Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ma malo sam se poigrao s mikroekonomijom, al sam onda skužio da je tema makroekonomija … pa reko bolje da maknem [lol]

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

@ tuna ….kako micro da postane makro [lol] …javi kad pročitaš da onda obrišem komentar [lol]

@Karla
da se vratimo na burzu: presijekom crobex-a njegove sma 200 prema gore puno malih mikro će postati makro. sve je to psihologija. [lol]

za brisanje ne brini … bude nas vjeko … [smiley]
sam da nas ne zmoderira [huh]

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Plasira se 750 milijuna uz 6,5% kte! Još Hrvatska ni propala…..

Ovo (postignuta kamata) je zaslužilo jednu pohvalu.

Ali pokuda za činjenicu da se nalazimo u poziciji da se moramo zaduživati u ovo vrijeme… neusporedivo je veća od bilo kakve pohvale koju mogu naši "vlastodršci" zaslužiti, neka dobiju koliko god žele/treba za samo 1 %, i dalje je činjenica da se zadužujemo a sve što imamo i vlastitih i tuđih sredstava ne trošimo racionalno. Nije se problem zadužiti po bilo kojoj kamatnoj stopi – ako je povrat investicije za koju se to koristi dovoljno veći, no mi sve što pribavimo zapravo trošimo!, ne investiramo niti sa nekim minimalno većim povratom od cijene financiranja nego ta sredstva TROŠIMO! To znači da bi nama trebala ne 1 % ne 0 % nego negativna kamatna stopa pa da to (dug) ima smisla.

Naš guverner Rohatinski se trudi aprecirati kunu pa nam tako dug efektivno smanjiti, ali ne ide to u nedogled, sada nakon ovog kratkog šoka što je kuna malo ojačala u očekivanju priljeva EUR, kreće ona uskoro nazad silaznom putanjom – a ne da će jačati po stopi većoj od 6 % godišnje :rotfl: A to bi nam trebalo kad se zadužejemo u stranoj valuti a za potrošnju – "pametni" Ameri se bar mogu zaduživati u svojoj valuti pa kada je obezvrijedne sad lijepo, njihov dug je (bar jednim velikim dijelom) "tuđi problem", naš dug će uvijek ostati u potpunosti naš problem – tj. problem naše djece.

Htjeli smo osloboditi prostor domaćim tvrtkama za dobivanje zajmova u bankama, ali i provjeriti status Hrvatske na međunarodnom tržištu", istaknuo je Ivo Sanader te tako objasnio zašto Hrvatska nakon više od pet godina izbivanja s međunarodnog tržišta ipak izlazi s obveznicama na to tržište

jel da je legendaran? [lol]

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd

Ma nije ta rečenica toliko glupa, ali je iznimno kratkovidna. Ovo što on govori je jedna vrlo kratrkoročna stvar, a ono što je nama sve crnije i crnije: je dugoročna perspektiva našeg gospodarstva, našeg standarda… tj. onoga naše djece. Ako se hitno ne promijeni praktički sve u ovoj našoj RH, ne postavi na jedne nove i zdravije temelje, tada je sigurna činjenica da će naša djeca živjeti daleko lošije nego mi danas – a to je nešto žalosno, takvo nešto nije česta stvar u svijetu bila nikada, mi ćemo si upravo to priuštiti. Nije kasno za promjene, ali vrijeme istječe, 5 je do 12. U Hrvatskoj sve mora krenuti gotovo 180 % u drugom smjeru i na drugi način – da li je to moguće?? Jesmo li mi spremni išta promijeniti? Ne znam… tu smo, 4,5 milijuna ljudi je RH, aktivirajmo se, zasučimo rukave, i možda nešto napravimo – možemo napraviti čuda – samo ako ih odlučimo napraviti – odlučnost nam još uvijek nije baš neka vrlina… Koliko toliko su naši građani odlučnosti pokazali u Domovinskom ratu, no danas kada je stanje malo ozbiljnije nego je bilo onda, naši vlastodršci ljude zavaravaju, mažu im oći… a kako će slijepi ljudi ići naprijed?? Kako netko može raditi na promjenama kada ne zna da su potrebne i kave su to promjene potrebne? Neznanje nije blagoslov – to je prokletstvo, uvijek bilo i ostalo, ne samozavarujmo se!

Lynxe, jesi li cuo za onu: Znam ja nas, hebo ti nas?
Nemoj me krivo shvatit, i sam sam pokusavao na razne nacine i dalje cu pokusavati objasniti blizoj i daljnoj okolini kako bi trebalo izgledati bla bla ali…. mislim da je gotovo. Imam kolege u grckoj pa su mi objasnili kako to tamo izgleda. Nije lijepo a mi idemo istim stopama.
Mislim, nije lijepo za nasu djecu. Nama je (ocito) svejedno. Jedan dan ce zabranjeni bestseller bit kod nas: Kako smo prodali domovinu – kad netko pobere citavu noviju povijest na papir… a klinci ce to skrivecki citati … nastat ce pokret otpora … i sve ispocetka.

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd

Zadnji čavao za lijes koji se zove hrvatska, ko će to vratiti kad ništa neproizvodimo, a oni to prezentiraju kao nešto dobro. Di je otišla ova država, neko će nas kupit za sitne novce a dok ekipa to shvati već će biti sve gotovo.

Ima ljudi koji ne mogu nikad biti pravo sretni. Zaboravljaju da se sreća sastoji od mnogo dijelova. Uvijek neki dio nedostaje. Zlo je ako budu morali čitav život čekati na dio kojeg nema, a slijepi su za mnoge druge dijelove s kojima bi mogli biti sretni, ali ih ne vide.


Plasira se 750 milijuna uz 6,5% kte! Još Hrvatska ni propala…..

To je izvrsna vijest…reprogramiranje dugova pomoću obveznica.
U nekoliko članaka da se vidjeti u ovo vrijeme da taj sistem primjenjuju i druge države…zapadne čak.

A naš gospodarski dug?
Procjene govore da je ratna priča koštala 50-80 miljardi eura štete.

A dug je 40 miljadri.

Sad usporedite ratnu štetu i dug pa će vam biti jasno od kud tolko zaduženje.

Prodajem jeftino, kupujem skupo.



Plasira se 750 milijuna uz 6,5% kte! Još Hrvatska ni propala…..

To je izvrsna vijest…reprogramiranje dugova pomoću obveznica.
U nekoliko članaka da se vidjeti u ovo vrijeme da taj sistem primjenjuju i druge države…zapadne čak.

A naš gospodarski dug?
Procjene govore da je ratna priča koštala 50-80 miljardi eura štete.

A dug je 40 miljadri.

Sad usporedite ratnu štetu i dug pa će vam biti jasno od kud tolko zaduženje.
[/quote]

Aaaaaaa sad je meni jasno! Ovaj dug je otisao na ratnu stetu, invalide, obnovu Vukovara, Osijeka, Dubrovnika, stanove raseljenim obiteljima, razvoj podrucja od posebne skrbi itd.
Ali nesto ti je velik ovaj raspon stete: od 50 do 80 !? Jer ako je 80 onda se mozemo zaduzivati do jaja…
Onda , jel 50 ili 80 milijardi konacna ratna steta?

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd


Aaaaaaa sad je meni jasno! Ovaj dug je otisao na ratnu stetu, invalide, obnovu Vukovara, Osijeka, Dubrovnika, stanove raseljenim obiteljima, razvoj podrucja od posebne skrbi itd.
Ali nesto ti je velik ovaj raspon stete: od 50 do 80 !? Jer ako je 80 onda se mozemo zaduzivati do jaja…
Onda , jel 50 ili 80 milijardi konacna ratna steta?

samo dio jednostavne računice i to samo turizam:

tek prošle-pretprošle godine smo stigli filanje proračuna kao što se filao prije rata

dakle…od 2007…1990 linearno (grubo) aproksimiramo rast filanja računa

1990 … 0 miljardi Eur

2007 … 3 miljardi Eur

3 * ( 2007 – 1990) / 2 = 25 miljardi eura

a to je samo proračun kolko je filan…na kolko se proračun puni još moraš dodati koliko ostaje iznajljivačima i sličnima… x5

25 * ( 5 + 1 ) … smo već prešli 150 miljardi eura u grubom računu

dakle…ono gore je donja granica

Prodajem jeftino, kupujem skupo.

New Report

Close