Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=10ac1950-0692-4c70-bff5-387996b75315

Ne bih vrijedjao ministra kao autor clanka, rejtinzi ovih "renomiranih" kuca su takodjer smece za odabrane … ali sta je njemu??

Dobro su napisali, nek i meni daju to što on pije… Kakav lik!
Pobogu pa izgleda da on nije sposoban ni za osnovno logično razmišljanje na razini 10 godišnje djece a kamoli za posao koji radi! [lol]
[/quote]

To što nas hebu uzduž i poprijeko to se ne uzima u obzir!
430 milijardi eura su ubrizgali svježeg kapitala u EU bankarski sustav a rejting EU obveznica je i dalje AAA!!! To je za tebe i većinu normalno. Da mi plaćamo KTE 6,5% a SLO koja je pred bankrotom 4%. Da ne kažem Grčka, Španjolska, Irska, Litva, Rumunjska, Mađarska…….itd.
Šuker dobro zbori – treba uspostaviti paralelan sustav a onda i paralelnu valutu. Ovako zemlje koje upravljaju resursima i koje daju preko pola svjetskog BDP-a plaćaju kroz nerealne KTE porez na budale.

Zato Kina i troši bjesomučno zelembaće u sve što stigne jer nitko živ više, osim indijanaca i par slijepaca u EU, ne vjeruje u procjene njihovih rejting agencija. BTW, Šuki dobro razmišlja samo mora paziti da mu i u FINU ne namjeste digiće jer onda ništa od svega toga. [lol]




http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=10ac1950-0692-4c70-bff5-387996b75315

Ne bih vrijedjao ministra kao autor clanka, rejtinzi ovih "renomiranih" kuca su takodjer smece za odabrane … ali sta je njemu??

Dobro su napisali, nek i meni daju to što on pije… Kakav lik!
Pobogu pa izgleda da on nije sposoban ni za osnovno logično razmišljanje na razini 10 godišnje djece a kamoli za posao koji radi! [lol]
[/quote]

To što nas hebu uzduž i poprijeko to se ne uzima u obzir!
430 milijardi eura su ubrizgali svježeg kapitala u EU bankarski sustav a rejting EU obveznica je i dalje AAA!!! To je za tebe i većinu normalno. Da mi plaćamo KTE 6,5% a SLO koja je pred bankrotom 4%. Da ne kažem Grčka, Španjolska, Irska, Litva, Rumunjska, Mađarska…….itd.
Šuker dobro zbori – treba uspostaviti paralelan sustav a onda i paralelnu valutu. Ovako zemlje koje upravljaju resursima i koje daju preko pola svjetskog BDP-a plaćaju kroz nerealne KTE porez na budale.

[/quote]

Ti koji su kupovali obveznice po 6,50% su se zahebali. Yield ja samo mjesec dana nakon aukcije

ask:6,88% bid:7,11% (prije ovjave GDP-a)

Očigledno je procjena investitora o Hrvatskoj bila preoptimistična. Kako stvari stoje trenutno, hebemo mi njih, a ne oni nas. A tendencija je da ćemo ih tahebati još i više one koji su kupili obveznice.

Kod procijene ekonomske stabilnosti zemlje treba uzeti u obzir balance robne razmjene kao procenat GDP-a. Da bi bio sposoban vratiti dug moraš više zarađivati nego trošiti. Hrvatska tu jako slabo stoji. Zaposlenost stanovništva je dobro ispod 40% (npr US 60%, Canada 55%). Država je ispucala 70% planiranog deficita za 2009-u u samo 3 mjeseca. Totalna fiskalna nedisciplina. Prihodovna strana podbacila 4,4%, a rashodovna narasla za nevjerojatnih 10,7%. Da stvar bude još interesantnija povećali su potrošnju za plaće državnih zaposlenika za 11,3%, socijalna davanja za 12,7%, a srezali su poticaje za 14,8%. Kao što vidimo, mostni kredit po enormnim kamatama je uzet samo s jednim ciljem, da HDZ kupi što više glasova umirovljenika i državnih zaposlenika na lokalnim izborima.

Naravno čitav smisao priče o stranim rejting agencijama je pokrenut sa ciljem da se odgovornost skine sa vlade i prebaci u područije teorije zavjere. Naša ekonomija je fantastična, samo su svi protiv nas i namjerno to ne žele priznati. Ideja da institucija u vlasništvu države određuje kreditni rejting te iste države je bizarna, ali sasvim dovoljna za ekonomski nepismenu publiku koja se informira iz jutarnjeg, globusa, htv-a i sličnih medija.

Ja razumijem potrebu vladajuće stranke da očuva potporu svog glasačkog tijela. Međutim, Šuker je otišao predaleko. Ovakvim izjavama vlada gubi kredibilitet i ozbiljno narušava povjerenje svih investitora, domaćih i stranih. Nakon ovoga će biti samo manje ljudi koji će investirati u hrvatske obveznice i dionice. Dakle biti će nam teže i skuplje da se izvučemo iz krize. Jako neodgovorno.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Twixer zar ti stvarno misliš da ti što su kupili obveznice da su kreteni i zadnje budale. Znaju oni jako dobro koliko što vrijedi i znaju da određenim potezima mogu to isto dobiti još jeftinije. A što se tiče FINE reći ću ti samo jedno, mnogi bjelosvjetski jebivjetri koji su kroz raznorazne projekte uspjeli vidjeti kako FINA funkcionira ostali su iznenađeni (da ne kažem zabezeknuti) istom. [bye]

E ovo je je isto jedna antirecesijska mjera :D, nama malima će ponekad ipak uštedjeti neke novce…

http://www.vecernji.hr/newsroom/economics/3311618/index.do

još kada bi SKDD odlučilo besplatno objavljivati i sve ostale osim top10 pozicija… imali bismo sve na dohvat ruke, na dva-tri klika miša besplatno 😀


A što se tiče FINE reći ću ti samo jedno, mnogi bjelosvjetski jebivjetri koji su kroz raznorazne projekte uspjeli vidjeti kako FINA funkcionira ostali su iznenađeni (da ne kažem zabezeknuti) istom. [bye]

Da ne kažemo da je prije 7-8 godina proglašena najefikasnijom institucijom u Europi. Tada se još nije zvala Fina.

Zadnji od sunca zlatni trak vrh Učki je okrunil, dolčići mići gusti mrak škurinun je napunil. Pala je noć na kućice...

Svjetske bonitetne kuće su se dokazale u ovoj krizi i njih uzdizat (u članku) u ikakvom kontekstu je smješno, a s druge starne mislim da bi to bio najbolji pravac za razvoj, financijska industrija.
Naravno da Fina neće određivat državi rejting, al nacionalna i regionalna kuća bi mogla bit, za razliku od već izlizanih floskula tipa privlačnje autoindustije, ITa i svega ostalog za ovo čak imamo i realan potencijal (radnu snagu, infrastrukturu, itd…) zato mi se sviđa ideja, a retoriku političara…pa ko to još shvaća ozbiljno?


Ja razumijem potrebu vladajuće stranke da očuva potporu svog glasačkog tijela. Međutim, Šuker je otišao predaleko. Ovakvim izjavama vlada gubi kredibilitet i ozbiljno narušava povjerenje svih investitora, domaćih i stranih. Nakon ovoga će biti samo manje ljudi koji će investirati u hrvatske obveznice i dionice. Dakle biti će nam teže i skuplje da se izvučemo iz krize. Jako neodgovorno.

Kolega pa nije vrag da jos ne shvacate da se ovoj vladi hebe i za narod i za drzavu i da je cilj igre cim dulje loviti u mutnom? Pa cak i ova prepucavanja sa slovencima i odgadjanje ulaska u EU rade s tim ciljem (a i slovenci tu imaju svoje unutarnjopoliticke interese). Meni je samo zao sto se obistinilo ono sto sam prosle godine napisao da cemo imat pad od najmanje 5% dok su mi se neki forumasi na to izrugivali i smijali. Kamo srece da sam ja ispao bedak pa da su stvari bolje neg sto jesu.


Svjetske bonitetne kuće su se dokazale u ovoj krizi i njih uzdizat (u članku) u ikakvom kontekstu je smješno, a s druge starne mislim da bi to bio najbolji pravac za razvoj, financijska industrija.
Naravno da Fina neće određivat državi rejting, al nacionalna i regionalna kuća bi mogla bit, za razliku od već izlizanih floskula tipa privlačnje autoindustije, ITa i svega ostalog za ovo čak imamo i realan potencijal (radnu snagu, infrastrukturu, itd…) zato mi se sviđa ideja, a retoriku političara…pa ko to još shvaća ozbiljno?

Ne smije se dopustiti bjelosvjetskim jebivjetrima da emitiraju derivate i da se onda klade da će ti javni dug postati defaultan. Naravno onda ti isti raznim kanalima čine da ti javni dug postane defautan jer onda oni zarađuju. Zna li tko uopće, ja se nadam da zna, koliko takvih papira postoji koji su vezani na javni dug HR? Navodno oko 4 milijarde dolara. Pa sada računajte kolika je to pušiona za emitenta ukoliko HR ne ode bankrot. Stoga bi i naši ekonomisti kada daju projekcije trebali biti vrlo oprezni jer možda tjeraju vodu na mlin onima koji ne žele dobro Hrvatskoj.
Možda je i ova priča s blokadom pregovora o ulasku u EU dio jedne takve cjeline.
S tim da je moj stav da je za HR toliko nužan ukazak u EU mi bi ga odblokirali određenim mekšim stavovima a svi vidimo da su naši stavovi zadnjih mjeseci vrlo čvrsti i i prečvrsti za EU, namjerno neću reći za SLO jer su oni sitna riba.
Gradi se novi svjetski financijski poredak i HR u njega treba ući ne kao prirepak EU ili USA nego kao netko tko o svom položaju samostalno odlučuje.
Čitava financijska industrija u USA je trenutno pod kontrolom FED-a a mi se čudimo kako bi to FINA mogla biti bonitetna agencija izmeđuostalog.



Svjetske bonitetne kuće su se dokazale u ovoj krizi i njih uzdizat (u članku) u ikakvom kontekstu je smješno, a s druge starne mislim da bi to bio najbolji pravac za razvoj, financijska industrija.
Naravno da Fina neće određivat državi rejting, al nacionalna i regionalna kuća bi mogla bit, za razliku od već izlizanih floskula tipa privlačnje autoindustije, ITa i svega ostalog za ovo čak imamo i realan potencijal (radnu snagu, infrastrukturu, itd…) zato mi se sviđa ideja, a retoriku političara…pa ko to još shvaća ozbiljno?

Ne smije se dopustiti bjelosvjetskim jebivjetrima da emitiraju derivate i da se onda klade da će ti javni dug postati defaultan. Naravno onda ti isti raznim kanalima čine da ti javni dug postane defautan jer onda oni zarađuju. Zna li tko uopće, ja se nadam da zna, koliko takvih papira postoji koji su vezani na javni dug HR? Navodno oko 4 milijarde dolara. Pa sada računajte kolika je to pušiona za emitenta ukoliko HR ne ode bankrot. Stoga bi i naši ekonomisti kada daju projekcije trebali biti vrlo oprezni jer možda tjeraju vodu na mlin onima koji ne žele dobro Hrvatskoj.
Možda je i ova priča s blokadom pregovora o ulasku u EU dio jedne takve cjeline.
S tim da je moj stav da je za HR toliko nužan ukazak u EU mi bi ga odblokirali određenim mekšim stavovima a svi vidimo da su naši stavovi zadnjih mjeseci vrlo čvrsti i i prečvrsti za EU, namjerno neću reći za SLO jer su oni sitna riba.
Gradi se novi svjetski financijski poredak i HR u njega treba ući ne kao prirepak EU ili USA nego kao netko tko o svom položaju samostalno odlučuje.
Čitava financijska industrija u USA je trenutno pod kontrolom FED-a a mi se čudimo kako bi to FINA mogla biti bonitetna agencija izmeđuostalog.
[/quote]
sava ti si meni super! Sve razumijes ane razumijes nista.
Citav problem se sastoji u tome sto HR ne odlucuje samostalno jer smo se (tko smo to mi? [lol] ) doveli u tu situaciju. Ovo za blokadom i EU je dio te price oz ocekivanje bankrota nekih lokanih zajednica, opcina itd ili citave drzave kako bi se jeftino kupili resursi, nekretnine itd. Bilo sto sta vrijedi.
Derivativni sistem je smisljen jer su banksteri dizali ogromne zarade bez iakakve realne ekonomije a USA&GB super free poreze koji su vjerojatno zavrsili u Iraku itd.
A zamisli dodatni benefit!? Nakon sta se nakesas love, sve povuces na sigurno (BHP, commodities, fizicko zlato, Jacob Zuma u JA itd itd) lagano lagano polako okidas bankrote po svijetu. Naravno bankroti se ne mogu dogadjati u jakim drzavama kao Njemacka, Kina itd ali mali koruptivni rezimcici su super za to. Evo nekidan Haiti, Honduras i sad idemo dalje … to ti je nesto kao osigurac kojeg potpalis i onda tamo negdje pukne bomba pa ti kasnije uletis sa malo casha kao kralj.
To ti je totalna kontrolaTK. Ali ne citavog svijeta. Postoji i paralelni svijet koji moze funkcionirati van toga.
A tko je iza svega toga?
Ja znam al me strah reci. Zar je to uopce vazno.
Aj ti meni odgovori : sta mislis … znaju li Suki i drivo ista o ovome?

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd



Primjer: veliki tsunami koji bi porušio neki grad na obali zahtjevao bi npr da se država zaduži kako bi sanirala štetu. Ta potrošnja bi podigla GDP. Jel to znači da je za nas dobro da se dogodi tsunami?

Vrijedi i obrnuto. Nama je BDP dobrim dijelom rasao zbog ogromnih radova na izgradnji autocesta
[/quote]

A od kuda dolazi novac za izgradnju tih autocesta

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.




Primjer: veliki tsunami koji bi porušio neki grad na obali zahtjevao bi npr da se država zaduži kako bi sanirala štetu. Ta potrošnja bi podigla GDP. Jel to znači da je za nas dobro da se dogodi tsunami?

Vrijedi i obrnuto. Nama je BDP dobrim dijelom rasao zbog ogromnih radova na izgradnji autocesta
[/quote]

A od kuda dolazi novac za izgradnju tih autocesta

[/quote]

možda bi dobro došao jedan tsunami pa da imamo ponovo panonsko more

New Report

Close