Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Inače…po meni…kako će dionice više rast to će se dosta njih ovčica i firmica učiniti likvidnima i povećat će potrošnju…

A moguće je da ukoliko ameri i ostali zakrpaju banke…da će dionice relativno skoro biti blisko staroj cijeni.

Prodajem jeftino, kupujem skupo.



po meni…svijetsku ekonomiju je srušila hiperproduktivna autoindustrija, američke nindje, i hrpa pesimista

kod nas se nije desila kriza bankarskog sustava samo zato što tu nije došlo do panike kao vani

a dionice su se urušile kada je stado vidjelo kako padaju…potaknute pesimizmom

kako je veliki broj firmi imao svoje novčane rezerve u dionicama…na kraju su ostali bez njih

itd…

Ovo ti je čista glupost, radim oduvijek u famoznom realnom sektoru i već su se krajem
2007-me i početkom 2008-me dobro uvidjela negativna kretanja u poslovanju i to
konkretna i zabrinjavajuća ….kolega vi po meni spadate u ovo gore navedeno
nemoćno biračko tijelo.
[/quote]

A što je realno?

Jedino realno je kad imaš stvarni višak-keš na banci koji ti može amortizirati trenutne a i dugoročne probleme.

A to si očito zaboravio nakupiti.

Vjerojatno si još posuđivao pare svojim prijateljima [sad] koji ti sad nemaju za vratiti jer je kriza.

Ebiga.

P.S. koja si industrija?
[/quote]

Realno je kad je nekaj konkretno opipljivo od novaca do materijalnih dobara….
konkretno da skratim uzet ćemo već period od 2006-te do 2008-me u realnom
sektoru kontiuniran značajan rast cijena sirovina, energije i tehnologije s druge strane
također kontinuiran pad cijena gotovog proizvoda i kontiunirano zasićenje tržišta
gotovim proizvodom.
Ovčice ovo teško mogu svatit ….kaj se tiče amera poslije ciklusa pada postat će još
jači upravo zbog liberalnog kapitalizma kakav su imali do sad…..


…sektoru kontiuniran značajan rast cijena sirovina, energije i tehnologije s druge strane
također kontinuiran pad cijena gotovog proizvoda i kontiunirano zasićenje tržišta
gotovim proizvodom.

što je najviše autoindustriju pogodilo…
Autoindustriju se sponzoriralo preko potrošaćima jeftinijih kredita za kupovinu atomobila.
A realno kvaliteta automobila nije rasla velikom brzinom, dok je cijena rasla fino. Danas malte ne svi štampaju automobile…zaposlena je hrpa ljudi u toj industriji koja u biti ne treba puno ljudi (robotizacija se stopira zbog socijale)… i na kraju je AI pukla zbog turbokonkurentnosti i sloma banaka.
To je nešto slično ko s brodogradnjom.

Cijena sirovina je u porastu zato što se dižu kina indija i druge mnogoljudne zemlje. Ali…one uglavnom sada stvaraju u nekim industrijama (recimo AI i obleka…) turbokonkurentnost ali nisu povećali dovoljno broj potrošaća…već su im tamo jeftina radna snaga koja gotovo da nemože kupiti proizvod koji proizvodi.


Ovčice ovo teško mogu svatit ….kaj se tiče amera poslije ciklusa pada postat će još
jači upravo zbog liberalnog kapitalizma kakav su imali do sad…..

Ameri su bogata država s velikim zalihama, a uz to su "iskerna" potrošačka zemlja.
Pa i mi imamo liberalni kapitalizam…država se realno malo uključuje u privredu…točnije..ne redi niš 😀

Prodajem jeftino, kupujem skupo.

Kolega Javanian glupost vam je ona teza da krize nema jer su je pesimisti izmislili i
glupost vam je da se ovčice bave biznisom…..neke ovčice možda pokušaju al se brzo
vrate stadu. Cikluse je stvorila priroda al ih treba na vrijeme čitat da se iz njih izlazi
jači i pametniji no ovčice su ovčice….


Politici nije u interesu donijeti mjere koje su dugoročno dobre za državu već one populisitčke mjere koje će im donijeti glasove na idućim izborima. A takve su mjere najčešće kratkoročno pozivitve ali sa puno loših i na prvi pogled nevidljivih loših nuspojava i dugoročno negativne.

Upravo naglasak na dugorocnim ciljevima dijeli razvijene drzave od slabije razvijenih. Opcenito ljudi s nizom diskontnom stopom imaju vece sanse za uspjeh => slicna stvar vrijedi i za drzavu, odnosno drustvo u cjelini.

Jup.

Mjere = ideje…

A populisti znaju da ovčice nemogu progutati prevelike ideje…zato se i drže malih jednostavnih marketnigških ideja.

I tako korak po korak dolazimo do liberalnog kapitalizma koji pušta male ovčice da rađaju ideje i pokreću biznis…a vlast se previše ne upliće.

No to i to "neuplitanje" je vrlo upitno…pa države na cijelom svijetu se stalno upliću porezima nanosima poticajima zakonima u biznis.

Vidim da ne razumijes temeljnu ulogu drzave u ekonomiji koja bespogovorno postoji i ogleda su pruzanju javnih dobara (to cini ubiranjem poreza kao glavnim prihodima), a ne u businessu (da politicar odlucuje tko ce bit CEO, s kime ce poduzece poslovati itd…).

You either do it right or you get eliminated!


Kolega Javanian glupost vam je ona teza da krize nema jer su je pesimisti izmislili i
glupost vam je da se ovčice bave biznisom…..neke ovčice možda pokušaju al se brzo
vrate stadu. Cikluse je stvorila priroda al ih treba na vrijeme čitat da se iz njih izlazi
jači i pametniji no ovčice su ovčice….

pesimizam je ajmo reć dobrano ubrzao raspad…raspad se događa i trebao se desiti ali ne ovakav

pa jednom davno je i Bill Gates bio ovčica…
šanse za ovčice da uspiju su male…nekih 6%…no opet i to je dovoljno da se pokrene novi ciklus

po meni na razini svijeta je najveći problem što se ne želi pokrenuti/potaknuti nova industrijska revolucija…robotizacija i informatizacija…tj…mnogi bi željeli ali ne zanju kako jer se boje socijalnih nemira….no to se da riješiti oporezivanjem robotskog rada i vraćanjem te cifre nazad u socijalu te edukaciji ljudi prema informatici, usluzi, znanosti…i sličnim granama koje ne ovise toliko o repetirajućem radu koji se da automatizirati

Prodajem jeftino, kupujem skupo.


Jup.

Mjere = ideje…

A populisti znaju da ovčice nemogu progutati prevelike ideje…zato se i drže malih jednostavnih marketnigških ideja.

I tako korak po korak dolazimo do liberalnog kapitalizma koji pušta male ovčice da rađaju ideje i pokreću biznis…a vlast se previše ne upliće.

No to i to "neuplitanje" je vrlo upitno…pa države na cijelom svijetu se stalno upliću porezima nanosima poticajima zakonima u biznis.

Vidim da ne razumijes temeljnu ulogu drzave u ekonomiji koja bespogovorno postoji i ogleda su pruzanju javnih dobara (to cini ubiranjem poreza kao glavnim prihodima), a ne u businessu (da politicar odlucuje tko ce bit CEO, s kime ce poduzece poslovati itd…).
[/quote]

što piše u mojoj zadnjoj rečenici

Prodajem jeftino, kupujem skupo.

Vidim da ne razumijes temeljnu ulogu drzave u ekonomiji koja bespogovorno postoji i ogleda su pruzanju javnih dobara (to cini ubiranjem poreza kao glavnim prihodima), a ne u businessu (da politicar odlucuje tko ce bit CEO, s kime ce poduzece poslovati itd…).

ovo realno pogledaj na primejru amerike-naftna industrija

ameri koji su liberalni kapitalisti utječu na naftnu industriju zar ne? a najviše bombama [lol]

Prodajem jeftino, kupujem skupo.

Kolega Javanian, Bill se nije bavio biznisom on je lik sa idejom o nekakvoj budućoj
tehnologiji…..biznis oko njegove ideje su vodili biznismeni, možemo reć da je i on
ovčica. Međutim za bavit se biznisom nemoraš imat super ideju.


Kolega Javanian, Bill se nije bavio biznisom on je lik sa idejom o nekakvoj budućoj
tehnologiji…..biznis oko njegove ideje su vodili biznismeni, možemo reć da je i on
ovčica. Međutim za bavit se biznisom nemoraš imat super ideju.

sad se lomimo malo oko detalja…karikiro sam s njim

Prodajem jeftino, kupujem skupo.

dobra vijest:

Nova pomoć uzdrmanim bankama

http://www.net.hr/novac/page/2009/05/14/0263006.html

Prodajem jeftino, kupujem skupo.

pa jednom davno je i Bill Gates bio ovčica…
šanse za ovčice da uspiju su male…nekih 6%…

Da mi je znat kako si došao do 6% [smiley]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

New Report

Close