Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

posto nisamvise toliko duboko u ovome,
znam samo za 2 primjera gdje je banka dogovorila spread 250 basisa i taj ugovor ne mogu mijenjati, znaci relativno jeftino financiranje trenutno……………

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


posto nisamvise toliko duboko u ovome,
znam samo za 2 primjera gdje je banka dogovorila spread 250 basisa i taj ugovor ne mogu mijenjati, znaci relativno jeftino financiranje trenutno……………

Ovisi kakav je ugovor sklopljen… Obicno su nabacivali dodatnih troskova, koji ako su ugovorom bili specificirani kao promjenjljivi, bad luck. Ovisi koliko si mudro potpisao ugovor sa njima. Ali da, ako si potpisao fiksni spread, to je sada cool.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

osobno sam potpisao fiksnu ktu gdje sam mogao,
pa sam rekao
k’o vas hebe drugari
jedino sto me svrbi tecaj

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


I hvala Bogu na Rohi, zato je i dobio nagradu za naj guvernera.

Sjeti se A. Greenspana!
[/quote]

Sjetim ga se svaki put kad čujem "financijska kriza" [smiley]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


@ Pino D.

I na koji način i zašto uopće dolazi do porasta plaća u ovim uvjetima? Jer po Šukeru a izgleda i po tebi porast plaća je uzork a inflacija posljedica…


Upravo tako. Ali s obzirom da smo trenutno u kontrktivnom smjeru, monetarna može sa velikim uspjehom gušiti inflatorne pritiske, dakle, nema bojazni od inflacije.
Po meni je glavno pitanje kako riješiti vanjskotrgovinski deficit kao problem, jer u uvjetima otežanog i skupog financiranja iz vanjskih izvora on postaje još veći problem.Monetarna vlast dobro odrađuje svoj posao. Jedino nam je preostala fiskalna kao rak rana. Glavna prepreka već na početku su se pokazali sindikati, kao i investicije sa sporim povratom.

If something is too good to be true...it probably is.


@ Pino D.

zašto bi došlo do rasta cijena (ili inflacije kako to govori Šuker) zbog povećanja plaća u uvjetima jednake novčane mase? A sve bez promjene porezne politike.

I na koji način i zašto uopće dolazi do porasta plaća u ovim uvjetima? Jer po Šukeru a izgleda i po tebi porast plaća je uzork a inflacija posljedica…

Zasto Rohatinski vice da vlada treba zamrznut place, a i sam zna da rast placa po sebi nece dovest do inflacije ukoliko on stegne pipu? Zato sto na kraju kad drzava ostane bez para (realnih izvora financiranja), HNB ce biti doveden pred svrsen cin i morat ce monetizirat dug, sto ce za posljedicu imat povecanje novcane mase i inflaciju.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Zasto Rohatinski vice da vlada treba zamrznut place, a i sam zna da rast placa po sebi nece dovest do inflacije ukoliko on stegne pipu? Zato sto na kraju kad drzava ostane bez para (realnih izvora financiranja), HNB ce biti doveden pred svrsen cin i morat ce monetizirat dug, sto ce za posljedicu imat povecanje novcane mase i inflaciju.

[thumbsup]

Ali to nije stvar rasta plaća nego je problem sa dugom i zaduživanjem kao takvim, ista priča bi bila i da Sanader planira napravit 3 pelješka mosta ili modernizirat npr škole, bolnice….

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Glavna prepreka već na početku su se pokazali sindikati, kao i investicije sa sporim povratom.

To se kaže država.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.



Zasto Rohatinski vice da vlada treba zamrznut place, a i sam zna da rast placa po sebi nece dovest do inflacije ukoliko on stegne pipu? Zato sto na kraju kad drzava ostane bez para (realnih izvora financiranja), HNB ce biti doveden pred svrsen cin i morat ce monetizirat dug, sto ce za posljedicu imat povecanje novcane mase i inflaciju.

[thumbsup]

Ali to nije stvar rasta plaća nego je problem sa dugom i zaduživanjem kao takvim, ista priča bi bila i da Sanader planira napravit 3 pelješka mosta ili modernizirat npr škole, bolnice….
[/quote]

To je meni sve jasno… Ali zgodno je kad makroekonomskom politikom objasnjavas jednostavnu cinjenicu da drzava previse trosi i da je neefikasna. Sto je bolje za Sukera, da kaze: "trosimo bez veze ko ludi, razbacujemo se novcima" ili "Pametnom makroekonomskom politikom i stimuliranjen privrede omogucicemo bolji zivot gradjanima".

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Ocigledno je da ce Suki radje smanjit place zaposlenima u drzavnoj sluzbi, nego prestat gradit mostove. Pitam se zasto…

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Ocigledno je da ce Suki radje smanjit place zaposlenima u drzavnoj sluzbi, nego prestat gradit mostove. Pitam se zasto…

Možda mu žena/kum/brat ima firmu za uvoz građevnog materijala [smiley]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

To se kaže država.


Svejedno je da li se radi o državnim ili privatnim investicijama. I jedno i drugo je u agregatu i spori povrati nisu od neke koristi.

If something is too good to be true...it probably is.

New Report

Close