Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


UK M4 money supply YOY +18,8% [lol]

To je kao da u rijeci nema vode a uzvodno je velika brana. Npr nešto kao Colorado i Hooverova brana. Iza brane je naravno akumulacijsko jezero. I sada sjednu Ben i Mervyn i gledaju kako bi doveli vodu u rijeku. I zaključe da je najbolje da dolijavju vodu u akumulacijsko jezero, i tako oni dolijevaju i čude se kako u rijeci još nema vode… a brana lagano popušta pod pritiskom…. [smiley]

Neće biti lijepo ovima koji su nizvodno

Slikovito si to rekao. Samo sto Ben jos ima pumpu kojom moze relativno lako i bez trajnih posljedica ispumpati vodu kad brana pocne probijat, upravo ono sto Roha (ni u bunilu), Jean-Claude (djelomicno), Mervyn (djelomicno) nemaju. [smiley]

You either do it right or you get eliminated!

A opet, svi rade isto… Ja sam anyway lupio po bidu veceras sa nekom sicom od dolara koja mi je ostala na racunu. Bolje u kune. [lol]
Super mi je doduse taj spread kupovnog-prodajnog kod nasih banaka. [angry]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

@ astralis

Ben ima pumpu ali da bi ispumpavanje prošlo bez teških posljedica potreban je precizan timing. A sudeći po dosadašnjim potezima šansa da Ben pogodi pravi trenutak je vrlo slaba.

Jučer je Mark Haines (inače ovo dno od prošlog utorka već nazivaju "Haines botoom") na CNBC-u fino poentirao "FED sees recession ending this year, even though they didn’t see it coming in the first place" [smiley]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Super mi je doduse taj spread kupovnog-prodajnog kod nasih banaka. [angry]

Fali špekulanata da suze taj spread [smiley]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Neznam, primjer Japana je pokazao da ta lova jednostavno ne zeli van. Samo Ben je veca kamikaza od Japanaca…

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

A za inflaciju mu je potrebno samo da ljudi izgube vjeru u valutu… Nista vise. Doduse jaka sila je protiv toga, dug u principu pada brze nego sto on stampa i taj novac izlazi van.


I što će onda? Rješavat će se dolara? Kupovat će euro?… kune?
Inflacija bi se mjerila prvenstveno s CPI a kako cijene ne rastu, dapače padaju, teško je očekivati inflatorne udare sada.
U trenutku naznaka oporavka i preokreta u realnoj ekonomiji inflacija postaje prava opasnost.
Trenutno u ovoj kontrakciji..teško…

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Fali špekulanata da suze taj spread [smiley]


Ima špekulanata, nema para… [wink]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


Neznam, primjer Japana je pokazao da ta lova jednostavno ne zeli van. Samo Ben je veca kamikaza od Japanaca…

Japan je, Deimos priča za sebe…izrazito visoka štednja, znači imaju realno što trošiti bez kredita, ali ne troše. Japanci jednostavno ne troše i to im je problem zadnjih 50 godina.
Zato i jesu prvenstveno orijentirani na izvoz i o njemu ovise.

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


Neznam, primjer Japana je pokazao da ta lova jednostavno ne zeli van. Samo Ben je veca kamikaza od Japanaca…

Ali ako lova ne curi kroz branu tako ti je svejedno koliko je ima u akumulacijskom jezeru. Treba poradit na brani a ne na dolijevanju vode

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.



@astralis

Jok, nije to kreiranje ex-nihilo… [lol]
On monetizira dug, ne direktno drzavni, nego privatni/bankarski. Anyway, FED i drzavni dug moze monetizirat indirektno, tako da prije nego drzava ide izdavat obveznice on pokupuje na trzistu od banaka i zatim drzava moze plasirati svoje. Samim tim sto je stisnuo yield dolje omogucava drzavi da se jeftino zaduzuje. Samo da sam Kinez, neznam zasto bi kupovao te bezvrijedne hartije sa yieldom od 2-3%. A od ovog vrcenja novaca u krug u USA mu nema vajde, jer mu trebaju realni izvori financiranja (tudji suficit).

Osnovna razlika izmedju stvaranja novca ex nihilo od strane FEDa i sustavnog bailouta je ta sto se Vlada SADa moze dodatno zaduziti na inozemnim trzistima.

You either do it right or you get eliminated!

Ovaj kaj nam dijeli dvojke je sigurno neki stariji čovjek, ruke mu drhte pa nemre pogodit 1%… [lol]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Evo pogodio je ovaj put asko… [lol]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

New Report

Close