Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Cobri, nemoj bit prestrog. Čovjek nije vjerovao da će to doživjet dvaput u životu. Uostalom svi ekonomisti budu kad tad generali poslije bitke, jer čak i da hoćeš ne možeš sve predvidjeti. Meni je smiješan onaj stav "I told you so" naspram Friedmana [smiley]

When speculation has done its worst, two and two still make four.


I odmah da te razočaram! Na njihovim starnicama nema ništa o tom o ćemu si ti negdje nešto pročitao.
Normalno bi bilo da institucija najprije to objavi na svojim internet stranicama.

Piše ti sve u članku. Ne namjeravam se dalje svađat, ti čekaj službenu obavijest, a ja ću živjeti u zabludi. Lijep pozdrav

When speculation has done its worst, two and two still make four.

meni nije problem da li smo u rec. ili ne.
mene muči Šukerovo:
"… je jasno definirano da je recesija tromjesečno kontinuirano smanjenje gospodarskog rasta"
ili ovo
"dva uzastopna tromjesečja pada gospodarske aktivnosti" (recimo pada BDPa)
meni to nije isto, ali pošto nisam tu doma možda i griješim. ako ne griješim, onda bi mi bilo draže da nam je prvi financijaš precizniji u izražavanju (ili pametniji?). od novinara tražimo da vladaju temom o kojoj pišu, pa je red i da fin. broj 1 vlada svojom strukom.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


Cobri, nemoj bit prestrog. Čovjek nije vjerovao da će to doživjet dvaput u životu. Uostalom svi ekonomisti budu kad tad generali poslije bitke, jer čak i da hoćeš ne možeš sve predvidjeti. Meni je smiješan onaj stav "I told you so" naspram Friedmana [smiley]

Upravo zbog Friedmana i pljuvanja po zagovornicima tržišta sam i reagirao. Iz cijelog socio-keynes tabora se nije moglo čuti ni K o Krizi prije 2-3 godine a sada on ovu situaciju tumači kao pobjedu keynsove ekonomije [lol]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Upravo zbog Friedmana i pljuvanja po zagovornicima tržišta sam i reagirao. Iz cijelog socio-keynes tabora se nije moglo čuti ni K o Krizi prije 2-3 godine a sada on ovu situaciju tumači kao pobjedu keynsove ekonomije [lol]

Prilično sam siguran da bi i Friedman ustvrdio isto, da je ovo krah Keynesa. Tako ti je to kad imaš svoju školu ekonomije, nećeš valjda hvaliti konkurenta.

When speculation has done its worst, two and two still make four.



I odmah da te razočaram! Na njihovim starnicama nema ništa o tom o ćemu si ti negdje nešto pročitao.
Normalno bi bilo da institucija najprije to objavi na svojim internet stranicama.

Piše ti sve u članku. Ne namjeravam se dalje svađat, ti čekaj službenu obavijest, a ja ću živjeti u zabludi. Lijep pozdrav
[/quote]

Pokušavam doći do čovjeka ili institucije koji su mjerodavni za te stvari.
Ti me uputiš na Institut, a na njihovim stranicama ništa.
I onda se ja prepirem.



Upravo zbog Friedmana i pljuvanja po zagovornicima tržišta sam i reagirao. Iz cijelog socio-keynes tabora se nije moglo čuti ni K o Krizi prije 2-3 godine a sada on ovu situaciju tumači kao pobjedu keynsove ekonomije [lol]

Prilično sam siguran da bi i Friedman ustvrdio isto, da je ovo krah Keynesa. Tako ti je to kad imaš svoju školu ekonomije, nećeš valjda hvaliti konkurenta.
[/quote]

Naravno. Al mu još nije kasno da promijeni školu [thumbsup]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.



I odmah da te razočaram! Na njihovim starnicama nema ništa o tom o ćemu si ti negdje nešto pročitao.
Normalno bi bilo da institucija najprije to objavi na svojim internet stranicama.

Piše ti sve u članku. Ne namjeravam se dalje svađat, ti čekaj službenu obavijest, a ja ću živjeti u zabludi. Lijep pozdrav
[/quote]

Članak vrvi netočnostima tako da sumnjam u njegovu vjerodostojnost.
Točni podatci o BDP se nalaze u izvješčima DZS i nisu ni blizu ovim u članku!


Upravo zbog Friedmana i pljuvanja po zagovornicima tržišta sam i reagirao. Iz cijelog socio-keynes tabora se nije moglo čuti ni K o Krizi prije 2-3 godine a sada on ovu situaciju tumači kao pobjedu keynsove ekonomije [lol]


Nije se čulo ni iz jednog tabora ni K ni Z… [wink]

Kad je puklo tržište nekretnina u 9. mjesecu 2007. nastalo je čuđenje, ponajviše onih koji su ga i skrivili. [wink]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


meni nije problem da li smo u rec. ili ne.
mene muči Šukerovo:
"… je jasno definirano da je recesija tromjesečno kontinuirano smanjenje gospodarskog rasta"
ili ovo
"dva uzastopna tromjesečja pada gospodarske aktivnosti" (recimo pada BDPa)
meni to nije isto, ali pošto nisam tu doma možda i griješim. ako ne griješim, onda bi mi bilo draže da nam je prvi financijaš precizniji u izražavanju (ili pametniji?). od novinara tražimo da vladaju temom o kojoj pišu, pa je red i da fin. broj 1 vlada svojom strukom.

Recesija ti je tek kad BDP dva kvartala za redom ode u crveno, dakle nema rasta nego pad ( minus )
i nema veze sa smanjenjem stope rasta, to je nešto posve drugo i više služi kao upozorenje analitičarima da se tendencije u gospodarstvu mijenjaju.
Nadam se da sam bio od pomoći.

Spekuliranje nije za glupane, mentalne lijenčine i osobe inferiorne EIQ



Upravo zbog Friedmana i pljuvanja po zagovornicima tržišta sam i reagirao. Iz cijelog socio-keynes tabora se nije moglo čuti ni K o Krizi prije 2-3 godine a sada on ovu situaciju tumači kao pobjedu keynsove ekonomije [lol]


Nije se čulo ni iz jednog tabora ni K ni Z… [wink]

Kad je puklo tržište nekretnina u 9. mjesecu 2007. nastalo je čuđenje, ponajviše onih koji su ga i skrivili. [wink]
[/quote]

Vidim da nisi dovoljno informiran. Peter Schiff u 11.mjesecu 2006. o tržištu nekretnina – video ima 8 dijelova ali vrijedi pogledati: http://www.youtube.com/watch?v=6G3Qefbt0n4

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.



meni nije problem da li smo u rec. ili ne.
mene muči Šukerovo:
"… je jasno definirano da je recesija tromjesečno kontinuirano smanjenje gospodarskog rasta"
ili ovo
"dva uzastopna tromjesečja pada gospodarske aktivnosti" (recimo pada BDPa)
meni to nije isto, ali pošto nisam tu doma možda i griješim. ako ne griješim, onda bi mi bilo draže da nam je prvi financijaš precizniji u izražavanju (ili pametniji?). od novinara tražimo da vladaju temom o kojoj pišu, pa je red i da fin. broj 1 vlada svojom strukom.

Recesija ti je tek kad BDP dva kvartala za redom ode u crveno, dakle nema rasta nego pad ( minus )
i nema veze sa smanjenjem stope rasta, to je nešto posve drugo i više služi kao upozorenje analitičarima da se tendencije u gospodarstvu mijenjaju.
Nadam se da sam bio od pomoći.
[/quote]

Žalosno je da je jedna čisto normalna ekonomska pojava u gospodarstvu, tj usporenje rasta pa i moguća recesija, postala tema za politička prepucavanja. Opozicija pokušava poentirati katastrofičnim najavama ne ulazeći dublje u uzroke smanjenja gospodarskog rasta, a to je vrlo visoka inflacija, koju je u određenom trenutku trebalo rezati restriktivnom monetarnom politikom. Sada kada je inflacija pod kontrolom Roha lagano popušta uzde te oslobađa novce bankama i gospodarstvu.

Ali ta politička prepucavanja su mač s dvije oštrice! Ako ne bude nekih većih poremećaja, a Šuker tvrdi da je makroekonomska situacija stabilna i pod kontrolom, gospoda koji su nudili katastrofu i mjere za njeno otklanjanje mogli bi proći kao bosi po trnju na lokalnim izborima čemu se toplo nadam.

New Report

Close