Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nisam ja suosjecajan ni s kim i cak mi je razumljivo da vecina ljudi razmislja na ovakav nacin jer nemaju dovoljno znanja (to jednostavno nije njihovo podrucje rada i interesa) o ulozi financijskog sustava i tu nema nista lose, jedino sto me smeta kad se prica i sire dezinformacije o necemu o cemu se ne zna dovoljno ili na temelju neceg sto se procita u novinama (koji su takve informacije dobili iz jednako pouzdanih izvora). Zdrav financijski sustav je najbitniji za gospodarski rast (bez kredita kao osnovnog financijskog instrumenta nema razvoja i na njemu se temelji cijeli ekonomski sustav – ne nikakvoj nafti i kojecemu kako neki vole misliti) i uzasno je bitno da cijelokupni financijski sustav bude u rukama privatnog sektora uz regulaciju drzave (sredisnja banka). Vlada ovdje nema previse utjecaja osim u kriznim vremenima (kao sad gdje FED nema dovoljno sredstava za samostalni bailout pa upomoc priskace Vlada – vidis kako se pazi na svaki cent dan financijskim institucijama i kako se spore oko ispalata bonusa MLa, AIGa i ostalih upravo zbog toga jer su to sredstva kojima porezni obveznici kreditiraju financijske institucije, a ta sredstva se ne plasiraju AIGu, Citiju i ostalima da bi se pomoglo direktno njima nego da bi se sprjecio sistemski rizik kolapsa cijelog svjetskog financijskog sustava). Teoretski gospodarstvo neke zemlje moze funkcionirati bez iti jednog drugog sektora pojedinacno, ali apsolutno ne moze funkcionirati bez financijskog sektora. Ne mislis li da je s obzirom na toliku vaznost tog sektora u zdravom funkcioniranju bilo koje ekonomije normalno i logicno da su i dobiti vlasnika u tom sektoru visoke? Banke i sve ostale financijske institucije su svaka u svojoj nisi specijalisti za odredjene financijske usluge. Cisto da ti kazem jednu dosta ovako jednostavnu formulu – razvijeniji financijski sustav (trziste) = razvijenija zemlja. Ono sto Hrvatskoj opcenito nedostaje je vjera u trziste i kad to uspijemo produbiti bit cemo puno razvijeniji nego sto smo sad.
[/quote]

Ja koliko vidim ameri štancaju dan i noć i ubacuju lovu u sustav, a još uvijek nema inflacije. Molio bih naše monetarne stručnjake da mi objasne taj fenomen.
[bye]



Ja se iskreno nadam da Ben zna sto radi. [undecid]


I ja. Vjerujem i Kinezi. Nešto mi govori, i Japanci.
Deimos, onako hipotetski, ako stvari izmaknu kontroli?

[/quote]

Ako stvari nedajboze izmaknu kontroli, budemo umjesto onim briketima rostilj palili dolarima. Medjutim, do sada sve sto je Ben poduzeo je, sto bi rekli englezi, "failed miserably". Moze on stampat koliko hoce, kad se sav taj novac sparka na rezervama. Muci ga pad duga, to se ljepo vidi iz zadnjeg reporta "Flow of Funds". Eto link, covjek napravio grafove najvaznijeg:

http://www.itulip.com/forums/showthread.php?p=83348#post83348

Do sada je uvijek Ben bio manje-vise behind the curve, reagirao je na stanje, nikad anticipirao i djelovao unaprijed. On naravno zna podatke koji mi neznamo, a sve sto se objavi on of kors sazna prije. Sad kupuje dug direktno, ocito je ljut na banke sto nece plasirat lovu dalje. E sad, sto ga je nagnalo na ovaj pomalo neocekivan potez, nebi znao… Ili je u frontalnoj ofanzivi, ili zna nesto sto mi neznamo. To je doduse najavljivao u vise govora, tako da i nije bas neko cudo, ali mislim da su iznosi malo veci od ocekivanja.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Ja koliko vidim ameri štancaju dan i noć i ubacuju lovu u sustav, a još uvijek nema inflacije. Molio bih naše monetarne stručnjake da mi objasne taj fenomen.
[bye]


Ubacuju ali u bankarski sektor. Kad iziđe van njega…[undecid]

USA CPI +0,4

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Ja koliko vidim ameri štancaju dan i noć i ubacuju lovu u sustav, a još uvijek nema inflacije. Molio bih naše monetarne stručnjake da mi objasne taj fenomen.
[bye]

Mozes ti ubacivati koliko hoces u sustav ako neko stalno povlaci tu lovu iz sustava ili usporava obrtaj love… onda naravno da nema inflacije… cekaj da psihologija odradi svoje pa da vidis onda borbe sa inflacijom… zato su ameri i dogovorili da se nafta placa u dolarima… mogu stampat dolara koliko hoce a inflacija nece biti prejaka jer se ta lova povlaci putem nafte ili robne razmjene sa kinom i drugim zemljama… tako se ta lova vise ne vraca u ameriku nego ostaje izvan granica jer svi trebaju dolare zbog trgovine naftom…

[/quote]
Vlada ovdje nema previse utjecaja osim u kriznim vremenima (kao sad gdje FED nema dovoljno sredstava za samostalni bailout pa upomoc priskace Vlada – vidis kako se pazi na svaki cent dan financijskim institucijama i kako se spore oko ispalata bonusa MLa, AIGa i ostalih upravo zbog toga jer su to sredstva kojima porezni obveznici kreditiraju financijske institucije, a ta sredstva se ne plasiraju AIGu, Citiju i ostalima da bi se pomoglo direktno njima nego da bi se sprjecio sistemski rizik kolapsa cijelog svjetskog financijskog sustava). Teoretski gospodarstvo neke zemlje moze funkcionirati bez iti jednog drugog sektora pojedinacno, ali apsolutno ne moze funkcionirati bez financijskog sektora. Ne mislis li da je s obzirom na toliku vaznost tog sektora u zdravom funkcioniranju bilo koje ekonomije normalno i logicno da su i dobiti vlasnika u tom sektoru visoke? Banke i sve ostale financijske institucije su svaka u svojoj nisi specijalisti za odredjene financijske usluge. Cisto da ti kazem jednu dosta ovako jednostavnu formulu – razvijeniji financijski sustav (trziste) = razvijenija zemlja. Ono sto Hrvatskoj opcenito nedostaje je vjera u trziste i kad to uspijemo produbiti bit cemo puno razvijeniji nego sto smo sad.
[/quote]
Fed nema dovoljno sredstava????? [undecid]
Ako neko ima u neograničenim količinama ima Fed, uostalom upravo to ovih dana demonstrira.




Ja se iskreno nadam da Ben zna sto radi. [undecid]


I ja. Vjerujem i Kinezi. Nešto mi govori, i Japanci.
Deimos, onako hipotetski, ako stvari izmaknu kontroli?

[/quote]

Ako stvari nedajboze izmaknu kontroli, budemo umjesto onim briketima rostilj palili dolarima. Medjutim, do sada sve sto je Ben poduzeo je, sto bi rekli englezi, "failed miserably". Moze on stampat koliko hoce, kad se sav taj novac sparka na rezervama. Muci ga pad duga, to se ljepo vidi iz zadnjeg reporta "Flow of Funds". Eto link, covjek napravio grafove najvaznijeg:

http://www.itulip.com/forums/showthread.php?p=83348#post83348

Do sada je uvijek Ben bio manje-vise behind the curve, reagirao je na stanje, nikad anticipirao i djelovao unaprijed. On naravno zna podatke koji mi neznamo, a sve sto se objavi on of kors sazna prije. Sad kupuje dug direktno, ocito je ljut na banke sto nece plasirat lovu dalje. E sad, sto ga je nagnalo na ovaj pomalo neocekivan potez, nebi znao… Ili je u frontalnoj ofanzivi, ili zna nesto sto mi neznamo. To je doduse najavljivao u vise govora, tako da i nije bas neko cudo, ali mislim da su iznosi malo veci od ocekivanja.

[/quote]
Dakle, ukoliko ne potaknu kreditiranje odnosno potrošnju, pad prozvodnje i ogromna količina novca u opticaju dovest će do inflacije u US. Kina, Japan i naftaši prestaju kupovat US obveznice (ako ne lupaju po bidu) što dodatno pogoršava stanje u US i posljedično gura Japan i Kinu još niže.
Cijene roba i nafte lete u nebo dodatno pogoršavajući situaciju. Njemačka (i tko još?) na rubu bankrota (sudden stop). Inflacija i u EU. US dolarima, dionicama i obveznicama se grijemo i palimo cigare. Armageddon.
Najcrnji scenario valjda ovako izgleda.


Ja koliko vidim ameri štancaju dan i noć i ubacuju lovu u sustav, a još uvijek nema inflacije. Molio bih naše monetarne stručnjake da mi objasne taj fenomen.
[bye]

Uvjeti kreditiranja su ostri, broj ljudi i poduzeca koja traze kredit je uzasno smanjen u odnosu na vremena gospodarske ekspanzije pa niti nema plasiranja sredstava njima sto bi stvorilo inflaciju. Upravo zbog tog je FOMC i rezao fed funds zbog cega se uzasno ekspandirao M0 i imovina FEDa. Da nije tog sigurno target fed funds rate ne bi bil na 0-0,25 %.


Ako stvari nedajboze izmaknu kontroli, budemo umjesto onim briketima rostilj palili dolarima. Medjutim, do sada sve sto je Ben poduzeo je, sto bi rekli englezi, "failed miserably". Moze on stampat koliko hoce, kad se sav taj novac sparka na rezervama. Muci ga pad duga, to se ljepo vidi iz zadnjeg reporta "Flow of Funds". Eto link, covjek napravio grafove najvaznijeg:

http://www.itulip.com/forums/showthread.php?p=83348#post83348

Do sada je uvijek Ben bio manje-vise behind the curve, reagirao je na stanje, nikad anticipirao i djelovao unaprijed. On naravno zna podatke koji mi neznamo, a sve sto se objavi on of kors sazna prije. Sad kupuje dug direktno, ocito je ljut na banke sto nece plasirat lovu dalje. E sad, sto ga je nagnalo na ovaj pomalo neocekivan potez, nebi znao… Ili je u frontalnoj ofanzivi, ili zna nesto sto mi neznamo. To je doduse najavljivao u vise govora, tako da i nije bas neko cudo, ali mislim da su iznosi malo veci od ocekivanja.

FED ce upravo i kupovati long term treasuries da stvari ne bi izmakle kontroli, ali na bolji nacin od recimo BOE jer se tu radi o rocnom ciljanu onih vrijednosnica kojima direktno utjece na smanjivanje kamatnih stopa, a ne nikako na pomoc Vladi dugorocnim kreditiranjem sto je izricito zabranjeno kod svih suvremenih sredisnjih banaka. To se zove proaktivno djelovanje od strane FEDa.


Fed nema dovoljno sredstava????? [undecid]
Ako neko ima u neograničenim količinama ima Fed, uostalom upravo to ovih dana demonstrira.

Brkas sustavni bailout i stvaranje novca ex nihilo.


Dakle, ukoliko ne potaknu kreditiranje odnosno potrošnju, pad prozvodnje i ogromna količina novca u opticaju dovest će do inflacije u US. Kina, Japan i naftaši prestaju kupovat US obveznice (ako ne lupaju po bidu) što dodatno pogoršava stanje u US i posljedično gura Japan i Kinu još niže.
Cijene roba i nafte lete u nebo dodatno pogoršavajući situaciju. Njemačka (i tko još?) na rubu bankrota (sudden stop). Inflacija i u EU. US dolarima, dionicama i obveznicama se grijemo i palimo cigare. Armageddon.
Najcrnji scenario valjda ovako izgleda.

Daj ti nama lijepo objasni kako ce doci do inflacije uslijed pada proizvodnje i potrosnje? [rolleyes]

You either do it right or you get eliminated!

UK M4 money supply YOY +18,8% [lol]

To je kao da u rijeci nema vode a uzvodno je velika brana. Npr nešto kao Colorado i Hooverova brana. Iza brane je naravno akumulacijsko jezero. I sada sjednu Ben i Mervyn i gledaju kako bi doveli vodu u rijeku. I zaključe da je najbolje da dolijavju vodu u akumulacijsko jezero, i tako oni dolijevaju i čude se kako u rijeci još nema vode… a brana lagano popušta pod pritiskom…. [smiley]

Neće biti lijepo ovima koji su nizvodno

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


UK M4 money supply YOY +18,8% [lol]

To je kao da u rijeci nema vode a uzvodno je velika brana. Npr nešto kao Colorado i Hooverova brana. Iza brane je naravno akumulacijsko jezero. I sada sjednu Ben i Mervyn i gledaju kako bi doveli vodu u rijeku. I zaključe da je najbolje da dolijavju vodu u akumulacijsko jezero, i tako oni dolijevaju i čude se kako u rijeci još nema vode… a brana lagano popušta pod pritiskom…. [smiley]

Neće biti lijepo ovima koji su nizvodno


Slikovito…da je Đerdap u pitanju, već bi imali poplavu… [wink]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


Ja koliko vidim ameri štancaju dan i noć i ubacuju lovu u sustav, a još uvijek nema inflacije. Molio bih naše monetarne stručnjake da mi objasne taj fenomen.
[bye]


Ubacuju ali u bankarski sektor. Kad iziđe van njega…[undecid]

USA CPI +0,4
[/quote]

Ne mogu toliko naštampati love koliko ima duga..
dug je 52 000 mlrd $
a štampaju 1 000 mlrd $

There's no easy money on Wall Street.

Astralis, ništa ne brkam, FED može kreirati novca doslovno koliko Ben misli da treba. Iz ničeg.
Evo Conan OBri lijepo napisao i slikovito objasnio, UK M4 money supply YOY +18,8%.
Stara ekonomska škola kaže da je inflacija povećavanje količine novca u opticaju u odnosu na količinu dobara i usluga.
E sad, ako sa jedne strane brane količina dobara i usluga opada a sa druge strane brane imamo +18,8%, kad i ako brana popusti ishod je samo jedan.
Opet, sve po staroj ekonomskoj školi.
Pomoc Vladi dugorocnim kreditiranjem je izricito zabranjeno kod svih suvremenih sredisnjih banaka?
Engleska centralna banka printat će novac i kupovati obveznice engleske vlade (objavio bloomberg). A kako se to zove?

@astralis
Jok, nije to kreiranje ex-nihilo… [lol]
On monetizira dug, ne direktno drzavni, nego privatni/bankarski. Anyway, FED i drzavni dug moze monetizirat indirektno, tako da prije nego drzava ide izdavat obveznice on pokupuje na trzistu od banaka i zatim drzava moze plasirati svoje. Samim tim sto je stisnuo yield dolje omogucava drzavi da se jeftino zaduzuje. Samo da sam Kinez, neznam zasto bi kupovao te bezvrijedne hartije sa yieldom od 2-3%. A od ovog vrcenja novaca u krug u USA mu nema vajde, jer mu trebaju realni izvori financiranja (tudji suficit).
A za inflaciju mu je potrebno samo da ljudi izgube vjeru u valutu… Nista vise. Doduse jaka sila je protiv toga, dug u principu pada brze nego sto on stampa i taj novac izlazi van.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

New Report

Close