Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Ni meni to nije jasno, ajde da se direktno zaduže kod centralne banke (to smo i mi radili), ali da se za to zaduženje dodatno tiska novac to mi i nije baš jasno…makar je Ben Bernake dobio nadimak helikopter Ben (jednom izjavio da može zamisliti situaciju u kojoj bi se novac bacao iz helikoptera). Ovo bi bilo na tragu te ideje.
A možda su i u bloombergu novinari ko novinari…

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantitative_easing

[/quote]
Zahvaljujem.
Ja sam učio iz Paula Samuelsona i mislio sam da se to još uvijek primarno radi putem stope obvezne rezerve.



Zahvaljujem.
Ja sam učio iz Paula Samuelsona i mislio sam da se to još uvijek primarno radi putem stope obvezne rezerve.

Moja preporuka:

F. S. Mishkin: the Economics of Money ,Banking, and Financial Markets

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Ima i nesto znanstvenih radova od Bena po internetu, to je uvijek zgodno za procitat, cisto za psiholosko profiliranje. Sve je napisao sto ce raditi, prije dosta godina. [lol]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Deimos, može na brzinu odgovor na par pitanja?
Koja je izlazna strategija? Kako će i kad će (ako će) izvući taj novac iz opticaja?
Sad mi je jasnije i što je Hillary radila kod Kineza…


Deimos, može na brzinu odgovor na par pitanja?
Koja je izlazna strategija? Kako će i kad će (ako će) izvući taj novac iz opticaja?
Sad mi je jasnije i što je Hillary radila kod Kineza…

Odgovor na to pitanje od gazde (ako mu vjerujes):

http://www.federalreserve.gov/newsevents/speech/bernanke20090113a.htm

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Misao dana koju sam danas dobio na email:

NIŠTA DO SADA U HRVATSKOJ NIJE USPJELO, PA NEĆE NI KRIZA! [wink]

MLJEKARSTVO Dragutin Piškorić iz Treme-Medačevo tvrdi:
Suvremenim farmama danas prijeti zatvaranje
Autor Ottone Novosel

VL:
Uzgajivači holstein goveda ogorčeni na rušenje cijene mlijeka

Zbog smanjenja tvorničkih premija za mlijeko i najavljenog daljnjeg pada otkupnih cijena i ukidanja poticaja proizvođači mlijeka u kraju oko Svetog Ivana Žabna strahuju za budućnost.

Zašto se ovi proizvođači mlijeka na neki način ne organiziraju i dovoze mlijeko u velike gradove. Prvo što će dobiti veću cijenu mlijeka nego što sad dobivaju, drugo neće ovisiti o velikim otkupljivačima koji ih ucjenjuju, a treće piti ćemo pravo mlijeko, a ne mlijeko u prahu. Ja bih prvi kupovao njihovo nego ovo koje se proizvodi iz praha i pitanje odakle dolazi.

[bye]


Zahvaljujem.
Ja sam učio iz Paula Samuelsona i mislio sam da se to još uvijek primarno radi putem stope obvezne rezerve.

Odlična. Klasik. Izlazi već preko 50 godina…

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Šantić: Vanjski dug ove godine prelazi 100% BDP-a!
Autor/izvor: Teuta Franjković
ZAGREB – „Promjene u strukturi inozemnog duga nastavit će se i u ovoj godini“ izjavio je za SEEbiz analitičar RBA Zdeslav Šantić. Dodao je kako će se najvjerojatnije više zaduživati bankarski sektor a zaduživanje će smanjiti država i poduzeća

http://seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/santic-vanjski-dug-ove-godine-prelazi-100%25-bdp-a!,39226.html

Samo je Zdeslav zaboravio jednu stvar.
Ako banke krenu u zaduživanje (malo vjerojatno jer će izvori biti skupi i škrti) HNB uvijek ima na raspolaganju vrlo učinkovitu mjeru granične obvezne pričuve u cilju ograničavanja rasta plasmana. Mislim da su i banke toga svjesne pa se ove godine neće "divljati" s kreditima za aute, skupe stanove i potrošnju. A mislim da će i interes ove godine biti višestruko manji osim u gospodarstvu.

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


Sumnjam da ce oni direktno kupovati od vlade… A i neznam kako bi kuni pomoglo da HNB pocne upucavat likvidnost. Englezi izgleda nisu znacajnije zaduzeni u stranoj valuti…

Vaš link

If something is too good to be true...it probably is.

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/turizam/u-sijecnju-2%2c2-posto-manje-turista%2c-4%25-vise-nocenja,39270.html
so far, so good.

New Report

Close