Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pa kako onda komentirate da cijela EU i ostatak svijeta stimulira potrošnju na svakom koraku (efekti su se već počeli pokazivati u dobrim rezultatima početka godine) a mi sve radimo obrnuto. Jesmo li mi jedini pametni (a koliko smo pametni vidi se po situaciji koja je svakim danom sve lošija) ili su svi drugi ludi. Ali zato mi povećavamo štednju u bankama koje ostvaruju i početkom ove godine enormne dobiti i koje nam iste te novce posuđuju uz lihvarske kamate dok se proizvodnja zaustavlja i propada, a snjom i trgovina i ostale vezane djelatnosti. [bye]


Pa kako onda komentirate da cijela EU i ostatak svijeta stimulira potrošnju na svakom koraku (efekti su se već počeli pokazivati u dobrim rezultatima početka godine) a mi sve radimo obrnuto. Jesmo li mi jedini pametni

mi smo toliko glupi da smo uništili svu svoju proizvodnju – pa kako ne proizvodimo nemamo što niti trošiti, osim tuđe/uvozne proizvode, što u ovakvoj situaciji (velika zaduženost) može biti isključivo loše, tj. svakako više loše nego dobro, tj. mi smo toliko glupi da smo sebe doveli u svojevrsnu pat-poziciju: potrošnju ni u kojem slučaju ne smijemo poticati (kao što to neki drugi smiju, mogu a neki uistinu i trebaju ako žele najbrži i najbezbolniji izlazak iz recesije) jer bi time napravili samo još veće s…, a ako pak pustimo da se potrošnja ispuše svojim prirodnim putem svjesno ulazimo u recesiju protiv koje se nemamo s čime boriti (glupi smo, da, uistinu jesmo – što smo se doveli u takvu situaciju da ulazimo goli i bosi u sibirsku zimu koju treba prezimiti očekujući bolje dane), i to moramo prihvatiti, koliko god da je teško – jer znamo da ako krenemo suprotnim metodama (poticanje potrošnje i time daljnje produbljivanje deficita robne razmijene, produbljivanje duga i produbljivanje jaza između nečega što bi se moglo smatrati realnim tečajem kune i onoga što umjetno HNB uspijeva na našu sreću održati) da nam nešto malo kasnije, blago odgođeno ali sigurno prijeti: jedna iznimno duboka i dugotrajna depresija (ne recesija, nego depresija u svom najtežem obliku) nakon koje slijedi iznimno dugoročna stagnacija (što također nije nešto puno ljepše), a ako pustimo stvari da se same koliko toliko ispušu kroz neizbježnu i nužnu recesiju tada opći slom nacionalne ekonomije sa dugoročnim i nesagledivim posljedicama ne doživljavamo sigurno (kao u prvom slučaju) nego "tek možda", ovisno o puno faktora, unutarnjih i vanjskih, prije svega da će HNB dovoljno dugo uspjeti braniti kunu.

Tako da je sva mudrost u tome, ne samo HNB-ovih poteza u monetarnoj politici, nego i onih koji se od strane HNB-a i onog famoznog vijeća predlažu Vladi u fiskalnoj politici da se:

– izbjegava sigurna i skora katastrofa najvećih razmjera, kako bi se tu istu katastrofu doživjelo "tek možda", i to nešto kasnije, i to možda u nešto blažem obliku.

Igra se jedina igra koja nam ostaje na raspolaganju, igra sa škakljivim vjerojatnostima, gdje nam najviše može pomoći Bog (vjerojatnosti su Njegova domena djelovanja) a najviše može odmoći naša Vlada neslušanjem preporuka struke glede obuzdavanja proračunske potrošnje na način da se prilagodi realno moguće ostvarivim prihodima (a koje se ne smije povećavati povećanjem poreza direktnih nit bilo kakvih indirektnih, osim ako se oni ne odnose na nešto što se može okarakterizirati kao "porez na uvoz") na način da proračun planira barem NULU ako ne i SUFICT (koji bi bio "marža sigurnosti" ako prihodi budu i slabiji od plana, a ako ne budu tada se višak može iskoristiti za otplatu kredita ili druge načine koji se pokažu oportunim), onaj tko ovako ne izbalansira proračun na barem nulu, i to bez povećanja poreza (osim eventualno na potrošnju, specifično ciljanih na potrošnju ne-osnovnih životnih potrepština a koje su uz to svakako i iz uvoza) i uz smanjenje svega što se može smanjiti od nameta gospodarstvu (pogotovo onih "parafiskalnih"), taj čini najveće zlo prema RH i njenim građanima.


mi smo toliko glupi da smo uništili svu svoju proizvodnju

Htjeli smo jeftinije uvozno – eto sad imamo

Kolega Lynx većina ovog je rješiva ako se rješi pitanje odnosa zaposlenih i umirovljenika odnosno prevelikog broja umirovljenika jer to nema hrabrosti nitko ni spomenuti a da ne govorim pokrenuti. Ali zato ako dođe MMF prvo će se zapiknuti za tu problematiku. Valjalo bi izračunati koliko je od ukupnog RH duga zadnjih desetak godina otišlo samo na mirovine. [bye]


Kolega Lynx većina ovog je rješiva ako se rješi pitanje odnosa zaposlenih i umirovljenika odnosno prevelikog broja umirovljenika jer to nema hrabrosti nitko ni spomenuti a da ne govorim pokrenuti. Ali zato ako dođe MMF prvo će se zapiknuti za tu problematiku. Valjalo bi izračunati koliko je od ukupnog RH duga zadnjih desetak godina otišlo samo na mirovine. [bye]

veki zaboravio si brodogradnju, ponos i diku [lol]

I'LL BE BACK



Kolega Lynx većina ovog je rješiva ako se rješi pitanje odnosa zaposlenih i umirovljenika odnosno prevelikog broja umirovljenika jer to nema hrabrosti nitko ni spomenuti a da ne govorim pokrenuti. Ali zato ako dođe MMF prvo će se zapiknuti za tu problematiku. Valjalo bi izračunati koliko je od ukupnog RH duga zadnjih desetak godina otišlo samo na mirovine. [bye]

veki zaboravio si brodogradnju, ponos i diku [lol]
[/quote]

Pa tamo ljudi rade i izdvajaju iz plaće za ove što ne rade (pa nemre onaj jadnik crnčit i zaraditi za trojicu koji ne rade).
[bye]


Pa tamo ljudi rade i izdvajaju iz plaće za ove što ne rade (pa nemre onaj jadnik crnčit i zaraditi za trojicu koji ne rade).
[bye]

Kolega, tamo ljudi rade ne da bi zaradili za ove kaj ne rade nego još dodatno svtaraju gubitak, tako da ja radim i za te u brodogradilištu i za ove koji ne rade, iako ovi jadni crnče. Možda bi bilo bolje da se pridruže ovima koji ništa ne rade. Da me se ne bi krivo shvatilo. Nemam ništa protiv radnika u brodogradilištu, ljudi rade, šta će… nisam na njih ni mislio [bye]

I'LL BE BACK


Kolega Lynx većina ovog je rješiva ako se rješi pitanje odnosa zaposlenih i umirovljenika odnosno prevelikog broja umirovljenika jer to nema hrabrosti nitko ni spomenuti a da ne govorim pokrenuti. Ali zato ako dođe MMF prvo će se zapiknuti za tu problematiku. Valjalo bi izračunati koliko je od ukupnog RH duga zadnjih desetak godina otišlo samo na mirovine. [bye]

Takvo stanje je posljedica a ne uzrok. Naravno, djeluje sa uzrokom u savršenoj sinergiji.

tako da ja radim i za te u brodogradilištu i za ove koji ne rade Ova ti je dobra.

Btw, bilo je puno takvih gubitaša u povijesti (da ne spominjem najpoznatije) pa kad su se privatizirali sasvim druga priča. Zar ti nije čudno zašto EU forsira privatizaciju brodogradilišta. Možda netko tu vidi dobru priliku. [bye]


tako da ja radim i za te u brodogradilištu i za ove koji ne rade Ova ti je dobra.

Btw, bilo je puno takvih gubitaša u povijesti (da ne spominjem najpoznatije) pa kad su se privatizirali sasvim druga priča. Zar ti nije čudno zašto EU forsira privatizaciju brodogradilišta. Možda netko tu vidi dobru priliku. [bye]

!?

Jesam dobro razumio, treba ostavit brodogradilista u drzavnom vlasnistvu i na jaslama poreznih obveznika, samo da zehebemo nekoga tko bi na tome eventualno i zaradjivao i jos k tome nedaj boze uplacivao novac u proracun (umjesto ove crne rupe koja guta sve sto padne u nju)?

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."



tako da ja radim i za te u brodogradilištu i za ove koji ne rade Ova ti je dobra.

Btw, bilo je puno takvih gubitaša u povijesti (da ne spominjem najpoznatije) pa kad su se privatizirali sasvim druga priča. Zar ti nije čudno zašto EU forsira privatizaciju brodogradilišta. Možda netko tu vidi dobru priliku. [bye]

!?

Jesam dobro razumio, treba ostavit brodogradilista u drzavnom vlasnistvu i na jaslama poreznih obveznika, samo da zehebemo nekoga tko bi na tome eventualno i zaradjivao i jos k tome nedaj boze uplacivao novac u proracun (umjesto ove crne rupe koja guta sve sto padne u nju)?

[/quote]

Ne, treba prodati brodogradilišta za što je moguće višu cijenu, a onda organizirati masovne prosvjede jer ista zagađuju okoliš te uputiti apel Vladi za zatvaranjem brodogradilišta.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Vjesnik: Osobni bankrot ne olakšava otplatu dugova
Onima koji proglase bankrot poslovna se sposobnost vraća i dugovi obrišu tek nakon sedam godina izvršavanja stečajnog plana

Dobro je, počelo se razmišljati.

Btw, jel moguće sam sebi dati jedinicu da uštedim trud pojedincima i administratoru.

[bye]

New Report

Close