Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

A gle ovo..

3. Povjerenje i djelotvornost sustava

Nužno je vratiti povjerenje hrvatskoga građanina u državni aparat. Svaki građanin mora imati mogućnost uvida u trošenje novca poreznih obveznika.

Ovo je jako interesantno budući da je Obama otvorio posebnu internetsku stranicu na kojoj će se svakodnevno pratitit trošenje novca poreznih obveznika iz Stimulacijskog paketa.


To bi bio dobar potez , samo je problem što nema para za dokapitalizaciju pa se uvlači CO. Vidjet ćemo što će od toga biti.

ajde reci što je tu dobro? banka u državnom vlasništvu? malo brkamo pojmove hrvatske banke i banke u vlasništvu RH? vraćamo se u doba prije rata?

Prvo nam svima država ne valja, a sada bi rado jednu banku u državnom vlasništvu. Pa ćemo onda pljuvati po njoj kako se ne zna upravljati s našim novcima.

I love the Smell of Profits in the Morning

Sad reci Fazan da ni HBOR ne valja…nije problem u vlasništvu nad jednom bankom koja će imati udio u tržištu 2-3%.
Problem je što nemaš kanal preko kojeg ćeš moći konkurirati stranim bankama i njihovom nametanju kamatne politike.
Misliš da bi bilo lošije da imamo stope kao i EU? U toj situaciji bi neke strane možda i izašle s našeg tržišta pa bi posljedično dobio i hrvatsku banku.

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Ne stari, naglasak je bio na državnom vlasništvu. HBOR je lijena, troma i bezvezna institucija. Kontam da bi neki strengeri napravili čudo s sredstvima koje oni imaju.

Istina je i da nisu imali kome plasirati sredstva, jerbo privatna inicijativa u Hrvata nula bodova.

Idem gledati Otvoreno.

I love the Smell of Profits in the Morning

Ja naprotiv znam dosta dobrih primjera. Jest da su malo spori ali se isplate.
Trebali bi biti malo efikasniji i sve 5.

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!



To bi bio dobar potez , samo je problem što nema para za dokapitalizaciju pa se uvlači CO. Vidjet ćemo što će od toga biti.

ajde reci što je tu dobro? banka u državnom vlasništvu? malo brkamo pojmove hrvatske banke i banke u vlasništvu RH? vraćamo se u doba prije rata?

Prvo nam svima država ne valja, a sada bi rado jednu banku u državnom vlasništvu. Pa ćemo onda pljuvati po njoj kako se ne zna upravljati s našim novcima.

[/quote]

Ajde ne budi ti teško pa iskomentiraj sve tri rečenice!

Sadašnje stanje u bankarstvu potiče potrošnju na kredit, dok u isto vrijeme nema novca za ulaganje. To stanje mora se promijeniti. Rješenje je u jačanju Hrvatske poštanske banke, njezinu povezivanju s Croatia osiguranjem i zadržavanju većinskih udjela u državnomu vlasništvu.

Zamislite još da se sa HBORom, HPBom, CO iskoristi još i FINA sa svojom mrežom poslovnica i osobljem te da se sve transakcije države i lokalne uprave i njihovih zaposlenih preseli u tu banku. Vidjeli bi onda borbe oko kamata. Ovi iz austrijskih banaka išli bi po kućama i navlačili za rukav klijente. [bye]

Pardon ukoliko je već bilo ali vrijedi ponovo staviti ako je netko propustio pročitati:

Ante Marković: Kako bih ja riješio ovu krizu

Vaš link


Zamislite još da se sa HBORom, HPBom, CO iskoristi još i FINA sa svojom mrežom poslovnica i osobljem te da se sve transakcije države i lokalne uprave i njihovih zaposlenih preseli u tu banku. Vidjeli bi onda borbe oko kamata. Ovi iz austrijskih banaka išli bi po kućama i navlačili za rukav klijente. [bye]

Ako se sjecate prije dolaska stranih banaka kamate na kredite su bile 12-14% pod normalno, internet bankarstvo je bilo nepoznat pojam, a Fina je bila neefikasna totalno i cisti socijalisticki zaostatak (sumnjam da je i danas ista bolje). Tak da nisam bas siguran da je spomenuta ekipa dobitna kombinacija


Sadašnje stanje u bankarstvu potiče potrošnju na kredit

a potražnja za tim kreditima??, kredit uzima onaj tko želi a banka mu prihvati odobriti, tko ne želi uzeti kredit, nitko ga ne tjera na to, u svakom slučaju to ne radi banka.


dok u isto vrijeme nema novca za ulaganje.

ovo je diskutabilno, vrlo diskutabilno. Onaj tko je sposoban ima novca za ulaganje, vlastitog čistog keša, kredit mu niti ne treba, a ako ga poželi: dobit će ga povoljnije nego mnogi drugi, a količinu kakvu god realno može podnijeti. Sve je stvar u kvaliteti poduzetnika i njegovom kreditnom rejtingu.
Ima se i keša, može se i dobiti kredit, može se i financirati na TK, nisu banke jedini izvor vanjskog financiranja…

Rješenje je u jačanju Hrvatske poštanske banke, njezinu povezivanju s Croatia osiguranjem i zadržavanju većinskih udjela u državnomu vlasništvu.

ne znam čemu povezivanje, kako točno misliš da bi ta sinergija djelovala?

Mislim, nemam ja ništa protiv toga da posjedujem jedno i drugo kada bi kupnja bila po prihvatljivoj cijeni, ali kakva bi to specijalna sinergija bila baš povezani da moraju biti?

Što se tiče državnog vlasništva, gorzim se od toga, ako postoje banke koje nisu u državnom vlasništvu i osiguravajuće društvo koje nije u državnom vlasništvu tada sigurno ne bi smjela postajati banka koja jeste u državnom vlasništvu i osiguravajuće društvo koje jeste u državnom vlasništvu. Ili svi ili niti jedno, a ja se nadam da nam je svima jasno koju smo od te dvije opcije izabrali ’90.

Državna poduzeća su sama po sebi loša (iz cijelog niza razloga i na cijeli niz načina), ali još gori je problem što "i samim svojim postojanjem" štete onim drugima (a "naš sustav" po definiciji postoji radi "tih drugih"), i dirketno ponekad (kroz uzimanje dijela tržišta i/ili nelojalno konkuriranje) a svakako indirektno (negativnim utjecajem na kamatne stope a često i na porezne stope, kao posljedica lošeg utjecaja egzistiranja i djelovanja tih poduzeća na nacionalno gospodarstvo/makroekonomiju, u dugoročnom smislu – naravno da bi se kratkoročno/srednjoročno stvari mogle drugačije prikazivati – ali pretanimo više biti tooliko kratkovidni!).

Evo tko je gledao Otvoreno dobio je odgovore na svoja pitanja:

1. za Febu: hrvatska ima daleko najniži efektivni porez na dohodak
2. za ostale: krizu ćemo prevladati sami.

Još samo da nije bilo Duška Kuliša [lol] s proćelavom fudbalerkom, čovjek bi pomislio da smo na crobi 6.000.

I love the Smell of Profits in the Morning


Ja naprotiv znam dosta dobrih primjera. Jest da su malo spori ali se isplate.
Trebali bi biti malo efikasniji i sve 5.

s kolikim kapitalom raspolažu? e sad uzmi da sekuritiziraju dug, pa pribave dodatan kapital, koliko bi to značilo za gospodarstvo …

I love the Smell of Profits in the Morning

New Report

Close