Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dzisus lynx, tolko teksta, a Keynes sa dva grafa dokazao da je bolje puno trositi nego stediti… Svasta.


@SLK

Srecom pa su Slovenci uveli euro… Inace bi cijeli Zagreb kupovao u Slo. [cool]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Dzisus lynx, tolko teksta, a Keynes sa dva grafa dokazao da je bolje puno trositi nego stediti… Svasta.

ja nisam niti jednom riječju spomenuo ne svrsishodnu štednju, nego efikasnu potrošnju i time omogućene/olakšane investicije.

Moj je stav da mi (Hrvati) moramo dio potrošnje zamijeniti investicijama.

Hrvati premalo (kvalitetno) investiraju a previše troše (onoga što nemaju).

Današnje investicije preduvjet su za buduću (i zasluženu) potrošnju.

Moramo shvatiti da ne možemo danas trošiti ono što još uvijek nemamo, a niti ćemo imati sutra,ako na ovakav način nastavimo. Na ovaj način nepovratno srljamo u bankrot – jer ne mogu se vratiti dugovi niti sutra, niti odgođeno prekosutra… niti IKADA ako nećemo jednom početi stvarati novu vrijednost u potrebnoj nam količini, a to ako ovako nastavimo: definitivno nećemo.

Moj stav je da moramo pod hitno prestati trošiti ono što nemamo, a početi investirati kako bismo jednoga dana mogli trošiti ono što ćemo tada i imati (dakle na jedan drugačiji način nego do sada, ne trošiti više ono što nemamo niti ćemo imati, nego ono što ćemo imati i radi sigurnosti baš i onda kad ćemo imati, ne prije)

P.S. Potrošnja i investicije se "uvijek" mogu zamijeniti, Keynes bi se složio. Kako god, mi trošiti na ovaj način ne smijemo, investirati moramo – ako ne želimo (p)ostati roblje svojih stranih vlasnika.

Vidim da se mučite bez veze oko ove teme.

Evo vidim da Rohatinski ima ideju kako riješiti sve naše probleme. Lijepo povuče iz opticaja 90 posto kuna, sruši tečaj na 1:1 i riješeno. Svi lijepo pokupujemo potrebne eure i otplatimo dugove. Ma mislim da možemo preuzeti svjetske financije. Ne znam što se čeka?

PROCJENE
PBZ: Kuna bi u mjesec dana mogla ojačati na 7,40
Autor/izvor: SEEbiz / Hina
ZAGREB – Prošlotjedne mjere Hrvatske narodne banke (HNB) uspjele su ublažiti slabljenje kune te se očekuje nastavak borbe središnje banke za stabilnost tečaja kroz devizne intervencije i "stiskanje" kunske likvidnosti, stoji u danas objavljenim "PBZ tjednim analizama".

Analitičari Privredne banke Zagreb (PBZ) podsjećaju da je sredinom proteklog tjedna HNB po drugi put ove godine intervenirala na deviznom tržištu prodavši bankama 184,7 milijuna eura po prosječnom tečaju od 7,440584 kune za euro. Istog je dana najavljena nova odluka kojom će se spustiti omjer minimalno potrebnih deviznih potraživanja s 25 na 20 posto, što je drugo spuštanje unutar deset dana, i time osloboditi 9,3 milijardi kuna. U petak je pak središnja banka povećala najveću dopuštenu otvorenu deviznu poziciju banaka s dosadašnjih 20 na 30 posto jamstvenog kapitala kako bi se bankama olakšalo raspolaganje oslobođenim deviznim sredstvima.
"Središnja je banka iz sustava povukla 508 milijuna kuna, posudivši bankama tek 50 posto zatraženoga iznosa, odnosno 4,3 milijarde kuna, što je dovelo do oštrog rasta kamatnih stopa na kraće rokove."

U ovom tjednu pak analitičari PBZ-a očekuju nastavak nelikvidnosti i visokih kamatnih stopa, kao i da će se tečaj eura kretati u rasponu od 7,40 do 7,50 kuna za euro. U narednih mjesec dana pak očekuju "da će tržišni sudionici koji su ‘dugi’ u devizama krenuti s njihovom prodajom potaknuti visokim kunskim kamatnim stopama čime bi se tečaj vratio ispod razine od 7,40 kuna za euro".

Podsjećaju i da je sužena likvidnost novčanog tržišta zabilježena i prošloga tjedna u kojem su banke vraćale 4,8 milijardi kuna na repo aukciji, a zatražile rekordnih 8,5 milijardi kuna.

"Središnja je banka iz sustava povukla 508 milijuna kuna, posudivši bankama tek 50 posto zatraženoga iznosa, odnosno 4,3 milijarde kuna, što je dovelo do oštrog rasta kamatnih stopa na kraće rokove", navode iz PBZ-a.

Tako su kamate na prekonoćne pozajmice na međubankarskom tržištu sredinom tjedna premašile 18 posto, odnosno 20 posto na Tržišnu novca Zagreb (TNZ) da bi do kraja tjedna nastavile rasti i tjedan završile na razinama iznad 22-23 posto.

Na tjednoj su razini uglavnom porasle i kamate na duža dospijeća na međubankarskom tržištu, pa je tako jednomjesečni ZIBOR povećan za 375 baznih bodova na 16,33 posto, tromjesečni za 138 bb na 11,08 posto, 6-mjesečni za 8 bb na 9,15 posto, a ZIBOR na godinu dana za 4 bb na 8,67 posto, dok je 9-mjesečni smanjen za 3 bb na 8,78 posto.

[thumbsup]

Ja sam se obogatio preko noći! Prekonoćnim kreditiranjem!!

Molim da shvatite da je ovaj odnos 1:1 formiran nakon dugotrajne analize i silnih akademskih rasprava.

Pokazalo se da, obzirom na našu želju za ulaskom u EU i ERM da je oportunitetni trošak zamjene kuna za euro najmanji kod spomenutog odnosa.

Nobelovu nagradu za ekonomiju mi pošaljite pouzećem. HVALA

Ja sam se obogatio preko noći! Prekonoćnim kreditiranjem!!

Ma sto 1:1… 20 lipa = 1 EUR. Pa da svi otplate kredite preko noci. Ne kuzim samo kako to jos nikome nije palo na pamet.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Odlična ideja kolega, odlična! Kako se ja toga nisam sjetio. Iako će biti problema kod nepismenog pučanstva prilikom promjene kuna u eure.

Ali pošteno je da mi dobijemo puno više eura, ako je ikako moguće. Pa branili smo te idiote od Turaka.

A opet turci su imali peststo godina otvoreni pristup Beču, a danas ga nemaju?!
Čudno mi je to sve skupa [undecid]

Ja sam se obogatio preko noći! Prekonoćnim kreditiranjem!!


Molim da shvatite da je ovaj odnos 1:1 formiran nakon dugotrajne analize i silnih akademskih rasprava.

Pokazalo se da, obzirom na našu želju za ulaskom u EU i ERM da je oportunitetni trošak zamjene kuna za euro najmanji kod spomenutog odnosa.

Nobelovu nagradu za ekonomiju mi pošaljite pouzećem. HVALA


Tako pametan, a tako škrt, ni za prijevoz po nagradu neće da potroši, takvi nam trebaju, pravi primjerak stezača remena

[thumbsup]

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima

@Maxmilian
Vidim da se mučite bez veze oko ove teme.

Evo vidim da Rohatinski ima ideju kako riješiti sve naše probleme. Lijepo povuče iz opticaja 90 posto kuna, sruši tečaj na 1:1 i riješeno. Svi lijepo pokupujemo potrebne eure i otplatimo dugove. Ma mislim da možemo preuzeti svjetske financije. Ne znam što se čeka?

Nadovezao bih se na kolegu doktora: Kada pokupimo eure, Roha vrati kune u opticaj i onda opet utopimo eure za kune, evo nek bude i po 1:7 i tako konstantno tzv. strategija povuci-izbaci, ekonomistima do sada nepoznata, ima da budemo jači od švice.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima


@Maxmilian
Vidim da se mučite bez veze oko ove teme.

Evo vidim da Rohatinski ima ideju kako riješiti sve naše probleme. Lijepo povuče iz opticaja 90 posto kuna, sruši tečaj na 1:1 i riješeno. Svi lijepo pokupujemo potrebne eure i otplatimo dugove. Ma mislim da možemo preuzeti svjetske financije. Ne znam što se čeka?

Nadovezao bih se na kolegu doktora: Kada pokupimo eure, Roha vrati kune u opticaj i onda opet utopimo eure za kune, evo nek bude i po 1:7 i tako konstantno tzv. strategija povuci-izbaci, ekonomistima do sada nepoznata, ima da budemo jači od švice.


A šta će Soros da radi? [lol] [lol]

Jel itko gledao "Hrvatska uživo" prije 2 sata? Ja jesam. Ne pitajte zašto. Bili Kulić i Filipović. Drvljem i kamenjem na Rohatinskog i tečaj koji je uništio domaću proizvodnju i izvoznike. Filipović je još nadodao i prevelike stope pričuve ( [huh] ) kao zamjerku. Prilično zanimljivo unatoč Petru Vlahovu koji je vodio.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Jel itko gledao "Hrvatska uživo" prije 2 sata? Ja jesam. Ne pitajte zašto. Bili Kulić i Filipović. Drvljem i kamenjem na Rohatinskog i tečaj koji je uništio domaću proizvodnju i izvoznike.

A dok su grabili jeftine kredite zbog jake kune onda su se mudro osmjehivali…garant.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje


Jel itko gledao "Hrvatska uživo" prije 2 sata? Ja jesam. Ne pitajte zašto. Bili Kulić i Filipović. Drvljem i kamenjem na Rohatinskog i tečaj koji je uništio domaću proizvodnju i izvoznike. Filipović je još nadodao i prevelike stope pričuve ( [huh] ) kao zamjerku. Prilično zanimljivo unatoč Petru Vlahovu koji je vodio.

eh, da je sve te naše mudre glave poslati kod trumpa na reality show 🙂 pa tko pobijedi i postane trumpov pripravnik dobije čast jedan na jedan debatirati s rohatinskim :)))

www.knjigara.com

New Report

Close