Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Strategija je vjerojatno izvući što više love u svoje matične banke, a da slijepci poput ekipe iz HNB-a to ne skuži.[bye]

Banke u HR ne izvlače lovu u svoje matične banke, odakle ti to??
Možemo svi biti sretni i zahvalni na ulozi koju su banke u HR odigrale u ovoj krizi.

Sada su nešto porasle kamate na kredite, ali padaju na depozite, ovo su zadnji trzaji u povećanju kamata, predkraj godine, najkasnije početkom slijedeće kamatne stope će pšadati, što će dati novi zamašnjak gospodarstvu.To vam pišem jer sam unutra, i znam što se događa.

Sve u svemu banke nam stoje odlično iduće godine imat ćemo nešto povećanja neurednih kredita, ali u granicama normale, biti će tu dosta refinanciranja.
Kolaterali su kod nas dosta jaki u odnosu na ono što uzimaju banke na zapadu, posebno u US.
Sadašnji pokazatelj loših plasmana oko 3,2 % za kraj 2008. su fenomenalni pokazatelji za ovu situaciju kakva je u državi i okruženju. Saad je situacija negdje oko 3,6 %, s time da je najveće pogoršanje u srednjim i manjim bankama.

Građani su se pokazali i još uviej jesu uredni platiše, a kolaterali koje veće banke imaju prema tvrtkama si jaki, tržište nekretnina kod nas nije toliko palo da bi u slučaju propasti nekih tvrtki banke imale gubitak. Ovrha na nekretnini nije najsretnije rješenje, ali je rješenje koje se kad tad naplati.

Ali nemojte biti neinformirani, malo se potrudite pogledati pojedinačno po bankama kako stvari stoje, loši plasmani najviše su porasli u srednje velikim bankama, a u velikim bankama ( čitaj one koje su nama zanimljive je kotiraju na burzi – ZABA i PBZ ) taj je omjer još uvijek čak i ispod 3 % za 2008. kraj, nešto preko vjerojatno do sada!
Ok, kotiraju i neke manje na burzi, ali mislim da su ove dvije u svakom slučaju sigurniji pick.

Zadnjih par godina manje i srednje banke su imale porast plasmana, uz lošije kolaterale, jer su morale privlačiti klijente, o depozitima da i ne govorimo, i zato su izložene ovom riziku loših plasmana više nego ove 2 velike.

Konkretno oko loših plasmana, ako stvari krenu nagore iznad očekivanja iduće godine, loše bi se moglo pisati ZABI, jer oni i dan danas svoje kredite naplačuju putem trajnog naloga.
Gospoda još do dan danas nisu shvatila da se ovršni zakon promjenio prošle godine i da se više ne mogu plijeniti cijele plače, kad oni krenu sa ovrhama već je tucet drugih banaka na plaći dužnika, jer ti neuredni dužnici imaju kredite po 2 ili više banke, o kartičarskim kučama da ne govorimo.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Plavi, svaka čast [thumbsup]

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!



Strategija je vjerojatno izvući što više love u svoje matične banke, a da slijepci poput ekipe iz HNB-a to ne skuži.[bye]

Banke u HR ne izvlače lovu u svoje matične banke, odakle ti to??
Možemo svi biti sretni i zahvalni na ulozi koju su banke u HR odigrale u ovoj krizi.

Sada su nešto porasle kamate na kredite, ali padaju na depozite, ovo su zadnji trzaji u povećanju kamata, predkraj godine, najkasnije početkom slijedeće kamatne stope će pšadati, što će dati novi zamašnjak gospodarstvu.To vam pišem jer sam unutra, i znam što se događa.

Sve u svemu banke nam stoje odlično iduće godine imat ćemo nešto povećanja neurednih kredita, ali u granicama normale, biti će tu dosta refinanciranja.
Kolaterali su kod nas dosta jaki u odnosu na ono što uzimaju banke na zapadu, posebno u US.
Sadašnji pokazatelj loših plasmana oko 3,2 % za kraj 2008. su fenomenalni pokazatelji za ovu situaciju kakva je u državi i okruženju. Saad je situacija negdje oko 3,6 %, s time da je najveće pogoršanje u srednjim i manjim bankama.

Građani su se pokazali i još uviej jesu uredni platiše, a kolaterali koje veće banke imaju prema tvrtkama si jaki, tržište nekretnina kod nas nije toliko palo da bi u slučaju propasti nekih tvrtki banke imale gubitak. Ovrha na nekretnini nije najsretnije rješenje, ali je rješenje koje se kad tad naplati.

Ali nemojte biti neinformirani, malo se potrudite pogledati pojedinačno po bankama kako stvari stoje, loši plasmani najviše su porasli u srednje velikim bankama, a u velikim bankama ( čitaj one koje su nama zanimljive je kotiraju na burzi – ZABA i PBZ ) taj je omjer još uvijek čak i ispod 3 % za 2008. kraj, nešto preko vjerojatno do sada!
Ok, kotiraju i neke manje na burzi, ali mislim da su ove dvije u svakom slučaju sigurniji pick.

Zadnjih par godina manje i srednje banke su imale porast plasmana, uz lošije kolaterale, jer su morale privlačiti klijente, o depozitima da i ne govorimo, i zato su izložene ovom riziku loših plasmana više nego ove 2 velike.

Konkretno oko loših plasmana, ako stvari krenu nagore iznad očekivanja iduće godine, loše bi se moglo pisati ZABI, jer oni i dan danas svoje kredite naplačuju putem trajnog naloga.
Gospoda još do dan danas nisu shvatila da se ovršni zakon promjenio prošle godine i da se više ne mogu plijeniti cijele plače, kad oni krenu sa ovrhama već je tucet drugih banaka na plaći dužnika, jer ti neuredni dužnici imaju kredite po 2 ili više banke, o kartičarskim kučama da ne govorimo.

[/quote]

Samo mali dodatak na ovo, imao sam situaciju neki dan u rodbini, kada je traženo od ZABE da se pošalje ovršna izjava na plaču, kako bi se obustava radila na plaču. kredit je realiziran prije par godina.
Nevjerojatnoi koje su to komplikacije kod njih, praktički ih se mora moliti da to učine, kao da im to nije u interesu. Da ne pišem o tome kako se morala kod javnog bilježnika ovjeriti nova izjava, nevjerojatno. u sqadašnjoj situaciji, uopće ne bi trebalo biit upitno da se svaki realizirani kredit naplačuje putem ovršne klauzule preko plače, uvid u HROK je moguća sve banke ga imaju i točno se zna što tko ima u kojoj banci, nema više laganja i muljanja. Loš klijent u nekoj drugoj banci potencijalno se vidi i kao loš klijent u banci u kojoj traži novi kredit.

Kao što sam napisao , porasle su kamate na kredite, ali su pale na depozite lagano, i padat će ubuduće. Pogledajte najnoviju reklamu Erste banke, koja je bila jedna od onih koja je prednjačila sa visokim kamatama, za EUR može maksimalno do 5,9 %, do prije koji mjesec su se neki hvalili kako su kod njih dobili i blizu 7 % na EUR.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Dobro ako im padaju depoziti automatski im pada i cijena kapitala pa bi morale i pasti kamate.Na TV jedino Splitska banka reklamira kredite a sve ostale štednju?!

@plavi
zašto ti rođo nije ugovorio trajni nalog ili napravio administrativnu zabranu direktno u firmi ako ovi u banci gnjave?

Usput još nešto da kažem svi veći krediti u PBZ su osigurani u CO kroz police od odgovornosti ili tako nešto.Tako u slučaju ne mogućnosti naplate od dužnika PBZ ima dodatni osigurač u CO.


Dobro ako im padaju depoziti automatski im pada i cijena kapitala pa bi morale i pasti kamate.Na TV jedino Splitska banka reklamira kredite a sve ostale štednju?!

@plavi
zašto ti rođo nije ugovorio trajni nalog ili napravio administrativnu zabranu direktno u firmi ako ovi u banci gnjave?

Kredit je realiziran uz trajni nalog, prije par godina,ali je prebacio plaču sada u drugu banku, pa je htio preko plače da mu ide da nema komplikacija.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Usput još nešto da kažem svi veći krediti u PBZ su osigurani u CO kroz police od odgovornosti ili tako nešto.Tako u slučaju ne mogućnosti naplate od dužnika PBZ ima dodatni osigurač u CO.

Ne znam da li je tako, nisam siguran da su baš svi osigurani, čak i gotovinski??’

AKo je tako, onda je to savršena sinergija, kakva bi trebal biti između osiguravajućih kuča i banaka.
Banke u startu povise cijenu proizvoda kroz premiju koju plačaju osiguravajućoj kući, i time dobivaju 100 % osiguran kredit, ukoliko je poštivana procedura koju je osiguravatelj tražio.

To inače savršeno radi u slučaju sa autokreditima, jer banke uzimaju fiduciju vozila, koje onda prenesu na osig. kuću u slučaju potrebe.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

@plavi dakle rođo ti je prvo promjenio posao,u međuvremenu otvorio drugi tekući i tada nastaje komplikacija s kreditom.Koliko ja znam ovi iz Splitske nema šanse da te pute na drugu banku ako imaš kakvu zabranu po tekućem.U firmi u kojoj si zaposlen kad mjenjaš banku obavezno traže potvrdu od stare banke da su sve obveze podmirene u protivnom nema promjene banke.



@plavi
dakle rođo ti je prvo promjenio posao,u međuvremenu otvorio drugi tekući i tada nastaje komplikacija s kreditom.Koliko ja znam ovi iz Splitske nema šanse da te pute na drugu banku ako imaš kakvu zabranu po tekućem.U firmi u kojoj si zaposlen kad mjenjaš banku obavezno traže potvrdu od stare banke da su sve obveze podmirene u protivnom nema promjene banke.

Ne, nema zabrane po tekućem već ovršna izjava na plaču.
Nema tu da te banka pusti ili ne, ako klijent želi otići, otići će, ali tada ima posljedice iz ugovora, najčešće je to povećanje kamatne stope.

Neke tvrtke zbilja traže potvrdu o zatvaranju tekućeg računa, ali to ne bi smjele raditi.
Čak neke banke inzistiraju na tome, i to traže od računovodstva tvrtki da rade posao za njih.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Svi veći krediti uglavnom stambeni su dodatno osigurani kod CO.PBZ je davao brze kredite na povjerenje
bez ikakvog osiguranja ali sa dosta višom kamatom tako da me ne bi čudilo da su i mnogi gotovinski osigurani.

Daj plavi sad me baš interesira kako ste skinuli ovrhu sa prve plaće što ste sve morali kemijati za skiniti ovrhu.

Hej Plavi nahvali ti ovu ZABU kao da si plaćen po slovu. Ja samo čekam prvog zviždača poput onog Engleza pa da vidimo što se sve kuhalo. Obzirom na trenutnu klimu mislim da nećemo na istog dugo čekati. [bye]

New Report

Close