Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



puno dobrih postova s kojima se slažem …

"Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) ocjenjuju da je potreban hitan rebalans proračuna, ali ističu da ni Vlada ni stručnjaci u Ekonomskom vijeću nisu odgovorili na pitanja kako treba taj rebalans provesti"

Ovo što sam podebljao je ključna rečenica svih rasprava koje se vode. Svi mi govorimo treba ovo, treba ono. Problem kod proračuna je taj što imaš masu koju treba raspodijeliti: prvo ugovorne i zakonske obveze, pa onda sve ostalo. Kada neke stvari stavite na papir, vidite da to baš i nije tako jednostavno.

Evo da se ja osvrnem na ovo boldano….ti imaš i zakonske obaveze u proračunu…koje ne izvršavaš…jer za njih nemaš osigurane financije…isto tako imaš "projekte" koje nemaš u proračunu…a na njih trošiš sredstva…ste ikad čuli za tako nešto…pa ne jebu nas ovi vani zato kaj mi trošimo na pelješki most…nego zato kaj radimo ovak kak sam ti ja napisao…netransparentno…na kraju nemaš pojma kamo lova curi…a ovo o poštivanju ugovornih i zakonskih obaveza…samo na papiru…
[/quote]
Rebalans proračuna treba napraviti odmah (da ne kažem da ga je trebalo napraviti jučer).
Rashode treba smanjiti odmah. Očio je da se proračun ne puni po planu (čak i je i Šuker nevoljko priznao da je PDV za siječanj na razini od 82 % u odnosu na prošlu godinu, kasne plaće zaposlenima u javnom sektoru…). Državi, i da danas donese odluku o rebalansu, treba valjda tri mjeseca da je provede u život (dok odluče koje stavke korigirati, dok se cijeli politički establišment ne dogovori, dok Sabor usvoji izmjene….). Za sve to vrijeme idu obveze po rashodovnoj strani i stvara se još jedna rupa koju treba novcem zakrpati. Novcem kojeg nemamo i za kojeg se moramo dodatno zadužiti. Ako je Business.hr u pravu (po njihovim izračunima manjak po osnovu PDV-a u siječnju je 800 mil. kuna), prenesemo li isti manjak u slijedeća tri mjeseca (izračun nije točan, proračun se ne puni i ne troši ravnomjerno, ali oslikava bit problema), mi smo do konca travnja u dodatnoj dubiozi od 3,2 milijarde kuna. Pitanje za miljunaša: Odakle nam taj novac?

Kao Ameri smo, čekamo što će reći glavni pa da vidimo dalje, moš misliti, inače smo glupi pa ne znamo sami procijeniti. Sada je vrijeme manipulacija.

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!



HNB intervenira na deviznom trzistu prodajom EUR-a, ponude se primaju do 09:55. Rohatinski is in the mood again. [lol]
EUR/HRK 7,4500

18.02.09. 09:46:00 NEWS-H2180574
ZSE: Rohatinski bi mogao uliti malo nade na tržište

Iz Hrvatske narodne banke (HNB) jučer je najavljeno da će guverner Željko Rohatinski u 11 sati održati novinsku konferenciju. Očekuje se da će se osvrnuti na aktualna pitanja monetarne i fiskalne politike, tečaja kune i kamatnih stopa banaka.

"Ulagači s nestrpljenjem očekuju obraćanje javnosti guvernera Rohatinskog. U poplavi loših vijesti sve nas interesira što će reći o tečaju kune i kamatama", kaže Tomislav Kovalisko, voditelj odjela brokerskih poslova u Volksbanci.

I Vorkapić kaže kako će današnji govor guvernera vjerojatno uvelike utjecati na tržište dionica.

"Rohatinski je postao osoba koja se pozorno sluša kada govori. Ako njegov govor bude imalo pozitivan, raspoloženje na tržištu moglo bi se malo poboljšati", smatra Vorkapić.

[/quote]

Da je Željac umjesto Tricheta predsjednik ECB-a danas EU ne bi bila u problemima kakvim se nalazi.
Euro bi već odavno u EU i ostatku Europe i Rusiji bio rezervna valuta umjesto dolara.



HNB intervenira na deviznom trzistu prodajom EUR-a, ponude se primaju do 09:55. Rohatinski is in the mood again. [lol]
EUR/HRK 7,4500

Živio drug Željko !!!
J… im majku!!

[/quote]
To je dobra vijest (smanjuje deprecijacijske pritiske na kunu).
Loša vijest je da se smanjuju devizne rezerve. Rohatinski je rekao da ima oko 1 milijardu Eura za očuvanje stabilnosti kune. Napominjem da je otprilike jedna trećina već potrošena prije cca. mjesec dana.

Burza je čista psihologija. Važne vijesti dolaze preko vikenda kako bi ekipa sa što većom energijom, jer burze ne rade tih dana, pa je želja tim veća, nabrijavanje, krenula u ponedjeljak kupovati ili prodavati sumanuto, zato imamo obično black monday.
Danas, kao čeka se govor, a svi znamo više manje što je i kakvo je stanje, te veliki zauzimaju pozicije kako bi skratili male. Maglu možeš prodavati djeci, ali bakama i djedovima ne. [bye]

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Nastavo na proračun, evo gdje se moglo uštediti 500 miliona kuna.
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=f74045da-732f-48f9-90c7-c849ba1e0a12&open=sec

tisuća. ne miliona.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


HNB intervenira na deviznom trzistu prodajom EUR-a, ponude se primaju do 09:55. Rohatinski is in the mood again. [lol]
EUR/HRK 7,4500

Pa onda cemo da kupujemo eure kada ih vec tako jeftino nudi, a onda sve to lijepo u carapu pa nek si misle… [lol]


tisuća. ne miliona.

A cuj, kad drzava nekome donira 500.000 kn, to obicno porezne obveznike stoji barem 10 miljuna kn. Tak da se brzo skupi tih 500 milja. [cool]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Nastavo na proračun, evo gdje se moglo uštediti 500 miliona kuna.
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=f74045da-732f-48f9-90c7-c849ba1e0a12&open=sec

Trebalo bi pomoći i našem puku u USA niti tamo ne cvijetaju ruže, ako može za BIH trebalo bi biti i za USA,pa i to je naša dijaspora, ne sviđa mi se taj mačehinski odnos i ko kaže da se nema para

Surround all arround when it hits the ground

DEVIZNA INTERVENCIJA HNB-a
Prodano bankama 184.720.000,00 EUR
Prosječno ostvareni tečaj pri prodaji 7,440584

Osla mu kamata na trzistu novca up zajedno sa tecajem. Onda sljedi devizna intervencija. Sad ce morat malo kuna upucat… Dzisus, nije ni njemu veselo. Ples po "impossible trinity".

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

New Report

Close