Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Sljedece je valjda dizanje PDV-a. Tu je najteze izbjeci placanje. Ovo sa placama ce biti opet masivna porezna evazija. Naravno da ce nahebat oni koji ne varaju drzavu nego placaju sva davanja (me included). [lol]

Ma jasno, bitno je da javni sindikati pristanu na rezanje plaća kroz povećani porez!
Nije šija nego vrat.

Pa da, izgleda da se ovi gore daju ucijenjivati od sindikalne bande:

7/21/2009 8:31:44 PM

ZAGREB – Prijedlog o ‘kriznom porezu’ je stigao od jedne sindikalne središnjice, kazala je Kosor, neslužbeno saznajemo da je riječ o URS-u.

Keš je trenutno princ, do kraja godine biti će kralj a u 2010 car ili diktator!

Država je primjetila da je osjetno pala potrošnja,a zna se ko živi od potrošnje.DZS daje vladi izvještaj o ukupnim plaćama i ukupnoj razmjeni dobara iz kojeg proizlazi da je isplaćeno više plaća nego što je potrošeno kuna?!Rastu depoziti u razno raznim valutama hm problemi-gadni.
Dakle vlada je osjetila da smo odustali od potrošnje i okrenuli se štednji(strah od budućnosti) te shodno tim vlada uvodi predporez na kamate i buduću štednju.
Vlada ovom turom stvarno ali stvarno ne bi trebala dirati plaće iz privatnog sektora oni apsolutno nisu krivi za stanje u državi.Eh da sad ima opet malo snalažljivljijih poduzetnika koji su štipkali od države pa sad tu snalažljivost opet mora platiti pošteni poduzetnik.E i tu je opet država kriva jer nije odmah sankcionirala ove snalažljive nego je poticala i poštene(glupe oprosti deimos i Aliene) da postanu kreativni na hrvatski način.
Reforme su nužne svak ih je zazivao ali smo ih dobili u paketu koji nitko nije mogao zamisliti.
Jadranka je skroz krivo krenula u perestrojku na ovom mini rebalansu trebala je rebniti sebe, Predsjednika, zastupnike sa 30% nakon par dana ma šta 30% odričem se 40% plaće ja i cijela moja vlada.Nakon par dana zašprehavanja javnosti izaći sa realnim stanjem u državi posuti se pepelom reći pogrješili smo(to sam negdje već čuo) i tada krenuti sa sveopćim rezanjem.Bijes bi bio puno manji ljudi bi shvatili da su(smo) u govnima i možda bi opet stali na branik Domovine kao što su to uradili i branitelji.
Jadna mu majka onom tko je u kreditu em mu firma snizila plaću em mu banka digla kamatu te ga malo s desnog krila inflacija probila em mu sad država udara 5% na plaću.

Interesantno je da je proracun, od 80.5 miljardi kn 2004., dosao do 124 miljarde 2009. [rolleyes]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Pa da, izgleda da se ovi gore daju ucijenjivati od sindikalne bande:

7/21/2009 8:31:44 PM

ZAGREB – Prijedlog o ‘kriznom porezu’ je stigao od jedne sindikalne središnjice, kazala je Kosor, neslužbeno saznajemo da je riječ o URS-u.

već sam jednom rekao a reći ću opet : jebeš državu u kojoj su glavni kreator ekonomske politike sindikati i penzioneri

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 



Pa da, izgleda da se ovi gore daju ucijenjivati od sindikalne bande:

7/21/2009 8:31:44 PM

ZAGREB – Prijedlog o ‘kriznom porezu’ je stigao od jedne sindikalne središnjice, kazala je Kosor, neslužbeno saznajemo da je riječ o URS-u.

već sam jednom rekao a reći ću opet : jebeš državu u kojoj su glavni kreator ekonomske politike sindikati i penzioneri
[/quote]

Slažem se, no uza sve to, nadam se da neće dirati 2. mirovinski stup.

Nije mi jasno odkuda im imalo pameti da slušaju ove bijelosvjetske sindikate koji pojma o pojmu nemaju. Ali stvarno, toliko kreativnosti, nisam vidio u zadnje vrijeme….

El Febo, 22.07.2009. u 08:49
Slažem se, no uza sve to, nadam se da neće dirati 2. mirovinski stup.

I tako ti je svejedno jer u mirovinu nećeš prije 90. godine života kako je krenulo. To ti je dio projekta "Sa posla na Mirogoj".
Osim ako ne brineš oko drugog stupa sa aspekta ulagača na TK.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Ima jedna stvar koja mi nije jasna..
Kod poreza na dohodak u osnovicu ne ulazi osnovni osobni odbitak koji raste sukladno uzdržavanim članovima obitelji…
Ostatak dohotka je oporeziv po 4 progresivne stope sukladno visini oporezivog djela dohotka.
Što je porezna osnovica kod tog tzv.kriznog poreza???
Jasno je da će se plaćati iz neto plaće.
Međutim ako plaće do 2999,99 ne podliježu tom porezu jer je (valjda po Vladi) riječ o socijalno ugroženim skupinama..
Što sa onima koji npr. imaju 6000,00 kn i petero uzdržavanih članova obitelji te plaćaju porez na dohodak po najmanjoj stopi jer im je realan dohodak niži nego onima koji imaju 3000,00 kn i niti jednog uzdržavanog člana.
Da li je u tom slučaju osnovica kriznog poreza svih 6.000,00 kn ili samo oporezivi dio dohotka koji ostaje kada se izbiju neoporezive naknade.
Inače vjerojatno je pitanje dana kada će i taj neoporezivi dio dohotka smanjiti (BTW, povećan je prošle godine ali tada nitko u Vladi nije mogao znati da će doći do krize).

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Porezna osnovica je neto dohodak.

Najjednostavnije rješenje je da porezna osnovica bude porez na dohodak – tada bi se moglo oporezivati jedinstvenom stopom od npr 8% što bi proračunu donijelo oko 4,8 milijardi kuna godišnje.
Problem ostaje isti kao i kod ostalih varijanti oporezivanja – godišnja prijava poreza na dohodak gdje bi sedobar dio od toga iznosa vratilo poreznim obveznicima.

Meni ne smeta toliko ako će mi uzeti tih 5 ili 8%, ali mi smeta što bagra iz državne uprave očekuje regres ili božičnicu a ja ih nemam, a oni istodobno u 3 su već na pola puta kućama, a za veliki dio njih glavni zadatak je da se bore protiv sna na poslu ili da ih se ne vide kako veći dio radnog vremena obavljaju sastanke u birtiji pored posla.

Čak bi možda i podržao ovo smanjenje da se ti novci koriste za otpremnine za otkaze iz državne službe ili da se neke stvari općenito odbace od državne sise (HŽ & Co). Ono što se bojim da će mi uzeti 6% i nastaviti po starom!

Jutros tek čuo genijalni prijedlog. Ovo je stvarno za plakat.
U poplavi glupih prijedloga koji su se se do danas mogli čuti ovo je apsolutni shit of the year (u strašnoj konkurenciji).
Ima li tamo itko relativno razuman?
Tko su im savjetnici? Tko u stvari kreira ekonomsku politiku ove vlade, kreira li je neko uopće ili je sve prepušteno stihiji?
Ekonomski institut koji je krajem prošle godine prognozirao rast BDP?
Polančec koji je prognozirao rast BDP-a 4%?
Šuker koji je tvrdio da nema potrebe za ozbiljan rebalans proračuna (kao on stalno prati situaciju i reagirati će na vrijeme)?
Sindikalni vođe koji valjda u životu nisu zaradili jednu kunu (ispričavam se ako sam u krivu i koga uvrijedio)?
Meni se čini da su stvari potpuno izmakle kontroli i da je ovaj prijedlog donesen po uzoru na harač.
Ispravite me ako griješim.

New Report

Close