Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zaboravio sam najvažniju stvar spomenuti. Dok malim trgovcima zabranjuješ raditi nedjeljom s druge strane Mađarima u INI dopuštaš isto. Čekam samo da i kruh počnu prodavati na benzinskim postajama. Svakim potezom samo idemo na ruku strancima i zatiremo sve naše što valja.[bye]


http://www.seebiz.eu/hr/analize/antirecesijska-politika-ili-politika-%e2%80%9cstezanja-remena%e2%80%9d%3f,39772.html
-No, domaće banke, plaćenici inozemnog kapitala, radije se odlučuju alocirati financijski potencijal Hrvatske u osobnu potrošnju njenih građana bilo za kupnju skupih automobila ili za kupnju skupih stanova, bacajući građane u dužničko ropstvo i potkopavajući konkurentnost domaćeg gospodarstva. Slikovito, plaćenici inozemnog kapitala prodali su se za Judine šolde.

Autor teksta vlasnik je dionica Erste banke, Privredne banke Zagreb i Zagrebačke banke te član PBZ/CO OMF-a.
a jado jadni [lol] [lol] [lol]

Svatko ima pravo na svoje misljenje pa makar ono bilo totalni BS kao sto je doticni napisao u clanku… jasna stvar da ce banka plasirati svoj kreditni potencijal u, uz odredjenu razinu sigurnosti, najprofitabilnije plasmane pa bili to kontokorentni krediti ili krediti za auto ili nesto trece banka se mora tako ponasati. Iz mikro perspektive problem je taj sto covjek u nemalo situacija ne moze podnjeti da netko zaradjuje puno vise od njega pa bi najvise volio da je taj drugi siromasan (po mogucnosti da prosi jer onda bi definitivno mogao reci da je bolji od njega). S druge strane isti taj covjek zaboravlja da njemu nitko nije kriv sto ne zaradjuje koliko i onaj na koga je ljubomoran, osim iskljucivo njega samog. Iz makroekonomske perspektive uzasno je bitno i nuzno da banke i poduzeca kratkorocno ostvaruju dobit, a dugorocno povecavaju svoj PPS. U nasim novinama, televiziji i slicnim sredstvima obracanjama sirokim masama se cesto banke i opcenito privatni sektor prikazuje kao negativne i njihova zelja za sto vecom dobiti se prikazuje kao najvece zlo. Cak i mnogi samozvani "strucnjaci" govore na taj nacin iz vlastitih uvjerenja/nezanja i/ili podilazeci nekim populistickim stavovima koji su najvise bazirani na tome da je lakse za vlastite propuste okriviti nekog drugog nego samog sebe. Totalno krivi (da ne upotrijebim goru rijec) pristup umjesto da se konstantno produbljuje povjerenje javnosti u trziste i privatni sektor (kao sto se to primjerice vec 80 godina radi u SADu…) jer je ono dokazano ucinkovitije u velikom broju stvari od drzave (pa cak i recimo u pruzanju zdravstvenih ili obrazovnih usluga za koje se tradicionalno misli da su iskljucivo javne usluge).

You either do it right or you get eliminated!

Ja potpuno razumijem ljude koji nisu nikad radili u privredi i kojima je na neki način ispran mozak od postojećih financijskih institucija. [bye]



http://www.seebiz.eu/hr/analize/antirecesijska-politika-ili-politika-%e2%80%9cstezanja-remena%e2%80%9d%3f,39772.html
-No, domaće banke, plaćenici inozemnog kapitala, radije se odlučuju alocirati financijski potencijal Hrvatske u osobnu potrošnju njenih građana bilo za kupnju skupih automobila ili za kupnju skupih stanova, bacajući građane u dužničko ropstvo i potkopavajući konkurentnost domaćeg gospodarstva. Slikovito, plaćenici inozemnog kapitala prodali su se za Judine šolde.

Autor teksta vlasnik je dionica Erste banke, Privredne banke Zagreb i Zagrebačke banke te član PBZ/CO OMF-a.
a jado jadni [lol] [lol] [lol]

Svatko ima pravo na svoje misljenje pa makar ono bilo totalni BS kao sto je doticni napisao u clanku… jasna stvar da ce banka plasirati svoj kreditni potencijal u, uz odredjenu razinu sigurnosti, najprofitabilnije plasmane pa bili to kontokorentni krediti ili krediti za auto ili nesto trece banka se mora tako ponasati. Iz mikro perspektive problem je taj sto covjek u nemalo situacija ne moze podnjeti da netko zaradjuje puno vise od njega pa bi najvise volio da je taj drugi siromasan (po mogucnosti da prosi jer onda bi definitivno mogao reci da je bolji od njega). S druge strane isti taj covjek zaboravlja da njemu nitko nije kriv sto ne zaradjuje koliko i onaj na koga je ljubomoran, osim iskljucivo njega samog. Iz makroekonomske perspektive uzasno je bitno i nuzno da banke i poduzeca kratkorocno ostvaruju dobit, a dugorocno povecavaju svoj PPS. U nasim novinama, televiziji i slicnim sredstvima obracanjama sirokim masama se cesto banke i opcenito privatni sektor prikazuje kao negativne i njihova zelja za sto vecom dobiti se prikazuje kao najvece zlo. Cak i mnogi samozvani "strucnjaci" govore na taj nacin iz vlastitih uvjerenja/nezanja i/ili podilazeci nekim populistickim stavovima koji su najvise bazirani na tome da je lakse za vlastite propuste okriviti nekog drugog nego samog sebe. Totalno krivi (da ne upotrijebim goru rijec) pristup umjesto da se konstantno produbljuje povjerenje javnosti u trziste i privatni sektor (kao sto se to primjerice vec 80 godina radi u SADu…) jer je ono dokazano ucinkovitije u velikom broju stvari od drzave (pa cak i recimo u pruzanju zdravstvenih ili obrazovnih usluga za koje se tradicionalno misli da su iskljucivo javne usluge).
[/quote]

Ja potpuno razumijem ljude koji nisu nikad radili u privredi i kojima je na neki način ispran mozak od postojećih financijskih institucija. [bye]


Ja potpuno razumijem ljude koji nisu nikad radili u privredi i kojima je na neki način ispran mozak od postojećih financijskih institucija. [bye]

Stvarno ne razumijem sto zelis reci s ovime. U osnovi se poduzeca ponasaju potpuno jednako kao i banke ili bilo koja druga financijska institucija – kratkorocno ih zanima dobit, a dugorocno rast PPSa i to ti dobro znas jer inace ne bi investirao jel tako ;)?

You either do it right or you get eliminated!


http://www.seebiz.eu/hr/analize/antirecesijska-politika-ili-politika-%e2%80%9cstezanja-remena%e2%80%9d%3f,39772.html
No, domaće banke, plaćenici inozemnog kapitala, radije se odlučuju alocirati financijski potencijal Hrvatske u osobnu potrošnju njenih građana bilo za kupnju skupih automobila ili za kupnju skupih stanova, bacajući građane u dužničko ropstvo i potkopavajući konkurentnost domaćeg gospodarstva. Slikovito, plaćenici inozemnog kapitala prodali su se za Judine šolde.

Autor teksta vlasnik je dionica Erste banke, Privredne banke Zagreb i Zagrebačke banke te član PBZ/CO OMF-a.
a jado jadni [lol] [lol] [lol]

ma poanta ovog teksta je bila u boldanom…

http://www.net.hr/novac/page/2009/03/14/0064006.html
šta i tamo ima brodogradilište?! [shocked]
ajde bar mu izgleda ide dobro.

….
Cak i mnogi samozvani "strucnjaci" govore na taj nacin iz vlastitih uvjerenja/nezanja i/ili podilazeci nekim populistickim stavovima koji su najvise bazirani na tome da je lakse za vlastite propuste okriviti nekog drugog nego samog sebe. Totalno krivi (da ne upotrijebim goru rijec) pristup umjesto da se konstantno produbljuje povjerenje javnosti u trziste i privatni sektor (kao sto se to primjerice vec 80 godina radi u SADu…) jer je ono dokazano ucinkovitije u velikom broju stvari od drzave (pa cak i recimo u pruzanju zdravstvenih ili obrazovnih usluga za koje se tradicionalno misli da su iskljucivo javne usluge).

odličan komentar, samo što i ovo o produbljivanju povjerenja javnosti u SAD-u vrijedi za prošlost ali danas niti tamo više ne. pogledaj samo polemiku jona stewarta protiv cnbc-a. ostavimo sada po strani mane u pristupu cnbc-a, ali razlog stewartovog ismijavanja zapravo nije ništa drugo nego taj što se cnbc (po prirodi stvari) nije mogao uključiti u opću kampanju potkopavanja povjerenja javnosti u tržište i privatni sektor. pa je zato cnbc lako došao na stewartovu listu za odstrel kao bankarski plaćenici.

moja poanta je jednostavna: na medijskom polju, koje se u svijetu po količini kapitala, konkurenciji i ostalome zadnjih 20ak godina poXXstručilo, a u hrvatskoj još i više, vlada kompeticija bez skrupula i kvote je najlakše nabijati izazivajući među ljudima paniku. i u ekonomiji i na drugim planovima. tome smo svjedoci svakog dana, od prve do zadnje vijesti koji god medij da prolistamo ili uključimo. informacije u svim medijima imaju još jako jako malo veze s realnošću. gotovo da nema naslova (u velikoj mjeri je iznimka poslovni) koji tendenciozno ne prikazuje sadržaj članka ili priloga na koji se odnosi, nakon što je naravno već i sam članak ili prilog tendenciozno prikazao činjenice.

mediji danas funkcioniraju po logici (ili nelogičnosti) smrtonosnih virusa, hrane se svojim nositeljem tj. društvom sve dok domaćin ne umre, bez svijesti o tome da će s njim umrijeti i oni. a društvo i dalje puši mit o čuvanju slobode medija koji mu oni serviraju, iako su oni već odavno postali gospodari duša u rukama nepismenih hohštaplera i lumpenintelektualaca. i ne vidim kako bi s današnjom logikom funkcioniranja društva kroz namnožene medije ikada više moglo doći do oporavka povjerenja. jer oni sigurno neće sami od sebe prestati raditi na tome da ljudima ogade realni svijet da bi ih uvukli u svoje virtualne. tj. oni koji bi možda i okrenuli ploču brzo bi propali a na njihovo mjesto odmah bi došla neka nova "informativna" ajkula.

johnu stewartu je nakon obračuna s cramerom gledanost porasla 20%, crameru opala 24%.

p.s. ne držim stranu crameru, daleko od toga, i on je samo entertainer, samo koji se slučajno našao na benignoj i gubitničkoj strani današnje povijesti.

Za one koji žele vidit kako je Stewart pomeo Cramera:

http://www.thedailyshow.com/full-episodes/index.jhtml?episodeId=220533

Crameru se mora priznati hrabrost što je pristao doći u klaonicu i staviti glavu na panj.



http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=05e3eac9-f481-434e-8f78-0051342dec4d&open=sec

"Danas u Business.hr-u: Kaufland za 450 milijuna kuna kupuje Metro Hrvatska
Business.hr

Business.hr ekskluzivno saznaje da je njemački Metro pokušavao svoju hrvatsku podružnicu prodati Billi i Sparu, pa zatim i Agrokoru, no kupac je napokon pronađen u Kauflandu, koji je pristao platiti 450 milijuna kuna.

Dio dogovora o preuzimanju je i otpuštanje 500 radnika te 70 ljudi iz Uprave što čini gotovo trećinu radne snage Metroa Hrvatska.
…"

2,4 mlrd kn prihoda 2007., 6 velikih centara u Hrvatskoj za 450 milja kn?

i s tim si sve rekao?sa prihodima? [shocked]
prodaji benzin za 5kn i imat ces prihode 50mlrdminimum..

dug, dobit? EV/EBITDA?
[/quote]

Kaj ja znam, meni to izgleda jeftino. Jedino sam podatak o prihodu nasao, zato sam ga naveo… A sto je tebi to skupo, moguce si u pravu, ali od oka – dobar deal za kupca.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Kaj ja znam, meni to izgleda jeftino. Jedino sam podatak o prihodu nasao, zato sam ga naveo… A sto je tebi to skupo, moguce si u pravu, ali od oka – dobar deal za kupca.

imas KNZM-a na burzi isto po PS 0,18 trenutno. kupi [smiley]

I'LL BE BACK



Kaj ja znam, meni to izgleda jeftino. Jedino sam podatak o prihodu nasao, zato sam ga naveo… A sto je tebi to skupo, moguce si u pravu, ali od oka – dobar deal za kupca.

imas KNZM-a na burzi isto po PS 0,18 trenutno. kupi [smiley]
[/quote]

Ne kužim čemu ova usporedba, pa čim počneš kupovati na burzi takvu diomicu odma cijena ode gore, barem ako na velko počneš kupovat.
Na malo niti ovaj fre flout nemreš pobrat za godinu dana, a da ju ne digneš 500%.

A i tko će ti prodati večiski paket, pa ovom bi bilo malo 100 milijardi, a ne ova sića.
Se zna iz kojg kamena potiče. Iz onog iz kojeg niš ne raste sem masline i drača. A i to je pitanjce.

E moj gubi, pa od Vas sam se više nadao. Kaj Vi nečete sev protrkeljat.

Ja bi mu rađe preporučio da sam na Vašem mjestu citi il nešto slično, kad je već palo 100x, ovo nije još dosta palo.




http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=05e3eac9-f481-434e-8f78-0051342dec4d&open=sec

"Danas u Business.hr-u: Kaufland za 450 milijuna kuna kupuje Metro Hrvatska
Business.hr

Business.hr ekskluzivno saznaje da je njemački Metro pokušavao svoju hrvatsku podružnicu prodati Billi i Sparu, pa zatim i Agrokoru, no kupac je napokon pronađen u Kauflandu, koji je pristao platiti 450 milijuna kuna.

Dio dogovora o preuzimanju je i otpuštanje 500 radnika te 70 ljudi iz Uprave što čini gotovo trećinu radne snage Metroa Hrvatska.
…"

2,4 mlrd kn prihoda 2007., 6 velikih centara u Hrvatskoj za 450 milja kn?

i s tim si sve rekao?sa prihodima? [shocked]
prodaji benzin za 5kn i imat ces prihode 50mlrdminimum..

dug, dobit? EV/EBITDA?
[/quote]

Kaj ja znam, meni to izgleda jeftino. Jedino sam podatak o prihodu nasao, zato sam ga naveo… A sto je tebi to skupo, moguce si u pravu, ali od oka – dobar deal za kupca.
[/quote]

[shocked] [shocked]alaj ga i ti znas ispalit! [yawn]

nit’ sam rekao da je skup nit’ da je jeftin, a ako ti nesto mozes zakljucit iz tih prihoda, pogotovu da je to “dobar deal” za kupca, sta rec’, svaka ti dala!! [thumbsup] [thumbsup] [thumbsup]

Vipy zaposli covjeka [lol] [lol]

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM


Kaj ja znam, meni to izgleda jeftino. Jedino sam podatak o prihodu nasao, zato sam ga naveo… A sto je tebi to skupo, moguce si u pravu, ali od oka – dobar deal za kupca.

i mene ovdje baš žarko zanima zaduženost prije svega, a što se tiče “samo prihoda”, pa niti imati kristalnu kuglu i pouzdano znati buduće prihode ako ništa drugo ne znaš, nedovoljno ti je da i odokativno u red veličine 10 "pogodiš" koliko nešto vrijedi, a ne tek znati samo sadašnje prihode, i "najoštorumnija" ali gruba pretpostavka može biti totalni promašaj i 10 puta manje ili više, sve je moguće, možda ne vrijedi niti ništa, možda nešto ode u stečaj u kojem za vlasnike običnih dionica nakon isplate vjerovnika ne ostane niti lipe :P, recimo slikoviti primjer: nedavno se GM koji je u 2008. ostvario prihod od 149 mlrd dolara tržio na ispod jednu milijardu, jedne jedine milijarde USD (manje nego tržišne kapitalizacije nekih naših firmi i s ovako depresevnim cijenama), i nekima je i dalje bio skup, jer zašto dati 1,5 $ po dionici ako misliš da je vjerojatnost da ćeš ostati i bez toga dolara i pol velika, na burzi se može izgubiti 90 %, 99 % kao što su mnogi iskusili u ovo vrijeme na nekim dionicama kao što su neke američke iz financijskog sektora, ali ponekad se može izgubiti čak i 100 % bez mogućnosti oporavka ako stečaj završi likvidacijom…

Baš me zanima kada će se neka naša “velika kompanija” tržiti na 1/150 godišnjeg prihoda [lol]

No to je ljepota dioničarstva, odgovaraš samo svojim kapitalom i ničim više… sve što možeš izgubiti je 100 %, no preko toga ne ide, nema mogućnosti da te netko tereti za potraživanja od tvog poduzeća u stečaju, ti si spašen, "izgubio samo 100 % i ništa više", a vjerovnici neka se slikaju ako nikada neće naplatiti svoja potraživanja…

New Report

Close