Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo lista kretanja značajnih svjetskih burzovnih indeksa u godini dana.

The difficulty lies not so much in developing new ideas as in escaping from old ones


Kome vjerovati Rohatinskom koji se do sada dokazao ili brdo statistike koja se moze gledati sa vise strana?

Uzdizati nekoga na piedestal nepogriješivosti je neoprostiva pogrješka. Tako se u javnosti daje velika težina govoru Rohatinskog i njegovim izjavama a preskače se ono što derogira njegove stavove.Tu je javnost debelo oštećena i marginalizirana jer ne vidi cjelovitu situaciju u HR koja po meni nije ni crna kako je prikazuje Roha ali nije ni posve svijetla kako pokazuju izvješća Državnog zavoda za statistiku. Ipak podatak o utrostručenju industrijskih narudžbi se ne smije zanemariti; rast je po meni neočekivano velik i neodrživ ali ako se zadrži trend rasta onda je po meni kriza debelo iza nas a ne ispred nas kako Roha sugerira. Inače pitam se kako čovjek koji je glavni kreator monetarne politike nema uvida ili je neinformiran o aktivnosti realnog sektora! Pitam se također je li ovo svojevrsna pljuska monetarnoj politici koja sve više koristi nerazumljivi riječnik politike. Je li Roha svojim govorom također direktno sudjelovao u kampanji za lokalne izbore?

http://www.seebiz.eu/hr/analize/azija-brodari-predvode-porast-cijena-dionica,45786.html

http://www.kucilooro.webs.com/

Ha ha ha ha ha ha [lol] [lol] [lol]

Polančec: Vidim prve naznake izlaska iz krize

Tina Lakić, tina.lakic@business.hr
20.05.2009 13:11

Potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Damir Polančec izjavio je u srijedu tijekom saborskog aktualnog prijepodneva kako “vidi prve naznake izlaska iz krize”.
"Dobivam ih od proizvođača aluminija, čelika i duge građe potrebne građevinarima i proizvodnji strojeva”, rekao je Polančec te u kratkoim crtama objasnio i da se Vlada hvata u koštac s problemom neplaćanja obveza državnih tvrtki.
“Tjedno se sastajem s upravama poduzeća u državnom vlasništvu kako bi dodatno smanjiivali troškove i pribavljali kredite, a sve u cilju da dođemo do toga da u roku od 40 dana ispunjavaju svoje obveze”, naveo je Polančec.

Covjece pa oni samo prepisuju naslove i govore iz megadrukerskih novina i tv programa !

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd

pa prepisuju zakone i ekonomske mjere pa što ne bi i to..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

Slijepe i slabovidne osobe pretežna su populacija u našem saboru i Vladi.

Kada netko od početka krize može vidjeti njen kraj… ili je slijep ili laže, kako god: nije razlog za veselje, i kako god: sami smo si krivi! (netko je za njih glasovao… nisu sve glasove kupili)

Perspektive hrvatskog gospodarstva su dugoročno ok, nekih firmi izvrsne, no kratkoročno: najteži udar krize tek moramo vidjeti. Samozavaravanje nam neće pomoći da ga lakše prebrodimo, štoviše sasvim suprotno.

Da li se naši vladari iskrcavaju na krilima ovob bull-a, ili zašto prepisuju te naslove, tko to zna… ali u svakom slučaju: sramota.

Gospodarstvo na kratki rok nam sigurno ne može biti dobro, dionice će biti kako budu (ne moraju se uvijek kretati u korelaciji sa gospodarstvom, dapače – oporavak je u pravilu puno prije nego gospodarstva, premda je to po meni u našem slučaju sada još malo preprerano… ali nikad se ne zna, dovoljno smo podcijeneni da TK neuobičajeno rano preokrene trend), a na dugi rok: tko je dobro izabrao u zadnje vrijeme… neka drži i ne prodaju, najpametnije mu je tako!

Ja znam da gospodarstvu slijedi tek ono najteže, no za razliku od g. Polančeca i drugih drukera na gore ne pada mi na pamet se iskrcavati, jer to što znam kakvo je stanje u gospodarstvu ne znači da znam i smijer kretanja cijena na ZSE, ne znam ga i ne pokušavam ga saznati, bitno je da znam da moje dionice (one koje nisu moje su već druga priča) za 5 godina gledamo na razinama koje nisu još nikada bile! Novi ATH će biti dosegnuti prije nego se većina nada.



Kome vjerovati Rohatinskom koji se do sada dokazao ili brdo statistike koja se moze gledati sa vise strana?

Uzdizati nekoga na piedestal nepogriješivosti je neoprostiva pogrješka. svojevrsna pljuska monetarnoj politici koja sve više koristi nerazumljivi riječnik politike. Je li Roha svojim govorom također direktno sudjelovao u kampanji za lokalne izbore?
[/quote]

Mnogi od tih koji ga uzdižu na pijedestal potpomognuti medijima debelo plaćenim od bankarskog lobija za koju godinu će shvatiti tko je uništio gospodarstvo RH. Zašto se isti taj pametnjaković nije oglašavao zadnjih nekoliko godina dok se u RH mjesečno prodavalo po cca 60-70k automobila i pričao o prevelikoj zaduženosti i ograničavanju kredita (onda je držao eskontnu stopu na 4% a sad je 9%) . Ali, kad su iste ostvarile svoj cilj i zadužile doslovno svakog građanina RH do maksimuma isti se javlja sa crnim proročanstvima. [bye]


Mnogi od tih koji ga uzdižu na pijedestal potpomognuti medijima debelo plaćenim od bankarskog lobija za koju godinu će shvatiti tko je uništio gospodarstvo RH. Zašto se isti taj pametnjaković nije oglašavao zadnjih nekoliko godina dok se u RH mjesečno prodavalo po cca 60-70k automobila i pričao o prevelikoj zaduženosti i ograničavanju kredita (onda je držao eskontnu stopu na 4% a sad je 9%) . Ali, kad su iste ostvarile svoj cilj i zadužile doslovno svakog građanina RH do maksimuma isti se javlja sa crnim proročanstvima. [bye]

Nitko nije nepogriješiv, nikoga ne treba uzdizati baš na pijedestal, makar se činilo da su ga neki ljudi i "zaslužili", svaka kritika je dobro došla pa tako i prema našem guverneru Rohatinskom. Ni ja nisam baš prezadovaljan sa svime što je HNB radio i radi, no po meni je Rohatinski pogotovo u zadnje vrijeme ono najbolje što imamo na tako važnoj poziciji, a posebice mislim da nije fer nešto predbacivati na njegovu etičnost. Ja jako dobro znam procijeniti ljude, ako sam ja uvjeren da g. Rohatinski ima pozitivne namjere, pozitivne ideale, vjerujte mi da je tako.

Svatko može pogriješiti, pa tako i Rohatinski – no dovoditi u pitanje njegove namjere mislim da nije u redu.

Kamo sreće da je više ljudi poput njega, makar i griješili, griješiti je ljudski, ali da su barem kao ljudi osobe poput njega, u tom slučaju budućnost Hrvatske bi bila puno svjetlija.

Sve je u ljudima, ne samo u njihovom znanju, sposobnostima i entuzijazmu s kojim rade svoj posao, nego posebice i u onome ljudskom u njima, u njihovoj etičnosti i tim temeljnim osobinama kojima sa svoje funkcije i daju "nekakav primjer drugima", odnosno daju građanima razlog za povjerenje koje im iskazuju i s kojim ih postavljaju na te važne funkcije (ovo se kod nas odnosi na politiku: dok ne budemo imali političare kojima će ljudi s razlogom vjerovati jer su očito ne samo sposobni nego i dobronamjerni i čestiti ljudi, do tada ništa od trajnijeg oporavka bilo čega u našem društvu – pa tako niti gospodarstva, u smislu dugoročno održivog pravog oporavka).

Ma koliko god bilo onih loših, bitno je samo da se nađe i par "dobrih", na pravome mjestu i već može polako prema gore krenuti.

Mene osobno uvijek zadive Amerikanci što se tiče ove teme, oni imaju puno negativnosti u svim povijesnim fazama i svim razinama, puno loših i predsjednika i gospodarstvenika… i građana, no ipak u samoj srži sustava, na pravim mjestima se ipak na kraju nađu po neki kvalitetni ljudi, ali ono uistinu vrhunski kvaliteni ljudi, i nekako sa sobom poguraju sve ostalo.

Trenutno u suvremenim USA ima toliko šljama, možda više nego ikada prije – no još uvijek su nekoliko koraka ispred nas svjetskih rekordera u postavljanju šljama na istaknute funkcije u društvu, omogućavanju im da se probiju na njih i sl.

U tome konteksu je tako lijepo vidjeti npr. ova tri tako jednostavna, "tako obična čovjeka", tri čovjeka koji su etički izvrsniji od 99,99 % Amerikanaca ili Hrvata, a nalaze se recimo u jednom prilično visokom vrhu "društvene piramide":

Da ja neše gospodarstvo i društvo bogatije ljudima takvog kalibra (ne što se tiče "sposobnosti", nego etičnosti i osnovnih ljudskih osobina), sve bi bilo jednostavnije, naša budućnost bi bila i više nego svjetla. Kod nas pitanje da li mogu nabrojati 3 čovjeka koji se mogu mjeriti sa ovom trojicom. Dobro, ja bih i mogao, ali većina Hrvata to sigurno ne prepoznaje, jer su im se svi toliko zgadili da više ne vjeruju nikome.


PRIOPĆENJE

DRŽAVNI ZAVOD ZA STATISTIKU REPUBLIKE HRVATSKE
ZAGREB, ILICA 3, P. P. 80, TELEFON: (01) 4806-111

INDEKS NOVIH NARUDŽBI I PROMETA INDUSTRIJE U OŽUJKU 2009., PRVI REZULTATI

Ukupan promet u industriji u ožujku 2009. manji je za 1,0% u usporedbi s ožujkom 2008. U usporedbi s prosječnim mjesečnim prometom u 2008., u ožujku 2009. manji je za 6,0%.

Prema GIG-u 2009., u ožujku 2009. ukupna prodaja Intermedijarnih proizvoda veća je za 4,3%, Energije manja je za 20,1%, Kapitalnih proizvoda manja je za 1,5%, Trajnih proizvoda za široku potrošnju manja je za 30,7%, a Netrajnih proizvoda za široku potrošnju veća je za 8,5 % u usporedbi s ožujkom 2008.

Ukupan promet u industriji na domaćem tržištu u ožujku 2009. veći je za 6,3% u usporedbi s ožujkom 2008. U usporedbi s prosječnim mjesečnim prometom u 2008. u ožujku 2009. veći je za 0,6%. Ukupan promet u industriji na stranom tržištu u ožujku 2009. manji je za 7,9% u usporedbi s ožujkom 2008. U usporedbi s prosječnim mjesečnim prometom u 2008., u ožujku 2009. manji je za 14,0%.

Ukupno primljene nove narudžbe u industriji u ožujku 2009. veće su za 13,1% u usporedbi s ožujkom 2008. U usporedbi s prosječno primljenim mjesečnim narudžbama u 2008., u ožujku 2009. veće su za 6,8%.

Prema GIG-u 2009., u ožujku 2009. ukupno primljene nove narudžbe za Intermedijarne proizvode veće su za 6,3%, za Kapitalne proizvode veće su za 50,2%, za Trajne proizvode za široku potrošnju manje su za 37,5% i za Netrajne proizvode za široku potrošnju manje su za 41,5% u usporedbi s ožujkom 2008.

Ukupno primljene nove narudžbe u industriji s domaćeg tržišta u ožujku 2009. veće su za 154,8% u usporedbi s ožujkom 2008. U usporedbi s prosječnim mjesečnim primljenim novim narudžbama u 2008., u ožujku 2009. veće su za 179,2%.

Ukupno primljene nove narudžbe sa stranog tržišta u industriji u ožujku 2009. manje su za 4,2% u usporedbi s ožujkom 2008. U usporedbi s prosječnim mjesečnim primljenim novim narudžbama u 2008., u ožujku 2009. manje su za 22,3%.

Impresivni pokazatelji EKSPLOZIJE domaće potražnje!
Koji je Rohin komentar???

Kolega birajte: ovo mozete svrstati u kategoriju bajki ili neslanih sala. Vama na izbor.




Kome vjerovati Rohatinskom koji se do sada dokazao ili brdo statistike koja se moze gledati sa vise strana?

Uzdizati nekoga na piedestal nepogriješivosti je neoprostiva pogrješka. svojevrsna pljuska monetarnoj politici koja sve više koristi nerazumljivi riječnik politike. Je li Roha svojim govorom također direktno sudjelovao u kampanji za lokalne izbore?
[/quote]

Mnogi od tih koji ga uzdižu na pijedestal potpomognuti medijima debelo plaćenim od bankarskog lobija za koju godinu će shvatiti tko je uništio gospodarstvo RH. Zašto se isti taj pametnjaković nije oglašavao zadnjih nekoliko godina dok se u RH mjesečno prodavalo po cca 60-70k automobila i pričao o prevelikoj zaduženosti i ograničavanju kredita (onda je držao eskontnu stopu na 4% a sad je 9%) . Ali, kad su iste ostvarile svoj cilj i zadužile doslovno svakog građanina RH do maksimuma isti se javlja sa crnim proročanstvima. [bye]
[/quote]
Ne bih da branim Rohatnskog (covjek samo radi svoj posao sto je nazalost rijetkost) ali nije bas da je sutio sve ove godine.
Ili imamo tipicnu hrvatsku amneziju…

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

Viiiiidiii Novotnoga sta se ohrabrio : [wink]

Novotny o Sanaderu: Kakav Bleiburg, kakve gluposti, zanima nas ekonomija!

Diskusija je, nastavlja, bila potpuno nekonstruktivna i politikanska, "što je šokiralo javnost koja u ovom trenutku očekuje ozbiljnije rasprave od Bleiburga". "Kakav Bleiburg, kakve gluposti, nas zanima što će se u narednih šest mjeseci dogoditi s hrvatskom ekonomijom", kaže Novotny.

Novotny o Sanaderu: Kakav Bleiburg, kakve gluposti, zanima nas ekonomija!Novotny o Sanaderu: Kakav Bleiburg, kakve gluposti, zanima nas ekonomija!Njegov je stav da Sanader nema dovoljno razumijevanja i znanja o ekonomskim temama. "On po definiciji svoga obrazovanja nije dovoljno kompetentan, ali nažalost ni njegovi ministri ne pokazuju dovoljno kompetencije", kaže.
Dodaje kako ni na strani Vlade a ni opozicije nije vidio niti jednog člana koji je djelovao spreman na ozbiljnu raspravu. "Za parlament se zna da je to jedan cirkus, malo zabave, to nije samo za Hrvatsku tipično. Ali nešto ovako nekonstruktivno nisam vidio ni u najneozbiljnijim parlamentima poput primjerice talijanskog. U Njemačkoj si recimo nitko ne dozvoljava takvu slobodu, da na takav paušalan i obezvređujući način govori o ekonomskim problemima", kaže Novotny.
Dodaje kako se u diskusiju o ekonomiji ne može uključivati politika. "Rasprave o ekonomiji su dublje i dugotrajnije nego što je politika i govorancije o tome ‘jesam li ja dobio ovu općinu ili nisam’", kaže Novotny.

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

E moj Novotni za narednih 6 mjeseci se trebalo spremati u jesen prosle godine. A ti si sad malo provrtio po nezavisnim blogovima pa se odmah uspanicio !
Ne trudi se bezveze jer duuuu duuuuu duuuuuu nema nam pomociiiiiiiiiii

http://www.youtube.com/watch?v=8qJT-M3cEUI&feature=related

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

New Report

Close