što oni idu i na državne plaće tako da se zapravo time posredno ipak smanjuje i trošak države. Razlog zašto porezi idu i na privatni sektor su sindikati i idiot Friščić koji je to gurao od početka. Bojim se da će domaća potrošnja drastično pasti jer će porezi imati multiplikativni učinak. Mogu oni staviti trošarine 300% na cijenu auta ali što im to vrijedi kad nitko u ovoj situaciji aute neće kupovati. U nas se tržište nekretnina zapravo još nije slomilo jer se cijene još uvijek drže a čini mi se da će sad baš totalno stati prodaja stanova jer tko se u ovom trenutku usuđuje kupiti stan i uzeti kredit uz takvu nesigurnost gdje su kamate visoke a plaće snižene. Apsolutno u ovoj situaciji ne vidim kako država može znatnije povećati proračunske prihode. To je nemoguće! Ali eto da napokon odgovorim i na pitanje o jeseni. Sad nam ipak dolaze malo veći prihodi od turizma i to će nestati na jesen i zato na jesen očekujem probleme.

Naravno sve je ovo samo moje skromno mišljenje. Sve je moguće.



a zašto baš na jesen?
pa uvijek je puno teža situacija u HR prvi kvartal nego treći….i kad je dobra situacija.
ak smo preživjeli prvi kvartal ove godine, šta je to sad u trećem tolko lošije?
sezona neće propast, nema masovnih otkaza, banke i valuta postojane, država servisirala obveze na vrijeme, vani situacija znatno bolja nego prije 6 mjeseci…
meni se to više čini ko neka psihoza još od prošle jeseni + sad političko i medijsko crnilo.

Da voda nije do grla sigurno se i ne bi išlo u ovakve nepopularne poreze.
[/quote]

Da li je Slovencima voda došla do grla?
Budžetski deficit 4,5% a naš se planira na 2,9%!
I nemoj misliti da ih nema još gorih od Slovenaca – samo tamo ne možeš čitati o BANKROTU države!


Da li je Slovencima voda došla do grla?
Budžetski deficit 4,5% a naš se planira na 2,9%!
I nemoj misliti da ih nema još gorih od Slovenaca – samo tamo ne možeš čitati o BANKROTU države!

A kolika rata kredita nam je za platiti ove godine a kolika slovencima? Koliko smo od te rate platili? Odakle cemo to platiti?



Prema podatcima MUP-a RH jučer se u RH slilo dodatnih 26.000 turista!
Ponovno bolja situacija no isti dan prošle godine.
Izgleda da ni recesija HR turizmu ne može puno naštetitit.
Dakako zaraditi će i autoceste, INA, trgovci….a i Šukeru je lakše kada ima ovakvu situaciju.

Pitanje je koliko nam to može pomoći. Bilo je i za očekivati da će ova dva mjeseca u srcu turističke sezone biti blizu prošlogodišnje zbog geografskog položaja Hrvatske ali pitanje je što nas čeka na jesen. Ja zbog novih poreza očekujem daljnji drastični pad potrošnje i pad prihoda proračuna a onda i nove izbore.
[/quote]
Brojanje turista samo po sebi ne znači puno, puno bitnije je brojanje novca koji tu potroše. Živim u turističkoj regiji i samo sam od jednog turističkog djelatnika čuo da su im prihodi na razini prošlogodišnjih. Svi ostali sa kojima sam razgovarao žale se da turisti uopće ne troše. Što bi rekli vanpansionska potrošnja im je nikakva.

Da li je Slovencima voda došla do grla?
Budžetski deficit 4,5% a naš se planira na 2,9%!
I nemoj misliti da ih nema još gorih od Slovenaca – samo tamo ne možeš čitati o BANKROTU države!


Mislim da slovencima nije voda do grla a da nama jeste. Ako bi gledali po tom kriteriju deficita onda je amerikancima najviše voda do grla a ja kažem da je njima najbolje. Slovenci imaju puno veći BDP, zdravije postavljenu ekonomiju i bolji standard života nego mi u Hrvatskoj.

Malo su mi smiješne te usporedbe gdje se kaže da je nama bolje jer je pad turizma kod nas manji nego u grčkoj ili turskoj. Ali treba usporediti apsolutne brojke ili recimo prihod od turizma po stanovniku kod nas ili njih.

Tako je bosna valjda jedne godine imala najveći rast BDP-u u europi, pa je li to znači da je kod njih sve bajno i da se super živi. To je valjda kao kad je Sanader rekao da je kod nas teško ali pogledajte englesku ili ameriku, tamo je još gore [lol]

Kad se uvodi suludi, nelogični, teško provodljivi, nepravedni krizni porez, meni to miriše na "bankrot" države a naravno do pravih podataka nije tako lako doći jer se skrivaju.

Premješteno iz teme: Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/sumorna-stvarnost-do-kraja-godine-50-tisuca-otkaza,52106.html
bice tarapane, kod nas i mora tak zavrsit da nam dode MMF mislim da bi to bilo najsretnije rjesenje a ocigledno za neka druga rjesenja nemamo snage niti volje.
zbrajamo prihodovnu stranu 1,38 miljardi kao da je to gotova stvar, povecanjem PDV-a smanjice se prihod od istog.

najgore se svadat s budalom, prvo te spusti na svoju razinu pa te dotuce iskustvom


Da li je Slovencima voda došla do grla?
Budžetski deficit 4,5% a naš se planira na 2,9%!
I nemoj misliti da ih nema još gorih od Slovenaca – samo tamo ne možeš čitati o BANKROTU države!

Što je sve naša vlada planirala i kakve projekcije davala unazad godinu dana (da ne kažem mjesec dana)…..
Ovih 2,9% je potpuno neostvarivo uz ovu razinu rashoda, makar se sjetili još kakvog poreza (osim ukoliko se dodatno ne zadužimo po principu daj što košta da košta).
Bankrota se ne treba bojati, ako se dođe u situaciju da država ne može plaćati obveze (čitaj plaće i mirovine) evo nam MMF-a. Samo onda ćemo vidjeti koliko će nam iznositi plaće u Eur-ima.




Prema podatcima MUP-a RH jučer se u RH slilo dodatnih 26.000 turista!
Ponovno bolja situacija no isti dan prošle godine.
Izgleda da ni recesija HR turizmu ne može puno naštetitit.
Dakako zaraditi će i autoceste, INA, trgovci….a i Šukeru je lakše kada ima ovakvu situaciju.

….. Bilo je i za očekivati da će ova dva mjeseca u srcu turističke sezone biti blizu prošlogodišnje zbog geografskog položaja Hrvatske ali pitanje je što nas čeka na jesen. ….[/quote]

Daj mi imenuj tko je očekivao ovakvu dobru turističku sezonu u RH??
Većina je prognozirala -10% a bilo je i onih koji su govorili i o 20% padu!
Obzirom da će rebalans proći na Saboru, te obzirom da je isti rađen uz pretpostavljene minimalne prihode i maximalne rashode, deficit bi mogao biti i manji od 2,9% pa ja na jesen očekujem rast kreditnog rejtinga RH. To znači da će kte na zaduživanje i reprogramiranje dugova koji dolaze na naplatu tijekom ove i slijedeće godine biti jeftinije. A i Šuker bi trebao stisnuti dužnike. Potraživanja su mu preko 9 milijardi.
[/quote]
E da odgovorim i na ovo pitanje. Činjenica jeste da kad se očekuje pad da se onda i preuveličava u medijima koliki bi taj pad mogao biti. Kakva će biti turistička sezona će se tek vidjeti kad se vide financijski učinci a sa ovim ulascima se sad dosta manipulira. Ja mislim da financijski na razini cijele godine ćemo biti na minusu oko 10%. Razlog je loša predsezona i vjerojatno postsezona jer to su diskrecioni dolasci na kojima se sada štedi ali malo tko će totalno odustati od ljetovanja. A činjenica je da ljudi koji dolaze automobilom iz bliskih država nas spašavaju sada u srcu sezone. Ali mislim da i ti koji dolaze će biti puno štedljiviji zbog krize tako da će financijski učinak biti lošiji.

Naravno da nije sve totalno crno. Kad je Kosor preuzela vladu ja sam se čak jedno vrijeme nadao da će povući i neke dobre poteze. Ali ovaj porez je totalna glupost koja nas samo i dalje vuče u krivom smjeru.


Kad se uvodi suludi, nelogični, teško provodljivi, nepravedni krizni porez, meni to miriše na bankrot države a naravno do pravih podataka nije tako lako doći jer se skrivaju.

Meni to miriše na održavanje statusa quo, nisu to nikakve očajničke mjere za spas gospodarstva ili države nego za spasa davno zauzetih pozicija moći.
Da je voda do grla rezalo bi se kak spada, duboko i oštro….a kad to vrijeme napokon dođe još će se više pričat o bankrotu i crnilu a zapravo ćemo tad udarit prve zdrave temelje za dalje.



Kad se uvodi suludi, nelogični, teško provodljivi, nepravedni krizni porez, meni to miriše na bankrot države a naravno do pravih podataka nije tako lako doći jer se skrivaju.

Meni to miriše na održavanje statusa quo, nisu to nikakve očajničke mjere za spas gospodarstva ili države nego za spasa davno zauzetih pozicija moći.
Da je voda do grla rezalo bi se kak spada, duboko i oštro….a kad to vrijeme napokon dođe još će se više pričat o bankrotu i crnilu a zapravo ćemo tad udarit prve zdrave temelje za dalje.

[/quote]
S ovim se slažem osim što ja bih rekao da to nije održavanje statusa quo nego još jedan korak unazad. Problem je što sam ja uvjeren da oni s tim porezom neće dobiti povećanje prihoda nego čak i smanjenje. U hrvatskoj su već plaće jako opterećene s porezima. Doći će do pada potrošnje i ništa se neće dobiti i rezove koje budu morali praviti biti će još veći. Ali nakon ovakvog poteza sam uvjeren da ova vlada za to nema ni volje ni snage i zato ja očekujem prijevremene izbore. A kad se bude rezalo kako treba, onda ću i ja biti optimističan [thumbsup]



Kad se uvodi suludi, nelogični, teško provodljivi, nepravedni krizni porez, meni to miriše na bankrot države a naravno do pravih podataka nije tako lako doći jer se skrivaju.

Meni to miriše na održavanje statusa quo, nisu to nikakve očajničke mjere za spas gospodarstva ili države nego za spasa davno zauzetih pozicija moći.
Da je voda do grla rezalo bi se kak spada, duboko i oštro….a kad to vrijeme napokon dođe još će se više pričat o bankrotu i crnilu a zapravo ćemo tad udarit prve zdrave temelje za dalje.

[/quote]
Ono što je jasno iz ovog poreza je da je hitno trebao dodatni novac za financiranje najnužnijeg tj. plaća i mirovina.
I treba rezati duboko i oštro, na žalost rezanje rashodovne strane daje efekt sa određenom odgodom, tako da je ovo jedino čega su se sjetili, a što daje efekt odmah.

New Report

Close