Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Yep SLK, ljudi samo vide stranu "drzava je nekome dala". Nevjerovatno da ne vide da sve sto je drzava "nekome dala" – je uzela nekome drugome. Kad bi se uveo posebni porez na dohodak recimo svima, koji bi se zvao "porez za subvenciju brodogradilista", mozda bi ljudi shvatili.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Ne znam zašto si ti povrijeđen?

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

bilo kakva rasprava oko subvencija pada u vodu (citaj subvencije su glupost) ako se time ne osigurava da slijdece godine ne moras davati tu istu subvenciju, imho.

-ako subvencijom brodogradilistu omogucavas nista drugo nego da bude brod koliko toliko konkurentan cijenom, zahebi to
– ako godisnje isplacujes x kuna po hektaru kukuruza, zahebi to.

Jedina subvencija koju bi osobno dao bi bila takva da omogucuje brodogradilistima da unaprijede proizvodnju te da brodari trgaju za njihove brodove, a oni naplacuju premium price

Isto tako u poljoprivredi, subvencije koje bi omogucile npr 50% vecu proizvodnju (tipa navodnjavanja) ili promjenu sa kukuruza ili psenice na povrtlarstvo, vocnjake, vinograde…

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Tako je… subvencija ne bi trebala biti socijalna nego poticajna mjera. Poticati nešto što će u budućnosti biti profitabilno i refundirati uloženo kroz poreze natrag.

Slažem se kad je u pitanju neki postupak restruktuiranja, pa se ne može ostvariti preko noći i traje godinama. Ali evo: umjesto 100% poticaja za brodogradnju, ove godine 80% a 20% na otvaranje novih radnih mjesta u profitabilnim industrijama, gdje će se smjestiti višak iz škverova ili zaposliti isti broj nezaposlenih ljudi. Pa slijedeće godine omjer 60-40 i tako kroz 5-6 godina problem riješen, a dobit je višestruka.

Ja ne znam, koji su to sve interesi, da se taj problem ne želi riješit.
Znam samo da nisam ja baš tak pametan, da u Vladi nema netko koji to sve isto dobro zna.

No respect

Ma nije poanta subvencija poticanje proizvodnje… Recimo znam za Dansku, ima subvencija dosta, medjutim, imas kvote koliko smijes proizvoditi. Sve sto proizvedes iznad kvote – ne placaju ti. Snadji se sam.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Svi se zalažu za veću proizvodnju u državi, obzirom da brodogradnja predstavlja veliki udio u proizvodnji, držimo se za nju kao pijan plota. Slična je situacija i s HEP-om i Končarom i Podravkom itd.

Problemi naših brodogradilišta su mnogobrojni, od zastarjele tehnologije do velikih fiskalnih davanja međutim glavni je problem katastrofalno loš managment koji nije u stanju hedgirati cijene, kamate ili tečajne razlike.

s druge strane, slažem se s mišljenjem da bi se trebala napraviti opsežna cost/benefit analiza cijelog sektora brodogradnje i vidjeti točan broj zaposlenih, tvrtki, dobiti i značenja kako bi se moglo ustanoviti koliko je tih donacija u stvari bacanje u rupu bez dna, a koliko pridonosi općem blagostanju.

Nije problem proizvest, treba prodat sa zaradom… Mozemo uzet miljardu iz budzeta i proizvodit limene figurice Mickey Mousa, samo neznam kako ce nam to pomoci. [tongue]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Svi se zalažu za veću proizvodnju u državi, obzirom da brodogradnja predstavlja veliki udio u proizvodnji, držimo se za nju kao pijan plota. Slična je situacija i s HEP-om i Končarom i Podravkom itd.

Problemi naših brodogradilišta su mnogobrojni, od zastarjele tehnologije do velikih fiskalnih davanja međutim glavni je problem katastrofalno loš managment koji nije u stanju hedgirati cijene, kamate ili tečajne razlike.

s druge strane, slažem se s mišljenjem da bi se trebala napraviti opsežna cost/benefit analiza cijelog sektora brodogradnje i vidjeti točan broj zaposlenih, tvrtki, dobiti i značenja kako bi se moglo ustanoviti koliko je tih donacija u stvari bacanje u rupu bez dna, a koliko pridonosi općem blagostanju.

Nego u kojoj smo fazi?

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Nego u kojoj smo fazi?

bull trap čist ko suza [thumbsup] ili lijepše rečeno klasični bear market rally.

u nas, samo pljušte dobre vijesti, ne znaš koja je bolja, ja se ne mogu odlučiti pa vi izaberite umjesto mene:

a) pad bookinga 30%
b) rast kamata
c) pad kune
d) građevina u kolapsu
e) odgođeni pregovori s EU
f) porast nezaposlenosti

zaključak: sada smo u fazi kada visimo na rubu provalije, a držimo se za trulu lijanu i toga polako postajemo svijesni

[thumbsup]

ps. Martin bi vam rekao, ovaj sitni rally vam je posljednja šansa prije užasa koji slijedi [lol]

pss onaj lik birtić koji je prešao na PD = [lol] [lol] [lol]


Nije problem proizvest, treba prodat sa zaradom… Mozemo uzet miljardu iz budzeta i proizvodit limene figurice Mickey Mousa, samo neznam kako ce nam to pomoci. [tongue]

problematika proizvodnje je da se kod nas uglavnom ništa ne isplati proizvodit, što zbog skupog rada, što zbog tehnološke zaostalosti, što zbog neuke radne snage, što zbog kapaciteta, što zbog nesposobnog managmenta (vidi brodogradilišta)…

to se zove strukturni problem i takvo što je posebno teško rješavati jer nije dosta presjeći na jednoj strani (npr. smanjiti buđetsko trošenje) i sve će se odmah riješit samo po sebi.


Sve stoji, ali što sam ja kriv? Zašto ja i moja firma kroz poreze moramo financirati te škverove?

Nisam baš siguran da tvoja firma financira te škverove. To da radiš u nekoj drvnoj industriji ili nešto slično, ajde … ali ovako …

osim toga, da škverovi uspiju proizvoditi barem s nulom, oni stvaraju dodatnu vrijednost … a takvih je malo u našoj državi …

I love the Smell of Profits in the Morning

bull trap čist ko suza [thumbsup] ili lijepše rečeno klasični bear market rally.

u nas, samo pljušte dobre vijesti, ne znaš koja je bolja, ja se ne mogu odlučiti pa vi izaberite umjesto mene:

a) pad bookinga 30%
b) rast kamata
c) pad kune
d) građevina u kolapsu
e) odgođeni pregovori s EU
f) porast nezaposlenosti

zaključak: sada smo u fazi kada visimo na rubu provalije, a držimo se za trulu lijanu i toga polako postajemo svijesni

[thumbsup]

ps. Martin bi vam rekao, ovaj sitni rally vam je posljednja šansa prije užasa koji slijedi [lol]

pss onaj lik birtić koji je prešao na PD = [lol] [lol] [lol]

Ok, vidljivo iz aviona. Ti si sve prebacio u eure? Ili što činiš?

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

New Report

Close