Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Mene ne zabrinjavaju iznosi nego struktura – što je naplativo a što ne!

to je relativna stvar… sve može biti naplativo ili nenaplativo ovisno o kontekstu, kutu iz kojeg gledaš… okolnostima koje se u ovako izazovnom vremenu mogu iznenada promijeniti… sve je na staklenima nogama u ovom našem gospodarstvu, za ništa nije moguće sa sigurnošću reći koliko je naplativo, a sve može vrlo lako postati nenaplativo… recimo dovoljno je malo pomicanje tečaja kune i da puno toga danas naizgled sasvim naplativog postane nenaplativo…

Nema ovdje čarobnog rješenja, pa niti čarobnog zrcala koje će nam barem tek reći kakvo je točno stanje – jedino što je moguće je situaciju pokušati rješavati uobičajenim metodama… a tek će vrijeme pokazati što će biti i u kojoj mjeri moguće do kraja očistiti, a što će u krizi biti pometeno sa scene…
[/quote]

Stress test za domaće banke je neminovnost! I nije mi jasno zašto već sada nije provedeno nešto slično onom u USA. Mislim da bi nekim bankama to otvorilo mogućnosti da dođu do love po znatno povoljnijim uvjetima. S druge strane oni koji su izloženi određenim rizicima trebali bi se ponovno dokapitalizirati. Roha je spomenuo nešto u tom smisli da neke banke ne prikazuju pravo stanje stvari.
Ali ne treba tu neka velika pamet pa da se dođe do sličnog zaključka. Ako u ovoj poplavi jeftinog novca uzimaš skupe kredite to je zato što je veliko osiguranje od rizika nevraćanja istog. Zato ZABA diže kamate.


http://www.japantoday.com/category/crime/view/2-japanese-carrying-134-bil-worth-of-us-bonds-detained-in-italy

2 Japanese carrying $134 bil worth of U.S. bonds detained in Italy
Thursday 11th June, 06:18 AM JST
To su ziher nosili kod onog naseg zemljaka sto je odselio u Svicu, ima covjek iskustva u prijevozu bezvrijedne kartusine preko granice u kamionu. Neznam kolko da rodjo, bit ce 10 centi za dolar…


Prestrasno … jel vam jasno st se dogadja? Bankarski spektakl!
nije 134 MILIJARDE bas malo… to bi moglo ic recimo u UBS ili Swiss Credit bank.
Evo i slika

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd




Mene ne zabrinjavaju iznosi nego struktura – što je naplativo a što ne!

to je relativna stvar… sve može biti naplativo ili nenaplativo ovisno o kontekstu, kutu iz kojeg gledaš… okolnostima koje se u ovako izazovnom vremenu mogu iznenada promijeniti… sve je na staklenima nogama u ovom našem gospodarstvu, za ništa nije moguće sa sigurnošću reći koliko je naplativo, a sve može vrlo lako postati nenaplativo… recimo dovoljno je malo pomicanje tečaja kune i da puno toga danas naizgled sasvim naplativog postane nenaplativo…

Nema ovdje čarobnog rješenja, pa niti čarobnog zrcala koje će nam barem tek reći kakvo je točno stanje – jedino što je moguće je situaciju pokušati rješavati uobičajenim metodama… a tek će vrijeme pokazati što će biti i u kojoj mjeri moguće do kraja očistiti, a što će u krizi biti pometeno sa scene…
[/quote]

Stress test za domaće banke je neminovnost! I nije mi jasno zašto već sada nije provedeno nešto slično onom u USA. Mislim da bi nekim bankama to otvorilo mogućnosti da dođu do love po znatno povoljnijim uvjetima. S druge strane oni koji su izloženi određenim rizicima trebali bi se ponovno dokapitalizirati. Roha je spomenuo nešto u tom smisli da neke banke ne prikazuju pravo stanje stvari.
Ali ne treba tu neka velika pamet pa da se dođe do sličnog zaključka. Ako u ovoj poplavi jeftinog novca uzimaš skupe kredite to je zato što je veliko osiguranje od rizika nevraćanja istog. Zato ZABA diže kamate.
[/quote]

Pa mislim kako smo mi proveli to već par mjeseci prije amera
Prije bih reko da su ameri to po rohi izveli [thumbsup]

ZABA diže kredite jer to smije….jab na državnom mjestu kad prođe kriza prebacio državno plaćanje u neku drugu banku…jebiga…tržišno je tržišno a zaba zajebava.

Sjetim se vremena kada sam bio u zabi na platnom bićevanju…jeboga bilo je ko da sam kriminalac tamo a ne ko neko ko ubacuje plaću na njihov račun. Bilo je ko da sam ja tu zbog njih a ne oni zbog mene.

Zbrišem ja u RBA i tamo kvaliteta nekoliko puta bolja nego u zabi….i taman ih pohvalim na forumu a onda i oni počnu zajebavat.

Maoral bum se i od tam prebaciti jer isto su počeli seruckat. To je ko da odeš na plac i onda ti se baba na placu nešto furi zato što biraš paprike.
Ima da banke mole moj keš! A tete na šalteru…. [lol]

Prodajem jeftino, kupujem skupo.



Stress test za domaće banke je neminovnost! I nije mi jasno zašto već sada nije provedeno nešto slično onom u USA. Mislim da bi nekim bankama to otvorilo mogućnosti da dođu do love po znatno povoljnijim uvjetima. S druge strane oni koji su izloženi određenim rizicima trebali bi se ponovno dokapitalizirati. Roha je spomenuo nešto u tom smisli da neke banke ne prikazuju pravo stanje stvari.
Ali ne treba tu neka velika pamet pa da se dođe do sličnog zaključka. Ako u ovoj poplavi jeftinog novca uzimaš skupe kredite to je zato što je veliko osiguranje od rizika nevraćanja istog. Zato ZABA diže kamate.

Sava,
Koliko ja znam adekvatnost kapitala je u Hrvatskim bankama bitno bolja od banaka u EU i USA. Ako se tomu dodaju druge mjere koje je HNB propisivao (GOP i druge rezerve) to je razlog zašto je kod nas situacija stabilna.
Zar mislite da je Rohatinski bez veze proglašen najboljim guvernerom?

HNB ima čvrste uzde. Oni stalno provode ‘stress test’ samo ljudi toga nisu svjesni.

Mi nismo toliko loši koliko ljudi u javnosti percipiraju. U nekim smo djelovima mi za uzor drugima u svijetu.

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!


Mi nismo toliko loši koliko ljudi u javnosti percipiraju. U nekim smo djelovima mi za uzor drugima u svijetu.

u globalu, i lošiji smo nego ljudi percipiraju, međutim to ne znači da nismo u nekoliko stvari među najboljima na svijetu. Bankarski sustav jedna je od tih stvari. Naš bankarski sustav je trenutno ona stvar koja nas kao jedan nevidljivi ali snažni štit razdvaja od nekih alternativnih realnosti/svjetova koje su bile moguće i još su uvijek moguće ako ne budemo dobre sreće, a kakve smo viđali u nekim zemljama… (baltičkim…). A za ovako snažan bankarski sustav sigurno da je najzaslužniji Guverner HNB-a. Kao što je Greenspan dobrim dijelom odgovoran za američke probleme a Bernanke pitanje da li je stvari popravalja ili će ih još više zakopati u živo blato iz kojeg se pokušavaju izvuči. To je malo nevjerojatno kako šef centralne banke može biti toliko zaslužan za odvijanje stvari na toliko dubokoj i širokoj razini… ali to je tako – na kratki rok to je tako, centralne banke svojim politikama uistinu mogu cikluse ili ublaživati ili pojačavati i to znatno.

Roha je donio Odluku o adekvatnosti kapitala i ako se svi drže Odluke i svega što je njom propisano onda stopa adekvatnosti kapitala nije loša. Ali ih ima koji bi lako mogli ispod 10% koliko je propisano. Nedavno je Roha upozorio neke da ne muljaju a kada to kaže Guverner…..

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=fc7e93a2-6a12-4766-939d-93dda90e60e6&open=sec
u skladu s ovime, očekivana inflacija u USA ovaj mejsec je 3,1% [undecid]

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=77572

jedan od rijetkih pametnih tekstova koje sam pročitao u zadnje vrijeme: jednostavno, jasno i razumno. Također dolazi iz HNB-a, ne od Guvernera ali njegovog savjetnika.

HNB je očito jedna od rijetkih institucija u RH gdje su se skupili pametni ljudi i nekog vraga korisno i rade za ovu Državu.

Fantastična mu je ova krajnje jednostavna rečenica a najveća istina:

"Država se mora brinuti o institucionalnom okviru, zdravstvu, socijalnim uslugama, tehnološkom napretku, obrazovanju, pravnom sustavu, izvršavanju obveza plaćanja itd. To su strateške stvari u koje se država mora upletati, ali u realnom sektoru nema što raditi."

Pitanje je samo kako naše političare natjerati da se tako i ponašaju.

Imamo dobru centralnu banku, sada nam treba još i druga strana medalje: dobra Vlada, koja će voditi i dobru fiskalnu i druge politike, smanjiti rastrošnost Države, povećati poduzetničke slobode i osnažiti okvir u kojem ti poduzetnici djeluju (funkcionalno pravosuđe… minimalna birokracija… ne postojanje korupcije..) – drugu stranu medalje nam ne može iskovati HNB, niti bilo tko drugi, kujemo je svi mi punoljetni građani RH koji se mogu kandidirati na izbore ili nekome dati svoj glas na njima.

"Država se mora brinuti o institucionalnom okviru, zdravstvu, socijalnim uslugama, tehnološkom napretku, obrazovanju, pravnom sustavu, izvršavanju obveza plaćanja itd. To su strateške stvari u koje se država mora upletati, ali u realnom sektoru nema što raditi."

100% TOČNO!!!
Par kratkih i jasnih Zakona o npr. Prinudnoj Upravi ili Zakonu o stečaju dao bi pravu sliku HR gospodarstva. Samo mnogima to ne bi odgovaralo. Kako bi prošli ulagaći u korporativne i dionice koji su nerazumno izloženi rizicima ulaganja u neke POVLAŠTENE firme dok svima nama drže predavanje kako se sva jaja ne drže u istoj košari.
Također HNB ima prostora da Vladu prisili da donosi Zakone koji bi se brinuliu o strateškim stvarima!

Nema što HNB prisljavati vladu, to nije dužnost HNB-a. Vlada mora svoje obaveze i zadatke obavljati "po službenoj dužnosti", a Lynx je dobro primjetio, svi smo mi odgovorni da ona to i radi. Postoji n prokušanih metoda pritiska.

Chávez grew up in a small house composed of large palm leaves.


"Problem je što dio izvoznika ne traži potporu zato što ima izvoz, a nema kapital, nego zato što nema izvoz. Ne mogu se prilagoditi situaciji, a traže da im država ili banke financiraju gubitke."

Problem pogodjen bas u sridu [thumbsup].


"Ne bih rekao. Većeg otklona u smjeru trajno veće državne intervencije u tržište, odnosno alokaciju kapitala i privatno poduzetništvo, neće biti jer bi to zakočilo glavni razvojni motor, a to su inovacije privatnog sektora, bez kojih nema razvoja ekonomije."

"Slobodno tržište nema djelotvornijeg supstituta u efikasnoj alokaciji resursa. Sve drugo je znatno lošije. Država je mnogo sklonija praviti pogreške negoli slobodno tržište. Doduše, pokazalo se da financijski sektor mora biti bolje reguliran, ali ne toliko da se uništi inovativnost, jer inovacije u realnom sektoru moraju pratiti inovacije u financijskom."

Odlicni odgovori na ne bas pametna novinarska pitanja.


"To je pogrešno pitanje. Poduzetnici moraju vidjeti za čime vlada potražnja ili je pak potaknuti sami inovacijama. Naravno da će se zemlja koja ima takvu obalu baviti turizmom. Zar nam treba strategija da nam to kaže? Međutim, kako ćemo se baviti turizmom, to je na poduzetnicima. Ekonomska se politika uopće ne treba baviti time tko će što raditi."

Kao da sam sebe slusam [smiley].

I secer za kraj:


"Država koja se odlučila za slobodno tržište ne treba strategije.

• Koja je onda uloga države?
– Država se mora brinuti o institucionalnom okviru, zdravstvu, socijalnim uslugama, tehnološkom napretku, obrazovanju, pravnom sustavu, izvršavanju obveza plaćanja itd. To su strateške stvari u koje se država mora upletati, ali u realnom sektoru nema što raditi."

Jednostavno sam morao ponovno quotati.

BTW fala Lynxu na linku i potpuno se slazem s tim da HNB okuplja najbolje hrvatske ekonomske strucnjake. Osim Rohe tu je cijeli tim strucnjaka sto savjetnika, sto nizih suradnika koji su zasluzni za odlicno vodjenje monetarne politike.

You either do it right or you get eliminated!


http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=77572

jedan od rijetkih pametnih tekstova koje sam pročitao u zadnje vrijeme: jednostavno, jasno i razumno.

Čemu se okrenuti? Uslugama, financijama, proizvodnji?
– To je pogrešno pitanje. Poduzetnici moraju vidjeti za čime vlada potražnja ili je pak potaknuti sami inovacijama. Naravno da će se zemlja koja ima takvu obalu baviti turizmom. Zar nam treba strategija da nam to kaže? Međutim, kako ćemo se baviti turizmom, to je na poduzetnicima. Ekonomska se politika uopće ne treba baviti time tko će što raditi.

• Ne mislite da nam treba strategija?
– Apsolutno ne, to je floskula koja živi u našem socijalističkome mentalitetu.

[thumbsup]

Bravo!

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

New Report

Close