Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja bih osobno bio sklon zazivanju njihovog zasluženog bankrota. Pretpostavljam i ti, kad tebi ovdje 5 banaka u maloj državici stvara problem, vjerojatno da i gotovo jednako dominannta 3 velika proizvođaća u onoj velikoj državi, također ti nisu po ukusu – pa nisu ni meni, zato neka propadnu, mnogi će doživjeti svoj kraj u bankrotu, oni najbolji ostaju, i time su predrođeni biti neki kvazi-monopolisti, naime nemoguće je trajno uspješno poslovati (dakle natprosječno rastući…, ne samo stagnirajući :d) a da jednom u budućnosti ne postaneš monoplist/član oligopola, dakle sva bitka u kapitalizmu se vodi oko toga: tko će postati monopolist/oligopolist, prvo mjesto je jedno, i 2-3 pratilje iza toga… puno igrača malo mjesta, ali sve titule izbljde, osim onih stvarnih vrijednosti, onih koji su očito i zaslužili to što su dobili.

Postoje firme koje su svoj "monopol" sasvim "pošteno stekle", i prilično ga fer "uživaju", "ne zlorabeći ga"… postoje takve primjeri, a ako zakoni države i zakoni tržišta su tu da nešto nekada i izreguliraju, ako se pokaže potrebnim. Više preferiram da ovdje zakoni tržišta rade taj posao nego zakoni države, jer ovi prvi više su "mjerodavni".


veca kamata- veca rata kredita
veca rata kredita – veca mogucnost da se kredit ne naplati
veca mogucnost da se kredit ne naplati- vise "default"-iranih kredita
… i lavina se pokrece….

4 vodece banke imaju roe izmedju 18 i 26%, da li je to OK?
u trzisnoj ekonomiji jest, ali treba biti oprezan da sliedece godine odrzavanje 20%, a ne prihavacanje 15% povrata znaci rizik da povrat bude slijedecih 5 godina -10% minus[/b]


pa ja i mislim da oni upravo to i rade, prihvaćaju "15 % umjesto dosadašnjih 20 %" (karikirano rečeno), samo naizgled se čini da netko pokušava "odreati kožu građanima" (20 povećati na 25 :P), nije da se ide na povećanje povrata, nego vjerojatnije da se brine o tome "kako bi pad povrata bio što prihvatljiviji, i nipošto negativan rezultat", mislim ne možemo mi izvana tek tako znati koliki oni povrat očekuju ovisno o kakvim kamatnim stopama, znati koliko će biti i kakvih kredita nenaplativo… to oni računaju/predviđaju, kombiniraju kolike kamatne stope su potrebne da nadoknade kakav rizik i koliku količinu otpisa… nemoguće ja da ja sad (ili ti, ako nisi g. Luković) imalo pouzdano pretpostavimo koliki rast kako točno utječe na neplativost kredita u odnosu na povećani prinos od onih koji ostanu naplativi, to bankari računaju i po tome postupaju – naravno da mogu pogriješiti, i naravno da su se sami ukopali time što su se doveli u ovu delikatnu situaciju.

Onaj tko je bio malo selektivniji prilikom izbora klijenata, tko ima samo vrhunske kvalitete plasmane… taj puno manje sada ima "finog udešavanja kamatnih stopa" on može lakše odrediti što mi i pod kojim uvjetima ostaje naplativo, i lako onda odluči kako dizati ili ne dizati kamatne stope (privlačiti klijente konkurencije koja trenutno mora/misli da mora, drugačije djelovati).

Kažem, ako griješe, oni koji griješe… pa možda će i propasti, ako da – pa neka ima, zaslužili su.

Možda baš neka mala banka sa super vrhunskim plasmanima (klijenti-dužnici sve od reda AAA rejtina :P, karikiram) , klijenti-depoziti sve bolji i bolji jer su to mahom kvalitetni poduzetnici koji, imućniji građani iz razvijenijih dijelova RH, novih sve više jer nude više kamatne stope na štednju, je dobivaju podjednake na svoje plasmane a uz manji rizik (jer bolji klijeniti) ili čak veće stope (jer bolji klijeniti koji neće ni pod tim stopama krahirati…) i takva mala banka izraste i propašću neke veće… možda nekom akvizicijom (david-golijatskog tipa) uđe u društvo u kojem nikada prije nije bila niti je kome palo na pamet da se to nekada u budućnosti može dogoditi. E baš zato služi slobodno tržište, kapitalizam.. da oni najbolji dođu na vrh, dok oni drugi padnu, i ako su na vrhu opet padnu (ako su se pokvarili :P).

Eto možda baš Istarsku Kreditnu Banku Umag d.d. vidimo za 10 godina na sasvim "drugačijem mjestu", na nacionalnoj razini, među važnijim bankama, (eto čak i u domaćem vlasništvu slučajno), gdje je danas nitko živ ni u najluđim snovima ne bi zamislio. Tko zna kako tamo dospije, možda je netko dokapitalizira malo bolje, pa onda ona nekoga "osrednjeg ali malo u nezgodnoj situaciji" u "specijalnim uvjetima krize" uspije preuzeti, pa tako mala, malo ojačana, možda sa par dobrih bankara-prijelaznika (iz većih banaka, tko zna čime privučenih… udjelom možda u banci za koje se žele pobrinuti malo bolje) uzleti prema gore, karikriam, i bubam napamet, "ali moguće je", zato ne žalite velike banke koje će možda gubiti, pa nema veze: netko drugi će onda pošteno zaslužiti mjesto koje će oni dijeloim isprazniti.

S mnogim stvari ovdje izrečeni se slažem. Ali se meni čini da se Sanader zapravo kiti tuđim perjem.
Jedini tko može pozvati banke na ovo ili ono nije premijer već guverner CB.
Pa čak i na ograničenje profita jer su nacionalni interesi u pitanju (a obrana od krize jest nacionalni interes).
Regulator može kao protuodgovor povećati regulatorni trošak, što smo već vidjeli sa graničnom obveznom pričuvom od 55% onda kada se banke nisu uklopile u 12% rast plasmana godišnje.
Vrlo učinkovita i legitmna mjera koja je spremila u trezor CB preko 550 milja eura beskamatno.
Isto tako im mjerama može uzeti dio profita i spremiti ih u devizne rezerve (uvjetno rečeno) tako da "puška nije prazna, samo je lovac krivi"…

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Sad sam morao ići tražiti knjigu i citirati nešto. Pa evo:

"…Ovo je shvaćanje snažno iskazao Herbert Hoover (op.: američki predsjednik 1929-1933.), kad je okarakterizirao, bez odobravanja, gledište Andrewa Mellona: Ministar financija Mellon predvodio je pristaše "likvidacije po načelu prepuštanja stvari sebi", koji su smatrali da se vlada ne smije miješati i da treba prepustiti krizi da samu sebe likvidira. Gospodin Mellon je imao jednu jedinu formulu: "Likvidirati rad, likvidirati dionice, likvidirati farmere, likvidirati nekretnine." Inzistirao je da se ljude može osloboditi inflacijske poremećenosti uma jedino ako ona bude prepuštena kolapsu. Smatrao je da čak ni panika nije u svemu loša. Rekao je: "Ona će pročistiti trulež iz sustava. Snizit će se visoki troškovi života i život na visokoj nozi. Ljudi će raditi više i živjeti moralnije. Vrijednosti će se prilagoditi i poduzetni će ljudi preuzeti ruševine od manje sposobnih ljudi.""

Mellona i danas optužuju za Veliku depresiju:

"… Mellon became unpopular with the onset of the Great Depression. Many economists today (such as Milton Friedman and Fed Chairman Ben Bernanke, to give two prominent examples[citation needed]) partially attribute the collapse of the American banking industry to the popularity among Federal Reserve leadership of Mellon’s infamous "liquidationist"…"
http://en.wikipedia.org/wiki/Andrew_W._Mellon

No respect


Lynx, JA (JA = građanin RH) nije izabrao ni ovi ni prošlu Vladu. Izabrao ju je ON (ON=negrađanin Hrvatske sa domovnicom, u dijaspori).

A i ovo je također populizam samo s druge strane SLK, dijaspora je izabrala 3% zastupnika u saboru, marginalno…tolko i klinu daš da potvrdi target.
Imaš PM [thumbsup]



Lynx, JA (JA = građanin RH) nije izabrao ni ovi ni prošlu Vladu. Izabrao ju je ON (ON=negrađanin Hrvatske sa domovnicom, u dijaspori).

A i ovo je također populizam samo s druge strane SLK, dijaspora je izabrala 3% zastupnika u saboru, marginalno…tolko i klinu daš da potvrdi target.
Imaš PM [thumbsup]
[/quote]
Presudnih 3% kolega. Bez njih, i zadnje i izbore 2003. gube.
Ne mislim ni da bi s ovim drugima bilo bolje, ali je činjenica da je dijaspora bila prevaga.

No respect

Htio sam dodat na ono o kolektivnoj svijesti u krizama. Na omotu nekog slabašnog ratnog filma sam pročitao odličnu rečenicu: "Vojnici se možda bore za svoju državu ali umiru za prijatelje."

Ljudi gube glavu jer su htjeli pomoći prijatelju, kojeg prije par mjeseci možda nisu ni pozdravljali na ulici. Kolektiv ruši i stvara sisteme i države. Mislim da smo se nagledali zadnjih godina desetak takvih primjera.

Bez obzira za koja se uvjerenja on borio, meni je potez ovog lika i danas inspiracija:

No respect

puno dobrih postova s kojima se slažem …

http://www.bankamagazine.hr/Naslovnica/Vijesti/Hrvatska/tabid/102/View/Details/ItemID/48459/Default.aspx

no populizam ne treba samo prebacivati premijeru. Evo recimo Sever poziva na rebalans proračuna, a prvi je vikao da plaće trebaju rasti 6%. I sad treba raditi rebalans? Ljudi uopće ne kužu da je proračun samo plan! To znači sljedeće: država je planirala 400 milijuna za Pelješki most, ali ta ista država nije dala niti kune za taj most u 2009. godini. STOP, naja, zarva, dok ne vidimo kako će biti. Rebalans se napravi časkom, bitno je upravljati likvidnošću proračuna i ne preuzimati nove obveze.

"Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) ocjenjuju da je potreban hitan rebalans proračuna, ali ističu da ni Vlada ni stručnjaci u Ekonomskom vijeću nisu odgovorili na pitanja kako treba taj rebalans provesti"

Ovo što sam podebljao je ključna rečenica svih rasprava koje se vode. Svi mi govorimo treba ovo, treba ono. Problem kod proračuna je taj što imaš masu koju treba raspodijeliti: prvo ugovorne i zakonske obveze, pa onda sve ostalo. Kada neke stvari stavite na papir, vidite da to baš i nije tako jednostavno.

Što se tiče banaka, negdje sam pročitao da najviše zarađuju upravo u vrijeme krize. Slažem se da Sanaderu nije bilo pametno, sa stručne strane, govoriti o zaradi banaka. Trebao je dati potpunu info, i reći koliko je kapitala potrebno angažirati za takvu zaradu. Iako, to samo govori o gluposti hr. građana koji stvari uzimaju zdravo za gotovo.

SLK izvrstan post o tvojoj firmi. Potpisujem od prve do zadnje riječi.

Žao mi je ljudi koji su izgubili posao. Njima treba pomoći, a ostaviti se populističkih govora.

I love the Smell of Profits in the Morning


puno dobrih postova s kojima se slažem …

"Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) ocjenjuju da je potreban hitan rebalans proračuna, ali ističu da ni Vlada ni stručnjaci u Ekonomskom vijeću nisu odgovorili na pitanja kako treba taj rebalans provesti"

Ovo što sam podebljao je ključna rečenica svih rasprava koje se vode. Svi mi govorimo treba ovo, treba ono. Problem kod proračuna je taj što imaš masu koju treba raspodijeliti: prvo ugovorne i zakonske obveze, pa onda sve ostalo. Kada neke stvari stavite na papir, vidite da to baš i nije tako jednostavno.

Evo da se ja osvrnem na ovo boldano….ti imaš i zakonske obaveze u proračunu…koje ne izvršavaš…jer za njih nemaš osigurane financije…isto tako imaš "projekte" koje nemaš u proračunu…a na njih trošiš sredstva…ste ikad čuli za tako nešto…pa ne jebu nas ovi vani zato kaj mi trošimo na pelješki most…nego zato kaj radimo ovak kak sam ti ja napisao…netransparentno…na kraju nemaš pojma kamo lova curi…a ovo o poštivanju ugovornih i zakonskih obaveza…samo na papiru…

HNB intervenira na deviznom trzistu prodajom EUR-a, ponude se primaju do 09:55. Rohatinski is in the mood again. [lol]
EUR/HRK 7,4500

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


HNB intervenira na deviznom trzistu prodajom EUR-a, ponude se primaju do 09:55. Rohatinski is in the mood again. [lol]
EUR/HRK 7,4500

Živio drug Željko !!!
J… im majku!!

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE


HNB intervenira na deviznom trzistu prodajom EUR-a, ponude se primaju do 09:55. Rohatinski is in the mood again. [lol]
EUR/HRK 7,4500

18.02.09. 09:46:00 NEWS-H2180574
ZSE: Rohatinski bi mogao uliti malo nade na tržište

Iz Hrvatske narodne banke (HNB) jučer je najavljeno da će guverner Željko Rohatinski u 11 sati održati novinsku konferenciju. Očekuje se da će se osvrnuti na aktualna pitanja monetarne i fiskalne politike, tečaja kune i kamatnih stopa banaka.

"Ulagači s nestrpljenjem očekuju obraćanje javnosti guvernera Rohatinskog. U poplavi loših vijesti sve nas interesira što će reći o tečaju kune i kamatama", kaže Tomislav Kovalisko, voditelj odjela brokerskih poslova u Volksbanci.

I Vorkapić kaže kako će današnji govor guvernera vjerojatno uvelike utjecati na tržište dionica.

"Rohatinski je postao osoba koja se pozorno sluša kada govori. Ako njegov govor bude imalo pozitivan, raspoloženje na tržištu moglo bi se malo poboljšati", smatra Vorkapić.

No respect

New Report

Close