Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=77572
jedan od rijetkih pametnih tekstova koje sam pročitao u zadnje vrijeme: jednostavno, jasno i razumno.

Čemu se okrenuti? Uslugama, financijama, proizvodnji?
– To je pogrešno pitanje. Poduzetnici moraju vidjeti za čime vlada potražnja ili je pak potaknuti sami inovacijama. Naravno da će se zemlja koja ima takvu obalu baviti turizmom. Zar nam treba strategija da nam to kaže? Međutim, kako ćemo se baviti turizmom, to je na poduzetnicima. Ekonomska se politika uopće ne treba baviti time tko će što raditi.

• Ne mislite da nam treba strategija?
– Apsolutno ne, to je floskula koja živi u našem socijalističkome mentalitetu.
[thumbsup]
Bravo!
[/quote]

Iako cijenim HNB moram priznat da davno nisam procitao vise kratkovidnih gluposti … kao da je covjek iznikao u nekom wall street inkubatoru. Pogotovo u svjetlu ove krize. I sta kad se svi odlucimo bavit turizmom? Onda ta glupa teorija kaze da ce se "zbog konkurencije kvaliteta poboljsat, nove ideje bla bla" a ne kaze da pri bilo kakvoj krizi citava zemlja i "drzava" i stanovnici idu u k… zbog nediverzificirane ekonomije itd itd.
Pa svaka drzava je prica za sebe, gomila ljudi koja ovisi o "drzavi" … pa zar sve to treba pustiti po prirodnom zakonu stihije da se uspinje i pada… a invalidi i penzioneri nemaju kruha zato sto je netko jako pomodno ekonomski liberalan.
Ne tako davno su ljudi pazili sta ce izjavljivat u medijima da im se ne bi smijali. Sad je nivo gluposti i kratkovidnosti toliki da anything goes.

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.



"Problem je što dio izvoznika ne traži potporu zato što ima izvoz, a nema kapital, nego zato što nema izvoz. Ne mogu se prilagoditi situaciji, a traže da im država ili banke financiraju gubitke."

Problem pogodjen bas u sridu [thumbsup].
[/quote]
Cista generalizirana glupost. Ima izvoznika za koje to vrijedi ali ima i mnogo njih koji su u govnima zato sto im je nasa "drzava" zapela nogu.



"Ne bih rekao. Većeg otklona u smjeru trajno veće državne intervencije u tržište, odnosno alokaciju kapitala i privatno poduzetništvo, neće biti jer bi to zakočilo glavni razvojni motor, a to su inovacije privatnog sektora, bez kojih nema razvoja ekonomije."

"Slobodno tržište nema djelotvornijeg supstituta u efikasnoj alokaciji resursa. Sve drugo je znatno lošije. Država je mnogo sklonija praviti pogreške negoli slobodno tržište. Doduše, pokazalo se da financijski sektor mora biti bolje reguliran, ali ne toliko da se uništi inovativnost, jer inovacije u realnom sektoru moraju pratiti inovacije u financijskom."


[/quote]
… sve drugo je znatno losije…. Za koga?
… inovacij eu realnom sektoru moraju pratiti inovacije u financijskom … A ZASTO? Zar ce realni sektor propast jer nece bit "inoviranog" novca da ga pokrece? Ili zato sto si ti bankar pa imas plafon u kamatarenju! Koja je uopce uloga banaka u drustvu? Zbog toga su davno nicali kukasti krizevi budale jedne. Mamicu vam bildenbersku i trilateralnu!

I secer za kraj:


"Država koja se odlučila za slobodno tržište ne treba strategije.

• Koja je onda uloga države?
– Država se mora brinuti o institucionalnom okviru, zdravstvu, socijalnim uslugama, tehnološkom napretku, obrazovanju, pravnom sustavu, izvršavanju obveza plaćanja itd. To su strateške stvari u koje se država mora upletati, ali u realnom sektoru nema što raditi."

Jednostavno sam morao ponovno quotati.

BTW fala Lynxu na linku i potpuno se slazem s tim da HNB okuplja najbolje hrvatske ekonomske strucnjake. Osim Rohe tu je cijeli tim strucnjaka sto savjetnika, sto nizih suradnika koji su zasluzni za odlicno vodjenje monetarne politike.
[/quote]
…. To su strateške stvari u koje se država mora upletati, ali u realnom sektoru nema što raditi …. A KAKO CE SE BRINUTI O TIM STVARIMA KAD VISE NE BUDE REALNOG SEKTORA??? To jest kad vise ne bude nje – drzave?? Mislite da su drzave vjecne? Ste culi za odrzivi razvoj sta je u stvari strategija. Vidjet cete sta ce ostat za par godina od islanda itd. Medju kompanijama je fajt i medju drzavama je fajt. Samo one najjace i najpametnije opstaju. Stanovnicima ovih ostalih se lose pise.
Drzava treba biti sto manja, pametnija, dugorocnija a sluziti drustvu sto bolje. A bez realnog sektora nema drzave… ne bi vise al pun mi je …. [angry]

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

…. Država se mora brinuti o institucionalnom okviru, zdravstvu, socijalnim uslugama, tehnološkom napretku, obrazovanju, pravnom sustavu, izvršavanju obveza plaćanja itd. To su strateške stvari u koje se država mora upletati, ali u realnom sektoru nema što raditi….

A KAKO CE SE BRINUTI O TIM STVARIMA KAD VISE NE BUDE REALNOG SEKTORA??? To jest kad vise ne bude nje – drzave?? Mislite da su drzave vjecne? Ste culi za odrzivi razvoj sta je u stvari strategija. Vidjet cete sta ce ostat za par godina od islanda itd.
Kako ce se brinuti o obrazovanju kad ga vise ne bude… kad ne bude realnog sektora kojem trebaju odredjene kvalifikacije?!? Jel vam jasno da ce vise NIKAD kod nas nece vise biti fakulteta strojarstva i brodogradnje. Nikad! Pa onda nece biti nekih drugih itd, pa na kraju (tj. sada) ce ostat totalna idiocracija jer jer vise nece imat tko vodit drzavu punu preglupog stanovnistva … zbog ovakvih glupavih "stratega" kojima je radijus kretanja od banke do kafica i nazad.
A za koga bi se trebao razvijati teh napredak? Za strane kompanije? Cemo mi placat porez, drzava placat faxove i teh napredak kako bi STRANE kompanije uzimale te kadrove ?!? Strane kompanije koje ce sutra sve to zatvorit i preselit se u Indiju?
Medju kompanijama je fajt i medju drzavama je fajt. Samo one najjace i najpametnije opstaju. Stanovnicima ovih ostalih se lose pise.
Drzava treba biti sto manja, pametnija, dugorocnija a sluziti drustvu sto bolje. A bez realnog sektora nema drzave… ne bi vise al pun mi je …. [angry]
Najbitnije je da ima turizma i banaka. [bye] Drzava ima svoje stupove i s njima se nije za igrati. Al sta zna korumpirana budala koja ima za cilj da se “skuci” u 4 godine mandata sta je stup….

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.


…. Država se mora brinuti o institucionalnom okviru, zdravstvu, socijalnim uslugama, tehnološkom napretku, obrazovanju, pravnom sustavu, izvršavanju obveza plaćanja itd. To su strateške stvari u koje se država mora upletati, ali u realnom sektoru nema što raditi….

A KAKO CE SE BRINUTI O TIM STVARIMA KAD VISE NE BUDE REALNOG SEKTORA??? To jest kad vise ne bude nje – drzave?? Mislite da su drzave vjecne? Tko placa drzavu? Banke na temelju vjecnog dizanja kredita? Ste culi za odrzivi razvoj – sta je u stvari strategija. Vidjet cete sta ce ostat za par godina od islanda itd.
Kako ce se brinuti o obrazovanju kad ga vise ne bude… kad ne bude realnog sektora kojem trebaju odredjene kvalifikacije?!? Jel vam jasno da ce vise NIKAD kod nas nece vise biti fakulteta strojarstva i brodogradnje. Nikad! Pa onda nece biti nekih drugih itd, pa na kraju (tj. sada) ce ostat totalna idiocracija jer jer vise nece imat tko vodit drzavu punu preglupog stanovnistva … zbog ovakvih glupavih "stratega" kojima je radijus kretanja od banke do kafica i nazad.
A za koga bi se trebao razvijati teh napredak? Za strane kompanije? Cemo mi placat porez, drzava placat faxove i teh napredak kako bi STRANE kompanije uzimale te kadrove ?!? Strane kompanije koje ce sutra sve to zatvorit i preselit se u Indiju?
Medju kompanijama je fajt i medju drzavama je fajt. Samo one najjace i najpametnije opstaju. Stanovnicima ovih ostalih se lose pise.
Drzava treba biti sto manja, pametnija, dugorocnija a sluziti drustvu sto bolje. A bez realnog sektora nema drzave… ne bi vise al pun mi je …. [angry]
Najbitnije je da ima turizma i banaka. [bye] Drzava ima svoje stupove i s njima se nije za igrati. Al sta zna budala sta je stup….

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

Mala nadopuna posljednje recenice.
Al sta zna korumpirana budala kojoj je cilj da se "skući" u 4 godine mandata sta je to stup drzave…

za moda: pokusao sam ispraviti neke recenice pa me blokiralo

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

O joj pa ja imam strategiju upravljanja novcem koliko ću potrošiti koliko ću štedjediti i koliko može na burzu.Država bi trebala imati srategiju koliki će biti dug ,koliko se hrane proizvodi,koliko će imati hotela,kolko će tebati energije za 10 godina .Uglavnom neka strategija razvoja mora postojati,a tržište će privremeno korigirati ponudu i potražnju.Sve ostaviti samom tržištu je suludo jer evo friškog m2 ispuhanog balona i globalne recesije.


O joj pa ja imam strategiju upravljanja novcem koliko ću potrošiti koliko ću štedjediti i koliko može na burzu.Država bi trebala imati srategiju koliki će biti dug ,koliko se hrane proizvodi,koliko će imati hotela,kolko će tebati energije za 10 godina .Uglavnom neka strategija razvoja mora postojati,a tržište će privremeno korigirati ponudu i potražnju.Sve ostaviti samom tržištu je suludo jer evo friškog m2 ispuhanog balona i globalne recesije.

Evo linka na kojem mozete pratiti kolika je frka za plodnom zemljom.
http://farmlandgrab.org/
DRZAVE preko NACIONALNIH ALI PRIVATNIH KOMPANIJA kupuju milijune hektara overseas. Tako se DRZAVA brine o buducnosti svoje nacije a ne laganja jadnim seljacima.
Koreanski Hyundai je uzrokovao gradjanski rat na Madagascaru jer su kupili pola otoka. Vidi ostalu Afriku… To su sudbine drzava sa budalastim managementom.
Ima tisuce primjera o tome …

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

Fakat Juzna Koreja… povrsinom 2xHrvatska, 10xvise ljudi a 70tih su umirali od gladi. Svi su jeli travu i korijenje ka partizani na Sutjeskoj i Neretvi. A vidi ih sad.

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd

Ovakvo fulanje cijelog fudbala kolega xyz nisam vidio još od Tomasove odbojke 2006. [lol]
Iskreno, malo sam se navlažio čitajući ovog Miljenovića…još hrvatska ni propala. [thumbsup]


Ovakvo fulanje cijelog fudbala kolega xyz nisam vidio još od Tomasove odbojke 2006. [lol]
Iskreno, malo sam se navlažio čitajući ovog Miljenovića…još hrvatska ni propala. [thumbsup]

Imas li kakav kontraargument dok si tako frisko navlazen pa da se poigramo? [lol]

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

rekli su ovi iz mmf-a da se lagano izlazi iz krize
samo kako ce to pomoci ovim koji su kešu ja fakat ne znam

Postanite Eu-robovi



…. Država se mora brinuti o institucionalnom okviru, zdravstvu, socijalnim uslugama, tehnološkom napretku, obrazovanju, pravnom sustavu, izvršavanju obveza plaćanja itd. To su strateške stvari u koje se država mora upletati, ali u realnom sektoru nema što raditi….

A KAKO CE SE BRINUTI O TIM STVARIMA KAD VISE NE BUDE REALNOG SEKTORA??? To jest kad vise ne bude nje – drzave?? Mislite da su drzave vjecne? Tko placa drzavu? Banke na temelju vjecnog dizanja kredita? Ste culi za odrzivi razvoj – sta je u stvari strategija. Vidjet cete sta ce ostat za par godina od islanda itd.
Kako ce se brinuti o obrazovanju kad ga vise ne bude… kad ne bude realnog sektora kojem trebaju odredjene kvalifikacije?!? Jel vam jasno da ce vise NIKAD kod nas nece vise biti fakulteta strojarstva i brodogradnje. Nikad! Pa onda nece biti nekih drugih itd, pa na kraju (tj. sada) ce ostat totalna idiocracija jer jer vise nece imat tko vodit drzavu punu preglupog stanovnistva … zbog ovakvih glupavih "stratega" kojima je radijus kretanja od banke do kafica i nazad.
A za koga bi se trebao razvijati teh napredak? Za strane kompanije? Cemo mi placat porez, drzava placat faxove i teh napredak kako bi STRANE kompanije uzimale te kadrove ?!? Strane kompanije koje ce sutra sve to zatvorit i preselit se u Indiju?
Medju kompanijama je fajt i medju drzavama je fajt. Samo one najjace i najpametnije opstaju. Stanovnicima ovih ostalih se lose pise.
Drzava treba biti sto manja, pametnija, dugorocnija a sluziti drustvu sto bolje. A bez realnog sektora nema drzave… ne bi vise al pun mi je …. [angry]
Najbitnije je da ima turizma i banaka. [bye] Drzava ima svoje stupove i s njima se nije za igrati. Al sta zna budala sta je stup….

[/quote]

Najzanimljivije je što je ovaj lik došao u HNB iz Zagrebačke banke. Digići su uspjeli na sve strateške položaje svoj kadar postaviti tako da je sasvim normalno da za RH ne treba nikakva strategija. Strategija je vjerojatno izvući što više love u svoje matične banke, a da slijepci poput ekipe iz HNB-a to ne skuži.[bye]

New Report

Close