Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.civljane.hr/

460 zitelja

14 ljudi na ovaj ili onaj nacin vezano na drzavna jasla..

pola cetnika

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

A matere ti.
Sava preso u HDZ da zezne brata.

NJima cu ja izdvojiti za placu.
Jupijeee

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Ne znam kako Vi, ali ja sam sinoć se skoro rasplakao od muke i nemoći nakon najnovije fantastične ideje naše Jadranke&co.

Ma nije problem, nije meni žao novaca kada bih vidio pozitivne pomake u rezanju rashoda na jedan kvalitetan način.

Zašto sam protiv tog rješenja:

vlada uopće nema pojma što s time dobiva, a što gubi – nisu li krenuli sa kresanjem plaća u državnoj upravi, a sada solidarno svima – očito se radi o odluci donesenoj bez ikakvih analiza
kažu 5 %, ako nema regresa i božićnice, a 6% ako ima – žena i ja radimo u privatnim firmama i nemamo ni uskrsnicu, ni regres, a žena niti božićnicu
Zašto država ne krene sa kresanjem troškova na pravi način:

odustanite od pelješkog mosta
ukinite 30% gradova, općina i sve županije
prestanite subvencionirati HŽ
ukinite managerske plaće u javnim poduzećima koja ionako imaju monopol, a još i proizvode gubitke (HEP, HAC, HC, ZET….)
ukinite hrpu vladinih i nevladinih ureda u kojima se ništa ne radi
ne kupujte nova vozila
vratite trošarine na uvozne duhanske proizvode
smanjite subvencije crkvi – ja ću se osobno izjasniti da plaćam crkveni porez, ali ne želim da to ide iz proračuna
vratite ZERP jer ionako smo miljama daleko od EU
iskorijenite korupciju
odrežite barem dio viška zaposlenih


Ne znam kako Vi, ali ja sam sinoć se skoro rasplakao od muke i nemoći nakon najnovije fantastične ideje naše Jadranke&co.

Ma stvar je super – ovaj porez je ustvari smanjenje plaća za javni sektor i dobro bi bilo da je 8% . Što više to bolje za proračun. Za nas u privatnom sektoru ovo nije nešto što se ne može izbjeći.

Glede ZERP-a i SSP-a davno sam rekao da je SSP glavni krivac za ovu situaciju.
Ili u EU ili hitno vratiti stanje prije početka pregovora. Nikakvi porezi neće dugoročno riješiti naše probleme ako smo totalno otvoreni prema EU. Naša industrija nema šanse – osim toga izvoz u HR je po transfernim cijenama jer HR ima manji porez na dobit od glavnih trgovinskih partnera.

Ovaj prijedlog je katastrofalan.

– Udara sa na onih milion ljudi u ovoj zemlji nešto proizvodi i vuče za sobom ostalih 3 miliona (djeca, studenti, umirovljenici, nezaposleni, paraziti u državnoj upravi)

Omjer proizvodnog (privatni sektor) i parazitskog sektora (država) je svake godine sve nepovoljniji ali umjesto da se razmišlja kako povećati prozivodni a smanjiti parazitski, naša vlada razmišlja kako uzeti proizvodnom da se nahrani parazitski.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Ja predlažem slijedeće: svim zaposlenici i umirovljenici moraju svoju plaću ili mirovinu za kolovoz uplatiti u državni proračun, a poduzeća svoju mjesečnu dobit. Za uplaćeni novac će dobiti "krizni novac" koji mogu koristiti za plaćanje slijedećih stvari:
– posjete skupovima HDZ-a, SDP-a i ostalih političkih stranaka – 200 kuna
– gledanje Banskih dvora i predsjedničke palače – 50 kuna
– dodirivanje luksuznog blindiranog BMW-a – 300 kuna
– obilazak novoizgrađenih arena – 50 kuna okolo, 200 kuna unutra
– obilazak saborske kuhinje – 100 kuna…

Evo, dodajte što bi mogli još s tim novcima

Šta predlažeš – da Šuker naplati 50% duga za PDV, tošarine i zdravstveno i mirovinsko.
To bi mu bilo ekvivalent za ovaj porez.

ja vjerujem da krizni porez neće biti uveden, ali vlada šalje poruku da ne zna što bi radila

ako su mislili odrezati plaće u javnoj službi ok, onda su to trebali napraviti i to u dva koraka – prvo privremeno smanjiti plaće jer je to brže, a onda odrezati višak (to je ipak procedura) i vratiti plaće


ja vjerujem da krizni porez neće biti uveden, ali vlada šalje poruku da ne zna što bi radila

ja ito ne vjerujem da će se uvest, al da je užasno loš potez i igrat se s takvom idejom, jako puno zle krvi će se nepotrebo stvorit….a ako se uvede, nemam riječi, vjerovatno najgluplji potez mogući.



ja vjerujem da krizni porez neće biti uveden, ali vlada šalje poruku da ne zna što bi radila

ja ito ne vjerujem da će se uvest, al da je užasno loš potez i igrat se s takvom idejom, jako puno zle krvi će se nepotrebo stvorit….a ako se uvede, nemam riječi, vjerovatno najgluplji potez mogući.
[/quote]

Ovo je vjerojatno na trećem mjestu.

1. Da Šuker naplati 50% duga za PDV, tošarine i zdravstveno i mirovinsko.
To bi mu bilo ekvivalent za ovaj porez;
2. Da Vlada proda nešto imovine;
3. Da Vlada uvede ovaj porez.

Ja sam također ogorčen ovim porezom ali gledam na malo drugačiji način.
Ja sam za porez od 10% jer bi nas to brže dovelo do potpunog sloma. Ovako sa samo 5% mrcvarit ćemo se još neko vrijeme a rezultat ionako može biti samo jedan : bankrot države i dolazak MMF-a.
Previše je kod nas ljudi na državnim jaslama, možemo reći pola radno sposobne populacije.
A ljudi ko ljudi borit će se za svoj posao i svoje povlaštene penzije. U Hrvatskoj moramo biti svjesni nemamo kritičnu masu ljudi voljnu za neki organizirani prosvijed i rušenje vlade. A to vlada zna i zato je i izašla sa takvim prijedlogom o oporezivanju svih zaposlenih.
I svi oni koji primaju plaću za neki bezvezni posao (tj. nerad) u državnoj upravi, po općinama i gradovima, svi oni koji su sređivali papire za povlaštene i braniteljske mirovine i svi privatnici koji preko svojih rodijačkih veza i dalje nesmetano posluju sa državom i to naplačuju bez problema, svi oni će javno vikati sramota! goni vladu! harač neviđeni!. A u sebi i kod kuće samozadovoljno trljati ruke jer će eto možda i dalje proći njihov nerad i nesposobnost, kriza će možda proći, neće meni samo uzeti nego će i susjedu.
A takvih je nažalost previše.
Dobra strana je ta što je ovakav proračun sa ovakvom potrošnjom i dalje matematički neodrživ i da sustav u kojem jedan čovjek radi za sebe, za jednog penzionera, za jednog branitelja i za jednu tetu u općini (tj. 1 radi za četvoricu) nemoguć što god se netko nadao.
MMF će doći, to je sigurno, jer nisu oni blesavi da ubiju kravu koja im treba još godinama otplačivati kredit koji su nam dali. I nemojmo se zavaravati da su ovi u MMF-u neki profesionalci i pošteni ljudi koji tu dolaze nama pomoći i uvesti reda.
To su lopovi još veći od ovih naših idiota na vlasti i oni će doći brutalno srezati javnu potrošnju.
Ukidanje malih općina, otkazi u javnom sektoru, smanivanje povlaštenih mirovina, ukidanje braniteljskih povlastica (boli njih k… što si ti krvario za domovinu, to nije njegova domovina), uglavnom bit će plača i kukanja, uzimanja stanova i auta radi neplačenih kredita.

U svemu tome postoji jedna dobra stvar a ta je da MMF neće previše dirati privatni sektor jer to je ona koka koja nosi jaja i o kojoj ovisi otplata državnog duga koji dugujemo njima tj. bankama koje stoje iza MMF-a. I svima nama koji radimo u privatnom sektoru i koji jedini možemo reći da zaista radimo i privređujemo će barem malo laknuti jer ćemo znati da nam su sa grbače skinuti neradnici.

Usput kao kolatelarna žrtva će biti trgovci koji su prvi na udaru ovakvog poreza, može se reći da porez od 5% na neto plaću znači 10% manji uvoz. Ionako mi je pun kufer raznih Todorića i Peveca koji su masno i pohlepno zarađivali a još se pohlepnije širili što će ih na kraju skupo stajati.


Ovaj prijedlog je katastrofalan.

– Udara sa na onih milion ljudi u ovoj zemlji nešto proizvodi i vuče za sobom ostalih 3 miliona (djeca, studenti, umirovljenici, nezaposleni, paraziti u državnoj upravi)

Omjer proizvodnog (privatni sektor) i parazitskog sektora (država) je svake godine sve nepovoljniji ali umjesto da se razmišlja kako povećati prozivodni a smanjiti parazitski, naša vlada razmišlja kako uzeti proizvodnom da se nahrani parazitski.


Evo ja se potpuno slažem s ovim. I zbog ovog sam odmah jutros rasprodao većinu svojeg portfelja. Čini mi se da iako strana tržišta budu rasla da uz ovakvu vladu i ovakve odluke se nama crno piše. Vraćam se tek kad padne vlada.

New Report

Close