Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

PD : Neradna nedjelja ugasila 1152 obrta

O ovome sam ja pričao u prvom mjesecu, a tek ćete vidjeti što će nakon ljeta i početkom jeseni donijeti ugostiteljstvu Zakon o zabrani pušenja odnosno koliko će se ugasiti dodatnih tisuća obrta (čitaj: tisuća radnih mjesta) u ugostiteljstvu. Sve floskule da ova dva zakona nisu doprinijela ovakvom stanju dolaze upravo iz krugova koji silno žele baciti Hrvatsku na koljena. Najnoviji scenarij su događanja sa BIH i zabranom uvoza u BIH koje je rezultiralo nekim našim nebulozama u vezi uvoza iz iste (jedina država uz Srbiju gdje još nešto izvozimo). [pray]

Ja uvijek volim dugoročno razmišljati, evo jedna super-long ideja, kako stvoriti budućnost budućim naraštajima.

Ne radi se samo o tome da im ostavimo jako i trajno održivo gospodarstvo, da im ostavimo u nasljeđe svoje udjele u tim našim fantastičnim firmama, nego im moramo već danas prikazivati poučne crtiće poput ovoga, kako bi bili spremni preuzeti kapital kojega ima ostavljamo:

http://www.youtube.com/watch?v=kVvyVVoLH8U !

😉

Meni je inače u životu draga ona izreka "dobar sam biznismen zato što sam dobar investitor, a dobar sam investitor zato što sam dobar biznismen", zvuči kao kružna definicija – ali zapravo duboka istina. Važno je da nam potomstvo razumije investicije, kako bi uopće uspješno vodili svoja poduzeća, kao i obratno dobro alocirali (reinvestirali) kapital što je također bitno za upravu dobrog poduzeća.

Govorio sam o "mentalitetu"… puno toga će u naš mentalitet sjesti na pravo mjesto tek stasanjem novih generacija – ali ako ih mi ne odgojimo na pravi način, proći će mnoštvo generacija dok sponatno stvari sjednu na svoje mjesto.

Primjećuje li netko razliku u načinu na koji mi poučavamo svoju djecu odnosu prema novcu i kapitalu i onoga što rade u nekim drugim europskim zemljama čijem stanardu težimo? (recimo europskim protestantskim zemljama… koje još i iz Crkve daju jedan drugi poticaj nego to recimo naša kultura afirmira u ljudima, kod nas je glavno djecu naučiti bilo da je novac/kapital zlo bilo da je to nešto što pada s neba po nekom nam "svetom pravu" pa je "država dužna nam ga priskrbiti" a mi ga možemo potrošiti kako nam srce poželi i vječno očekivati da će nam netko nešto poklanjati – "da je to naše pravo", a u svakom slučaju svi koji ga imaju više nego mi da su lopovi… "eh, jako nam pametan pristup"…)

Da HRT obnaša svoju funkciju umjesto što se uklopio u ovaj neradničko-rasipnički mentalitet naše Domovine, tada bi mu važan zadatk bio kupiti ovu animirani seriju za "program za djecu i mladež"!


PD : Neradna nedjelja ugasila 1152 obrta

O ovome sam ja pričao u prvom mjesecu, a tek ćete vidjeti što će nakon ljeta i početkom jeseni donijeti ugostiteljstvu Zakon o zabrani pušenja odnosno koliko će se ugasiti dodatnih tisuća obrta (čitaj: tisuća radnih mjesta) u ugostiteljstvu. Sve floskule da ova dva zakona nisu doprinijela ovakvom stanju dolaze upravo iz krugova koji silno žele baciti Hrvatsku na koljena. Najnoviji scenarij su događanja sa BIH i zabranom uvoza u BIH koje je rezultiralo nekim našim nebulozama u vezi uvoza iz iste (jedina država uz Srbiju gdje još nešto izvozimo). [pray]

Ajde ne laprdaj gluposti, razmisli malo na čemu počiva opstanak ovih radnih mjesta: na poticanju nezdrave potrošnje (konzumacija cigareta, alkohola, "hrane"), odvajanju ljudi od pravih vrijednosti-uglavnom rak rana društva. Previše se toga kod nas nakotilo i potrebno je da se ugasi određeni broj radnih mjesta i da ljudi shvate da je došlo vrijeme za rad u primarnom sektoru- a tamo vjeruj mi čovjeka ne možeš svijećom naći. Dugoročno, kamo sreće da nam se to prije dogodilo!

čudni se ovdje sveci slave....



PD : Neradna nedjelja ugasila 1152 obrta

O ovome sam ja pričao u prvom mjesecu, a tek ćete vidjeti što će nakon ljeta i početkom jeseni donijeti ugostiteljstvu Zakon o zabrani pušenja odnosno koliko će se ugasiti dodatnih tisuća obrta (čitaj: tisuća radnih mjesta) u ugostiteljstvu. Sve floskule da ova dva zakona nisu doprinijela ovakvom stanju dolaze upravo iz krugova koji silno žele baciti Hrvatsku na koljena. Najnoviji scenarij su događanja sa BIH i zabranom uvoza u BIH koje je rezultiralo nekim našim nebulozama u vezi uvoza iz iste (jedina država uz Srbiju gdje još nešto izvozimo). [pray]

Ajde ne laprdaj gluposti, razmisli malo na čemu počiva opstanak ovih radnih mjesta: na poticanju nezdrave potrošnje (konzumacija cigareta, alkohola, "hrane"), odvajanju ljudi od pravih vrijednosti-uglavnom rak rana društva. Previše se toga kod nas nakotilo i potrebno je da se ugasi određeni broj radnih mjesta i da ljudi shvate da je došlo vrijeme za rad u primarnom sektoru- a tamo vjeruj mi čovjeka ne možeš svijećom naći. Dugoročno, kamo sreće da nam se to prije dogodilo!
[/quote]

To je ono što ja stalno ponavljam!
Creative destructione na djelu.
Država mora uklanjati nezdrave kompanije i čitave grane kako bi stvorila prostor za nove industrije – industrije koje će povući čitavo gospodarstvo!!!
Ameri su tu najdalje dogurali: plijeve svoj vrt nemilice uklanjajući korov.
Evo jedan dobar naslov!
http://www.mckinsey.com/ideas/books/creativedestruction/index.asp

Veki,
Poduzeće je kompleksna pojava koja posluje u kompleksnom okruženju. Moguće su velike varijabilnosti strukture poduzeća, načina poslovanja, te na kraju rezultata, pa na kraju i odnosa poduzeća prema okruženju. To vrijedi za sva poduzeća bez obzira u kojoj grani posluju. Govorimo o mnoštvo uzroka ili inputa poduzeća i mnoštvu na temelju tih inputa ostvarenih rezultata i ciljeva. Isto tako valja reći da poduzeće u vremenu može ostvariti različita stanja, a kao specifično stanje očituje se kriza.
Što želim reći? Poduzeće nikada ne propada (ili izuzetno rijetko) zbog samo jednog uzroka. KRIZA JE PROCES. Odvija se kroz različite faze i vrijeme od prve faze u kojoj se uzroci krize akumuliraju (jer ih menadžment ne raspoznaje i ne rješava) do završne nesavladive akutne faze protječe često i do godinu dana. Ove firme nisu propale zbog uvođenja zakona o zabrani pušenja.
Mnogo se na forumu već o ovom pisalo i spominje se da je to nepovoljni vanjski utjecaj (za neka poduzeća) na koje nema odgovora. To je samo izlika nesposobnom i stupidnom menadžmentu jer najlakše je uvijek okriviti drugoga. Dužnost upravljačkog i informacijskog podsistema u poduzeću je kontinuirano pračenje uvjeta i promjena u okruženju, njihova razumijevanja i PRILAGOĐAVANJA tim promjenama. Postojalo je vrijeme prilagodbe. Znam ugostiteljske objekte u svojem okruženju koja su se prilagodila i dalje usapješno posluju i one druge koji kunu vlast i ne rade ništa te su se već unaprijed pripremili na propast.
Da se razumijemo, ovaj zakon je uzrokovao velike neusklađenosti u nekim poduzećima, ali to je nešto što se u poslovnom svijetu događa i uvijek će se događati. Zakon o zabrani pušenja je civilizacijski iskorak i potvrđuje da je nekada kvaliteta života (indeks ljudske sreće izdravlja) i shvaćanje poduzeća kao ekonomsko SOCIALNOG sistema realnija i bitnija nego shvaćanja poduzeća kao stroja za proizvodnju novca (BDP).

Novci nisu problem. Novaca nema.

12m12
Daj kad ja laprdam navedi te grane iz primarnog sektora gdje će ti se zaposliti ljudi koji su iz kojekakvih razloga ostali bez posla posljednjih godina, možda zbog divljačke privatizacije, većinom SSS stručna sprema, ne podcjenjujući ih i sa malo ušteđevine krenuli u obrt bilo da se radi o ugostiteljstvu ili kvartovskoj trgovini. Gdje će se takav tip ljudi zaposliti, možda u teškoj industriji i rudarstvu (ideje o industriji svaki dan ispadaju Ljubi Jurčiću iz usta) ili preciznoj mehanici.

Theanswer

Poptuno razumijem o čemu govorite kolega ali koji menagament, koje upravljanje rizicima, koje analize za jedan kvartovski dućan ili kafić kojih je na tisuće u RH i koji, dragi kolega, nemaju iste uvjete poslovanja kad se govori o gradu, lokaciji i kvadraturi istih da bi se mogli prilagoditi novonastalim uvjetima.

Na kraju ako se deklariramo kao turistička zemlja zar ne bi bilo logično razvijati ugostiteljstvo pa i u ovakvim oblicima. Zašto su "glupi" Austrijanci, koji također razvijaju turizam i znamo koliko zarađuju od istog, isti zakon ukinuli nakon mjesec dana kad su vidjeli kako će im završiti ugostiteljska djelatnost. Što se tiče civilizacijskog iskoraka zbog nepušenja i kvalitete života, sva istraživanja pokazuju u zemljama koje su uvele iste zakone da je pušenje opalo za minimalan postotak.
Za kraj najbolje, kako neki starac neku večer na TV reče: pa gdje su ti nepušači u kafićima kad svi zjape prazne ? [bye]

@veki
Ne znam što si se ti toliko uhvatio kafića, pa samo ako krenem od svoga grada i pogledam vlasnike i ljude koji rade u njima, mlatimudani koji misle da su otvaranjem birtije riješili sve svoje probleme jer će navlačiti ljude koji nisu sposobni razmišljati svojom glavom i izvlačiti iz njih zadnju kunu za pivo i cigarete te upropaštavati njihove obitelji. Kreativnost im je nula-otvori birtiju ili trgovinu i udri brigu na veselje! Dobri restorani i kafići sigurno neće osjetiti toliki pad, a birtije mi je zadovoljstvo gledati prazne jer znam da će svaka kuna koja nije raspoređena u alkohol biti negdje bolje potrošena.
Što se tiče primarnog sektora, radim u jednoj primarnoj grani i znam koliko je teško naći nekoga tko je spreman raditi na stroju u 3- smjenskom radu, nije potrebno specijalističko znanje! Slučaj gradnje autoceste da ne spominjem koliko ih je bilo spremno raditi??? Tko nam radi na gradilištima???

čudni se ovdje sveci slave....


12m12
Gdje će se takav tip ljudi zaposliti, možda u teškoj industriji i rudarstvu (ideje o industriji svaki dan ispadaju Ljubi Jurčiću iz usta) ili preciznoj mehanici.

U poljoprivredi – ekološka proizvodnja.


Prema podatcima DRŽAVNOG ZAVODA ZA STATISTIKU u prva 4 mjeseca HR je uvezla robe za cca 12,5 milijardi kuna manje nego u istom periodu prethodne godine.
Impresivna suma; ako se tako nastavi to će na razini godine dati impresivan iznos od cca 37,5 milijardi!!!! Toliko će love ostati u HR samo u prvoj godini krize.
Živjela kriza i drug G.W. Bush!!!!

a pogledaj koliko je pao uvoz.

za negdje duplo kolko se ja sjećam neg što je pao izvoz

Prodajem jeftino, kupujem skupo.

Nekretnine za svibanj 2009. [smiley]

No respect



Prema podatcima DRŽAVNOG ZAVODA ZA STATISTIKU u prva 4 mjeseca HR je uvezla robe za cca 12,5 milijardi kuna manje nego u istom periodu prethodne godine.
Impresivna suma; ako se tako nastavi to će na razini godine dati impresivan iznos od cca 37,5 milijardi!!!! Toliko će love ostati u HR samo u prvoj godini krize.
Živjela kriza i drug G.W. Bush!!!!

a pogledaj koliko je pao uvoz.

za negdje duplo kolko se ja sjećam neg što je pao izvoz

[/quote]

Pao s 21 milijarde na 18!!!!!
A glede uvoza, ogroman pad a ničega u HR ne fali!!!
E šta smo sve uvozili; koliko nepotrebnih stvari.

Pao s 21 milijarde na 18!!!!!
A glede uvoza, ogroman pad a ničega u HR ne fali!!!
E šta smo sve uvozili; koliko nepotrebnih stvari.

Nepotrebne?

Više bi reko da je pala potrošnja u svijetu pa je tome to i kod nas.

Ljudi su prestali kupovat sve što je imalo luksuz…auti…i slično

Mada…po meni je auto već odavno prestao biti luksuz i nabijanje poreza na njih je kontra produktivno, a ne donosi puno u blagajnu…najviše donose takse od benzina i tu bi se moglo tražiti još poneka kuna povećanja u obliku plutajućeg poreza na benzin ( recimo…na 10 kn fiksiraš benzin )
A smanjiš doprinose na aute jer je glupo da u americi auto košta 100k kn, a kod nas 200k kuna.
Ok…ukoliko je to neki lamborgini onda nabiješ velik porez. Ali…auti do 20k Eur ne bi trebali jako patiti od toga.

Prodajem jeftino, kupujem skupo.

New Report

Close